DOLAR 1.603 - EURO 2.180 - ALTIN 69.40 - IMKB 64478
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
El Cezire'den CHP'ye dersler

Ali Atıf BİR
[email protected]
 
 
Son aylarda Türkiye'de "Yayına başladı, başlayacak, eleman alımları devam ediyor, şu haber müdürünü transfer etti, bu sunucuyu transfer etti" haberleriyle medyada yer alan El Cezire Türk, sonunda yayına başladı.
Uydudan yayın yapan Tempo TV'nin frekanslarından geçen hafta açılış ilanı yayınladı. Ortanın sağı bir partinin kuruluş manifestosu tadında bir ilanla izleyiciyle tanıştı.

Ne şiş yansın, ne kebap tadındaki bu manifestoda Atatürk'ten, Hz. Muhammed'e, Sultan Alparslan'dan, Müslüman Türk Milleti'ne, dünyanın nazar boncuğu İstanbul'a kadar (ki bu lafı biraz zorlasanız Türk'e Türk'ten başka dost yok algısı da çıkarılabilir) Türk halkının hassas olduğu birçok konuya göz kırpmışlar.

Yeni başlayanlar için 10 adımda Türkiye'de siyasi parti kurmanın yolu diye kitap yazsam, yüzde 10 barajı geçmesi garanti olacak bir parti söylemi bu. Her seçimde iş yapar. Aslında son dönemde CHP'nin yaratmaya çalıştığı yeni parti imajına uygun bir söylem. Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerinde olsam El Cezire'nin izlediği bu yolu biraz mercek altına alırdım. Hele de kanal reyting yakalar, izleyici tarafından sevilirse tamamdır. Siyasi söylem olarak da bu strateji iş yapar demektir. Yıllardır kendini bir türlü anlatamayan ve Türk halkının taleplerini anlayamayan CHP'ye de ders olsun. El'in Cezire'si taa yurtdışlarından gelmiş bu milletin ciğerini okumuş, siz daha hâlâ anlayamadınız.

Tabii bir de konuyu El Cezire'nin Türk kamuoyundaki algısı üzerinden değerlendirmek lazım. Bildiğiniz gibi ortalama bir Türk televizyon izleyicisi için El Cezire; CNN veya BBC'ye alternatif, Arap dünyası adına gerçekleri anlatan, çoğu zaman Araplar'dan yana haber yapan İslami temelli bir televizyon kanalı. Üstelik bu algının zihinlerimize oluşması hep savaş gibi olağanüstü zamanlarda olduğu için, beynimize yerleşti demek çok daha doğru olur. Hatta çekiçle kazındı. Yani Türkler'in El Cezire'yi normal bir haber kanalı gibi algılaması için çok ciddi iletişim çalışmaları yapması ve insanların aşina olduğu, güvendiği yüzlere kanalında yer vermesi lazım.

Belki dikkatli ve önyargısız dünya TV izleyicisi için tarafsız ve alternatif bir haber kanalı olabilir. Ancak Türkler'in zihninde böyle bir yer edinmesi için sadece açılış ilanlarında Atatürk ve çağdaşlıkla, Müslüman Türk Milleti'ni aynı cümlede birleştirmesi yetmez. Hatta bir miktar takkiye olarak bile algılanabilir. Oysa benim de yakinen takip ettiğim kadarıyla kimi zaman gerçekten değme haber kanallarına taş çıkaran işlere imza atan uluslararası saygın bir yayın kuruluşu. Dilerim Türk insanı önyargılardan arınmış, objektif ve eleştirel (samimi eleştirel) bir gözle bu kanalı takip eder. Bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey, aklıselim ve çok seslilik. Aslına bakarsanız Türk insanı da çok sesliliğe ve hoşgörüye hasret ki, son dönemin siyasi vaatleri hep demokrasi, hoşgörü ve açılımlar üzerinden yürüyor. Özellikle de halk, kendini iyi anlayan, vatandaşın hassasiyetlerine duyarlı ve saygılı söylemlere itibar ediyor. Belki Kemal Kılıçdaroğlu da bu kucaklayıcı söylemden kendine bir şeyler çıkarır. Yoksa sahil partisi kalmaya devam edecek gibi görünüyor...

Çekirgelik

"Hissetmediğimiz yaraları iyileştiremeyiz." (S.R. Smalley)

 
2 Şubat 2011 - 10:48:16
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.591
1.603
 
 Euro
2.163 2.180
 
 Sterlin
2.545 2.610
 
 Altın
68.80 69.40
 
 IMKB
64478  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin