DOLAR 1.583 - EURO 2.186 - ALTIN 68.25 - IMKB 65307
Çarşamba 2 ŞUBAT 2011
Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda Adana Demirspor- Elazığspor: 3-0 Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar A Milli Basketbol'un başantrenörü Ene oldu Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Barış Manço'nun vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Ali BİRAND
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN
 
Cengiz ÇANDAR
 
 
 
Erdoğan: 2023'ü planladık
 
 
 
DENİZLİ- Başbakan Erdoğan: Eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içinde olan bir ana muhalefet partisi var.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Demokrasiyi alenen tehdit eden, hukuku alenen çiğneyen, sandık yoluyla değil zorbalık yoluyla, seçim yoluyla değil eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içinde olan bir ana muhalefet partisi var." dedi.

Başbakan Erdoğan, Karahayıt beldesindeki Colossae Otel'de Denizlili iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, yemekteki konuşmasında, şunları söyledi:

"REKORLAR KIRARKEN BİR YANDAN DA DEMOKRASİ MÜCADELESİ VERDİK"

"Ekonomide tarihi seviyelere ulaşırken, rekorlar kırarken Türkiye'yi istikrarla, güvenle büyütürken biliyorsunuz bir yandan da 8 yıl boyunca demokrasi mücadelesi verdik. Çetelere, mafyaya karşı mücadele verdik. Hukuksuzluğa karşı mücadele verdik. Türkiye'yi bölgesinde, dünyada itibarlı bir ülke konumuna yükseltirken, aynı zamanda yalana, iftiraya, karalama kampanyalarına, karşı mücadele verdik.

Emin olun kuyu kazan, Türkiye'yi paçasından tutup aşağıya çeken, 'AK Parti iktidarı kaybetsin de Türkiye'ye ne olursa olsun' anlayışı içinde bir muhalefetle biz bu süreci sürdürdük. Türkiye bugün belki daha farklı bir yerde olabilirdi. Eğer ufku, vizyonu, planı, projesi olan bir muhalefet olsaydı Türkiye'nin en azından bugün demokrasisi farklı bir yerde olurdu."

"CHP'NİN SİCİLİ DARBELERE ÇANAK TUTMAKTAN DOLAYI BOZUK"

Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP'nin sicilinin, darbeleri alkışlamaktan, darbelere çanak tutmaktan dolayı bozuk olduğunu ifade ederek, CHP'nin bugün, 2011 yılında ''sorumsuzca, insafsızca halkı galeyana getirmekten, halkı sokağa dökmekten bahsedebildiğini, sokak sokak direnişi, eşkıyalığı teşvik edebildiğini'' kaydetti. Erdoğan, ''İşte biz böyle muhalefete, böyle zihniyete rağmen Türkiye'yi bu seviyeye taşıdık.'' dedi.

"ORDU GÖREVE, DİYE KENDİ ACZİNİZİ ORTAYA KOYDUNUZ"

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Siz nasıl demokratsınız ya? 'Sokaklara dökülün' ne demek? 'Sokaklarda hakkınızı arayın' ne demek? Bizim sandığımız yok mu? 4 ay sonra sandıklar kurulmayacak mı? Millet o sandıklarda iradesini ortaya koyacak. Demek ki kendine güvenemiyorsun. Siz zaten daha önce de sokaklara döktünüz, yürüttünüz. 'Ordu göreve' diye kendi aczinizi ortaya koydunuz. Bunları gördü bu millet. Böyle yaptığınız için zaten millet yüzde 47 ile bizi iktidara taşıdı. Siz bu milleti ne zannediyorsunuz ya?"

"SOKAK EŞKIYALARININ ASLA!"

Bazı entelektüellerin halka ''bidon kafalı'', ''göbeğini kaşıyan adam'' diyebildiğini; cumhuru kimsenin aşağılayamayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Cumhur gerekene gerektiği yerde dersini verir ve bizim iktidarımız da cumhurun takdirine evvelallah uyar ama sokak eşkıyalarının asla. Bunu çok açık net söylüyorum. Demokrasiyi alenen tehdit eden, hukuku alenen çiğneyen, sandık yoluyla değil zorbalık yoluyla, seçim yoluyla değil eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içinde olan bir ana muhalefet partisi var. Biz 8 yıl boyunca olduğu gibi bundan sonra da bu tahriklere gelmeyecek, bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Biz her zaman milletimize güvendik. Birileri görmese de, birileri istemese de hazzetmese de biz yeniden büyük Türkiye hayalini bir gerçeğe dönüştürmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz."

Başbakan Erdoğan: Hedefimiz salt bir haziran seçimleri değil; şimdiden 2023'ü planladık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hedefimiz salt bir haziran seçimleri değil. Hedefimiz 2014, 2020 değil. Biz şimdiden 2023'ü planladık. Yani, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü..." dedi.

Başbakan Erdoğan, Denizli'de Colossae Otel'deki 'Denizli İşadamlarıyla Buluşuyor' toplantısında yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Hedefimiz salt bir haziran seçimleri değil. Hedefimiz 2014, 2020 değil. Biz şimdiden 2023'ü planladık. Yani, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü... Bunu şimdi planlamadık. Yola çıkarken planladık. Şimdi ilk alt yapıyı yaptık. Artık 'cek-cak'la konuşan bir iktidar değil. 'Yaptık, ettik' şimdi bu teminatla geleceği kuracağız diyen bir iktidarın şu anda aktörleri olarak konuşuyoruz. Yani, birileri bir şeyler söylüyor. 'Şu kadar vereceğim, şu kadar edeceğim, şunu yapacağım, bunu edeceğim. Ama kimse kalkıp şunu sormuyor: 'Nasıl yapacaksın, nasıl edeceksin?' Bunu soran var mı? Çünkü bunu sordukları zaman söyleyecekleri bir şey yok. Zira, bekâra karı boşamak kolay.

Her şeyi söylersin. 'Şu kadar vereceğim, bu kadar edeceğim' dersin. Hadi, nasıl yapacaksın bunu söyle. Ona gelince hiçbir şey yok. Ama bizim böyle bir derdimiz yok. Biz yaptık. Milletle, sanayicimizle, tüccarımızla beraber yaptık; tıkalı olan yolları açtık, temizledik ve hamdolsun bu günlere geldik. İnşallah Türkiye'yi her alanda kalkınmış dünyanın en büyük ekonomisinden biri olmuş ülke olarak görmek istiyoruz."

"HİÇBİR HEDEF ULAŞILAMAZ DEĞİL"

Erdoğan, 8 yılda 15 bin kilometre yol yaptıklarını;2023 yılına kadar 15 bin kilometre yol daha yapacaklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan, ''Artık hiçbir hedef, evelallah beşer ölçüleri içinde, insan ölçüleri içinde ulaşılamaz değil, yeter ki buna inanalım, yeter ki bu hedeflere ulaşabileceğimize inanalım. Yaptık yine yaparız." dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Elbette Denizli'ye gelip de Denizli horozlarını anmamak olmaz. Bir atasözünde şunu söylüyor: Horoz ne kadar öterse ötsün civciv tavuğun dıkdıkına bakar'. Bu sizin, Denizli'nin... Yani sözün özü şu; kimin ne dediği, ne söylediği, neyi nasıl gördüğü ve nasıl inkar ettiği önemli değil. Yapılan kendisini gösteriyor. Ve benim milletim de yapılanı görüp, hissediyor, bizzat yaşıyor."

"CHP GENEL BAŞKANI ERZURUM YERİNE BATMAN'A GİDECEKTİ"

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da andığı konuşmasında, şunları söyledi:

"Ana muhalefet partisinin genel başkanı geçen hafta Erzurum uçağı diyerek Batman uçağına biniyordu. Ve neredeyse Erzurum'a gidiyorum diyerek Batman'a uçacaktı. Neyse ki hata son anda fark edildi, olay düzeltildi.

Tabi, CHP Genel Başkanı son anda Erzurum uçağına bindiyse de Erzurum'da, sanki Erzurum'da değil de sanki dünyanın başka bir şehrindeymiş gibi açıklamalar yaptı. Erzurum'da konuşurken kendisini nerede hangi şehirde hissediyordu bilemem."

"KILAVUZU DADAŞ OLSAYDI PALANDÖKEN'İ ANLATIRDI"

Erdoğan, "Ama Erzurum'da çok ciddi bir görme sorunu yaşadığını -kusura bakmayın- söylemek durumdayım. Şu anda Erzurum'da şehrin neresinde olursanız olun kafanızı kaldırdığınızda; bir, bembeyaz örtüsü ile adeta bir rahmet olarak, bir bereket olarak yağmış karla örtülü Palandöken. İki, Erzurum'un ortasında yükselen devasa atlama kulelerini görüyorsunuz. Dadaş'a sor, bunu anlatsın. Ama tabi kılavuzu farklı. Halbuki kılavuzu Dadaş olsaydı Palandöken'i anlatırdı, atlama kulelerini de anlatırdı. Erzurum sokaklarını şöyle 5 dakika turladığınızda uluslararası bir spor organizasyonunun heyecanını hissediyorsunuz. Biraz daha şehre nüfus ettiğinizde 8 yıldır gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla birlikte Universiad için yaptırdığımız 650 trilyonluk yatırımları, uluslararası standartlardaki spor merkezlerini görürsünüz." şeklinde konuştu.

"AÇILIŞTA GÖZLERİM YAŞARDI"

Erdoğan, şöyle devam etti: "Perşembe akşamı Universiad'ın açılış törenlerinde modernize ederek Erzurum'a kazandırdığımız o stadyumda benim inanın gözlerim doldu. Göğsüm kabardı. 58 ülkeden 3 bini aşkın genç sporcu bizim önümüzden, stadı hıncahınç dolduran seyircilerin önünden geçerek adeta bir dünay tablosu, bir kardeşlik tablosu sergilediler. Sadece Erzurum'a, sadece Türkiye'ye değil canlı yayınla açılışı yayınlayan 80 ülkeye biz Erzurum'u, Dadaş ruhunu, atabarını gösterdik. Sadece benim değil, eminim ki o coşkuya tanık olan herkesin gözleri buğulandı. Çok daha önemlisi; 80 yaşındaki amcamızla 10 yaşındaki çocuğumuz atın üzerinde cirit taşırken eminim ki bütün Türkiye'nin göğsü kabardı."

"GURURLANMAK İÇİN AK PARTİLİ OLMAYA GEREK YOK"


Erdoğan, "5 kıtanın sporcuları orada atabarını seyrederken ben inanıyorum ki sadece Erzurum değil 74 milyon Türkiye vatandaşı bundan gururlandı. Bundan gururlanmak için AK Partili olmaya gerek yok; sağcı, solcu, sosyalist olamaya gerek yok. Orada bu milletin her bir ferdini gururlandıracak bir manzara yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Hani güzel bir söz vardır. Beddua değil, dua olarak söylenen bir söz. 'Kör olasın' demiyor. 'Kör olma da gör beni' diyor. İşte birilerine verilecek ne büyük ceza öyle zannediyorum ki 'görmek ama hissedememek'." şeklinde konuştu.

"HİSSEDEMEZLER..."

Başbakan Erdoğan, "2002 öncesinde yollara düşmeyenler, Anadolu'nun Trakya'nın şehirlerini, köylerini görme tenezzülünde bulunmayanlar gayet tabiidir ki bugün yaşanan değişimi görmezler, göremezler. Bırakın 2002 öncesini, 2010 öncesinde genel başkan oluncaya kadar halkla, ülke ile ülkenin gerçekleri ile irtibatı olmayanlar Türkiye'nin nasıl bir değişim ve dönüşümün içinden geçtiğini hissedemezler." diye konuştu. CİHAN

30 Ocak 2011 - 01:40:14
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

20:56Hukukçulardan CHP'ye tepki
19:56Günay İnsanlık Anıtı'nın yıkım kararını yorumladı
17:48Vural'dan Haşim Kılıç'a tepki
16:52Yazıcıoğlu caddesi için 3 günde 2 bin 500 imza
16:48Akaydın'dan "Recep Bey" göndermesi
16:43Topçu: Ulaştırma Bakanı Yıldırım istifa etsin
16:39Demirtaş: Toplu mezarların bilgileri var
16:36AK Parti, MHP'li Akcan'dan özür bekliyor
16:33HAS Parti, mazlum halkların yanında!
15:39TBMM Başkanı Şahin, Letonya'ya gidecek
14:20Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
12:51STK'lar: Milletvekili nasıl olmalıdır?
12:42Egemen Bağış: Baykal için bilet aldım
11:21Gelininden Çiller'e şok suçlamalar
23:23Kılıçdaroğlu, baroları eleştirdi
21:02Hasgür: CHP, Türkiye'yi Afrika ile karıştırıyor
19:46MHP Gaziantep teşkilatı istifa etti
19:11TBMM Başkanlığı'ndan CHP yönetimine çağrı
19:02Ergün: Artık halk kendi sesini duymalı
17:54Tepebaşı'nda DSP'den istifalar
17:47'Direniş çağrısı, çaresizliğin gösterisi'
17:31Demirtaş: Başbakan tek adam olmak istiyor
16:46"Savcılarımıza sesleniyoruz, gereğini yapın"
15:18'CHP ülkem için hedefin gerisinde'
14:27Kılıçdaroğlu: AKP derin devletin parçası oldu
14:09Meclis hafta sonu da çalışacak
14:05Kılıç: AK Parti hükümeti daha iyisinin derdinde
12:18Erdoğan'dan Mübarek'e çağrı
11:03Bahçeli: Türkiye'yi ayağa kaldıracağız
23:29İyimaya: Uzlaşma zemini hasıl olmadı
Daha fazla haber göster
19:59Batum: Seçimde ağzının payını mutlaka alacaktır
16:11Büyükerşen, istifasını DSP'ye gönderdi
15:59CHP'li Kart: Başbakan eşkıyanın başıdır
15:38BOZDAĞ: CHP'NİN İDDİALARI MESNETSİZ
14:43Kılıç: Yargı hesap soracak
14:23CHP: KOMİSYONU TAM OLARAK BOŞALTMADIK
13:11CHP'ye AYM yolu göründü
10:59CHP'yi karıştıran iddia
10:50Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
21:39'İlk işim TOKİ hesaplarını kontrol etmek olacak'
19:27'Meşru yol dışında bir yola tenezzül edilmemeli'
18:10Topçu, Diyarbakır'dan birlik mesajı verdi
16:55CHP, kadınlara daha çok yer verecek
16:19'Hani siz iktidara yürüyordunuz?'
15:59Bakan Aydın: Tahrike kapılmayacağız ama
15:37'Hayat gelip geçicidir, kalıcı olan eserlerdir'
15:13CHP'liler psikolojik tacize uğramış
14:44'Meclis Başkanı cazgır, Başbakan kof pehlivan'
14:17'MHP yanlış hesapla iktidar olacaktır'
13:27'Hükümet ucube heykelle CHP başörtüsüyle'
13:03'Eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içindeler'
12:58CHP'ye geçiş tam kadro olmadı
12:32'Halkın isteyeceği adaylar belirleyeceğiz'
09:43Sol’da ittifak arayışları sürüyor
01:40Erdoğan: 2023'ü planladık
00:10AK Parti Kuşadası start verdi
21:31Erdoğan: Bizimle alay etmişlerdi
20:16Ergün: Silivri'den Meclise tünel kazıyorlar
19:41İnce'den Erdoğan'a: Mısır'ın hali ortada
18:59Kirişçi: Seçimlerde daha samimi çalışma olmalı
18:55Yazıcı: Gürbülak'ta yapılacak çok iş var
18:52Çelik: Romanlar nüfus cüzdanlarını alabilecek
18:51Çelik, İzmir'de Roman ve Alevilerle buluştu
18:41Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da
18:11Çelik: Her suçun arkasında CHP vardır
17:43Şahin Kartalkaya'da kayak yaptı
17:25Dinçer, Malatya Belediyesi'ni ziyaret etti
16:42Çelik: Yüksek yargı gerici bir parti gibi davranıyor
16:07Leyla Zana: Tek devlet, çok ulus!
16:06Demirtaş: Başbakan böyle bir Türkiye istiyor
15:45Erdoğan'dan CHP'ye "anarşi" göndermesi
15:08Kurtulmuş: CHP'lilerin açıklamaları fevkalade...
15:03Şener: Torba Yasası, hakkı gasp ediyor
14:52Hasgür: CHP, baskıcı amaçlara hizmet eder
14:20Çelik: Türkiye rolünü kendisi belirliyor
14:09Bahçeli'den Haberal vetosu
14:04Aksu: CHP iflas etmiştir
12:22Nazmiye Demirel 3 aydır hastanede
11:49"Kendini iktidarda görme hastalığı var"
10:39Bakan Çelik, MÜSİAD genel kuruluna katıldı
08:57Kılıçdaroğlu: Hizbullah'ı vekillerine sorsun
22:31ERDOĞAN: MİLLİ GELİR 3 KAT ARTACAK
19:59CHP'li vekillere suç duyurusunda bulundu
19:48Bayan Erdoğan, İshakpaşa Sarayı'nı gezdi
18:34Korgeneral Engin Alan MHP'ye katıldı
18:28Saadet Partisi - Demokrat Parti ittifakı!
17:58Kurtulmuş: Başkanlık sistemi, krallık doğurur
17:5583'lük ciritçi, Başbakan'dan ne istedi?
17:54Kılıçdaroğlu'nun parası ile bedava döner
17:22BAŞESGİOĞLU VE ŞEKER MHP'YE KATILDI
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.573
1.583
 
 Euro
2.171 2.186
 
 Sterlin
2.534 2.580
 
 Altın
67.81 68.25
 
 IMKB
65307  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app