DOLAR 1.604 - EURO 2.202 - ALTIN 68.80 - IMKB 63278
Pazartesi 31 OCAK 2011
Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Kış oyunlarında dört dalda madalya verildi Belediye Başkan Yardımcısı görevden alındı ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Evinde cephanelik bulunan zanlı serbest  Erol Evcil'in 16 yıla kadar hapsi istendi Baybaşinler mahkemeye sevk edildi habertaraf.com
 
 
 
Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Demiryolu hayalimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hacı Hasan Dinç 24. yılında anıldı
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Suikastte JİTEM izi
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Ne biçim bir ordu buuu!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Terbiyesizleşmeyin
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ankara hâlâ demokrasi demedi
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Çevremizdeki halk hareketleri bizi ne kadar etkileyecek?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Üniversite hastaneleri çöküşün eşiğinde mi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Yeni liderlik
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Mısır'ın ekseni kayarsa İsrail ve ABD ne yaparlar?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Paşasının Kılıçdaroğlu'su!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Başbakanı kendi silahıyla vurmak
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Erbakan Hoca neyi gördü de?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Mısır nereye?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP seçime bu oyunlarla mı gidiyor?
 
 
 
 
İlhan AKKURT
 
Tarhan ERDEM
 
Abdülkadir SELVİ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Araplar, Osmanlı'dan kopuşlarını sorguluyor
 
 
 
BEYRUT- Lübnanlı Araplar, Osmanlı'dan kopuşlarını sorguluyor.
 
Yıllardır iç savaş ve çatışmalardan bunalan Lübnan halkı hükümet krizinin Türkiye'nin geçmişinden gelen tecrübeleri ile çözüleceğine inanıyor. Yapılan sayısız girişime rağmen istikrarın sağlanmadığı ülkede halk, çözüm konusunda Türkiye'nin rolünün hayati bir önem taşıdığının altını çiziyor. Kimi araştırmacılar da Arapların Osmanlı'dan ayrılmalarını sorgulamaya başladığına dikkat çekiyor.

Son hükümet krizinin yaşandığı Lübnan'da halk mevcut gerginliğin bir iç çatışmaya dönüşmesinden endişe ediyor. Bir türlü istikrarın sağlanmadığı ülkede yapılan sayısız girişimin sonuçsuz kalması halk içinde değişik sorgulamalara neden oluyor.

Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan gazeteci, araştırmacı ve esnaf gibi birçok kişi sorunun çözümünde Türkiye'nin çok daha etkin olması gereğine işaret ediyor. Yıllardır çatışma ve istikrarsızlıktan bunalan halk, tüm taraflarla rahat iletişim kuran Türkiye'nin tarihinden gelen birikimle çabalarını yoğunlaştırarak Lübnan sorunun çözümünde belirleyici bir rol oynayacağını düşünüyor.

Katar Başbakan ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casim Al Thani ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun hükümet krizini çözme çalışmalarının sonuçsuz kalmasının ardından endişeye kapılan halk çabaların sürdürülmesini istiyor. Kimi aydınlar ise Lübnan sorununun "Yeni Osmanlıcılık" fikri ile çözüme kavuşacağının altını çiziyor.

Beyrut Carnegie Ortadoğu Merkezi'nde Saad Mehio, Türkiye'yi bölgenin yıldızı olarak değerlendirerek Arapların Osmanlı'dan kopuşu sorgulamaya başladığına dikkat çekiyor. Mehio,"Araplar şu an Osmanlıdan kopuş sürecini doğru olmadığını düşünmeye başladı. Yeni Osmanlı korkusundan ziyade sevgisi yükseliyor. Sokaktaki insanlara bunu sorarsanız görürsünüz. Osmanlıya karşı büyük sevgi besleniyor." diyerek halkın süreci sorulamaya başladığına dikkat çekiyor.

Al Mustakbal Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Michel Nawfal ise bölgenin yıllardır sorunların yumağında yaşadığına dikkat çekerek, Yeni Osmanlıcılık kavramının bölgede tartışılmaya başlandığına dikkat çekiyor. Nawfal, Yeni Osmanlıcılık fikrinin bölgedeki sorunların çözümünde etkili olabileceğine inanıyor.

Türkiye'nin yeni dış politikası ile ilgili kitap yazdığını ifade eden Newfal, Türkiye'nin son dönem dış politikasını bir başarı hikayesi olarak adlandırıyor.

Yeni Osmanlıcılık fikrinin ABD ve İsrail'in bölgede başlattıkları ayrışmaları engelleyici veya bu ayrışmalara karşı koyma gibi bir işlevi olduğunu ifade eden Gazeteci Nawfal, "Bölgedeki ayrışma İsrail'in işine geliyor. Çünkü İsrail bölgedeki etkinliğini her hangi bir engel ile karşılaşmadan yaymak istiyor. Ancak Yeni Osmanlı fikri bölgede dengeler üzerinde hareket eder. Bölgesel sorunların yanı sıra, çatışmaları barışçıl yollarla çözme yoluna gider. Bu işi de yumuşak bir güç ile yapar." diyerek yeni Osmanlı fikrinin bölge sorunlarının çözüm merkezinde oturtuyor.

Osmanlının içinde birçok dini ve etnik azınlıkların bulunduğuna dikkat çeken Michel Nawfal, "Osmanlı döneminde ne Yunanlılardan ne Ermenilerden ne de Kürtlerden daha önce bir tavır görülmedi. Çünkü onlar Osmanlı'nın evlatları olarak sayılıyorlardı. Onlar İmparatorluğun idaresinde de yer aldılar. Ortak Osmanlı kültürünün birer parçalarıydılar. Bu çok değişik ve gelişmiş bir kültürdü. Ben bunu büyük Osmanlı kültürü olarak adlandırıyorum." değerlendirmesinde bulunuyor.

Yeni Osmanlı kavramının yavaş yavaş bölgede de dillendirilmeye başladığını kaydeden Nawfal, önümüzdeki dönemlerde bu konunun çok daha fazla gündeme geleceğini düşünüyor.

Esnaf olan Maher Farfur ise, son olarak ortaya çıkan hükümet krizi ile halkın büyük endişe yaşadığına dikkat çekiyor. Türkiye ile Katar'ın girişimlerini hatırlatan Farfur, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Katar Başbakan ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casim Al Thani ile iki gün boyunca yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kalması ile birlikte halkta yarın ne olacağı konusunda bir korku yaşandığını dile getiriyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt'in Türkiye'yi kastederek "Lübnan krizi Arapların iç meselesi yabancılar karışmamalı" yönündeki açıklamalarına sert çıkan Farfur, Türkiye'nin bu konuda en fazla karışmaya hakkı olan ülke olduğunun altını çiziyor.

Türkiye'nin çabalarının devam etmesi gerektiğinin altını çizen Farfur, "Mısır neden karışıyor. Türkiye soruna çözüm bulmaya çalışmakla mı yabancı oluyor. Türkiye bu ülkede 400 yıl hüküm sürdü. Keşke Türkiye tekrar dönse. Keşke Türkiye bizi tekrar yönetse." ifadelerini kullanıyor. CİHAN

29 Ocak 2011 - 08:16:29

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.594
1.604
 
 Euro
2.187 2.202
 
 Sterlin
2.525 2.570
 
 Altın
68.14 68.80
 
 IMKB
63278  
 
 
Yüksek yargıyı bekleyen tehlike...
 
Yüksek yargıda yıllarca görev yapan Cevdet İlhan Günay, yargı reformunun gecikmesiyle ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti.
 
 
 
 
  Seçime aylar kala CHP'de sular durulmuyor. İşte yeni iddialar...  
 
 
 
  Oyunlar Köyü’nde görevli personelin Kanadalı bayan sporcuları taciz etmesi bomba gibi patladı.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app