DOLAR 1.593 - EURO 2.160 - ALTIN 69.40 - IMKB 65309
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
Arıza 19 saatte çözüldü, kuyruk bitmedi!
 
 
 
EDİRNE- Sınır kapılarındaki sistem arızası uzun araç kuyruğu oluşturdu.
 
Türkiye'nin yurtdışına açılan sınır kapılarında yaşanan sistem arızası uzun araç kuyruğu oluşturdu.

Sınır kapılarında geçişi sağlayan sistemin merkezi durumundaki Gümrük Müsteşarlığı'nın Bilgi Merkezi'nde arıza oluştu.

Önceki gün saat 18:00 sıralarında başlayan arıza nedeniyle Türkiye'den çıkış yapmak isteyen araç sürücüleri ve yolcular uzun süre beklemek zorunda kaldı. Hava sıcaklığının eksi derecelerin altında seyrettiği yolda vatandaşlar araçlarında sistemin bir an önce açılıp yollarına devam etmek için bekledi. Uzun araç kuyruğunun oluştuğu sınır kapılarından biri ise Kapıkule oldu. Türkiye'nin Avrupa ülkelerine açılan en büyük sınır kapısı olan Kapıkule'de insanlar zorluklar yaşadı.

Yaklaşık 19 saat süren arıza ancak saat 13:00 sıralarında giderilebildi. Sistemin yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte araç geçişleri tekrar başlatıldı. Yaşanan arıza nedeniyle Kapıkule'de yaklaşık 300 civarında otomobil ile 4 kilometrelik kuyruk oluştu. Geceyi soğukta araç kuyruğunda geçiren sürücüler ise sistemin bir an önce devreye girip yollarına devam etmek istediklerini söyledi.

Araç kuyruğunda uzun süre beklediklerini anlatan sürücüler, bu süre içerisinde çok az bir mesafe aldıklarını kaydetti. Otomobilleriyle Türkiye'den çıkış yapan vatandaşlar ise yaşanan sıkıntıdan dolayı yetkililere tepki gösterdi. Sınır kapılarında geçişi sağlayan sistemin bir alternatifinin olması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, birinin arıza vermesi durumunda geçişlerin yedek sistemin üzerinde sağlanması gerektiğini anlattı.

Yetkililer ise bilgisayar sistemindeki arıza nedeniyle Türkiye genelindeki gümrüklerde işlem yapılamadığını belirtti. Vatandaşların mağdur olmaması için bazı otomobillere manuel işlem yaptıklarını anlatan yetkililer saat 13.00 itibariyle sistemdeki arıza giderildiğini gümrük kapılarındaki giriş ve çıkışların yeniden başladığını açıkladı.Habur sınır kapısında 5 kilometrelik kuyruk oluştu


Gümrük Müsteşarlığı'ndaki Merkezi Bilgi Sistemi'nin veri tabanında oluşan arıza nedeniyle Habur sınır kapısında uzun kuyruklar oluştu. Araçların başlarında bekleyen şoförler geçişlerin kapalı olmasına tepki gösterdi.

Gümrük Müsteşarlığı otomasyon sistemindeki arıza nedeniyle Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur sınır kapısında 5 kilometrelik kuyruk oluştu. Dün gece 23.00'ten itibaren sistemlerin çalışmaması nedeniyle mağdur olan araç sürücüleri, soğuk havada araçlarının içinde yemek ve çay yaparak vakitlerini geçiriyor. Geceden beri kuyruklarda olduğunu söyleyen Taksi sürücülerinden Mustafa Egemen, yolcuları ile beraber mağdur durumda kaldıklarını ve saatlerdir beklediklerini söyledi. Egemen, "Dün geceden beri buradayız, ne yapacağımızı şaşardık. Sistemin ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Bize bir açıklama yapan kimse yok. Her ay bir kaç kez bu tür sistem sorunları ile karşılaşıyoruz." dedi.

Kamyon sürücülerinden İsmail Esen ise saatlerce soğukta beklediğini dile getirerek çok zor durumlarda kaldığını söyledi. Esen, gümrük sistemindeki arıza nedeni ile beklediklerini ancak ne zaman sorunun giderileceği hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. İsmail Esen, ayrıca sorunun bir an önce çözülmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Sistem çöktü Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 25 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

Gümrük Müsteşarlığı'nın merkezi bilgi sistemlerinde meydana gelen arıza nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısında 25 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Bekleyen tır şoförleri merkezi sistemde yaşanan arızaya şaşırmadıklarını yaşanan sıkıntıya zaten alışık olduklarını söyledi.

Gümrük Müsteşarlığının Merkezi Bilgi Sisteminin Veri Tabanında meydana gelen arıza nedeniyle ülke genelindeki tüm sınır kapılarında olduğu gibi Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısında da araç kuyrukları oluştu. Hatay'în Suriye'ye açılan Kapısında Türk topraklarına 10, Tampon Bölgede 3 ve Suriye'de ise 12 kilometre olmak üzere toplamda 25 km'lik araç kuyruğu vatandaşları perişan etti.

Cilvegözü Sınır Kapısını kullanarak Ortadoğu'ya mal sevkıyatı yapan tır şoförleri soğuk havadan korunmak için refüjlerde ateş yakıp ısınmaya çalıştı.

Meydana gelen arızadan dolayı Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda oluşan araç kuyruğundaki vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaları için Gümrük Muhafaza Müdürlüğünün kararı ile kapılar yaya trafiğine açıldı. Sistemde meydana gelen arıza nedeniyle Gümrük Kapılarında oluşabilecek sıkıntıları yerinde incelemek için Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Ömer Ersoy, kuyruktaki vatandaşların sıkıntılarını dinledi.

Ersoy, 01 Şubat günü akşam 17,30'da meydana gelen sistem hatasından sonra bu gün öğle saatlerinde hatanın kısmı olarak giderildiğini ve gelen sistemle öncelikle küçük araç ve otobüslerin işlemlerinin yapıldığını söyledi. Veri tabanında meydana gelen arızanın giderilebilmesi için bu sistemi kuran firmadan yetkilerin hatayı düzeltmek için çalıştıklarını aktaran Ersoy şöyle konuştu "1 Şubat tarihinde 17,30 itibariyle merkezi bilgisayar sisteminde oluşan arıza nedeniyle araç giriş çıkış ve yolcu işlemleri durdu. 2 Şubat tarihinde öğlen 12 sıralarında sistem yeniden devreye girmek suretiyle gerek girişte gerek çıkışta otobüs ve küçük araçlar ve tırlarla ilgili trafikte personel takviyesi yapılmak suretiyle normal yolcu trafiğine açıldı".

Sistemin tam anlamıyla düzeltilmesi halinde yani sistemdeki duraklamaların en aza indirgenmesi halinde mesai gözetmeksizin Cilvegözü Sınır Kapısında oluşan araç kuyruğunun azaltılmasına çalışacaklarının da altını çizen Ersoy "Bu trafiği sonlandırıncaya kadar ek personel takviyesi ve bilgisayarların çoğaltılması yoluna gidilerek gerekli sıkıntılar giderilecektir. Eğer bu şartlar arlında tekrar bilgisayar sistemlerinde bir kesinti olamazsa gerek bizim merkezi sistemimizden gerekse ulaştırma sisteminden normal şartlarda yarın akşama kadar kuyrukların kalmayacağını düşünüyoruz. Arkadaşların çalışması da bu yönde" dedi.

Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Ömer Ersoy beraberinde Gümrük Muhafaza Müdürü Muharrem Çakır ile birlikte sitemde meydana gelen arızadan dolayı saatlerdir Cilvegözü Sınır Kapısında bekleyen araç sürücüleri ve yolcularla görüştü. Bekleme nedenleri hakkında vatandaşlara açıklamalarda bulunan Ersoy ve Çakır, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü olarak vatandaşların sıkıntılarını en aza indirgemek için çalıştıklarını söylediler.

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISINDA NE İLK NE DE SON

Yıllardır Cilvegözü Sınır Kapısından Orta doğuya tırıyla mal sevkiyatı yapan 35 yıllık şoför Süleyman Kılınç (61) bugün tüm ülkede kendini gösteren sistem hatasına yıllardır kendilerinin alışık olduğunu söyledi.

Cilvegözü Sınır Kapısında 24 saat mesai uygulamasının yapılmamasından kaynaklı tır şoförleri olarak beklemeye alışık olduklarını ifade ederek "Türkiye'nin gümrüklerinin tümü 24 saat ve iki vardiya çalışıyor. Sadece Cilvegözü Sınır Kapısı saat 9 da 10 da açar saat 17.30 da kapatır. Bu sebepten bu kadar kuyruk oluyor. Buna sistemin çökmesi de ekleniyor. Suriye konvoy uygulaması yapıyor, araçları birden bırakıyor. Asıl buna çözüm bulunması gerekiyor" dedi.

Tır Şoförlerinden Mehmet Hergeleci (37) ve Hasan Dirgam Özdemir ise bugün yaşanan sistem hatasının Türkiye genelinde hissedildiğini aslında kendilerinin her zaman Cilvegözü Sınır Kapısında bunu yaşadıklarını aktardı.

CİHAN

2 Şubat 2011 - 09:02:10
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:27"BOŞ HAVUZDA YÜZMEMİ İSTİYORLAR"
23:23Ankara Barosundan düzenlemeye destek
22:26Davutoğlu: Nijerya'yla çalışmak istiyoruz
22:18Erdoğan Bişkek Büyükelçiliği binasını açtı
21:46Yüzbaşı'dan Tuğneral'e yalanlama!
19:16HÜRSİAD'dan Mısır açıklaması
19:10"10 yıldır paşaları operasyonda görmedim"
18:47KOBİDER: Halkı sokağa dökmeye çalışıyorlar
18:28Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek
17:43Davutoğlu: Mısır halkı demokrasi istiyor
16:51HANEFİ AVCI İÇİN KAÇ YIL İSTENİYOR?
16:42Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda
15:52Kızılay ve AKUT afetlerde ortak hareket edecek
15:45Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar
15:37TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
14:07CHP'li üyeden, Evren hakkında suç duyurusu
12:58KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
12:44ERDOĞAN'A KIRGIZİSTAN DEVLET NİŞANI
12:04Mısır'dan 2 bin 573 Türk vatandaşı getirildi
12:03Erdoğan: Mübarek'ten adım atması bekleniyor
11:50Kazadan önce radara giren jet sır oldu
10:36ASKERE GİDECEKLERE KÖTÜ HABER
10:32Erdoğan, Bişkek'te resmi törenle karşılandı
10:08Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
09:02Arıza 19 saatte çözüldü, kuyruk bitmedi!
08:41Arama öncesi jammer'la engel
08:29Üniversitede artık başörtüsüne engel yok
00:50ROJ TV NOBEL'E ADAY GÖSTERİLDİ
00:12Belediye başkanı gözaltına alındı
23:28Kuyu için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş
Daha fazla haber göster
23:18Mübarek: Aday olmayacağım
23:05Temizlik İşleri Müdürü'ne koruma dayağı
22:57Medine Memi cinayeti: Herkes anneyi suçladı
22:46Erdoğan'dan Kırgızistan özel makalesi
22:23Erdoğan'a Kırgız Devlet Nişan'ı verilecek
22:11"RAPORDA OLMAYAN HABER YAPILDI!"
22:10İLERLEME RAPORU TASLAĞINA 315 TEKLİF
21:24İnsanlık Anıtı 19 'evet' ile yıkılacak
20:54Başbakan Erdoğan Kırgızistan'da
20:44Komutanlar arasında mayın kavgası
20:38"Çıbanın başı Gürbüz Kaya'dır"
20:22Azerilerden İran'a 'İçişlerimize karışma' protestosu
19:48Gerçeker: Bize göre süper temyiz
19:44Davutoğlu, AGİT Başkanı Efthymiou ile görüştü
19:10THY, Mısır'dan yabancıları da getiriliyor
19:07Amasya Barosu avukatları bildiriye karşı
19:05Tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı
19:02Ata, ertelenen KCK davasını değerlendirdi
18:0637 BARODAN YARGI DÜZENLEMESİNE DESTEK
17:51Gerçeker: Bize göre süper temyiz
17:24Şehit annesinden hakimi ağlatan soru
17:13Adliyeden 2 mahkum firar etti
16:44Erdoğan, Suriye lideri Esad'la görüşecek
16:28Habur Sınır Kapısı Başmüdürü Hasan Eken
16:06Ucube anıtın yıkılmasına onay
15:58"Tüm avukatların görüşünü yansıtmıyor"
15:29Medine Memi'nin duruşması başladı
15:21Başbakan Yardımcısı Arınç'ın acı günü
15:01Başbakan Erdoğan Mısır ziyaretini erteledi
14:54Bir günlük 'duruşmalara girmeme' eylemi
14:28YÖK'ten Danıştay kararına tepki
14:26Erdoğan'ın Bişkek programı yoğun
14:20Rektör Cengiz son yolculuğuna uğurlanıyor
14:18NATO'nun bilgi sistemini Türkler kuracak
14:09"Köpük partisinde 3 ölüm" davasında karar
13:14Takla atan minibüsteki 24 tarım işçisi yaralandı
13:08Özcan: İtirazımız kabul edilir
12:59"Süper Avrupa devleti istemiyoruz"
12:56Davutoğlu: Mısır ve Tunus'a sessiz değiliz
12:41Şırnak'ta bir kadın terörist teslim oldu
12:37Eroğlu: Sulak alanlar için hassasiyet bekliyoruz
12:36YÖK: Öğrenci konseyi başkanlarını da dinleyin
12:32Ortadoğu ülkeleri Türkiye'yi takip ediyor
12:13KCK sanıkları reddi hakim istedi
11:38Erikel: CHP, üzerimizden istismar yapıyor
11:12Mısır'dan bin 969 Türk vatandaşı yurda getirildi
11:06Kılıç: Hantal bir yargı sistemi ile imkansız
11:02Atambayev: Türkiye bizim kutup yıldızımız
11:00Hizbullah operasyonunda 3 tutuklama
10:50ABDULLAH BAYBAŞİN TUTUKLANDI
10:44Kırgız-Türk İş Forumu başladı
00:30KARA KUVVETLERİ ÖNÜNDE SİLAHLI EYLEMCİ
23:57'Aracınızın el frenini çekmeden park edin'
21:02KCK bölge sorumlusu Malatya'da yakalandı
20:38Tunceli MHP İl Başkanlığı'nda patlama
20:264 kişinin ölümüyle suçlanan sanığa 25 yıl
20:00Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı
19:23ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ
19:20Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi
19:09Rumeli göçmenleri milletvekili çıkarmak istiyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Aliya RAHTE
Candaş Tolga Işık, gerçeği dillendirdiği için mi linç edildi?
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.583
1.593
 
 Euro
2.145 2.160
 
 Sterlin
2.524 2.571
 
 Altın
68.96 69.40
 
 IMKB
65309  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin