DOLAR 1.604 - EURO 2.202 - ALTIN 68.80 - IMKB 63278
Salı 1 ŞUBAT 2011
KARA KUVVETLERİ ÖNÜNDE SİLAHLI EYLEMCİ TRT Okul yayına başladı Spor Toto Süper Lig'de 19. Haftanın görünümü Eskişehirspor: 1 - Konyaspor: 0 Adanaspor: 2 - Kartalspor: 3 KCK bölge sorumlusu Malatya'da yakalandı Üniversite hastanelerine sevindirici haber Tunceli MHP İl Başkanlığı'nda patlama Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti habertaraf.com
 
 
 
Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
 
 
 
 
Mustafa Yolcu
Siyaset ağzı
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hacı Hasan Dinç 24. yılında anıldı
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Suikastte JİTEM izi
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Ne biçim bir ordu buuu!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Terbiyesizleşmeyin
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ankara hâlâ demokrasi demedi
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Çevremizdeki halk hareketleri bizi ne kadar etkileyecek?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Üniversite hastaneleri çöküşün eşiğinde mi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Yeni liderlik
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Mısır'ın ekseni kayarsa İsrail ve ABD ne yaparlar?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Paşasının Kılıçdaroğlu'su!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Başbakanı kendi silahıyla vurmak
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Erbakan Hoca neyi gördü de?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Mısır nereye?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP seçime bu oyunlarla mı gidiyor?
 
 
 
 
Kadir SARIKAYA
 
İbrahim YILDIRIM
 
Reşat PETEK
 
İlter SAĞIRSOY
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Leyla Zana: Tek devlet, çok ulus!
 
 
 
İSTANBUL- Leyla Zana: Tek devletli çok uluslu bir Türkiye düşlüyorum.
 
Taksim'de düzenlenen yeni anayasa panelinde konuşan eski DEP Milletvekili Leyla Zana, tek devletli çok uluslu bir Türkiye düşlediğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasa ile başkanlığını ilan edeceğine dair tartışmalarla anayasanın yeniden yazılmasının engellenmek istendiğine dikkat çeken araştırmacı-yazar Tarhan Erdem, "Bu anayasa ile devam etmeyi istemek savaş istemektir." dedi.

Taksim Hill Otel'de düzenlenen 'Herkesin anayasasını hepimiz yapmak için buluşuyoruz' başlıklı panele eski DEP Milletvekili Leyla Zana, Araştırmacı-Yazar Tarhan Erdem, BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Yazar Murat Belge gibi birçok yazar ve aydın katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Leyla Zana, yeni anayasanın farklı kesimlerin yasal haklarını garantilemesi gerektiğini söyledi. Kürtlerin artık bir arada yaşamak istediğini vurgulayan Zana, "Türkiye 30 yıldır anayasasız bir ülke olmasına rağmen tekliği esas ve referans alan darbe belgesi ile yönetiliyor. Oysa ki ben anayasa derken toplumsal mutabakat metninden bahsetmek istiyorum. Kürtler kolektif haklarının gasp edilmesinden kaynaklanan genelde Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar özelde cunta rejiminden beslenen travma nedeniyle anayasanın en büyük sorunsallığını oluşturuyor." diye konuştu.

Türkiye'nin böyle bir anayasa ile 30 yıldır yönetilmesinin nedenini özünde Kürtlere özel bir statü tanımama çabası olarak tanımlayan Zana, "Yeni bir anayasa yapım sürecinde şimdi Kürtlere nasıl bir statüye kavuşacaklarına dair şansa dönüşebilir mi? Anayasanın yapımına ilişkin kurucu meclis gibi pek çok seçenek tartışılıyor. Parlamentoda temsilleri olmasına rağmen Kürtlerin iradeleri baskı altında tutuluyor. Ya istekleri olduğu gibi yansıtılmıyor. Ya da temsilcileri iktidar tarafından hedef haline dönüştürülüyor. Mevcut koşullarda seçim barajı da düşürülmediği için kurucu meclis önerisi de demokratik anayasa için sağlıklı bir formül değil. Yöntem ne olursa olsun katılımcı şeffaf ve demokratik olması gerektiği gibi Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı doğal haklarının güvence altına alınması gerekir. Kürtler artık bir arada yaşamak istiyorlar ama kendilerini yönetme biçimine dair söz ve karar sahibi olmak istediklerini vurguluyorlar. Anayasa'nın 66. maddesi herkesi Türk olarak tanımlıyor; yalnızca bu tanımın değişmesi Kürt sorununu çözecek midir? Bizim anayasamız toplumsal sözleşmenin yanı sıra ortak hukukumuzu da gerektiriyor. Ben tek devletli çok uluslu Türkiye düşlüyorum. Bunun da mümkün olduğunu düşlüyorum." ifadelerini kullandı.

"BU ANAYASA İLE DEVAM ETMEYİ İSTEMEK SAVAŞ İSTEMEKTİR"

Araştırmacı-Yazar Tarhan Erdem ise, konuşmasında yeni anayasanın gerekliliğine vurgu yaptı. Mevcut anayasa ile devam etmeyi istemenin savaş istemek anlamına geldiğini ifade eden Erdem, "Artık herkes anayasanın yeniden yazılmasını ister görünmektedir. Fakat anayasanın yeniden yazılmasını istemeyenlerin sayısı bana göre sanıldığından çok daha fazladır. Anayasanın eskisi gibi kapalı insan haklarının kısıtlanabileceği gibi devletin devamını isteyenler asıl amaçlarını söyleyerek değil başka engellerin olduğunu öne sürerek karşı çıkmaktadırlar." diye konuştu.

Yeni anayasanın yazılmasını engellemek için çeşitli bahaneler öne sürüldüğüne dikkat çeken Erdem, Erdoğan'ın başkanlık istediğine dönük tartışmaların da bu engellemelerden biri olduğuna işaret etti. Seçimden sonra da bu tür engellemeler ile karşılaşılabileceğini dile getiren Erdem, "Zamanın uygun olmadığı devletin çözmesi gereken pek çok işi olduğu partilerin uzlaşmasında zorluk çıktığı yakın zamanda seçimlerin yapılması gerekeceği Erdoğan'ın anayasayı değiştirmekle başkan olmak isteği benzer bahanelerle anayasanın yeniden yazılmasının konuşulması engellenmek istenmektedir. Bu seçimden sonra da bu ertelemeleri devam ettirmek isteyenler bulunacaktır. Bence bu toplantıların görevi bunu engellemektir. Yani ertelemeyi başka sebepler söyleyerek sağlamak isteyenlerin halk üzerindeki etkilerini azaltmak için şimdi de herkesin kararlılığını yüksek sesle hiçbir tereddüde meydan vermeden söylemesi gerektiğini sanıyorum. Önümüzdeki seçimlerde hangi partinin ne istediğinin bilinerek oy verilmesinin yeni anayasanın vakit kaybedilmeden yapılmasına çok büyük etkendir." ifadelerini kullandı.

'SEÇİM GÜNÜNE KADAR SİYASİ PARTİLER DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKLAMALI'

Siyasi parti yöneticilerinin seçim gününe kadar yeni anayasa ile ilgili düşüncelerini açıklaması gerektiğini ifade eden Erdem, "Bu nedenle anayasanın çabuk hazırlanmasına katkıda bulunmak için oy verme gününe kadar herkes ne biliyorsa yeni anayasanın hangi yöntemlerle hazırlanmasını uygun gördüğünü söylemelidir. Anayasaya hangi ilkelerin yazılması gerektiğini hangi ilkelerin yazılmaması gerektiğini anayasa yapımının yöntemi ve içeriği ile ilgili isteklerini ilan etmeleri hayati önem taşımaktadır. Yeni anayasayı önümüzdeki seçimlerde oluşacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yapması ve yürürlüğe koyması ilkesi üzerinde herhangi bir kuşku yaratılmamalıdır. Yeni anayasayı engellemek için bu kuşkuyu yaratmak isteyenlere fırsat verilmemelidir. Bu anayasa ile devam etmeyi istemek savaş istemektir. Bundan hepimiz sakınmalıyız bu oyunlara gelmemeliyiz. Anayasa kısa özlü bir anayasa olmalı. Kurumları ve ilişkilerini tanımlamalı. Ayrıntılara yer vermekten kaçınmalı." şeklinde konuştu.

KIŞANAK'TAN, ERDOĞAN'IN 'İKİ PARTİLİ SİSTEM İSTİYORUM' SÖZLERİNE TEPKİ

Panele ara verildiği sırada basın mensuplarının başkanlık sistemi tartışmaları ve Başbakan Erdoğan'ın "Mecliste iki partili sistem istiyorum" sözlerine ilişkin düşünceleri sorulan BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, "Demokrasinin şekillenme sürecine baktığınızda başkanlık ve yarı başkanlık sistemin Türkiye'ye yarar getireceğini düşünmüyoruz. Milli iradenin tecellisinin parlamenter sistemde daha uygun gerçekleştiğini görüyoruz. Başbakan'ın böyle bir şey istemesi demokrasiden hiçbir şey anlamadığını gösterir. Böyle bir şey olabilir mi? 'Ben iki partili sistem istiyorum' sen kimsin, neyin adına istiyorsun? Halk hangi partiye istiyorsa ona oy verecektir. Buna bir partinin başkanı ya da Başbakan karar verebilir mi?" şeklinde cevap verdi.

CİHAN

29 Ocak 2011 - 16:07:54
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:29İyimaya: Uzlaşma zemini hasıl olmadı
19:59Batum: Seçimde ağzının payını mutlaka alacaktır
16:11Büyükerşen, istifasını DSP'ye gönderdi
15:59CHP'li Kart: Başbakan eşkıyanın başıdır
15:38BOZDAĞ: CHP'NİN İDDİALARI MESNETSİZ
14:43Kılıç: Yargı hesap soracak
14:23CHP: KOMİSYONU TAM OLARAK BOŞALTMADIK
13:11CHP'ye AYM yolu göründü
10:59CHP'yi karıştıran iddia
10:50Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
21:39'İlk işim TOKİ hesaplarını kontrol etmek olacak'
19:27'Meşru yol dışında bir yola tenezzül edilmemeli'
18:10Topçu, Diyarbakır'dan birlik mesajı verdi
16:55CHP, kadınlara daha çok yer verecek
16:19'Hani siz iktidara yürüyordunuz?'
15:59Bakan Aydın: Tahrike kapılmayacağız ama
15:37'Hayat gelip geçicidir, kalıcı olan eserlerdir'
15:13CHP'liler psikolojik tacize uğramış
14:44'Meclis Başkanı cazgır, Başbakan kof pehlivan'
14:17'MHP yanlış hesapla iktidar olacaktır'
13:27'Hükümet ucube heykelle CHP başörtüsüyle'
13:03'Eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içindeler'
12:58CHP'ye geçiş tam kadro olmadı
12:32'Halkın isteyeceği adaylar belirleyeceğiz'
09:43Sol’da ittifak arayışları sürüyor
01:40Erdoğan: 2023'ü planladık
00:10AK Parti Kuşadası start verdi
21:31Erdoğan: Bizimle alay etmişlerdi
20:16Ergün: Silivri'den Meclise tünel kazıyorlar
19:41İnce'den Erdoğan'a: Mısır'ın hali ortada
Daha fazla haber göster
18:59Kirişçi: Seçimlerde daha samimi çalışma olmalı
18:55Yazıcı: Gürbülak'ta yapılacak çok iş var
18:52Çelik: Romanlar nüfus cüzdanlarını alabilecek
18:51Çelik, İzmir'de Roman ve Alevilerle buluştu
18:41Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da
18:11Çelik: Her suçun arkasında CHP vardır
17:43Şahin Kartalkaya'da kayak yaptı
17:25Dinçer, Malatya Belediyesi'ni ziyaret etti
16:42Çelik: Yüksek yargı gerici bir parti gibi davranıyor
16:07Leyla Zana: Tek devlet, çok ulus!
16:06Demirtaş: Başbakan böyle bir Türkiye istiyor
15:45Erdoğan'dan CHP'ye "anarşi" göndermesi
15:08Kurtulmuş: CHP'lilerin açıklamaları fevkalade...
15:03Şener: Torba Yasası, hakkı gasp ediyor
14:52Hasgür: CHP, baskıcı amaçlara hizmet eder
14:20Çelik: Türkiye rolünü kendisi belirliyor
14:09Bahçeli'den Haberal vetosu
14:04Aksu: CHP iflas etmiştir
12:22Nazmiye Demirel 3 aydır hastanede
11:49"Kendini iktidarda görme hastalığı var"
10:39Bakan Çelik, MÜSİAD genel kuruluna katıldı
08:57Kılıçdaroğlu: Hizbullah'ı vekillerine sorsun
22:31ERDOĞAN: MİLLİ GELİR 3 KAT ARTACAK
19:59CHP'li vekillere suç duyurusunda bulundu
19:48Bayan Erdoğan, İshakpaşa Sarayı'nı gezdi
18:34Korgeneral Engin Alan MHP'ye katıldı
18:28Saadet Partisi - Demokrat Parti ittifakı!
17:58Kurtulmuş: Başkanlık sistemi, krallık doğurur
17:5583'lük ciritçi, Başbakan'dan ne istedi?
17:54Kılıçdaroğlu'nun parası ile bedava döner
17:22BAŞESGİOĞLU VE ŞEKER MHP'YE KATILDI
17:00Günay: Alkol uygulaması kaygıları giderecek
16:52Yazıcı: HAS Parti'nin baraj sorunu yok
15:38"CHP 26 metrekareyi 27 bin metrekare yaptı!"
14:46BBP, 19 yaşında
14:08"Sanat, düşmanlığa katkı yapmamalı"
14:05MHP'li 4 belediye başkanı istifa etti
11:57Eminağloğlu CHP'li üyelere destek verdi
11:34Google'dan delil toplayan Kılıçdaroğlu zor durumda
10:44Mesut Yılmaz: CHP ve MHP'ye yardıma hazırım
23:54CHP ile DSP'nin arasını açan anıt
23:52AK Parti Erfelek İlçe Başkanı istifa etti
22:40Kılıçdaroğlu, Büyükerşen'i partisine davet etti
22:37Erdoğan: Silah tüccarları kazandı, çeteler kazandı
21:55'Kadın milletvekili sayısı daha da artırılacak'
20:41Gökcan Ak Parti'den milletvekili aday adayı
20:00'Adana'da birlik ve beraberliği sağladık'
19:05AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları'na yeni atama
18:59Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 10 bin lira daha ödeyecek
17:45Eroğlu: AK Parti'nin tek alternatifi biziz
15:51CHP, AK Parti binasına casus göndermiş!
15:31Erdoğan: Tepeden inmedik, gençleri anlarız
15:28Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi kurtaracağız
15:09"E-Muhtıra, sitede hala neden duruyor?"
15:03Erdoğan'ın gençlerle buluşmasına protesto
14:57BDP'li Ata: Cezaevlerinde hak ihlalleri var
14:34MHP: Haberal'ın adaylığı gündemde yok
14:28Kılıçdaroğlu, hafta sonu Karadeniz'de
13:58Aysel Tuğluk'un 70 yıl hapsi istendi
13:43Özbudun'dan '100 milletvekili' önerisi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Fethi ERDOĞAN
“Kaht-ı rical” den kurtulduk mu?
 
 
İbrahim YILDIRIM
Kurtlar Vadisi Filistin
 
 
İlter SAĞIRSOY
Kayseri'den Haseki'ye yüzde 80 destek
 
 
Kadir SARIKAYA
Shalom Aleichem
 
 
Necmettin EVCİ
Hesap sorulacak!
 
 
Serdar AYDIN
Ömer Çelik’in halleri!
 
 
 
 
Mısır'da hükümet resmen istifa etti
 
Arslan Bulgaristan'da emekli albay ile görüştü
 
ÖCALAN'A "SUİKASTI" YILMAZ MI BİLDİRDİ?
 
Yazıcıoğlu'nun ölümündeki şok detay
 
Jandarma 'JİTEM'i kabul etti
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.594
1.604
 
 Euro
2.187 2.202
 
 Sterlin
2.525 2.570
 
 Altın
68.14 68.80
 
 IMKB
63278  
 
 
Yüksek yargıyı bekleyen tehlike...
 
Yüksek yargıda yıllarca görev yapan Cevdet İlhan Günay, yargı reformunun gecikmesiyle ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti.
 
 
 
 
  Seçime aylar kala CHP'de sular durulmuyor. İşte yeni iddialar...  
 
 
 
  Oyunlar Köyü’nde görevli personelin Kanadalı bayan sporcuları taciz etmesi bomba gibi patladı.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin