DOLAR 1.603 - EURO 2.180 - ALTIN 69.40 - IMKB 64478
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Tunus’ta birkaç hafta önce bir seyyar satıcının tezgâhının elinden alınması nedeniyle protesto etmek için kendini yakmasıyla başlayan olaylar, 14 Ocak’ta Başkan Zeynelabidin Bin Ali’nin devrilmesiyle devam etti.

Arap ülkelerine yayılan olayların bu kıvılcımı bazı ülkeler için “ilham kaynağı” oldu. Mısır, Libya ve Tunus’taki gerilimler yavaş yavaş etrafa yayılıyor. Son günlerde Tunus’taki devrimin ardından Arap dünyasında gerilim yükseldi. Mısır’da da tansiyon bir hayli yüksek, tehlike çanları çalıyor. Bu tansiyonun arkasında her birinin ayrı bir gerekçesi var. Mısır’ın gerekçesi de “yoksulluğa ve Hüsnü Mübarek rejimine karşı” ayaklanma olarak karşımıza çıkıyor.

Ortadoğu’yu kasıp kavuran bu olayların başladığı günlerde -bir toplantı vesilesiyle- yaptığım konuşmada “Bu yaşananlar yarın birgün, bizdeki muhalifler tarafından örnek alınıp, hükümete gözdağı verilmeye çalışılabilir. Ortadoğu’yu işaret edenler çıkabilir!”demiştim. Maalesef bu konuşmamın üzerinden çok fazla zaman geçmeden -korktuğum başıma geldi- hem siyasiler hem de bazı yazarlar bunu ‘başka türlü’ de olsa dillendirdiler.

Siyaset kanadında CHP, halkı sokağa çağırırken, yazarlar arasında da Can Ataklı 3 Şubat’ta DİSK’in yapacağı mitingi adres gösterdi. Ataklı, 31 Ocak 2011 günü kaleme aldığı “Çevremizdeki halk hareketleri bizi ne kadar etkileyecek?” başlıklı yazısına “Herkese ders olsun” ara başlığıyla devam ediyordu. O ‘dersin’ içeriğini de şu cümlelerle dolduruyordu:

“(...) İktidarın seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte baskı ve korkuyu artırması, yaşam biçimlerine müdahale etmesi ve ‘torba yasa’ adı altında bunları yasal hale getirmeye çalışması biriken enerjiyi aktif hale getirebilir. Özellikle örgütlü çalışanlar, siftah bile yapamayan esnaf, ürünü para etmeyen çiftçiler patlamaya hazır bomba gibiler. İktidar herhalde bunu fark etmektedir.”

Yazının devamında ise 1 Mayıs’tan bugüne işçi sendikalarının sokak hareketlerindeki seyrekliğini hatırlatan Can Ataklı, 3 Şubat’ı işaret ederek şunu yazdı: “1 Mayıs’tan sonra ilk kez işçi sendikaları 3 Şubat’ta tekrar sokaklarda olacak. Meclis’te görüşülen torba yasayı protesto eden DİSK, 3 Şubat günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çevresinde bir insan zinciri oluşturmayı planlıyor. DİSK’in bu eylemi başarıyla yapabileceği şüpheli, çünkü iktidarın bu aşamada böylesi bir kitle gösterisine tahammülü yok.”

Bu satırlarda dikkat çeken cümlelerden birisi “biriken enerjinin aktif hale getirilebileceği”dir. Buradan çıkan sonuç ‘büyük bir gösteri düzenleyerek, hükümete gözdağı vermek’tir. Dikkat çeken bir diğer cümle de “Örgütlü çalışanlar, esnaf ve çiftçiler patlamaya hazır bomba gibiler”  ifadesidir. Türk Hükümeti’nin Mısır ve Tunus konusunda ‘sessiz’ kaldıklarını düşünen muhalefet ve ‘candaşlar’ şimdi bunu ‘fırsata çevirme’ çabasındalar.

Yapılan çağrılarda hükümetin Mısır ve Tunus konusundaki tavrını da eleştiren muhaliflere cevap ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu: “Daha dün Lübnan’da hükümet krizinde ‘neden başka ülkelerin içişlerine karışıyorsunuz’ diyenler şimdi de ‘Mısır ve Tunus’a neden karışmıyorsunuz’ diyorlar. Mısır ve Tunus’a sessiz kaldığımız görüntüsü veriliyor; bu yanlış.” Davutoğlu’nun bu açıklaması AK Parti açısından “geçerli” olsa da muhalefet açısından yine ‘geçersiz’ sayılıyor. Çünkü oradaki planlar çok daha farklıdır.

İşte böyle bir durumda muhalefet ve muhalefetin politikalarını destekleyen veya benimseyen yazarlar da bundan sonra sık sık Ortadoğu’ya atıfta bulunacaktır. Vatandaşları ‘sokağa dökmek’ için belki de tek ‘örnek’ orası gösterilecektir. Bunu yaparken de hükümeti hataya zorlayacaklar tabii ki! 1 Mayıs özleminde olan yazarların veya muhaliflerin bundan sonraki örneği; Tunus Devlet Başkanı Z.Bin Ali’nin kaçış tarihi olan 14 Ocak 2011 olacaktır.

Unutulanlar: 1 Mayıs’tan sonra gerçekleştirmeyi ‘sabırsızlıkla’ bekledikleri eylemleri Tekel işçileri üzerinden, İstanbul ve Mülkiye’deki öğrenci olaylarıyla da başaramayanlar, Türkiye’deki rejimin Cumhuriyet olduğunu unutarak 3 Şubat hayali kuruyorlar!

 
2 Şubat 2011 - 00:05:22
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.591
1.603
 
 Euro
2.163 2.180
 
 Sterlin
2.545 2.610
 
 Altın
68.80 69.40
 
 IMKB
64478  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin