DOLAR 1.593 - EURO 2.160 - ALTIN 69.40 - IMKB 65309
Cuma 4 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
 
 
Demirtaş: Başbakan tek adam olmak istiyor
 
 
 
ANKARA- BDP Eşbaşkanı Demirtaş: Başbakan tek adam olmak istiyor, sistem tartışması bu yüzden.
 
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemi ile ilgili tartışmaları değerlendirirken, ''Başbakan tek adam olmak istiyor. Başkanlık sistemi tartışması, bundan kaynaklıdır.'' dedi.

Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, geçen hafta İstanbul'da düzenlenen 'Anayasa' konulu konferansın sonuç bildirgesinin, Türkiye'nin nasıl bir anayasayı, hangi yol ve yöntemlerle hazırlayacağı sorusuna ışık tuttuğunu söyledi.

Söz konusu bildirgenin, farklı kesimlerin kendilerini bulabileceği bir anayasa hazırlanması konusunda önemli bir belge niteliği taşıdığını ifade eden Demirtaş, ''Eğer herkesi kucaklayan bir anayasa yapılmak isteniyorsa, Meclisin temsil kabiliyetinin güçlü olması gerekir. Bunun için de yüzde 10 seçim barajı kaldırılmalı.'' diye konuştu.

Yeni anayasa hazırlanması konusunda fikir özgürlüğünün de göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret eden Demirtaş, ancak Türkiye'de çok sayıda kişinin yalnızca düşüncelerinden dolayı cezalandırıldığını öne sürdü. Demirtaş, sanatçılar Ferhat Tunç ve Pınar Sağ'ın da bu kişiler arasında olduğunu savundu.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nce ''Türkiye'de kadının durumu'' konulu rapor hazırlandığını belirten Demirtaş, raporun, Türkiye'nin nasıl yönetildiğinin bir karnesi olduğunu ifade etti. Demirtaş, raporun aynı zamanda, AK Parti'nin topluma, bireye, kadına yaklaşımının da bir göstergesi olduğunu öne sürdü.

Rapora göre, Türkiye'de halen 4 milyon kadının okuma yazma bilmediğini belirten Demirtaş, ''AKP açısından bilmesi de gerekmiyor. Onlara göre kadının yeri okul, iş alanı, siyaset değil zaten. Bu nedenle AKP bundan rahatsızlık duymayacaktır.'' şeklinde konuştu. Demirtaş, söz konusu raporda Türkiye'de çalışan kadın sayısının ne kadar az olduğuna da işaret edildiğini dile getirdi.

Sözleşmeli öğretmenlerin durumuna değinen Demirtaş, hükümetin daha önce kadro sözü vermesine rağmen bu öğretmelerin yaşadığı dramın devam ettiğini söyledi. Sözleşmeli öğretmenlerin adeta birer köle gibi kullanıldığını savunan Demirtaş, Yozgat'ta kan kanserinden ölen bir öğretmenin, hastalığı döneminde, 30 günden daha fazla rapor hakkı olmaması nedeniyle sözleşmesinin feshedildiğini kaydetti.

''GÜÇLÜDEN YANA TAVIR KOYACAK''

Ortadoğu'da son günlerde yaşanan gelişmelere karşı hükümetin bir haftadır sessiz kaldığını ileri süren Demirtaş, bu sessizliğin tuhaf bir durum olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugünkü grup toplantısında konuyla ilgili görüşlerini açıkladığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

''Ama bir haftadır suskunluğun özel bir nedeni var. Çünkü kimin kaybedip, kimin kazanacağını görmek istiyor. Güçlüden yana tavır koyacak ya... Önce izliyor. Eğer diktatör Mübarek halkı bastırırsa, Mübarek'i kutlayacak. Yok, eğer halk baskın çıkar, uluslararası kamuoyu da halktan yana tavır alırsa, kendisi de halktan yana tavır alacak. Şimdi nihayet gördü ki Mübarek'in koltuğu sallanıyor. 'Dostum Mübarek' dediği, her seferinde sarılıp, öpüp kokladığı Mübarek'in koltuğu sallanınca, bugün Mısır halkından yana tavır koydu nihayet. İkinci nedeni, Türkiye ile Mısır, Tunus, İran, Irak, Sudan ilişkilerinde, 'tencere dibin kara, seninki benden kara' ilişkisidir. Bu yüzden sesini çıkaramıyor. Mübarek 30 yıldır diktatörlük adı altında Mısır halkına zulüm yapıyor. Suriye, İran da aynı şeyi yapıyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, soykırım suçu ile hakkında yakalama kararı çıkarttığı Sudan Devlet Başkanı'nı siz burada ağırlıyorsunuz. Dolayısıyla böyle bir yönetim anlayışının, oradaki diktatörlüklere karşı çıkma şansı yoktur.''

Başbakan Erdoğan'ın, Mısır'daki durumu değerlendirirken, ''Biz kendimiz için ne istiyorsak, kardeş halklar için de onu istemeliyiz.'' dediğini belirten Demirtaş, ''Kardeş Kürt halkı için neden aynı şeyi istemiyorsun? Mübarek için, 'Halktan gelen değişim taleplerine sessiz kalınamaz' diyor. Mısır'la ilgili söylediklerini Türkiye için, kendi halkı için söylesin, ben kendisini ayakta alkışlayacağım.'' diye konuştu.

''HİÇ KİMSENİN GARANTİSİ YOK''

Başbakan Erdoğan'ın, daha önce kendisini destekleyen entelektüel, aydın ve yazarlara ''saldırdığını, hakaret ettiğini'' ileri süren Demirtaş, şöyle devam etti:

''Şimdi AKP'nin devrimi, kendi çocuklarını yemeye başladı. Hiç kimsenin garantisi yoktur bu ülkede. Bugün AKP'de görev yapan, AKP çatısı altında siyaset yapanlar da dahil, yarın bu Başbakan tarafından üstünüzün çizilmeyeceğinin, içeri atılmayacağınızın garantisi yoktur. Çünkü Başbakan tek adam olmak istiyor. Başkanlık sistemi tartışması, bundan kaynaklıdır. Tek adam olabilmek için etrafındaki herkesi çizmeye, herkesi tasfiye etmeye hazır bir zihniyetle kendi kafasındaki Türkiye'yi yaratmaya çalışıyor. Bütün bu halleriyle Başbakan'ı, 'çelişkiler sultanı birinci Erdoğan' ilan etmek lazım.''

Demirtaş, Erdoğan'ın 1993 yılındaki bir röportajında, başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmesinde, ''Başkanlık sisteminin ortayı çıkışı, bir özentinin sonucu ya da Amerika emperyalizminin bize bir tavsiyesidir.'' dediğini söyledi. Selahattin Demirtaş, insanların değişebileceğini ancak samimi olmaları gerektiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın 'Muhteşem Yüzyıl' adlı diziyle ilgili değerlendirmesinde de çelişkiye düştüğünü iddia eden Demirtaş, ''(Osmanlı'ya ciddi bir saygısızlık yapılmaktadır) diyor. Hiçbir şeye tahammülü yok. Aynı dizi 'Kürdistan' sözcüğünü çıkardı metinden. Şimdi merak ediyorum, tarihimiz konusunda duyarlı Başbakan ne diyecek?'' diye konuştu.

''BOSNA'DAKİ KONUŞMASINI YAPMASINI İSTEYECEĞİZ''

TBMM'de hakikatlerin ortaya çıkarılması için araştırma önergeleri verdiklerini, bu önergelerin AK Parti milletvekillerince reddedildiğini belirten Demirtaş, buna rağmen kendilerinin, ''karanlıktan yana'' olarak gösterilmeye çalışıldığını savundu.

Yarın Bitlis'in Mutki ilçesinde, insan kemiklerinin bulunduğu bölgeye gideceklerini, buradaki toplu mezarlarda, ''hükümetin çelişkili yaklaşımını ortaya koyacaklarını'' ileri süren Demirtaş, ''Başbakandan şunu isteyeceğiz; 'Bosna'da yaptığınız konuşmayı lütfen gelin, Mutki'de yapın' diyeceğiz.'' dedi.

Demirtaş, bir aydır konunun gündemde olduğunu ancak Erdoğan'ın ve Genelkurmay Başkanlığı'nın bir açıklaması olmadığını söyledi. Ellerinde toplu mezarların krokileri olduğunu iddia eden Demirtaş, bunların açılması için çaba sarf edeceklerini ifade etti.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden ''torba tasarıya'' da değinen Demirtaş, tasarının bir ''facia'' olduğunu, Genel Kurul görüşmelerinde muhalefetlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

CİHAN

1 Şubat 2011 - 17:31:46
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:50"Başkanlık, padişahlık sistemi değildir"
20:56Hukukçulardan CHP'ye tepki
19:56Günay İnsanlık Anıtı'nın yıkım kararını yorumladı
17:48Vural'dan Haşim Kılıç'a tepki
16:52Yazıcıoğlu caddesi için 3 günde 2 bin 500 imza
16:48Akaydın'dan "Recep Bey" göndermesi
16:43Topçu: Ulaştırma Bakanı Yıldırım istifa etsin
16:39Demirtaş: Toplu mezarların bilgileri var
16:36AK Parti, MHP'li Akcan'dan özür bekliyor
16:33HAS Parti, mazlum halkların yanında!
15:39TBMM Başkanı Şahin, Letonya'ya gidecek
14:20Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
12:51STK'lar: Milletvekili nasıl olmalıdır?
12:42Egemen Bağış: Baykal için bilet aldım
11:21Gelininden Çiller'e şok suçlamalar
23:23Kılıçdaroğlu, baroları eleştirdi
21:02Hasgür: CHP, Türkiye'yi Afrika ile karıştırıyor
19:46MHP Gaziantep teşkilatı istifa etti
19:11TBMM Başkanlığı'ndan CHP yönetimine çağrı
19:02Ergün: Artık halk kendi sesini duymalı
17:54Tepebaşı'nda DSP'den istifalar
17:47'Direniş çağrısı, çaresizliğin gösterisi'
17:31Demirtaş: Başbakan tek adam olmak istiyor
16:46"Savcılarımıza sesleniyoruz, gereğini yapın"
15:18'CHP ülkem için hedefin gerisinde'
14:27Kılıçdaroğlu: AKP derin devletin parçası oldu
14:09Meclis hafta sonu da çalışacak
14:05Kılıç: AK Parti hükümeti daha iyisinin derdinde
12:18Erdoğan'dan Mübarek'e çağrı
11:03Bahçeli: Türkiye'yi ayağa kaldıracağız
Daha fazla haber göster
23:29İyimaya: Uzlaşma zemini hasıl olmadı
19:59Batum: Seçimde ağzının payını mutlaka alacaktır
16:11Büyükerşen, istifasını DSP'ye gönderdi
15:59CHP'li Kart: Başbakan eşkıyanın başıdır
15:38BOZDAĞ: CHP'NİN İDDİALARI MESNETSİZ
14:43Kılıç: Yargı hesap soracak
14:23CHP: KOMİSYONU TAM OLARAK BOŞALTMADIK
13:11CHP'ye AYM yolu göründü
10:59CHP'yi karıştıran iddia
10:50Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
21:39'İlk işim TOKİ hesaplarını kontrol etmek olacak'
19:27'Meşru yol dışında bir yola tenezzül edilmemeli'
18:10Topçu, Diyarbakır'dan birlik mesajı verdi
16:55CHP, kadınlara daha çok yer verecek
16:19'Hani siz iktidara yürüyordunuz?'
15:59Bakan Aydın: Tahrike kapılmayacağız ama
15:37'Hayat gelip geçicidir, kalıcı olan eserlerdir'
15:13CHP'liler psikolojik tacize uğramış
14:44'Meclis Başkanı cazgır, Başbakan kof pehlivan'
14:17'MHP yanlış hesapla iktidar olacaktır'
13:27'Hükümet ucube heykelle CHP başörtüsüyle'
13:03'Eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içindeler'
12:58CHP'ye geçiş tam kadro olmadı
12:32'Halkın isteyeceği adaylar belirleyeceğiz'
09:43Sol’da ittifak arayışları sürüyor
01:40Erdoğan: 2023'ü planladık
00:10AK Parti Kuşadası start verdi
21:31Erdoğan: Bizimle alay etmişlerdi
20:16Ergün: Silivri'den Meclise tünel kazıyorlar
19:41İnce'den Erdoğan'a: Mısır'ın hali ortada
18:59Kirişçi: Seçimlerde daha samimi çalışma olmalı
18:55Yazıcı: Gürbülak'ta yapılacak çok iş var
18:52Çelik: Romanlar nüfus cüzdanlarını alabilecek
18:51Çelik, İzmir'de Roman ve Alevilerle buluştu
18:41Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da
18:11Çelik: Her suçun arkasında CHP vardır
17:43Şahin Kartalkaya'da kayak yaptı
17:25Dinçer, Malatya Belediyesi'ni ziyaret etti
16:42Çelik: Yüksek yargı gerici bir parti gibi davranıyor
16:07Leyla Zana: Tek devlet, çok ulus!
16:06Demirtaş: Başbakan böyle bir Türkiye istiyor
15:45Erdoğan'dan CHP'ye "anarşi" göndermesi
15:08Kurtulmuş: CHP'lilerin açıklamaları fevkalade...
15:03Şener: Torba Yasası, hakkı gasp ediyor
14:52Hasgür: CHP, baskıcı amaçlara hizmet eder
14:20Çelik: Türkiye rolünü kendisi belirliyor
14:09Bahçeli'den Haberal vetosu
14:04Aksu: CHP iflas etmiştir
12:22Nazmiye Demirel 3 aydır hastanede
11:49"Kendini iktidarda görme hastalığı var"
10:39Bakan Çelik, MÜSİAD genel kuruluna katıldı
08:57Kılıçdaroğlu: Hizbullah'ı vekillerine sorsun
22:31ERDOĞAN: MİLLİ GELİR 3 KAT ARTACAK
19:59CHP'li vekillere suç duyurusunda bulundu
19:48Bayan Erdoğan, İshakpaşa Sarayı'nı gezdi
18:34Korgeneral Engin Alan MHP'ye katıldı
18:28Saadet Partisi - Demokrat Parti ittifakı!
17:58Kurtulmuş: Başkanlık sistemi, krallık doğurur
17:5583'lük ciritçi, Başbakan'dan ne istedi?
17:54Kılıçdaroğlu'nun parası ile bedava döner
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Aliya RAHTE
Candaş Tolga Işık, gerçeği dillendirdiği için mi linç edildi?
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.583
1.593
 
 Euro
2.145 2.160
 
 Sterlin
2.524 2.571
 
 Altın
68.96 69.40
 
 IMKB
65309  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin