DOLAR 1.593 - EURO 2.160 - ALTIN 69.40 - IMKB 65309
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
YÖK'ten Danıştay kararına tepki
 
 
 
ANKARA- YÖK: Danıştay'ın gerekçeleri inandırıcı ve makul değil.
 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay'ın ALES kararı için hazırladığı itiraz dilekçesinde 'başın kapatılarak dahi aşılması mümkün olmayan tedbirlerin uygulandığı sınavda' güvenlik sorunlarının oluşacağına ilişkin gerekçelerin inandırıcı olmadığını belirtti.

YÖK, Danıştay 8. Dairesi'nin, ALES'e başörtülü öğrencilerin girebilmesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna sunulan itiraz dilekçesinde, davayı açan Eğitim İş Sendikası'nın kılavuza ilişkin dava açmasını gerektirecek meşru, kişisel ve güncel bir menfaati bulunmadığı vurgulandı. Danıştay'ın, Türkiye Barolar Birliği'nin bizzat avukatlar için çıkartılan bir genelgeye ilişkin açtığı davada, 'menfaat ihlali koşulunun gerçekleşmediği' gerekçesi ile davanın ehliyet yönünden reddine karar verdiği hatırlatıldı.

Buna karşın Danıştay'ın bozulması talep edilen kararda davacı sendikanın dava ehliyeti olduğunu kabul ettiğine dikkat çekilerek, "Bir idari faaliyet ile dava açma ciddiyetini sağlamaya yetecek ölçüde muhatap olup, menfaat ilgisini kuran kişi ve kuruluşlar, söz konusu faaliyetle ilgili idari işlemlerin iptali istemiyle dava açabilirler.' demiştir. Danıştay'ın aynı konuda hak ehliyetini farklı değerlendirmesi ve ilgisiz bir kurumun açtığı davayı kabul etmesi hukuksuzdur. Bu durumda Danıştay'ın ALES kılavuzuna ilişkin dava, ehliyet şartı yerine gelmediğinden ret edilmelidir." denildi.

"BİREYLERİN FİZİKSEL OLARAK TEŞHİSLERİNE İMKAN SAĞLAYAN RESMİ BELGELERDE YÜZÜN AÇIK OLMASI KİMLİĞİN BELİRLENEBİLİR OLMASI İÇİN YETERLİ"

Kılavuzda, başvuru sırasında adayların aday bilgi formundaki bilgileriyle birlikte, web kamerayla çekilecek fotoğraflarının da elektronik ortama aktarılacağı, bu fotoğrafın cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiği, sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişikliğin bulunmaması gerektiği, sınav esnasında Salon Başkanının, fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çekmesi halinde, adayı sınava almayabileceğinin belirtildiği hatırlatıldı.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstlerinin emniyet güçleri tarafından elle ve dedektörle aranacağı; cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile küpe, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihazların bina içine alınmayacağı; sınava giren adaylardan fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı ve pasaportun kabul edileceği başka hiçbir kimlik belgesinin kabul edilmeyeceği, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi yanında olmayan adayların kesinlikle sınav binalarına alınmayacağının da duyurulduğu aktarıldı.

Bu tedbirler çerçevesinde sınavın yapılacağı binaya girişte tüm aday ve görevlilerin üstlerinin emniyet güçleri tarafından elle ve dedektörle arandığı, hiçbir metal eşyanın sınav salonlarına alınmadığı, özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı ve pasaportun kabul edildiği, adayların teşhisinin söz konusu özel kimlik belgeleri ile birlikte sınava giriş ve kimlik belgeleri kontrol edilmek suretiyle yapıldığı, bu durumda başın açık veya kapalı olmasının uygulama açısından bir zorunluluk arz etmediği kaydedildi.

Dilekçede, bireylerin fiziksel olarak teşhislerine imkan sağlayan resmi belgelerde yüzün açık olmasının kimliğin belirlenebilir olması için yeterli olduğu belirtildi. Bireyin resmi kimlikleri ile aynı fotoğrafı vermiş olmasının fiziksel olarak teşhisini sağlayacağı ifade edildi.

ALES sınavının gerçekleştirildiği ve sınav güvenliği açısından herhangi bir sorun oluşmadığı aktarıldı. "Danıştay kararında ifade edildiği üzere 'sınav güvenliği açısından olumsuz sonuç yaratabilecek bir durumun' varlığı halinde zaten sınav gözetmenlerinin müdahalesi mümkündür." denildi.

"ADAYLARIN FİZİKSEL TEŞHİSİNİN GÜÇ OLDUĞU YÖNÜNDEKİ GEREKÇELER, MAKUL VE İNANDIRICI DEĞİL"

Dilekçede, dava konusu kılavuzda yapılan düzenlemelerle adayların kolaylıkla tanınabilmesini sağlayacak kurallar oluşturulduğu, yargı kararında ifade edilenin aksine alınan güvenlik tedbirleri kapsamında sınav binalarına girişte adayların kimlik tespitlerinin titizlikle yapıldığı, aynı zamanda üstlerin de emniyet görevlileri tarafından elle ve dedektörlerle aranarak her türlü metal eşya ve diğer eşyanın sınav binalarına alınmasının engellendiği vurgulandı.

YÖK, itirazında "Böylelikle sınav güvenliği, daha önce uygulanan güvenlik kurallarına ilave edilen tedbirlerle çok üst düzeyde sağlanmıştır. Bu sebeplerle başın kapatılarak dahi aşılması mümkün olmayan tedbirlerin uygulandığı sınavda adayların fiziksel teşhisinin güç olacağı böylelikle güvenlik sorunlarının oluşacağına ilişkin gerekçelerin makul ve inandırıcı olmadığı açıktır." ifadelerine yer verdi.

"ANAYASA MAHKEMESİ'NE BİLE KURAL KOYMA YETKİSİ VERİLMEMİŞKEN, DANIŞTAY'IN MÜSTAKAR KARARLARINDAN BAHİSLE KILAVUZLARIN DEĞİŞTİRİLEMEYECEĞİ İDDİA EDİLEMEZ"

Dilekçede, Danıştay kararındaki 'Böylece 2547 Sayılı Yasa kapsamında yapılan sınavlardaki kılık ve kıyafete ilişkin uygulamalar yargısal kararlarla da istikrar kazanmış ve dava konusu kılavuzda yer alan düzenlemeye kadar da uygulamaya devam edilmiştir. Bir başka anlatımla uygulama fiilen ve hukuken istikrar kazanmıştır) şeklindeki ifadelere dikkat çekildi.

Yargı organlarının yasa yapma yetkisi bulunmadığından, yargı kararlarının (kanun, tüzük ve yönetmelik gibi' uygulamaya esas teşkil etmesinin mümkün olmadığı aktarıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin içtihat yoluyla hukuk yaratma yetkisinin olmadığı, bu yolun Anayasa tarafından yasaklandığına dikkat çekilen dilekçede; "Anayasa Mahkemesi'ne dahi kural koyma yetkisi verilmemişken, Danıştay'ın müstakar kararlarından bahisle kılavuzların değiştirilemeyeceği iddia edilemez. Bu durum Anayasa dahi değişirken Danıştay kararlarının Anayasa üstü bir konumda olduğu değiştirilemeyeceği tarzında bir yorum sebebiyet verir." ifadelerine yer verildi.

MAHKEME, İDAREYİ EKSİK DÜZENLEME YAPTIĞI İDDİASI İLE İŞLEM YAPMAYA ZORLAYAMAZ

Dilekçede, mahkemelerin hukuka aykırı işlemlerin iptalini talep etme hak ve yetkisine sahip olduğu; ancak idareyi 'eksik düzenleme' yaptığı iddiası ile işlem yapmaya zorlama yetkisi bulunmadığı vurgulandı. Danıştay 8. Dairesi'nin ise idare hukukunun genel ilkelerine aykırı olarak yerindelik denetimi yaptığı belirtildi.

Yargı yerlerinin yasallık denetiminin yanında, yerindelik denetiminde bulunmasının yargıcın yönetime karışması, politikasını saptaması, yasama, yürütme ve kamuoyuna karşı sorumluluğu bulunmayan yargıcın yönetimin yerini alması demek olduğu kaydedildi.

Yürütmeyi durdurma kararında, Danıştay 8.Daire'nin, Kılavuzda yer alan düzenlemelerin hukuka uygun olup olmadığını değil, kural olarak düzenlenmeyen bir hususu irdeleyerek, kılavuzda, (sınava başı açık girilmesini zorunlu kılan bir düzenlemeye yer verilmediği) gerekçesiyle söz konusu düzenlemenin dayanağının bulunmadığı sonucuna vardığı aktarıldı.

"İdari yargı denetiminin yapılabilmesi için her şeyden önce idare tarafından yapılan bir işlem ya da bir eylemin bulunması gerekmektedir. Bu itibarla idarece yapılmış bir işlem ya da bir eylem olmadan idareyi belli yönde işlem ya da eylem yapmaya zorlamak amacıyla idari yargıya başvurulması hukuka uygunluk taşımadığı gibi aynı şekilde anayasanın 125/4 maddesi ve İdari Yargılama Usulü Kanunun 2/2 maddesinde belirtildiği şekilde, idari yargının idari işlem ve eylem niteliğinde bir karar vermesi de mümkün bulunmamaktadır. İdari yargının işlevi, idari işlem ya da eylemin hukuka uygunluğunun veya aykırılığının tespiti ile sınırlı olup idari işlemlerin yerindeliğinin denetlenmemesi gerekmektedir. Aksi durum idarenin takdir yetkisinin ortadan kaldırılması sonucunu doğuracaktır." denildi.

KARARIN UYGULANMASI BAKIMINDAN FİİLİ İMKÂNSIZLIK BULUNUYOR

Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararında kılavuzda, 'sınava başı açık girilmesini zorunlu kılan bir düzenlemeye yer verilmediği' gerekçesiyle eksik düzenleme yapıldığının ifade edildiğine dikkat çekildi. Danıştay kararının bu çerçevede etkisiz olduğu ve uygulanabilirliğinin kabil olmadığı kaydedildi.

2010 ALES sonbahar dönemi sınavının yapıldığına dikkat çekilen dilekçede, "Söz konusu davada sınavın iptali talep edilmemiş, kararda da sınavın iptaline ilişkin hüküm kurulmamıştır. Kararın bu haliyle uygulama kabiliyeti bulunmamaktadır. İptal edilen, sadece o sınav için hazırlanmış ve o sınavın yapılmasını düzenleyen, sınavın yapılmasıyla birlikte uygulanma kabiliyeti kalmayan kılavuzun ilgili hükümleridir. Kararın uygulanması bakımından ortada 'fiilî imkânsızlık' bulunmaktadır. Ayrıca ALES, öğrenci, mezun durumda olanlar ve kamu statüsünde bulunanlar girebilmektedir. Sınava giren bu kitleye, kamu görevlisi statüsüne ilişkin mevzuat hükümlerinin uygulanması uygun değildir. Zira sınava katılan ilk iki grup öğrenci ve mezun durumunda bulunanlardan oluşmakta, üçüncü gurup ise kamu statüsünde olmakla birlikte sınav esnasında kamu hizmeti görmemektedir. Diğer ifade ile sınava giren hiçbir kişi sınav esnasında kamu görevi ifa ediyor değildir. Bu itibarla söz konusu kitleye kararda belirtilen mevzuatın uygulanması söz konusu değildir. Bu sebeplerle yürütmeyi durdurma kararı hukuka aykırıdır." görüşlerine yer verildi.

Dilekçede, 'gerek usul yönünden gerekse esas yönünden haklı ve yasal dayanağı bulunmayan yürütmeyi durdurma kararına ilişkin açıklanan itirazların kabul edilerek kararın kaldırılması' talep edildi.

CİHAN

1 Şubat 2011 - 14:28:57
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:27"BOŞ HAVUZDA YÜZMEMİ İSTİYORLAR"
23:23Ankara Barosundan düzenlemeye destek
22:26Davutoğlu: Nijerya'yla çalışmak istiyoruz
22:18Erdoğan Bişkek Büyükelçiliği binasını açtı
21:46Yüzbaşı'dan Tuğneral'e yalanlama!
19:16HÜRSİAD'dan Mısır açıklaması
19:10"10 yıldır paşaları operasyonda görmedim"
18:47KOBİDER: Halkı sokağa dökmeye çalışıyorlar
18:28Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek
17:43Davutoğlu: Mısır halkı demokrasi istiyor
16:51HANEFİ AVCI İÇİN KAÇ YIL İSTENİYOR?
16:42Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda
15:52Kızılay ve AKUT afetlerde ortak hareket edecek
15:45Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar
15:37TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
14:07CHP'li üyeden, Evren hakkında suç duyurusu
12:58KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
12:44ERDOĞAN'A KIRGIZİSTAN DEVLET NİŞANI
12:04Mısır'dan 2 bin 573 Türk vatandaşı getirildi
12:03Erdoğan: Mübarek'ten adım atması bekleniyor
11:50Kazadan önce radara giren jet sır oldu
10:36ASKERE GİDECEKLERE KÖTÜ HABER
10:32Erdoğan, Bişkek'te resmi törenle karşılandı
10:08Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
09:02Arıza 19 saatte çözüldü, kuyruk bitmedi!
08:41Arama öncesi jammer'la engel
08:29Üniversitede artık başörtüsüne engel yok
00:50ROJ TV NOBEL'E ADAY GÖSTERİLDİ
00:12Belediye başkanı gözaltına alındı
23:28Kuyu için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş
Daha fazla haber göster
23:18Mübarek: Aday olmayacağım
23:05Temizlik İşleri Müdürü'ne koruma dayağı
22:57Medine Memi cinayeti: Herkes anneyi suçladı
22:46Erdoğan'dan Kırgızistan özel makalesi
22:23Erdoğan'a Kırgız Devlet Nişan'ı verilecek
22:11"RAPORDA OLMAYAN HABER YAPILDI!"
22:10İLERLEME RAPORU TASLAĞINA 315 TEKLİF
21:24İnsanlık Anıtı 19 'evet' ile yıkılacak
20:54Başbakan Erdoğan Kırgızistan'da
20:44Komutanlar arasında mayın kavgası
20:38"Çıbanın başı Gürbüz Kaya'dır"
20:22Azerilerden İran'a 'İçişlerimize karışma' protestosu
19:48Gerçeker: Bize göre süper temyiz
19:44Davutoğlu, AGİT Başkanı Efthymiou ile görüştü
19:10THY, Mısır'dan yabancıları da getiriliyor
19:07Amasya Barosu avukatları bildiriye karşı
19:05Tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı
19:02Ata, ertelenen KCK davasını değerlendirdi
18:0637 BARODAN YARGI DÜZENLEMESİNE DESTEK
17:51Gerçeker: Bize göre süper temyiz
17:24Şehit annesinden hakimi ağlatan soru
17:13Adliyeden 2 mahkum firar etti
16:44Erdoğan, Suriye lideri Esad'la görüşecek
16:28Habur Sınır Kapısı Başmüdürü Hasan Eken
16:06Ucube anıtın yıkılmasına onay
15:58"Tüm avukatların görüşünü yansıtmıyor"
15:29Medine Memi'nin duruşması başladı
15:21Başbakan Yardımcısı Arınç'ın acı günü
15:01Başbakan Erdoğan Mısır ziyaretini erteledi
14:54Bir günlük 'duruşmalara girmeme' eylemi
14:28YÖK'ten Danıştay kararına tepki
14:26Erdoğan'ın Bişkek programı yoğun
14:20Rektör Cengiz son yolculuğuna uğurlanıyor
14:18NATO'nun bilgi sistemini Türkler kuracak
14:09"Köpük partisinde 3 ölüm" davasında karar
13:14Takla atan minibüsteki 24 tarım işçisi yaralandı
13:08Özcan: İtirazımız kabul edilir
12:59"Süper Avrupa devleti istemiyoruz"
12:56Davutoğlu: Mısır ve Tunus'a sessiz değiliz
12:41Şırnak'ta bir kadın terörist teslim oldu
12:37Eroğlu: Sulak alanlar için hassasiyet bekliyoruz
12:36YÖK: Öğrenci konseyi başkanlarını da dinleyin
12:32Ortadoğu ülkeleri Türkiye'yi takip ediyor
12:13KCK sanıkları reddi hakim istedi
11:38Erikel: CHP, üzerimizden istismar yapıyor
11:12Mısır'dan bin 969 Türk vatandaşı yurda getirildi
11:06Kılıç: Hantal bir yargı sistemi ile imkansız
11:02Atambayev: Türkiye bizim kutup yıldızımız
11:00Hizbullah operasyonunda 3 tutuklama
10:50ABDULLAH BAYBAŞİN TUTUKLANDI
10:44Kırgız-Türk İş Forumu başladı
00:30KARA KUVVETLERİ ÖNÜNDE SİLAHLI EYLEMCİ
23:57'Aracınızın el frenini çekmeden park edin'
21:02KCK bölge sorumlusu Malatya'da yakalandı
20:38Tunceli MHP İl Başkanlığı'nda patlama
20:264 kişinin ölümüyle suçlanan sanığa 25 yıl
20:00Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı
19:23ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ
19:20Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi
19:09Rumeli göçmenleri milletvekili çıkarmak istiyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Aliya RAHTE
Candaş Tolga Işık, gerçeği dillendirdiği için mi linç edildi?
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.583
1.593
 
 Euro
2.145 2.160
 
 Sterlin
2.524 2.571
 
 Altın
68.96 69.40
 
 IMKB
65309  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin