DOLAR 1.583 - EURO 2.186 - ALTIN 68.25 - IMKB 65307
Perşembe 3 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Danıştay'dan hukuku çiğneyen bir karar

Reşat PETEK
[email protected]
 
 
Danıştay yüksek öğretimde başörtüsü tartışmalarını yeniden gündeme getiren bir karar verdi. Bu karar 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavıyla (ALES) ilgili. Danıştay 8.Dairesi kararında, ÖSYM tarafından hazırlanan ALES  klavuzunu, başı açık resim mecburiyeti ve başörtüsü yasağı neden yok diyerek yürütmesini durdurdu.  Öyle anlaşılıyor ki bazı yüksek yargıçlar özgürlükleri savunmak yerine özgürlüklerle mücadeleyi kendilerine vazife edinmiş ve sahip oldukları makamları da vasıta olarak kullanıyorlar.

Danıştay`ın  ALES kararı nereden bakarsanız bakın savunulacak bir tarafı yok. Anayasa ve kanunlara evrensel hukuk ilkelerine tamamen aykırı bir karar. Hukuk tarihimizi ilerde okuyacak olanlar, yirmibirinci yüzyılda, iletişimin bu kadar hızlandığı, dünyadaki değişimleri anında takip etme imkanlarının olduğu, hukukçuların özgürlükleri savunmaya öncülük ettiği bir çağı idrak edememiş ve ayak uyduramamış yargıçları bu utanç verici kararlarıyla tanıyacaklar.

İdari makamlara, sınavlara girişte başörtüsünü neden yasaklamıyorsunuz diyen bu karar herşeyden önce, insanların en temel haklarından olan  bireysel tercihlerine göre istedikleri kıyafeti giymelerini engelleyen ve giyinme biçimi dayatan bir karar. Zihinlerindeki yaşam ve kılık kıyafet biçimini başkalarına dayatma hukuksuzluğunu yargı kararı kılıfıyla gizlemeye çalışan ama bir türlü gizleyemedikleri bir karar.

Bu karar kılık kıyafetlerini tercih ederken dini inançlarını referans alan insanların, inanma, inancını ifade etme ve inandığı gibi yaşama özgürlüklerini hiçe sayan ama kendilerinin de inanmadıkları hukuken tutarsız gerekçelerle süsleyerek topluma yutturmak istedikleri bir karar. Nasıl mı ?  Hukuki boyutunu kısaca izah edelim.

Öncelikle, bir işçi sendikasının dava açma ehliyetinin olmadığı dikkate alınmamıştır. Gerek Anayasa gerek İdari Yargılama Usulü Kanunu, dava açanın menfaatlerinin ihlal edilmiş olması gerekli görmektedir. Yüksek Lisans sınavına bazı öğrencilerin başörtülü kıyafetle girmelerinden Davacı Eğitim-İş Sendikasının hangi menfaatleri ihlal edilmiştir ki Danıştay bu davayı Kabul etmiştir. Karar gerekçesinde bu sorunun hukuken itibar edilebilecek bir cevabı yoktur.

İkinci olarak, kararda atıfta bulunulan Avrupa İnsan hakları Sözleşmesini kabul edip uygulayan ülkelerden hiçbirinde, yükseköğrenimde ve kamuda başörtüsü yasağı olmadığı gerçeğine ve bu gerçeği bilmelerine rağmen Danıştay yasakçı bir karar vermiştir. Dayanak gibi göstermeye çalıştıkları AİHM`in Leyla Şahin kararı hiç bir zaman yasak uygulanmalı demeyen, uygulama keyfiyetini Türkiye`ye bırakan bir karardır.

Üçüncü olarak, karara dayanak gösterdikleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ek 17.maddesinin yasaklayıcı değil, kılık kıyafet özgürlüğü getiren bir madde olduğudur. Bir kere daha altını çizerek ifade edelim ki bu ülkede kılık kıyafet kanunu adıyla bir kanun olmadığı gibi, başörtüsünü yasaklayan bir kanun da yoktur. Tam aksine laiklik ilkesini inananlara baskı ve yasakçılık olarak anlayarak yasak dayatmalarına karşı, ek 17.madde kılık kıyafet serbestliğini düzenlemiştir. Bu maddenin iptali için yapılan başvuruyu da Anayasa mahkemesi 1991 yılında reddetmiştir, kanun halen yürürlüktedir. “ Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak şartıyla yüksek öğretim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir „ şeklindeki yasa metninden başörtüsü yasağı ve sınavlara başı açık girme mecburiyeti anlamak ancak bizim Danıştay`ımıza özgü bir anlayış ve kavrayış olsa gerek.

Dördüncü olarak Danıştay bu kararıyla Anayasa`nın 125. Maddesini de açıkça ihlal etmiştir. Anayasayla uyumlu   İdari Yargılama Usulü Hakkıdaki Kanun` a göre;  “İdari yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır. İdari mahkemeler; yerindelik denetimi yapamazlar, yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya idarenin takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı veremezler„ Danıştay söz konusu kararında hukuka uygunluk denetimi yerine yasaların yasakladığı yerindelik denetimi yapmıştır.

Esasen yürütmesini durdurduğu bir düzenleme yoktur. Sınav klavuzunda yüksek lisans öğrencileri için, kılık kıyafet düzenlemesi yoktur. Kılık kıyafetle ilgili bir düzenleme olsaydı, düzenlemenin hukuka uygunluğunu denetleyebilirdi. Örneğin uzun saçlı, sakallı veya bıyıklı olanlar sınava alınmayacak şeklinde idari bir düzenleme olsaydı ve Danıştay da, sınav klavuzunda yer alan böyle bir kısıtlamanın evrensel hukuka, Anayasa ve kanunlara aykırı dolayısıyla hukuka uygun olmadığına karar verseydi alkışlamak gerekirdi. Bizim Danıştay`ımız ise davalı idareye (YÖK ve ÖSYM`ye), eski sınav klavuzunda başörtüsü yasağı vardı yeni yaptığın düzenlemede bu yasağı niçin yeniden devam ettirmiyorsun diyerek adeta kendisini idarenin yerine ve üstüne koyarak “idari eylem ve işlem niteliğinde veya idarenin takdir yetkisini kaldıracak biçimde„ karar vemiştir.

Netice itibariyle Danıştay 8. Dairesinin ALES klavuzunun yürütmesini durdurulmasına dair kararı, evrensel hukuk değerleri, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi, T.C.Anayasası ve İdari Yargılama Usulü Kanununa aykırı, gerekçeleri hukuki dayanaklardan yoksun, karara imza atanların ideolojik görüş ve kanaatlerini yansıtan bir karardır. Gerçek hukuk devletlerinde, hukuk öğrencilerine, hukukun keyfi uygulandığı yüksek yargı kararı örneği arandığında, 2011 doğumlu bu karar emsal gösterilecektir.
 
1 Şubat 2011 - 00:06:10
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.573
1.583
 
 Euro
2.171 2.186
 
 Sterlin
2.534 2.580
 
 Altın
67.81 68.25
 
 IMKB
65307  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin