DOLAR 1.591 - EURO 2.158 - ALTIN 69.40 - IMKB 65309
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
“One Minute” devrimleri

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Geçmiş yaşanmış bir süreçtir. Ona müdahale etme şansımız günümüzü biçimlendirmekle olabilir. Tarihe günümüzden bakarız. Bazen de günümüze tarihten baktığımız olur. Her iki bakışın da kendine göre tutarlı, derinlikli yanları vardır. Günümüzü geçmişten ve gelecekten izole ederek bakmak, bizi yanlışlara götürür. Bazen de yaşadığımız ana tarihten bakar gibi, gelecekten de bakarız. Bu elbette açık ipuçlarıyla, öngörüyle olur. Onlar o kadar açıktır ki, bazen öngörü diye ifade etmek de gereksizdir. Önceki yazımıza “Mübarek Kaçtı. Devrim Kutlu Olsun” başlığı atarken konuya böyle bir çerçeveden bakmıştık.

Evet, Mübarek kaçtı. Zaten eşi ve çocukları 30 milyar dolar kadar dudak uçuklatan bir parayla Londra’ya kaçtı. Kendisi de Kahire’de değil. Suudi Arabistan ve İsrail’e daha yakın olan Şarm El Şeyh’te bir yerde bulunuyor. O şu an fiili olarak yok hükmündedir. Devrilmiştir. Siyasi bir mevtadır. O başlığı biraz da bu yönde kuvvetli haberler aldığım için attım. Mübarek’i Mossad ajanları kaçırdı. Şu anda da kendisini bu ajanlar koruyor ve yönlendiriyor. Bir anlamda o çok hizmet ettikleri dostlarının elinde siyasi bir koz ve malzeme gibi. Kendisine ne deniyorsa onu kameralara söylüyor. Önüne konan yazılı metni okuyor. Anlayacağınız Mısır gibi kayıtsız koşulsuz kendine destek veren bir ülkeyi kaybeden İsrail, son numaralarını tezgâhlıyor.

Bir iki gün bile olsa diktatörü ayakta tutmayı, onu sahneye çıkararak kitlelerin psikolojisinde negatif duygular uyandırmayı, daha sonra da bazılarını görmeye başladığımız provokasyonları sahneye koymayı deniyor. Hiç olmazsa elden çıkan Mısır, sağlıklı düşünemesin. Ortalık karıştıkça karışsın. Gerekirse şiddetli çatışmalar çıksın. Kaos olsun. Son aşamada İsrail, kendisine yar olmayan Mısır’ı başkasına da yar etmek istemiyor. Son olayları biraz böyle yorumlamak gerekir.

Yarın başka provokasyonlar da sahnelenebilir. Ülkedeki durum buna müsaittir. Bu karışıklık ve geçiş aralıkları, sabotajcı casusların faaliyetlerine son derece elverişli bir zemin oluşturur. İşte şimdi bu kara senaryo devreye sokulmuştur. Bu gerçeği Mısır direnişçilerinin çok iyi görmeleri ve işi uzatmamaları gerekir. Bu kadar milyon insan sokaklarda iken, onların demokratik ve haklı öfkeleri bıkkınlığa, bezginliğe, bunalıma yol açmadan Mübarek’in sarayı işgal edilmeli, Yeni Mısır’ın özgür demokratik yeni dönemi ilan edilmelidir. Hızla yeni hükümet atanmalı, seçimler ve acil icraatlar için bir takvim açıklanmalıdır.

Geçiş aralığını uzatmak nahoş ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına yol açabilir. Gelişmelerin Diktatörün vicdanına bırakılması gibi bir gaflete düşülmemelidir. Bu yöndeki tutumunuz Mübarek’i cesaretlendirir, umutlandırır. Gerçi bundan sonra eski düzene dönüşün imkânı yoktur ancak devrim kararlı, kesin olmak zorundadır. Zulme bir başkaldırı varsa kesin ve kararlı bir tutum ortaya konmalı, Mübarek’in tepesine vura vura yönetim ele geçirilmelidir. Çekinik, mütereddit tavırlara bir an önce son verileceğini umuyorum. Devrimci güçler, Mısır halkının onuruna yaraşır son hamlesini yapmalıdır.

Artık herkes Mısır’ın yarınını konuşmaya başladı. Ayrıntılı analizleri sonra yapalım. Ancak şu kesin ki, Mısır ile birlikte İslam coğrafyası yeni bir döneme girmiştir. Yeni, demokratik döneme geçişi önlemek için Türkiye’de dâhil birçok ülkede derin operasyonlar yapıldı. Türkiye ve Mısır çok önemli iki ülkedir. Bu iki ülke ve İran, bütün İslam coğrafyasının temel dinamiklerini ve denge unsurlarını oluşturur. Bu ülkelerin tavırları sadece kendi sınırları içinde bir etki alanına sahip değildir. 

Osmanlının dağıtılmasından sonra ince hesaplara dayalı bir siyasi yapı kuruldu. Bu yapının temel amacı emperyalistlerin politikalarına hizmet etmekti. İkinci savaşla birlikte İsrail kuruldu. Kurulmakla kalmadı, İsrail’in eline silah verilip, Müslümanların elleri kolları bağlandı. Oluşturulan yeni konjonktür, tamamıyla İsrail’in çıkarlarına göre biçimlendirildi. Her olasılığa karşı bölgede gidişatı değiştirecek iki gücün Türkiye ve Mısır’ın zayıflatılması, ekonomik olarak çökertilmesi gerekiyordu. Mısır’da bunu bütünüyle başardılar. Az çok Türkiye direndi. Ancak o da darbeler ve en son 28 Şubatla beraber banka boşaltma operasyonları ile çökertilmek istendi. Bir ölçüde bunda muvaffak oldular. Yani Türkiye’nin direnme kabiliyeti her bakımdan kırılmak istendi. Böylece bu iki ülke kendilerinden istenen her şeyi yapmak zorunda kalacaklardı.

Bir büyük silkinişle bu oyunlar bozuldu. Ak Parti iktidarının çok kararlı, demokratik çabaları bütün bölgede umutla takip edildi. En son gücünü ve güvenini yeniden kazanan Türkiye, “One minute” restiyle aslında bölgede bütün sindirilmiş, bastırılmış duyguları harekete geçirdi. Deprem bütün diktatörlerin kalbine doğru yürümeye başlamıştı. Yıkım da, devrim de, değişim ve yeniden yapılanma da kaçınılmazdı. Şimdi Türkiye’nin farklı koşullarda yaptığını Sudan’da, Mısır’da görüyoruz. Diğer ülkelerde de göreceğiz. Gözlenen değişim bir anlamda One minute devrimidir. İsrail de dâhil olmak üzere bölgenin tüm devlet ve toplumları ilişkilerini, siyaset tarzlarını yeniden belirlemek zorunda kalacaklardır. Biraz daha açalım mı?
Sonra bunları konuşuruz. Şimdi sadece Mısır’lı kardeşlerimize dua ediyoruz. Ve bütün mazlumlara.

 
3 Şubat 2011 - 00:02:13
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.579
1.591
 
 Euro
2.141 2.158
 
 Sterlin
2.524 2.571
 
 Altın
68.96 69.40
 
 IMKB
65309  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app