DOLAR 1.603 - EURO 2.180 - ALTIN 69.40 - IMKB 64478
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Mısır lideri Hüsnü Mübarek, öğle saatlerinde Başkanlık Sarayı’nda televizyonu açıp Başbakan Tayyip Erdoğan’ın El-Cezire sayesinde tüm Arap dünyasında canlı yayınlanan konuşmasını duyunca çıldırmıştır.

Çıldırmıştır çünkü Erdoğan, aynı saatlerde milyonlarca insanın Tahrir Meydanı’nda “Git, git, git” diye seslendiği Mısırlı diktatöre doğrudan “Çok samimi bir tavsiyede, içten bir uyarıda” bulunarak dedi ki: “Bizler faniyiz. Her birimiz ölecek ve geride bıraktıklarımızdan dolayı sorgulanacağız. Müslüman olarak hepimizin gideceği yer iki metreküp çukurdur. Hem vicdanımızın sesine hem de halkımızın sesine kulak verelim. Onun için diyorum ki, halkın haykırışına, insani taleplerine kulak ver.”

Kısaca Erdoğan, zaten de hiç hazzetmediği Mısır diktatörüne, kibar bir dille “Çekil git artık” dedi. Geç de olsa, Başbakan’ı bu çağrıdan dolayı kutluyorum.

Bendeniz bu sütunda defalarca hükümeti Orta Doğu’daki demokrasi mücadelesine kayıtsız kalmakla, statükoyu savunmakla, bölgede etkinliğini arttırırken, Suriye’de, İran’da, Sudan’da sıkı fıkı olduğu dikta rejimlerine, demokrasi yerine Türk dizisi ve Türk bisküvisi satmakla eleştirmiştim. Hükümetin Tunus olayları başlayalı beri tavrını yetersiz, Mısır’da “dengeli” olmak adına yapılan açıklamaları “çekingen” buldum, bunun AK Parti gibi “milli iradenin sesi” ve “bölgesel lider” olma iddiasında olan bir hükümete yakışmadığını söyledim.

O yüzden şimdi de haksızlık yapmadan, lafı eveleyip gevelemeden Başbakan’ın sonunda bu çağrıyı yapmış olmasından, hatta son derece güçlü bir sesle yapmış olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmem lazım.

Türkiye çok bekledi, en son konuştu, ama ağır konuştu. Bu, Orta Doğu’da büyümesine, halklar nezdinde değer kazanmasına neden olacaktır. İşte Ak Parti’nin bir numaralı bölgesel misyonu da sadece Türk dizi ve müteahhitlerini pazarlamak değil, seküler bir demokraside kendi yararlandığı demokratik hak ve özgürlüklerden çevresindeki halkların da yararlanmasını sağlamak, Müslüman coğrafyasında değişim rüzgarlarını tetiklemek olacaktır.

Bu anlamda Tayyip Erdoğan’ın şu cümlelerine de yürekten katılıyorum: “Biz demokrasiden kaos çıkacağına hiçbir zaman inanmadık. Demokrasiden radikalizmin çıkacağına hiç inanmadık. Ilımlılık, hoşgörü, uzlaşı ancak ileri demokrasiyle güçlenebilir.”

(Tabii burada kocaman bir parantez açarak demokrasinin dar anlamda bile sadece halk, sadece çoğunluklar anlamına gelmediği, gerçek demokrasilerin inşa edilmesi için “milli irade” denilen çoğunluğun yanında “kurumlar”, “kuvvetler ayrılığı” ve “hukukun üstünlüğü” prensiplerinin el ele gitmesi gerektiğini vurgulayalım.)

Ama tabii her şey olup bittikten sonra “halklara özgürlük” demek yetmez; bana sorarsanız Türkiye’ye asıl görev şimdi düşüyor. Tunus, Mısır kolaydı. İnsanlar zaten orada ayaklanıp diktatörleri yıktılar. Bundan sonrasında bu ülkelerin elinden tutmak, yeni düzene geçişi kolaylaştırmak, sivil toplumu desteklerken demokrasinin de altyapısına yardımcı olmak gerekiyor.

Ankara’nın hem ElBaradey gibi yeni liderlerin elinden tutması, hem de Tunus’ta Gannuşi, Mısır’da Müslüman Kardeşler gibi İslami akımları iyice merkeze çekmek için devreye girmesi gerekir.

Bir de tabii diğer dostlarımız var. Şu çok yakın görüştüğümüz Beşar Esad, 11 yılıdır demokrasi namına kılını kıpırdatmadı; şu bize çok güvenen İran, insanları sapır sapır asmaya, kesmeye devam ediyor, şu sürekli yatırım için gidip geldiğimiz Kuveyt, Dubai gibi Körfez ülkeleri, hala Orta Çağ’dan kalma monarşik sistemlerle yönetiliyor.

Sayın Başbakan madem konu açıldı, oralara da biraz eliniz değse; en azından kıyısından köşesinden konuyu bir çıtlatsanız Emir’e, Şeyh’e, Kral’a...

 
2 Şubat 2011 - 11:23:28
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.588
1.600
 
 Euro
2.158 2.180
 
 Sterlin
2.545 2.610
 
 Altın
68.80 69.40
 
 IMKB
64301  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin