DOLAR 1.591 - EURO 2.158 - ALTIN 69.40 - IMKB 65309
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
"10 yıldır paşaları operasyonda görmedim"
 
 
 
ANKARA- Uzman Çavuş Çeker: 10 yıldır paşaları operasyonlarda görmedim.
 
Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde, yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin şehit düşmesine ilişkin davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada savunmasını yapan Uzman Çavuş Fatih Taylan Çeker, 10 yıldır bu işi yaptığını belirterek paşaları operasyonlarda görmediğini söyledi. Askerin kahramanlığından şüphesi olmadığını dile getiren Tümgeneral Gürbüz Kaya ise 'paşaları operasyonda görmedim' ifadesinin iyi niyetle söylendiğini düşündüğünü belirtti. Tuğgeneral Zeki Es de "Uzundere'ye girme emri verilmiş, girmek zorundayız. Bu mahkemede bunun hesabı soruluyorsa Irak'a yapılan operasyonlara ilişkin bütün dosyaları açın." şeklinde konuştu.

Duruşmaya tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es, tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam, Nurettin Altay ve Rıza Atilla Erdoğan ile avukatları, olayda şehit düşen askerlerin aileleri ve avukatları katıldı. Savunmasını yapan Uzman Çavuş Çeker, kendisine verilen emirleri yalnız yerine getirdiğini belirterek kanunsuz bir iş yapmadığını, arkadaşlarının şehit edilmesinden sorumlu tutulmasını ise kabul edemediğini vurguladı.

Çeker, Hantepe ile mayınlar arasının 15-20 metre olduğunu söyledi. Patlayıcı döşenen yerleri tanımlayıcı yardımcı noktaların bulunduğunu dile getiren Çeker, askerlerin şehit olmasına neden olan mayınları ne kendisinin ne de bir başkasının döşeme ihtimali bulunmadığını, çünkü bölgeye sadece kendisinin gittiğini savundu.

Patlama sırasında operasyona katılmak için kavşak noktada beklediklerini anlatan Çeker, patlamadan sonra Hantepe üst bölgeye gittiklerini ve herkesin üzgün olduğunu ifade etti. Karanlık olduğu için bir şey yapılamadığını ve sabahın beklenmesinin söylendiğini aktaran Çeker, sabahleyin ise başka mayın olma ihtimaline karşı tarama yapıldığını kaydetti. Olay yerini gördüğünde psikolojisinin bozulduğunu ifade eden Çeker, ağlaması karşısında bir yüzbaşının kendisine "Niçin ağlıyorsun?" diye sorduğunu; "7 tane şehit verilmiş ağlanmaz mı?" karşılığını verdiğini aktardı.

Kendi döşedikleri EYP'lerin bu kadar zarar vermesinin mümkün olmadığını ileri süren Çeker, patlayıcı olarak 250-300-400 gram yerleştirdiklerini söyledi. Ağlamasının nedeninin "arkadaşlarının şehit olmasının sebebinin kendi döşedikleri mayınlardan kaynaklandığı için" olmadığını savunan Çeker, çünkü o zamana kadar bölgeyi henüz görmediğini kaydetti. Patlayıcıların yerinin çukur ve dere yatağında olduğunu anlatan Çeker, geceleyin cihaz ile yerin görülebileceğini ifade etti. Mevcut aydınlatmalarla dikkatli bakılınca da görülebileceğini savunan Çeker, 7 arkadaşının şehit olduğunu ise telsiz konuşmalarından duyduğunu dile getirdi.

"TUĞGENERAL ZEKİ ES'İN TALİMATIYLA PATLAYICILARI İMHA ETTİM"

Kritik bölgede görev yaptıklarını ve ne kadar güvenlik önlemi alırlarsa o kadar iyi olduğunu anlatan Çeker, kendi döşedikleri 9 adet patlayıcıyı ise Tuğgeneral Zeki Es'in emriyle söktüğünü vurguladı. Çeker'in savunmasının ardından olayda şehit düşen askerlerin aileleri ve avukatlarının sanığa yönelik sorularına geçildi. Deniz Demirci'nin babası Halil Demirci, Es'in avukatına bir şey söylemek istediğini ifade etti. Ancak Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, devreye girerek biraz sinirli bir şekilde bunun mümkün olmadığını dosyanın içeriğine ilişkin soruların olması gerektiğini belirterek izin vermedi. Deniz Demirci'nin annesi Raziye Demirci ise Çeker'in ifadelerinin yalan olduğunu vurguladı.

Uzman Çavuş Fatih Taylan Çeker, 1 Mayıs'ta döşedikleri EYP'leri olaydan sonra söküp incelemek üzere depoya getirdiklerini savundu. 120'lik havan mühimmatlarını ise olay yerinde savcılar tarafından incelenebilir diye gömüldüğünü anlatan Çeker'e, daha önceki ifadelerinde EYP'leri olay günü imha ettiğini söylediği hatırlatıldı. Bu çelişki üzerine Çeker, mahkeme huzurunda söylediklerinin kabul edilmesini talep etti. Bir başka soru üzerine ise Mustafa Uzman Çavuş ile bir husumetlerinin bulunmadığını dile getiren Çeker, kayıtlı 60 bin mayının olduğunu söyledi.

"EYP KONUSUNDA TERÖRİSTLER BİZDEN DAHA İLERİ"

Teröristlerin mayın, el yapımı patlayıcılarla, yaptıkları düzenekler konusunda daha ileri olduğunu savunan Çeker, kendi döşedikleri patlayıcıların teröristler tarafından sökülüp tuzaklama yapılabileceğini belirtti. CPS'nin tam koordinatlar için 9 uyduyu görmesi gerektiğini anlatan Çeker, "2.5 milyar para için kimse kendini mayın içine atmaz. Bu iş gönül işidir. 10 yıldır bu mesleği yapıyorum. Paşaları operasyonlarda görmedim. Zeki Paşam, kritik bir görev yaptığımızı söylerdi. Kimsenin çıkmak istemediği tepeye önce kendisi çıkardı. Buralarda onlarca EYP çıkardık." dedi. Çeker, bu sözlerin ardından yerine oturdu ve duygulandığı gözlendi.

Askeri savcı Tezer Türkay Güven Çeker'e 120'lik havan veya başka mühimmatın herhangi bir Cumhuriyet savcısı tarafından görülüp görülmediğini veya istenip istenmediğini sordu. Havan, topçu mühimmat açısından görmediğini dile getiren Çeker, Çukurca Cumhuriyet Savcısına sigara kartonuna sarılı TNT patlayıcının yer aldığı telefon düzeneğinin götürüldüğünü ve sistemin anlatıldığını söyledi.

"AYAĞIMIN BASMADIĞI YERE ASKERLERİ GÖNDERMEDİM"

Çeker'in savunmasına ek olarak Tuğgeneral Zeki Es, görev yaptığı 2 yıl boyunca bir tek askere savunma vermediğini söyledi. Patlayıcıları askerler istediği için koyduğunu savunan Es, kendisine kaldırılması yönünde bir teklifin gelmediğini, en küçük bir teklif gelmesi halinde ise bunu kaldıracağını vurguladı. Ayağının basmadığı hiçbir yere askeri göndermediğine dair şerefi üzerine yemin edebileceğini anlatan Es, bölgede anormal şekilde EYP kullanıldığını belirterek bu sebeple Kayseri'de verilen şehitleri hatırlattı.

8 bin askeri komuta ettiğini dile getiren Es, "Arı kovanı gibi bir yere gireceğiz. Uzundere'ye girme emri verilmiş, girmek zorundayız. Bu mahkemede bunun hesabı soruluyorsa Irak'a yapılan operasyonlara ilişkin bütün dosyaları açın." diye konuştu. Üstlerin karar aldığını, altların ise bu emre uyduğuna dikkat çeken Es, operasyon komutanlarının patlayıcıların imhası konusunda yetkili olduğunu hatırlatarak 120'lik havanların imha emrini kendisinin verdiğini kaydetti.

"PAŞALARIN GELMEDİĞİ İYİ NİYETLE SÖYLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Uzman Çavuş Fatih Taylan Çeker'in 10 yıldır bu işi yaptığını belirterek paşaları operasyonlarda görmediğini söylemesinden rahatsız olan Tümgeneral Gürbüz Kaya, operasyon yapıldığı yerlerde komutanların belli yerlere kadar geldiğini savundu. Askerin kahramanlığından şüphesi olmadığını vurgulayan Kaya, söylemlerin iyi niyetten kaynaklandığını değerlendirdiğini belirtti.

AVUKAT MÜVEKKİLİNİ KINADI

Sanık avukatlarından Hikmet İşler, mağdur avukatlarının sorularının maksatlı olduğunu iddia etti. Bu sebeple meslektaşlarını kınayan İşler, tuzaklamaların yapılabileceğinin talimatlarda yer aldığını kaydetti. Üst bölgelerin çadır gibi olduğunu ileri süren İşler, her üst bölgede şehitler verildiğini söyledi.

Zapta 'kınama' ibaresinin geçmesini isteyen avukat Açıkgöz ise adaletin tecelli etmesi için çalıştıklarını belirterek avukat İşler'e hangi kanunda bir avukatın başka bir avukatı kınadığının yer aldığını sordu. Mahkeme salonunda yaşanan ufak bir tartışmanın ardından duruşmaya öğle arası verildi.

CİHAN

2 Şubat 2011 - 19:10:01
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:27"BOŞ HAVUZDA YÜZMEMİ İSTİYORLAR"
23:23Ankara Barosundan düzenlemeye destek
22:26Davutoğlu: Nijerya'yla çalışmak istiyoruz
22:18Erdoğan Bişkek Büyükelçiliği binasını açtı
21:46Yüzbaşı'dan Tuğneral'e yalanlama!
19:16HÜRSİAD'dan Mısır açıklaması
19:10"10 yıldır paşaları operasyonda görmedim"
18:47KOBİDER: Halkı sokağa dökmeye çalışıyorlar
18:28Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek
17:43Davutoğlu: Mısır halkı demokrasi istiyor
16:51HANEFİ AVCI İÇİN KAÇ YIL İSTENİYOR?
16:42Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda
15:52Kızılay ve AKUT afetlerde ortak hareket edecek
15:45Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar
15:37TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
14:07CHP'li üyeden, Evren hakkında suç duyurusu
12:58KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
12:44ERDOĞAN'A KIRGIZİSTAN DEVLET NİŞANI
12:04Mısır'dan 2 bin 573 Türk vatandaşı getirildi
12:03Erdoğan: Mübarek'ten adım atması bekleniyor
11:50Kazadan önce radara giren jet sır oldu
10:36ASKERE GİDECEKLERE KÖTÜ HABER
10:32Erdoğan, Bişkek'te resmi törenle karşılandı
10:08Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
09:02Arıza 19 saatte çözüldü, kuyruk bitmedi!
08:41Arama öncesi jammer'la engel
08:29Üniversitede artık başörtüsüne engel yok
00:50ROJ TV NOBEL'E ADAY GÖSTERİLDİ
00:12Belediye başkanı gözaltına alındı
23:28Kuyu için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş
Daha fazla haber göster
23:18Mübarek: Aday olmayacağım
23:05Temizlik İşleri Müdürü'ne koruma dayağı
22:57Medine Memi cinayeti: Herkes anneyi suçladı
22:46Erdoğan'dan Kırgızistan özel makalesi
22:23Erdoğan'a Kırgız Devlet Nişan'ı verilecek
22:11"RAPORDA OLMAYAN HABER YAPILDI!"
22:10İLERLEME RAPORU TASLAĞINA 315 TEKLİF
21:24İnsanlık Anıtı 19 'evet' ile yıkılacak
20:54Başbakan Erdoğan Kırgızistan'da
20:44Komutanlar arasında mayın kavgası
20:38"Çıbanın başı Gürbüz Kaya'dır"
20:22Azerilerden İran'a 'İçişlerimize karışma' protestosu
19:48Gerçeker: Bize göre süper temyiz
19:44Davutoğlu, AGİT Başkanı Efthymiou ile görüştü
19:10THY, Mısır'dan yabancıları da getiriliyor
19:07Amasya Barosu avukatları bildiriye karşı
19:05Tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı
19:02Ata, ertelenen KCK davasını değerlendirdi
18:0637 BARODAN YARGI DÜZENLEMESİNE DESTEK
17:51Gerçeker: Bize göre süper temyiz
17:24Şehit annesinden hakimi ağlatan soru
17:13Adliyeden 2 mahkum firar etti
16:44Erdoğan, Suriye lideri Esad'la görüşecek
16:28Habur Sınır Kapısı Başmüdürü Hasan Eken
16:06Ucube anıtın yıkılmasına onay
15:58"Tüm avukatların görüşünü yansıtmıyor"
15:29Medine Memi'nin duruşması başladı
15:21Başbakan Yardımcısı Arınç'ın acı günü
15:01Başbakan Erdoğan Mısır ziyaretini erteledi
14:54Bir günlük 'duruşmalara girmeme' eylemi
14:28YÖK'ten Danıştay kararına tepki
14:26Erdoğan'ın Bişkek programı yoğun
14:20Rektör Cengiz son yolculuğuna uğurlanıyor
14:18NATO'nun bilgi sistemini Türkler kuracak
14:09"Köpük partisinde 3 ölüm" davasında karar
13:14Takla atan minibüsteki 24 tarım işçisi yaralandı
13:08Özcan: İtirazımız kabul edilir
12:59"Süper Avrupa devleti istemiyoruz"
12:56Davutoğlu: Mısır ve Tunus'a sessiz değiliz
12:41Şırnak'ta bir kadın terörist teslim oldu
12:37Eroğlu: Sulak alanlar için hassasiyet bekliyoruz
12:36YÖK: Öğrenci konseyi başkanlarını da dinleyin
12:32Ortadoğu ülkeleri Türkiye'yi takip ediyor
12:13KCK sanıkları reddi hakim istedi
11:38Erikel: CHP, üzerimizden istismar yapıyor
11:12Mısır'dan bin 969 Türk vatandaşı yurda getirildi
11:06Kılıç: Hantal bir yargı sistemi ile imkansız
11:02Atambayev: Türkiye bizim kutup yıldızımız
11:00Hizbullah operasyonunda 3 tutuklama
10:50ABDULLAH BAYBAŞİN TUTUKLANDI
10:44Kırgız-Türk İş Forumu başladı
00:30KARA KUVVETLERİ ÖNÜNDE SİLAHLI EYLEMCİ
23:57'Aracınızın el frenini çekmeden park edin'
21:02KCK bölge sorumlusu Malatya'da yakalandı
20:38Tunceli MHP İl Başkanlığı'nda patlama
20:264 kişinin ölümüyle suçlanan sanığa 25 yıl
20:00Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı
19:23ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ
19:20Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi
19:09Rumeli göçmenleri milletvekili çıkarmak istiyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Aliya RAHTE
Candaş Tolga Işık, gerçeği dillendirdiği için mi linç edildi?
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.579
1.591
 
 Euro
2.141 2.158
 
 Sterlin
2.524 2.571
 
 Altın
68.96 69.40
 
 IMKB
65309  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin