DOLAR 1.583 - EURO 2.186 - ALTIN 68.25 - IMKB 65307
Çarşamba 2 ŞUBAT 2011
Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda Adana Demirspor- Elazığspor: 3-0 Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar A Milli Basketbol'un başantrenörü Ene oldu Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Barış Manço'nun vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Ali BİRAND
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN
 
Cengiz ÇANDAR
 
 
 
CHP seçime bu oyunlarla mı gidiyor?

Tarhan ERDEM
 
 
Halkı hiçbir şey anlamaz zannetmenin de bir ölçüsü olmalı değil mi? Baskının ne olduğunu bilen var mı?

Adalet Komisyonu’nun CHP’li üyeleri istifa ettiler. Gösterilen neden, her madde için verilen öneriler üzerine her üyenin konuşma süresinin beş dakikayla sınırlanması ve her madde için her üyenin verebileceği önerge sayısının bire indirilmesi.
Konu ve eylemin siyasal olan asıl amacını sona bırakıp önce hukuksal yanına bakalım:

İçtüzük kuralı
Komisyon üyelerinden ayrılma olursa ne yapılacağı, İçtüzük 21’inci maddede yazılıdır: “Bir komisyonun üyeliklerinde boşalma olursa, yenisi seçilinceye kadar komisyonun görev ve yetkisi aynen devam eder.”
Komisyonların toplanma ve karar çoğunluğu da 27’nci maddede yazılıdır: “Komisyonlar üye tamsayısının üçte biri ile toplanır ve hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğu ile karar verir.”
İstifa eden CHP’li üyelerin adlarını not etmek istiyorum: Halil Ünlütepe (Afyonkarahisar), Turgut Dibek (Kırklareli), Ali Rıza Öztürk (Mersin), Rahmi Güner (Ordu), Ali İhsan Köktürk (Zonguldak).

Amaç, çalışmayı engellemedir
Bu üyeler, 21 ve 27’nci maddelere göre, komisyonda çoğunluk kaldığı sürece, komisyonun çalışmasına devam edeceğini bildikleri halde istifa etmişlerdir.
İstifa edenlerin istifa etmeden, tasarının 6 saat süren genel görüşmesinde, işin özü üzerine neler söylediklerini okumak için tutanakların yayımlanmasını merakla bekliyorum. Tutanaklarda ciddi bir iddia gördüğümde okuyucularıma ulaştıracağım.
Adalet Komisyonu’nda engelleme yapan milletvekilleri, geçen perşembe günü, halkı ‘sokak sokak direnişe’ davet edenlerdendir. Maalesef, CHP Genel Başkanı’nın direniş bildirisini ve istifaları desteklemesi, CHP’de tedavisi zor bir yaranın bulunduğunu gösterdi.

1960 Soruşturma Komisyonu
Milliyet’in dünkü sayısında Can Dündar anlatıyor:
İsmet Paşa 1959’da Tahkikat Komisyonu kurulduğunda aynen şöyle demiş: “Demokratik rejimi baskı rejimine çevirirseniz ihtilal, millet için meşru bir hak olur”. “Evet, aynı durum” dedi Kılıçdaroğlu, “hatta daha da ağır” diye ekledi. “O dönem iletişim bu kadar güçlü değildi. Herkesin telefonunu dinleyemiyorlardı. Şimdi durum daha vahim. Menderes’in son döneminde yaşanmayan baskılar yaşanıyor. İnsanlar telefonla konuşmaya korkar halde. Böyle bir baskı varsa, baskıya karşı direnmek haktır.” Ve sözü Mısır’a bağladı: “Mısır örneği de gösteriyor ki, baskı devam ederse, baskılara karşı direniş de artacaktır” (30 Ocak 2011, Milliyet)
Önce bir düzeltme: İnönü’nün cümlesi yazıldığı gibi değildir. Benim bildiğim İnönü ‘ihtilal’ kelimesini kullanmamış, “Sizi ben bile kurtaramam” demiştir. İkincisi, 18.04.1960 tarihinde ‘Tahkikat encümeni’ kurulmasına dair Meclis kararı ile, 28.04.1960 tarihinde kabul edilen ‘Tahkikat Encümenlerinin Vazife ve Salahiyetleri Hakkında Kanun’ ile yaratılan siyasal hava ile bugünü karşılaştırmak için insanın gerçekten tuhaf bir durumda olması gerekir.
Söz konusu kanunla, kurulan ve muhalefetten üyesi olmayan meclis soruşturma komisyonuna verilen yargısal yetkileri hatırlatayım: “Tahkikat Encümenleri ve naip olarak görevlendirecekleri tali encümenler, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu, Askeri Muhakeme Usulü Kanunu, vb. diğer kanunlarda cumhuriyet savcılarına, sorgu hâkimine, sulh hâkimine ve askeri adli amirlere tanınmış hak ve salahiyetleri haizdir.”
Bu yetkisiyle encümen, yasanın yayımlandığı günün akşamında ve ertesi gün gazetecileri tutuklamış, komisyon olarak sorgu hâkimi yetkisiyle sorgulamıştır.
Ayrıca bu soruşturma komisyonu, “her türlü neşriyatın yasak edilmesine”, “mevkutenin toplatılmasına veya neşriyatının tatiline veya matbaanın kapatılmasına”, “tahkikat için lüzumlu görülen her türlü evrak, vesika ve eşyanın zaptına”, “lüzum göreceği bilcümle tedbir ve kararları ittihaz etmeye” kanunun ikinci maddesiyle yetkili kılınmıştır.
Tahkikat encümeni, bu yetkilerini kullanarak hemen bir gazeteyi kapatmış, birçok gazetenin çeşitli nüshalarını toplatmış, bazı konuşmaların basılmasını yasaklamıştır.

Erdoğan’ın benzetmesi
Başbakan Denizli’de dün, “Bunlar Menderes zamanında da ihtilale böyle zemin hazırladılar” demiş. Bilmeliydi ki, kendisi gibi Menderes’in de doğrusu yanlışı vardır! Örnek vereyim: Menderes’in yanlışlarından biri Tahkikat Encümeni’ni kurması, Erdoğanın ki onu görmezden gelmesidir.

Mısır’a benzetme
Mısır’a gelince. 30 yıldan beri düzmece seçimle başkan seçilen bir adam oğlunu yerine geçirmeye çalışınca, halk patlamış; kapalı rejimlerde oluşan bütün kötülükleri hatırlayarak öfkeyle sokaklara dökülmüş! Efendiler, halkı hiçbir şey anlamaz zannetmenin de bir ölçüsü olmalı değil midir, Mısır ile Türkiye’deki sistemin, yönetimin ve yürütme organının ne benzerliği var?

Neler söyleniyor?
Kılıçdaroğlu neyle neyi karşılaştırıyor farkında mı acaba?
Bu olayı izler ve bazılarının sözlerini okurken komisyonda, benim gördüğüm tasarıdan başka bir öneri mi müzakere ediliyor diye düşünüyorum. Eğer görüşülen, benim bildiğim 14 maddelik “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ise, olayların bir anlamı yoktur. Bu bir reform değildir, doğru. Tasarı, yüksek mahkemelerdeki yığılmayı, istinaf mahkemeleri işler hale gelinceye kadar normal sayıya indirmeyi amaçlıyor; bu amacı gerçekleştirebilir mi? Tartışılabilir! Ama bu kanunla yürütmenin yargıyı elde etmesi ve yargının bağımsızlığının zedelenmesi söz konusu değildir. Yargının bağımsızlığı, yargının ele geçirilmesi gibi iddialar, uydurma, gerçeğe aykırı ve boş sözlerden ibarettir. Bunları söyleyenleri ayıplıyorum ve kınıyorum.

Baskı mı var?
Baskı varmış; bu baskı kimlere, kim tarafından nerede, nasıl yapılıyor? Bir aklı başında adam anlatsa da ben de duysam, anlasam. Gerçekten merak ediyorum; kendini baskı altında hissedenlerin söylemesi ve yazması engelleniyor da onun için mi bunları yazmıyorlar veya sadece baskı var diyorlar! Düşünüyorum da sağa sola gitmediğim ve bir siyasal amaçla konuşmadığım için fark etmemiş olabilirim. Fakat gerçekten var denilen baskıyı birisi, sevdiklerinin rızası için, anlatsın da herkes, benim gibiler de anlasın!
“Baskı varrrr!” diye bağırarak halkı, baskı olduğuna inandıramazsınız. Bu oyunları halk anlar, seçime oyunla gidilmez!

 
31 Ocak 2011 - 11:32:33
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.573
1.583
 
 Euro
2.171 2.186
 
 Sterlin
2.534 2.580
 
 Altın
67.81 68.25
 
 IMKB
65307  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin