DOLAR 1.583 - EURO 2.186 - ALTIN 68.25 - IMKB 65307
Çarşamba 2 ŞUBAT 2011
Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda Adana Demirspor- Elazığspor: 3-0 Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar A Milli Basketbol'un başantrenörü Ene oldu Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Barış Manço'nun vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Ali BİRAND
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN
 
Cengiz ÇANDAR
 
 
 
Başbakanı kendi silahıyla vurmak

Şamil TAYYAR
[email protected]
 
 
Müslüman Arap coğrafyasında ayaklanan halk, otoriter liderleri sallamaya başladı. Tunus’ta yönetim değişti, sırada Mısır var. 1989 yılında başlayan Doğu bloğu ülkelerindeki gibi “domino” etkisiyle bu rüzgarın Ürdün, Libya, Fas, Yemen, Filistin, Cezayir, Kuveyt, Suudi Arabistan gibi çok sayıda ülkeyi etkisi altına alması bekleniyor.

Bu beklentiler kısa sürede gerçekleşir mi veya saray duvarlarına çarpıp döner mi bekleyip göreceğiz. Tarihin bize öğrettiği gerçek şudur; halka yaslanmayan, halk yoksullaşırken obezleşen rejimler er geç yıkılır. Geçen yüzyıldan kalma rejimlerin gelecek dünyasında yeri yoktur.

O nedenle, çağı iyi kavrayan ve geleceği sağlıklı okuyup değişime uygun yapılanan rejimler ayakta kalır, diğerleri kağıttan kule gibi ardı ardına devrilir. Nitekim yıkılan ve risk altında bulunan rejimler, demokrasi, özgürlük ve aş taleplerinin tetiklediği değişim rüzgarına direnenler rejimlerdir.

Erdoğan’ın Rolü

Bu tespiti yaparken dış odakların bu ayaklanmalardaki rolünü küçümsemiş değilim. Ancak bir kıvılcımla rejimler yıkılabiliyorsa, bunun toplumsal zemini üzerinde iyi durulmalıdır. Başbakan Erdoğan’ın “One Minute” çıkışıyla Müslüman coğrafyasında artan popülaritesi dahi bir yönüyle bu bağlamda değerlendirilebilir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin Müslüman coğrafyasında halkların harekete geçmesinde Erdoğan’ın performansına gönderme yapması da üzerinde durulması gereken bir ayrıntıdır. Erdoğan’ın oluşturduğu “Müslüman, demokrat ve güçlü” algısı, Müslüman toplulukları derinden etkilemiştir.

ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki gece Denizli’den ulaştığı Başbakan Erdoğan’a “Bölgede demokratik gelenekleri güçlü Türkiye’nin başarılı seçim sonuçları elde ederek işbaşına gelmiş lideri” sıfatıyla “Siz yaşananları nasıl okuyorsunuz?” diye sorması, bundan kaynaklanıyor.

Başbakanın cevabı özetle şöyle: Halka şiddet uygulanmasın, meşru ve demokratik haklar karşılansın, istikrarsızlık doğmasın. Muhtemelen başbakan, yarın yapacağı grup toplantısında bu gelişmeleri ayrıntılı olarak anlatacak, o vakit görüşlerini daha sağlıklı değerlendirme fırsatı buluruz.

Ama şu tespitin altını çizmekte yarar var; Erdoğan, Müslüman topluluklar üzerinde meşruiyet sahibi, yönetimler nezdinde itibarlı bir lider. İktidara geliş biçimi de sokaklara dökülen halkın isyanına benzer bir öfke patlamasının sonucudur.

Başka bir ifadeyle, Müslüman topluluklarda rejimleri sallayan demokrasi, özgürlük ve aş taleplerinin benzeri Türkiye’de Erdoğan’ı doğurdu. Bu isyan bizde farklı olarak sokaklardan değil sandıktan iktidar çıkardı.

Turgay Ciner yönetimindeki Sabah Gazetesi’nin 4 Kasım 2002 sabahı attığı “Anadolu İhtilalı” manşeti, bu isyan ruhunun sandıktaki iki kelimelik iktidar öyküsüdür.

Anakronik vakıa

Ne yazık ki, muhalefet, hatta iktidar karşıtı kimi asker, yargı ve iş çevreleri süreci iyi okuyamıyor. Tunus ve Mısır kopyalı sokak eylemleriyle Türkiye’de iktidar devrileceğini umuyor. CHP’li İsa Gök’ün meclis çatısı altında “sokak direnişi” üzerinden isyan başlatma gayreti, bu ruh halinin iz düşümüdür.

Bizdeki tek parti rejimini andıran dönemlerdeki gibi totaliter yönetimlere isyan eden Tunus ve Mısır halkının sokak eylemlerine imrenip sandıkla gelen AK Parti iktidarını sokakta yıkmaya çalışmak, tam anakronik bir vakıadır.

İttihat ve terakkinin darbeci kültüründen beslenenlerin, milli irade güçlenince devletin balyozunu halkın kafasına indirenlerin, Ergenekon tipi yapılanmalarla devleti işgal edenlerin sokaktan iktidar çıkarma planının başka bir tarifi yoktur.

Ne çabuk unuttular bilmiyorum. O ülkelerdeki isyanlar CHP, Ordu ve Yargı işbirliğine karşı bizde de oldu, üç lider doğdu: Menderes, Özal ve Erdoğan...

Son örneği, Cumhuriyet mitingleri değil mi? Binlerce insanı manipule ederek sokaklara dökmediler mi? Provokatif  bayrak yakma eylemleriyle sokakları ateşlemediler mi?

Sonuç, ortada...

İlla Erdoğan’ı devirmek istiyorsanız, bunun yolu yordamı belli. O da sandık. Başarının anahtarı da sır değil. Daha önce ifade etmiştim, başbakandan daha çok koşacaksınız. Şimdi şunu ekliyorum: Dün Denizli’de “ Biz halkın efendisi değil hizmetkarı olmaya geldik” diyen başbakanı, kendi silahıyla vurmak.

Devletin değil halkın koluna takılacaksınız, efendi değil hizmetkar olacaksınız. Yoksa komik duruma düşersiniz bizim generalin yakınları gibi...

Erdoğan dünkü konuşmasında cumhurbaşkanlığı, başbakanlık gibi tüm makamların geçici olduğunu, ölünce imamın bu makamları hiç hatırlamayıp sadece “er kişi niyetine” diyerek namaza durduğunu söyleyince hatırladım bu hikayeyi...

Bir general ölmüş, imam, “er kişi niyetine” diyerek cemaati namaza davet etmiş. Oradan biri atılmış: “Ölen er değil general, general...”

Bilmem anlatabildim mi?

 
31 Ocak 2011 - 11:42:38
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.573
1.583
 
 Euro
2.171 2.186
 
 Sterlin
2.534 2.580
 
 Altın
67.81 68.25
 
 IMKB
65307  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin