DOLAR 1.614 - EURO 2.200 - ALTIN 69.79 - IMKB 62589
Pazartesi 31 OCAK 2011
ÇIĞ DÜŞTÜ, 25 ÖĞRENCİ MAHSUR KALDI Kocaman: Ya devam edecektik ya kırılacaktık 'Hakem fizik ve kimyamızı bozdu' Mantardan 7 kişi zehirlendi Celal Doğan'ın 4 damarına by-pass yapıldı Mersin BB: 51 - Panküp Kayseri Şeker: 52 VII Asya Kış Oyunları'na muhteşem açılış Hemzemin geçitte kaza: 2 ölü, 7 yaralı Spor Toto Süper Lig'de 19. Haftanın görünümü FENERBAHÇE YARIŞA ORTAK OLDU habertaraf.com
 
 
 
Araplar, Osmanlı'dan kopuşlarını sorguluyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Demiryolu hayalimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Ahmet Şefik Mısır Başbakanı
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
CHP'den sokak savaşı tehdidi
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Qwerty'iniz be!
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Halka ‘Angut’ diyenleri Yargıtay’da kim koruyor?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Yaşananlar demokrasi mücadelesi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Mısır'da ev hapsindeki emanetçi
 
 
Akşam
Deniz GÖKÇE
Barcelona gibi mi diyorsunuz ?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Özgür Üniversite' kalmadı!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
İşte benim Cumhurbaşkanım
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
İçki ve entelektüel
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Boş kafalılar
 
 
Star
Mehmet METİNER
Sana ne diyeyim Candaş Tolga?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Merhum Muallim Mahir İz
 
 
Zaman
Mustafa ARMAĞAN
Genelkurmay bu yıl Karabekir Paşa'yı unuttu
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
Dalganın boyu büyüyecek
 
 
 
 
İlhan AKKURT
 
Necmettin EVCİ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Özbudun'dan '100 milletvekili' önerisi
 
 
 
İSTANBUL- Anayasa Hukukçusu Özbudun'dan '100 milletvekili' önerisi.
 
Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, önümüzdeki seçimlerin ardından yeni anayasanın gündemde olacağını hatırlatarak, "Seçim barajının bütün seçimler için indirilmesi düşünülmüyorsa bile önümüzdeki seçimlere has olarak bu baraj indirilmeli. O da mümkün görülmüyorsa 100 milletvekilliği sisteminin yeniden gündeme getirilmelidir." dedi. Özbudun, partilerin seçim öncesinde anayasa komisyonlarını ve projelerini açıklaması gerektiğine de değindi.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV), bünyesinde kurulan anayasa komisyonu, "TESEV'in Yeni Anayasa Çağrısı" başlıklı çalışmasını Karaköy'de bulunan vakıf binasında açıkladı. Anayasa Hukukçusu Ergun Özbudun, toplantının amacının çalışmadan kamuoyunu haberdar etmek olduğunu çalışmaların 2 ay daha devam edeceğini aktardı. Çalışmaların bitiminde öze ilişkin değerlendirmeleri paylaşacaklarını söyleyen Özbudun, kimlik sorunu, Kürt sorunu, din ve vicdan sorunu, sivil ve asker sorunu gibi konuların yeni bir anayasa içerisinde ele alınması gerektiğini savundu.

Yeni anayasanın bu konularda önemli yenilikler getirmeyecekse yeni bir anayasaya gerek olmadığının altını çizen Özbudun, "Bu koşullarda 1982 anayasasıyla devam edebilir. Ama bu sorunlar çözülmeli. Makyajla anayasaya devam edemez, bu çağa uygun demokrasiyi Avrupa standartlarına ulaştıracak anayasa yapılmalıdır. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarının katkılarını önemsiyoruz." diye konuştu.

Önümüzdeki seçimlerle birlikte TBMM'nin sivil toplumun katkılarıyla birlikte bir anayasa yapmaya yetkili olduğunu aktaran Özbudun, "Seçim barajının bütün seçimler için indirilmesi düşünülmüyorsa bile önümüzdeki seçimlere has olarak bu barajın indirilmeli. Oda mümkün görülmüyorsa bile 100 milletvekilliği sisteminin yeniden gündeme getirilmesidir. Bu TBMM'nin daha çok sesli bir yapısına kavuşmasını sağlar." şeklinde konuştu.

Seçim barajının yüksek olduğunu da hatırlatan Özbudun, fakat yüzde 10 barajının demokratik prensiplere aykırı olmadığını söyledi.

PARTİLER SEÇİMLER ÖNCESİNDE ANAYASA PROJELERİNİ AÇIKLAMALILAR

AK Parti'nin referandum kampanyasında tümüyle bir anayasa vaadinde bulunduğunu hatırlatan Özbudun şöyle konuştu: "Partilerin seçimler sırasında seçim kampanyasında kendi anayasal komisyonlarının açıklamasını savunmuştum. Seçmenin bilinçli olarak oy kullanmasında faydalı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki seçimler bir anayasa seçimleri olacağını söylüyorlar. O zaman partilerin anayasa komisyonlarını seçmelidir. Bu gerçekleşecek mi 5 ay içinde seçmen olarak beklentimiz partilerin bu konuda ana hatları itibariyle kendi anayasa projelerini de seçmene ilan etmesidir."

Komisyon üyelerinden Serap Yazıcı da Özbudun'un bu konudaki görüşlerini destekleyerek partilerin taktik mücadelelerini bir köşeye bırakıp, seçime gitmeden önce siyasi partilerin yeni anayasa projelerini açıklamalarını istedi. Aksi taktirde verilecek oy desteğinin ne anlama geldiğinin şüpheye düştüğünü aktaran Yazıcı, "MHP'nin hazır bir anayasa taslağı varmış, bu hiçbir şekilde kamuoyuna açıklanmayacaktır. Burhan Kuzu da benzeri bir açıklama yaptı. Yeri geldiğinde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Her nedense siyasi partiler kendi elindeki anayasa projelerini bir sır olarak saklıyorlar. Dünya üzerinde başka bir ülkesinde de böyle bir şey yok." ifadesini kullandı.

İSTANBUL- Özbudun: Yeni anayasayla ilgili çalışmalarımız 2007'de hazırlanan taslaktan bağımsız

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, yeni anayasayla ilgili çalışmalarının 2007 yılında hazırlanan anayasa metni arasında farklılıklar olduğunu belirtti. Çalışmaların oradan tamamen bağımsız olduğunu vurgulayan Özbudun, "Gerek niteliği gerekse açıklamaları itibariyle farklıdır.” dedi.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) bünyesinde kurulan anayasa komisyonu, "TESEV'in Yeni Anayasa Çağrısı" başlıklı çalışmasını Karaköy’de bulunan vakıf binasında açıkladı. Komisyon üyelerinden Anayasa Hukukçusu Ergun Özbudun, seçimlerdeki yüzde 10 barajının Avrupa ülkelerine oranla yüksek olduğunu belirtti. Fakat bu barajın demokratik prensiplere aykırı olmadığına işaret eden Özbudun, "Barajın yüksek olmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bir başvuru yapılmıştı. Mahkeme sözleşmede bir aykırılık görmedi. Siyaset kurumu barajı indirmeye hazır değil. Baraja dokunmaksızın da meclisin karakterini değiştirecek yöntemler var. Küçük partilerin ittifak kurarak meclise girmesi meclisin temsili niteliğini yükseltecek bir yöntemdir. Bunun için bir anayasa değişikliğine gerek yok. Ortalama formüller vardır siyaset kurumu bu formüller üzerine düşünürse olumlu sonuçlar elle edilir diye düşünüyorum." diye konuştu.

MHP BARAJ ALTINDA KALIRSA YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI NASIL OLUR?

“MHP’nin baraj altında kalması durumunda yeni anayasa çalışması nasıl olur?” şeklindeki soruya Özbudun, “Anayasa yapma süreci kolay bir süreç değil, en iyi senaryolarda bile kolay bir şekilde başarılamaz. Nasıl bir kompozisyon oluşursa oluşsun bundan sonra anaysa sorununa daha sağduyuyla eğilmek mümkün olabilir. Geçmişe oranla pozitif gelişme CHP’de şuana kadar AK Parti ile ortak çalışma yapmayı reddetmesine mukabil Kılıçdaroğlu’nun daha yapıcı ifadelerde bulunmasıdır. En azından 2 büyük partiyle mutlak bir uzlaşma değil ama ciddiyetle müzakere arzusu ve kararlılığı ortaya çıkarsa bir engel aşılmış olur. MHP’nin aşıp aşmayacağı belli değil, benim kanımca barajın altında düşmez. Yapılan anketlerde de bu destekleniyor. Yeni anayasa belki hiçbir tarafı yüzde yüz tatmin etmeyen ortalama çözümler bulunacaktır.” cevabını verdi.

Bir gazetecinin, “Burhan Kuzu’nun ‘bizim metnimiz hazır’ dedi. Burada yapılan çalışmalarla 2007 yılında hazırlanan anayasa metni aynı mı?” şeklindeki soruya Özbudun şöyle karşılık verdi: “İki çalışmaların içeceği birbirinden farklı. O çalışmanın üzerinden 3 yıl geçti ve köprünün altından sular geçti. O maddeler halinde somutlaştırılmış bir taslak maddelere dönüşmüş bir taslak sunmak değil, anayasada yer alması gereken bir takım prensipleri ifade etmiştir. Bir defa niteliği itibariyle farklı. 2007 ile 2011 in şartları arasında önemli farklılıklar var. AK Parti’nin metni olduğunu bilmiyorum, o zaman bizden böyle bir çalışma istendi bizde yaptık. Kuzu’nun bir beyanı var, o beyana benim ekleyebileceğim bir şey yok. Taslağın AK Parti’nin sahiplendiğine dair siyasi yöneticilerden bir açıklama duymadım. Buradaki çalışmalarımız tamamen oradan bağımsız bir çalışma. Gerek niteliği gerekse açıklamaları itibariyle farklı.”

Komisyon üyelerinden Mustafa Erdoğan ise anayasanın yapıldığı ülkenin şartları göz önüne alınarak mümkün olduğu kadar kısa olması gerektiğini söyledi.

27 Ocak 2011 - 13:43:26
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:39'İlk işim TOKİ hesaplarını kontrol etmek olacak'
19:27'Meşru yol dışında bir yola tenezzül edilmemeli'
18:10Topçu, Diyarbakır'dan birlik mesajı verdi
16:55CHP, kadınlara daha çok yer verecek
16:19'Hani siz iktidara yürüyordunuz?'
15:59Bakan Aydın: Tahrike kapılmayacağız ama
15:37'Hayat gelip geçicidir, kalıcı olan eserlerdir'
15:13CHP'liler psikolojik tacize uğramış
14:44'Meclis Başkanı cazgır, Başbakan kof pehlivan'
14:17'MHP yanlış hesapla iktidar olacaktır'
13:27'Hükümet ucube heykelle CHP başörtüsüyle'
13:03'Eşkıyalık yoluyla iktidara gelme sevdası içindeler'
12:58CHP'ye geçiş tam kadro olmadı
12:32'Halkın isteyeceği adaylar belirleyeceğiz'
09:43Sol’da ittifak arayışları sürüyor
01:40Erdoğan: 2023'ü planladık
00:10AK Parti Kuşadası start verdi
21:31Erdoğan: Bizimle alay etmişlerdi
20:16Ergün: Silivri'den Meclise tünel kazıyorlar
19:41İnce'den Erdoğan'a: Mısır'ın hali ortada
18:59Kirişçi: Seçimlerde daha samimi çalışma olmalı
18:55Yazıcı: Gürbülak'ta yapılacak çok iş var
18:52Çelik: Romanlar nüfus cüzdanlarını alabilecek
18:51Çelik, İzmir'de Roman ve Alevilerle buluştu
18:41Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da
18:11Çelik: Her suçun arkasında CHP vardır
17:43Şahin Kartalkaya'da kayak yaptı
17:25Dinçer, Malatya Belediyesi'ni ziyaret etti
16:42Çelik: Yüksek yargı gerici bir parti gibi davranıyor
16:07Leyla Zana: Tek devlet, çok ulus!
Daha fazla haber göster
16:06Demirtaş: Başbakan böyle bir Türkiye istiyor
15:45Erdoğan'dan CHP'ye "anarşi" göndermesi
15:08Kurtulmuş: CHP'lilerin açıklamaları fevkalade...
15:03Şener: Torba Yasası, hakkı gasp ediyor
14:52Hasgür: CHP, baskıcı amaçlara hizmet eder
14:20Çelik: Türkiye rolünü kendisi belirliyor
14:09Bahçeli'den Haberal vetosu
14:04Aksu: CHP iflas etmiştir
12:22Nazmiye Demirel 3 aydır hastanede
11:49"Kendini iktidarda görme hastalığı var"
10:39Bakan Çelik, MÜSİAD genel kuruluna katıldı
08:57Kılıçdaroğlu: Hizbullah'ı vekillerine sorsun
22:31ERDOĞAN: MİLLİ GELİR 3 KAT ARTACAK
19:59CHP'li vekillere suç duyurusunda bulundu
19:48Bayan Erdoğan, İshakpaşa Sarayı'nı gezdi
18:34Korgeneral Engin Alan MHP'ye katıldı
18:28Saadet Partisi - Demokrat Parti ittifakı!
17:58Kurtulmuş: Başkanlık sistemi, krallık doğurur
17:5583'lük ciritçi, Başbakan'dan ne istedi?
17:54Kılıçdaroğlu'nun parası ile bedava döner
17:22BAŞESGİOĞLU VE ŞEKER MHP'YE KATILDI
17:00Günay: Alkol uygulaması kaygıları giderecek
16:52Yazıcı: HAS Parti'nin baraj sorunu yok
15:38"CHP 26 metrekareyi 27 bin metrekare yaptı!"
14:46BBP, 19 yaşında
14:08"Sanat, düşmanlığa katkı yapmamalı"
14:05MHP'li 4 belediye başkanı istifa etti
11:57Eminağloğlu CHP'li üyelere destek verdi
11:34Google'dan delil toplayan Kılıçdaroğlu zor durumda
10:44Mesut Yılmaz: CHP ve MHP'ye yardıma hazırım
23:54CHP ile DSP'nin arasını açan anıt
23:52AK Parti Erfelek İlçe Başkanı istifa etti
22:40Kılıçdaroğlu, Büyükerşen'i partisine davet etti
22:37Erdoğan: Silah tüccarları kazandı, çeteler kazandı
21:55'Kadın milletvekili sayısı daha da artırılacak'
20:41Gökcan Ak Parti'den milletvekili aday adayı
20:00'Adana'da birlik ve beraberliği sağladık'
19:05AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları'na yeni atama
18:59Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 10 bin lira daha ödeyecek
17:45Eroğlu: AK Parti'nin tek alternatifi biziz
15:51CHP, AK Parti binasına casus göndermiş!
15:31Erdoğan: Tepeden inmedik, gençleri anlarız
15:28Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi kurtaracağız
15:09"E-Muhtıra, sitede hala neden duruyor?"
15:03Erdoğan'ın gençlerle buluşmasına protesto
14:57BDP'li Ata: Cezaevlerinde hak ihlalleri var
14:34MHP: Haberal'ın adaylığı gündemde yok
14:28Kılıçdaroğlu, hafta sonu Karadeniz'de
13:58Aysel Tuğluk'un 70 yıl hapsi istendi
13:43Özbudun'dan '100 milletvekili' önerisi
13:27Batum: Mutlak rejime dönüştürülmek isteniyor
13:25Demirel: Yargıyı siyasallaştırmak yanlıştır
13:22"HAS PARTİ BÖLMEDEN SİYASET YAPACAK"
13:17Başbakan sevgisini dizelere döktü
13:09Erdoğan'a "Bereketinle hoşgeldiniz" karşılaması
13:04Bu güzel kız kafasını niye örtmüş üzülüyorum!
11:56Entelektüelin değil milletin dili belirler
11:52Erdoğan'a sunulan son anket
11:48Yılmaz Büyükerşen DSP'den istifa etti
11:27"CHP'nin din ile barışık olmadığı bir yalandır"
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Solmamak için Sol ittifakı
 
 
Güngör KIZILBAĞ
Tiranlar devrilirken
 
 
İlhami ATMACA
Ve isyan...
 
 
Kürşad ATALAR
Düşüncenin okullaşması -3-
 
 
Lütfi BERGEN
Pirenne tezi ve Madunların dönüşümü
 
 
Necmettin EVCİ
Hesap sorulacak!
 
 
 
 
Mısır'da hükümet resmen istifa etti
 
Arslan Bulgaristan'da emekli albay ile görüştü
 
ÖCALAN'A "SUİKASTI" YILMAZ MI BİLDİRDİ?
 
Yazıcıoğlu'nun ölümündeki şok detay
 
Jandarma 'JİTEM'i kabul etti
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.602
1.614
 
 Euro
2.183 2.200
 
 Sterlin
2.530 2.575
 
 Altın
69.02 69.79
 
 IMKB
62589  
 
 
'İnsani değerleri Rachel'dan öğrendik'...
 
Kızlarının günlüklerinden sahneye uyarlanan 'Benim Adım Rachel Corrie' adlı oyunun Türkiye galasına katılmak üzere İstanbul'a gelen Cindy ve Craig Corrie çiftini görür görmez Rachel'ı genç yaşında adalet için yollara düşüren değerleri kimden aldığını anlıyorsunuz.
 
 
 
 
  Beşiktaş'ın dünyaca ünlü yıldızı Iverson'ın Siyah- Beyazlı takımdan ayrıldığı iddia edildi  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan'ın hayran kaldığı yaşlı ciritçi Mustafa Erdoğan'a oldukça kızgın.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app