DOLAR 1.491 - EURO 1.976 - ALTIN 65.35 - IMKB 66147
Pazar 28 KASIM 2010
İLK SINAV BİTTİ, ÖNLİSANS 14.30'DA Türk gemisine korsan saldırısı KUZEY KORE, FÜZELERİ YERLEŞTİRDİ! Çin tarafları acil olarak masaya çağırdı İDO'nun 2 seferi iptal edildi Motorinde tek vergi dönemi Üniversitede operasyon: 9 tutuklama Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler HAS PARTİ'NİN İLK KONGRESİ BAŞLADI Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla habertaraf.com
 
 
 
Modernizm ailenin sonu mu?
 
 
 
 
Sevim MURAT
Kolay para kazanmanın yolları!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Paraska nine (Korolyük Praskovya) öldü
 
 
 
 
 
Zaman
Abdullah AYMAZ
Hayırdan hayır doğar
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Benim başörtülü milletvekili adaylarım
 
 
Yeni Şafak
Akif EMRE
Makedonya'dan yükselen çığlık
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Davacı: Tümgeneral.. Hakim: Albay!
 
 
Bugün
Aykut IŞIKLAR
Mehmet Ali Erbil-Hülya Avşar ve ilahi adalet
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Özal dosyası Meclis’e geliyor
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Madımak Oteli'nde yakılanlardan mektup var
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Lizbon Zirvesi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Evet, ırkçı ve faşist!
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Mesut Yılmaz ve Meral Akşener tanık olsun
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
‘Askeri’ demokrasiden tam demokrasiye
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
İki hayırlı toplantı
 
 
Zaman
Hilmi YAVUZ
Naipaul konusunda nasıl linç edildim?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Elazığ-Tunceli Hattı
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Emre itaatsizlik
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Grileştirme
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Başbakan'a hakaret davaları
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bizim gözümüzle İsviçre İsviçreli gözüyle Türkiye
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Necmettin EVCİ
 
Mümtaz'er TÜRKÖNE
 
Ahmet HAKAN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Gül: Azerbaycan'dan göçler söz konusu
 
 
 
BERN- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Karabağ belki tartışmalı bir alan ama bunun dışında da Azerbaycan topraklarının bir kısmı işgal altında ve oradan göçler söz konusu. Bu mesele böyle olursa, bir bakarsınız yarın ummadığınız başka tehlikeli durumlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bunlara fırsat vermemek için çözüm için uğraşmak gerekmektedir'' dedi.
 
Gül, parlamento ziyaretinin ardından İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard ile birlikte baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Bern'deki basın merkezinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, 2008'de dönemin İsviçre Konfederasyon Başkanının Türkiye'yi ziyaret ettiğini anımsatarak, ziyaretinin iade-i ziyaret anlamına geldiğini belirtti.

Türkiye ve İsviçre arasındaki ilişkilerin çok eski tarihlere, Osmanlı dönemine dayandığını dile getiren Gül, Lozan Anlaşması, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve 1950'de Kıbrıs ile ilgili birçok anlaşmanın İsviçre'de imzalandığını anımsattı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için 2004'te dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın önderliğinde geliştirilen barış planının da bütün taraflarca İsviçre'de imzalandığını anlatan Gül, planın referanduma götürüldüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Eğer Türkler gibi Rumlar da 'evet' demiş olsalardı bundan sonra 'Kıbrıs sorunu İsviçre'de çözüldü' denilecekti. Ama tahmin ediyorum ki bu konuya yine siz ev sahipliği yapmaya devam edeceksiniz'' diye konuştu.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik protokollerin de İsviçre'de imzalandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, tüm bu konulardaki kolaylaştırıcı katkılarından dolayı İsviçre'ye teşekkür etti.-KAFKASLAR'DAKİ GELİŞMELER-Açıklamalarının ardından soruları da yanıtlayan Gül, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin parlamentolardan geçmediğini anımsatan İsviçreli bir gazetecinin, ''Dağlık Karabağ konusunda İsviçre'nin arabuluculuğunu nereye kadar istiyorsunuz?'' sorusu üzerine, İsviçre'nin kolaylaştırıcı çabalarına teşekkür etti.

Kafkasya'ya daha büyük bir ölçekte bakmak gerektiğinin altını çizen Gül, konuya istikrar açısından yaklaşılması gerektiğini söyledi. Kafkasya'daki donmuş problemlerin birden patlayabildiğini ifade eden Gül, buna örnek olarak iki yıl önce Gürcistan ve Rusya arasındaki olayları gösterdi.

Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan ve Türkiye ile Ermenistan arasında sorunların bulunduğunu, Gürcistan'ın iç meseleleri olduğunu anlatan Gül, şunları söyledi:

''Bunların hepsinin çözümü, tek tek çözümleri de kolaylaştıracaktır. Bunları birbiriyle bağlantılı hale getirmek istemiyorum ama büyük resmi görmek gerekir. Tabii ki şu gerçeği kimse görmemezlikten gelemez; Azerbaycan'ın topraklarından bir kısmı işgal altında. Karabağ belki tartışmalı bir alan ama bunun dışında da Azerbaycan topraklarının bir kısmı işgal altında ve oradan göçler söz konusu. Dolayısıyla bu mesele böyle olursa, bir bakarsınız yarın ummadığınız başka tehlikeli durumlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bunlara fırsat vermemek için çözüm için uğraşmak gerekmektedir.''

Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesine büyük önem verdiğini vurgulayan Gül, Türkiye'nin Ermenistan da dahil olmak üzere Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanan ülkeleri ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu söyledi. ''Biz bütün çevremizde bulunan ülkelerle iyi komşuluk ilişkilerine çok önem veriyoruz'' diyen Gül, sorunların konuşularak çözülmesine önem verdiklerini ve buna katkı sağlayanları takdir ettiklerini belirtti.

Gül, gelecek dönemde Kafkaslar'ın karşı karşıya olduğu sorunların çözümüne yardımcı olan bir süreç yaşanmasını ümit ettiğini dile getirerek, bu konuda kararlı olduklarını söyledi.

Kafkaslar'da şu anki fiili durumun kimsenin yararına olmadığının altını çizen Gül, ''Avrasya'nın da Avrupa'nın da Asya'nın da yararına değil. Çünkü, Kafkaslar'da problemler devam ettiği sürece Kafkaslar, Avrupa ile Asya arasında bir duvar gibi olacaktır. Bu problemler çözüldüğünde Avrupa ile Asya arasındaki bu duvarlar kalkacak ve enerji konusunda olsun, başka konularda olsun çok daha fazla işbirliği doğacaktır. Onun için Türkiye Kafkaslar'da Güvenlik ve İstikrar Platformu diye bir konu ortaya attı ve bu konuda çok çalışmalar yapıyoruz. Zor konular bir anda çözülemiyor tabii. Yine ısrarlı olmak gerekir. Biz kararlı ve ısrarlı bir şekilde bu konuların çözümü için çalışmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte İsviçre'yi ziyaret eden heyette İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, CHP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır ile BDP Grup Başkanvekili ve Batman Milletvekili Ayla Akat Ata yer aldı.-LEUTHARD:''TÜRKİYE'Yİ KUTLUYORUZ''-İsviçre Cumhurbaşkanı Leuthard, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile düzenlediği ortak basın toplantısında sözlerine, Gül'ün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

İsviçre ile Türkiye arasında 50 yılı aşan zamandan bu yana diplomatik ilişkilerin mevcut olduğunu ifade eden Leuthard, bu ilişkilerin daha da yaygınlaştırılması isteğinde olduklarını söyledi.

Dünyanın ekonomik krizi yaşadığını ve pek çok ülke ekonomisinin bundan etkilendiğini belirten Leuthard, İsviçre ve Türkiye ekonomilerinin krizden başarılı şekilde çıktıklarını belirtti. Leuthard, ''Türkiye, ekonomik krize İsviçre'den daha az maruz kalmış bulunuyor. Onları kutluyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin İsviçre için çok önemli bir partner olduğunu vurgulayan Leuthard, yılda 250 bin İsviçreli turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini bildirdi.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Leuthard, bu konunun Türkiye için ayrı bir öneme sahip olduğunu, bu konuda diyalog ve uyum için var olan çabaların bulunduğunu, konunun ikili görüşmelerinde de gündeme geldiğini söyledi.

Leuthard, Cumhurbaşkanı Gül ile ikili görüşmelerinde terör, yasadışı göç gibi konuların ve bu konulardaki işbirliğinin de ele alındığını ifade etti.

AA

Anahtar Kelimeler:

Abdullah GülAzerbaycan

26 Kasım 2010 - 00:00:24
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04HAS PARTİ'NİN İLK KONGRESİ BAŞLADI
11:03Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
Daha fazla haber göster
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
19:30Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında
19:12Davutoğlu, ABD'ye çalışma ziyareti yapacak
17:42CHP şikayetçi olmayınca işçiler serbest bırakıldı
17:33'Komutanların görevden alınmasına şaşırmadık'
17:28Canseda'dan geçmiş olsun telefonu
17:07Elitaş: Görevden alma gündemi meşgul ediyor
17:01"Dışişleri, komşularla sıfır sorun hedefliyor"
16:41'Yerel yönetimler altın çağını yaşıyor'
16:39ERBAKAN SEÇİM STARTINI VERDİ
16:35'Hapisteki terörist başı kafa tutar haldedir'
16:29Cindoruk: Genelkurmay'ı MSB'ye bağlamak istiyor
16:21'Kültürel farklılıklarımız zenginliğimizdir'
15:50Bozdağ: Takdir kararına mahkeme karışamaz
15:12Bakan Ergin, görevden almaları değerlendirdi
15:02Çubukçu: Andımız kaldırılmadı
14:50'Bunlar normalleşme adına önemli'
13:57Görevden alma TSK'yı yıpratır mı?
12:49Kurtulmuş: Yeni CHP'yi biz formatladık
12:24Gönül: Konu yargıda bekleyelim
12:19Bakan Günay'dan Naipaul sitemi
12:17Şahin: Terör örgütü muhatabımız değil
12:13Arınç: Karar her zaman tartışılır
12:10Gül'den sonra Aydın da cemevini ziyaret etti
11:03Başbakan Libya'da da ödül alacak
11:01Günay: Generaller açığa alınmışsa alınmıştır
10:40DP'de son dakika sürprizi
09:18Başbakan: Twitter boş tezek kokusu gerçek
08:45Bardakoğlu fıkrası!
00:00Gül: Azerbaycan'dan göçler söz konusu
23:45Dışişleri: Seçimler, Afganistan'a hayırlı olsun
23:40HAS Parti’ye bir destek daha...
23:00Hayrünnisa gül Bern'de şehir turuna katıldı
22:52Erdoğan, Lübnan'da siyasi liderlerle görüştü
22:24Gül: Minareden korkulacak bir şey yok
22:17Kurtulmuş'a Twitter'da zor sorular
21:09Erbakan istanbul'da
20:57Şimdi engellilerin sesini dinlememiz lazım
20:00CHP milletvekilleri genel kurulu terk etti
19:43Erdoğan, Lübnan'daki Türk bölüğünde
19:37Sivil darbeyle uzaktan yakından ilgisi yok"
19:37"Torba kanun" yasalaştı
19:22HAS Parti'den ''mikrofon kazası'' açıklaması
19:12Cumhurbaşkanı Gül isviçre'de
18:17"Türkiye artık NATO'ya araç satıyor"
18:15Yayla: BDP ile ittifak söz konusu değil
17:01Gönül, eski başkanın cenaze namazına katıldı
15:55Sigarayı bırakan vekillere plaket
15:51"Açığa alma" Komisyon'da tartışıldı
15:29Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun telefonu
15:07Gürsel Tekin'den Kurultay açıklaması
13:23"Açık tutulan mikrofon" tuzağına ne dedi?
12:38BBP lideri Topçu Kızılay'ı ziyaret etti
12:16CHP eski il başkanı da Türel'e tazminat verecek
11:55Erdoğan, CHP'li Altay'dan manevi tazminat kazandı
11:50Şahin: Sivil irade darbe yapmaz
11:20Alparslan Türkeş'in doğum günü
09:47'Neden Türk varlığına armağan oluyum?'
08:59Milletvekili olacak mı?
08:55Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
İki başlılık başa beladır
 
 
Selami SAYGIN
Erdoğan'ın Lübnan gezisi
 
 
 
 
'Çuval'dan tapu çıktı
 
Erdoğan: Başörtülü vekil olabilir
 
"Islak İmzalı belgede ben de çalıştım!"
 
YÖK'ün logosu ve ismi değişiyor
 
Telefonda sabit ücret kalkıyor mu?
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.481
1.491
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.295 2.345
 
 Altın
64.85 65.35
 
 IMKB
66147  
 
 
'Polemikçi yazarlar gizli işsiz'...
 
Ece Temelkuran: Yazılarımı okuyanlar makineli tüfek taşıyorum zannedebilir
 
 
 
 
  Bülend Ayanoğlu'ndan boşalan Türkiye gazetesi yazı işleri müdürlüğüne Spor Servisi Müdürü Sadık Söztutan getirildi.  
 
 
 
  Ünlü yazar Ahmet Tulgar'dan Cem TV ekranlarında inanılmaz gaf. Tulgar, konuğu Leyla Umar'a Benazir Butto ile ilgili öyle bir soru sordu ki...    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin