DOLAR 1.593 - EURO 2.160 - ALTIN 69.40 - IMKB 65309
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
Şehit annesinden hakimi ağlatan soru
 
 
 
ANKARA- Şehit annesinden hakimi ağlatan soru: 9 yıldır askerin ayak basmadığı yere benim oğlum neden gönderildi.
 
Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde, yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin şehit düşmesine ilişkin davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşma sırasında mayın patlamasında şehit olan Deniz Demirci'nin annesi Raziye Demirci'nin "9 yıldır askerin ayak basmadığı yere benim oğlum neden gönderildi?" şeklinde bir soru sorması Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu'nu ağlattı.

Duruşmaya tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es, tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam, Nurettin Altay ve Rıza Atilla Erdoğan ile avukatları, olayda şehit düşen askerlerin aileleri ve avukatları katıldı. Mahkeme, terhisli istihkâm er Mehmet Solmaz'ın talebi üzerine mağdur sıfatıyla duruşmaya katılmasına ilişkin ara karar aldı.

Tümgeneral Gürbüz Kaya, savunmasında hakkındaki tüm iddiaları reddetti. Olayı örtbas etmediğini savunan Kaya, uydu telefonu ile yaptığı görüşmede mayınların teröristler tarafından döşendiği kanaatine vardığını ifade etti. Havan mermisi tuzaklamasının kendilerinin değil teröristlere ait bir tuzaklama olduğunu dile getiren Kaya, terör örgütünün olayı üstlenmesinin kendilerindeki var olan kanaatlerini güçlendirdiğini kaydetti. Suçlamaların adli ve idari soruşturmalar ile hiçbir eksik unsur bırakılmadan hepsinin zamanında aydınlatıldığını iddia eden Kaya, kesinlikle bilgi saklamadığını ve yanıltıcı bilgi vermediğini ileri sürdü. Suçlamaları kabul etmediğini anlatan Kaya, şehit ailelerine saygısının sonsuz olduğunu vurguladı.

"TSK YIPRATILMAK İSTENİYOR"

Geçen duruşmada kendisine yönelik şehit ailesinin gösterdiği tepkiyi hatırlatan Kaya, basında çıkan haberler üzerinden olayın bahane edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin yıpratılmaya çalışıldığını iddia etti. Mahkeme heyetinin bu konuda duyarlı olmasını isteyen Kaya, Bayraktepe'de yaşananların bir destan olduğunu savunarak, sadece şehit değil bir yaralı askerin dahi sağlığına kavuşması için imkânların seferber edildiğini belirtti. Yanlış ve yanıltıcı bilgi vermediğini tekrarlayan Kaya, Çukurca Cumhuriyet Savcılığı'na da olayla ilgili zamanında bilgi verildiğini ifade etti. Kaya, suçlamaların ortadan kalktığını düşündüğünü ileri sürdü.

Daha sonra Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, Kaya'nın hazırlık aşamasındaki ifadelerini okudu. Telefon görüşmesinin 585 saniye olduğunu ve internettekinin eksik olduğunu iddia eden Kaya, söylediklerinin moral verme amaçlı olduğunu iddia etti. Askerlere zarar gelmemesi için canlarını dişlerine taktıklarını anlatan Kaya, aynı muamelenin ele geçirilen teröristler içinde uygulandığını söyledi. Kimsenin ölmesine veya yaralanmasına sebebiyet vermediğini ileri süren Kaya, görevini kötüye kullanmasının da söz konusu olmadığını savundu.

Kaya'nın savunmasının ardından olayda şehit düşen askerlerin aileleri ve avukatlarının sanığa yönelik sorularına geçildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, şehit yakınlarına yönelik, "Burada her şeyi söyleyebilirsiniz. Biz her şeyi dinleriz. Ancak yargılamaya ilişkin olması önemli." dedi.

"AŞÇI VE BERBER OLAN OĞLUM NİÇİN MAYIN ARAMASINA GÖNDERİLDİ?"

Deniz Demirci'nin babası Halil Demirci, oğlunun operasyondan 2-3 gün önce annesini ve kendisini aradığını söyleyerek bölüğün değiştirildiğini ve operasyona gönderileceğini söylediğini aktardı. Baba Demirci, sanık Kaya'ya aşçı ve berber olan oğlunun neden mayın aramasına gönderildiğinin sorulmasını istedi.

Mayın patlamasında şehit olan Deniz Demirci'nin annesi Raziye Demirci ise oğlunun operasyon öncesi kendisini aradığını belirtti. Oğlunun 'ölüm için aldılar' dediğini ve moralinin bozuk olduğunu anlatan Demirci, evladının 9 yıldır askerin ayak basmadığı yere gönderildiğini söylediğini ve niçin buraya gönderdiklerinin sorulmasını talep etti. Bu soru karşısında duruşmada duygusal anlar yaşandı. Gözyaşlarını tutamayan Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, zaman zaman kağıt mendil ile gözyaşlarını sildi.

"ASKERLERİN ŞEHADETİ BİR ASKERİN MORAL MOTİVASYONU OLMAMALIYDI"

Sanıklardan Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın 'TSK yıpratılmak isteniyor' yönündeki sözlerine şehit yakınlarından Refik Belen karşı çıktı. Saldırının kesinlikle söz konusu olmadığını vurgulayan Belen, böyle bir saldırının da asla içinde yer almadıklarını ifade etti. Asıl kendisini üzenin ise komutanının burada yargılanıyor olması olduğunun altını çizen Belen, "Tek zoruma giden, olay sonrası 'bir kaza olmuştur' denmemesidir. Askerlerin şahadeti bir askerin moral motivasyonu olmamalıydı." diye konuştu.

"KROKİDE ÖLÇEK BAZINDA DEĞİŞİKLİK OLDU"

Mağdur avukatları ise krokinin neden değiştirildiği, helikopterin zamanında niçin gitmediği, bölgedeki mayınlara ilişkin komutanın bir bilgisinin bulunup bulunmadığını sordu. Sanık Tümgeneral Gürbüz Kaya, Deniz Demirci'nin yerinin değiştirilme sebebini bilmediğini belirterek, bunu fert fert bilmesinin söz konusu olamayacağını savundu. Mayın timleri bulunduğunu dile getiren Kaya, bir tim bütünlüğü içinde görev yapıldığını ifade etti.

Krokinin değişikliği konusunda bir talebinin bulunmadığını iddia eden Kaya, krokide bir noktanın silinmesinin söz konusu olmadığını, sadece detayların daha iyi görülmesi için küçük ölçekli yerine büyük ölçekli haritanın yapıldığını söyledi.

"HELİKOPTERLER ZAP VADİSİ'NDE SİSE TAKILDI"

Helikopterlerin olay yerine niçin geç gittiğine ilişkin ise Kaya, bölgede Hakkâri ve Çukurca'da helikopterler bulunduğunu belirterek olay yerine Hakkari yakın olduğu için oradakilerin yönlendirildiğini ifade etti. Ancak Hakkâri'den kalkan helikopterlerin Zap Vadisi'nde sise takıldığını ve geçemediğini ileri süren Kaya, daha sonra Şırnak'tan talepte bulunulduğunu kaydetti. Büyük bir gecikme olduğunu hatırlamadığını savunan Kaya, şehit ve yaralıların bulunduğu noktanın da helikopterlerin hemen ulaşacağı bir yer olmadığını, bu durumun da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

Bölgedeki mayınlar konusunda yasalar çerçevesinde bilgisi olduğunu dile getiren Kaya, böyle bir operasyon kararının ise her kış yapılan terörist değerlendirmeler sırasında alındığını ifade etti.

"OPERASYON SORUMLUSU TUĞGENERAL ZEKİ ES'TİR"

Şehit annesinin "9 yıldır askerin ayak basmadığı yere benim oğlum neden gönderildi?" sorusuna da cevap veren Kaya, belli bölgelerine gidildiğini ancak bölgenin üst bölümüne gidilmediğini açıkladı. Mayınları kendilerinin döşediğine dair böyle bir bilgisinin bulunmadığını iddia eden Kaya, operasyon sırasında o bölgede mayın olduğuna dair bir bilgilendirme yapmadıklarını ancak zaman zaman askerlerin mayınlar konusunda bilgilendirildiğini ifade etti. Kaya, operasyon sorumlusunun Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es ile yardımcısı olduğunu belirtti.

Askeri savcı Tezer Türkay Güven ise Kaya'ya soruşturmanın mevzuata aykırı olarak patlayıcının menşeine ilişkin yapıldığını, neden sorumlulara yönelik yapılmadığını sordu. Kaya'nın avukatı Cemil Meriç, soruşturmanın sadece menşei değil yapılan işlemlerle ilgili de olduğunu savundu.

"TERÖRİSTLER PATLAMAYAN HAVANLARI ASKERE KARŞI KULLANIYOR"

Yasal olmayan emir vermediğini ileri süren Kaya, görev süresi boyunca 37 kez Dağlıca, 33 kez Aktütün ve 75 kez Çukurca'ya gittiğini söyledi. Olayda kullanılan el yapımı patlayıcıda, havan mermisi düzeneğinin kullanıldığını diye getiren Kaya, güvenlik güçlerinin bölgede sadece emniyet ikaz sistemine ait basit patlayıcılar kullandığını kaydetti.

Teröristlerin patlayıcılarında havan parçaları bulunduğunu anlatan Kaya, teröristler tarafından bu şekilde pek çok tuzaklama yapıldığını belirterek, "Bizim attığımız havan ve top mühimmatları patlamadığı zaman, teröristler bunları alarak askerlere karşı patlayıcı tuzak olarak kullanıyorlar." şeklinde konuştu.

Sanık avukatlarından Hikmet Dişler, mağdur avukatlarının iddianame dışında soru sormasına karşı çıktı. Soruların iddianame kapsamında olmasını gerektiğini belirten Dişler, bazı konuların devlet sırrını kapsadığını savunarak mahkeme heyetine bu konuya dikkat etmesini talep etti.

Mağdur avukatları ise soruların iddianamenin içeriğini kapsamasının gerekmediğini, işlenmiş olan başka suçların da ortaya çıkmasını amaçladıklarını kaydetti.

Kaya'nın avukatı da müvekkilinin savunmasını yaptığını belirterek duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, bu talebin daha sonra değerlendirileceğini ifade ederek duruşmaya öğle arası verdi.

CİHAN

1 Şubat 2011 - 17:24:26
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:27"BOŞ HAVUZDA YÜZMEMİ İSTİYORLAR"
23:23Ankara Barosundan düzenlemeye destek
22:26Davutoğlu: Nijerya'yla çalışmak istiyoruz
22:18Erdoğan Bişkek Büyükelçiliği binasını açtı
21:46Yüzbaşı'dan Tuğneral'e yalanlama!
19:16HÜRSİAD'dan Mısır açıklaması
19:10"10 yıldır paşaları operasyonda görmedim"
18:47KOBİDER: Halkı sokağa dökmeye çalışıyorlar
18:28Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek
17:43Davutoğlu: Mısır halkı demokrasi istiyor
16:51HANEFİ AVCI İÇİN KAÇ YIL İSTENİYOR?
16:42Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda
15:52Kızılay ve AKUT afetlerde ortak hareket edecek
15:45Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar
15:37TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
14:07CHP'li üyeden, Evren hakkında suç duyurusu
12:58KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
12:44ERDOĞAN'A KIRGIZİSTAN DEVLET NİŞANI
12:04Mısır'dan 2 bin 573 Türk vatandaşı getirildi
12:03Erdoğan: Mübarek'ten adım atması bekleniyor
11:50Kazadan önce radara giren jet sır oldu
10:36ASKERE GİDECEKLERE KÖTÜ HABER
10:32Erdoğan, Bişkek'te resmi törenle karşılandı
10:08Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
09:02Arıza 19 saatte çözüldü, kuyruk bitmedi!
08:41Arama öncesi jammer'la engel
08:29Üniversitede artık başörtüsüne engel yok
00:50ROJ TV NOBEL'E ADAY GÖSTERİLDİ
00:12Belediye başkanı gözaltına alındı
23:28Kuyu için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş
Daha fazla haber göster
23:18Mübarek: Aday olmayacağım
23:05Temizlik İşleri Müdürü'ne koruma dayağı
22:57Medine Memi cinayeti: Herkes anneyi suçladı
22:46Erdoğan'dan Kırgızistan özel makalesi
22:23Erdoğan'a Kırgız Devlet Nişan'ı verilecek
22:11"RAPORDA OLMAYAN HABER YAPILDI!"
22:10İLERLEME RAPORU TASLAĞINA 315 TEKLİF
21:24İnsanlık Anıtı 19 'evet' ile yıkılacak
20:54Başbakan Erdoğan Kırgızistan'da
20:44Komutanlar arasında mayın kavgası
20:38"Çıbanın başı Gürbüz Kaya'dır"
20:22Azerilerden İran'a 'İçişlerimize karışma' protestosu
19:48Gerçeker: Bize göre süper temyiz
19:44Davutoğlu, AGİT Başkanı Efthymiou ile görüştü
19:10THY, Mısır'dan yabancıları da getiriliyor
19:07Amasya Barosu avukatları bildiriye karşı
19:05Tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı
19:02Ata, ertelenen KCK davasını değerlendirdi
18:0637 BARODAN YARGI DÜZENLEMESİNE DESTEK
17:51Gerçeker: Bize göre süper temyiz
17:24Şehit annesinden hakimi ağlatan soru
17:13Adliyeden 2 mahkum firar etti
16:44Erdoğan, Suriye lideri Esad'la görüşecek
16:28Habur Sınır Kapısı Başmüdürü Hasan Eken
16:06Ucube anıtın yıkılmasına onay
15:58"Tüm avukatların görüşünü yansıtmıyor"
15:29Medine Memi'nin duruşması başladı
15:21Başbakan Yardımcısı Arınç'ın acı günü
15:01Başbakan Erdoğan Mısır ziyaretini erteledi
14:54Bir günlük 'duruşmalara girmeme' eylemi
14:28YÖK'ten Danıştay kararına tepki
14:26Erdoğan'ın Bişkek programı yoğun
14:20Rektör Cengiz son yolculuğuna uğurlanıyor
14:18NATO'nun bilgi sistemini Türkler kuracak
14:09"Köpük partisinde 3 ölüm" davasında karar
13:14Takla atan minibüsteki 24 tarım işçisi yaralandı
13:08Özcan: İtirazımız kabul edilir
12:59"Süper Avrupa devleti istemiyoruz"
12:56Davutoğlu: Mısır ve Tunus'a sessiz değiliz
12:41Şırnak'ta bir kadın terörist teslim oldu
12:37Eroğlu: Sulak alanlar için hassasiyet bekliyoruz
12:36YÖK: Öğrenci konseyi başkanlarını da dinleyin
12:32Ortadoğu ülkeleri Türkiye'yi takip ediyor
12:13KCK sanıkları reddi hakim istedi
11:38Erikel: CHP, üzerimizden istismar yapıyor
11:12Mısır'dan bin 969 Türk vatandaşı yurda getirildi
11:06Kılıç: Hantal bir yargı sistemi ile imkansız
11:02Atambayev: Türkiye bizim kutup yıldızımız
11:00Hizbullah operasyonunda 3 tutuklama
10:50ABDULLAH BAYBAŞİN TUTUKLANDI
10:44Kırgız-Türk İş Forumu başladı
00:30KARA KUVVETLERİ ÖNÜNDE SİLAHLI EYLEMCİ
23:57'Aracınızın el frenini çekmeden park edin'
21:02KCK bölge sorumlusu Malatya'da yakalandı
20:38Tunceli MHP İl Başkanlığı'nda patlama
20:264 kişinin ölümüyle suçlanan sanığa 25 yıl
20:00Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı
19:23ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ
19:20Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi
19:09Rumeli göçmenleri milletvekili çıkarmak istiyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Aliya RAHTE
Candaş Tolga Işık, gerçeği dillendirdiği için mi linç edildi?
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.583
1.593
 
 Euro
2.145 2.160
 
 Sterlin
2.524 2.571
 
 Altın
68.96 69.40
 
 IMKB
65309  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin