DOLAR 1.482 - EURO 1.988 - ALTIN 67.32 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
Kılıçdaroğlu "İsrail yaklaşımını" takdir etti KILIÇDAROĞLU'NA "ÇAPSIZ" İMASI VEDAT ALİ ÖZIŞIK TUTUKLANDI Kayseri Şeker'de MHP destekli yolsuzluk iddiası Hakim ve savcı atamaları KPDS yarın yapılacak AZİZ YILDIRIM HAKKINDA İDDİANAME! Çin'den WikiLeaks'a örtbas DAVUTOĞLU'NA MEMNUNİYETİNİ İLETTİ Ergin Amerikalı mevkidaşı ile görüştü habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Sami NOGAY
 
Kürşad ATALAR
 
Mehmet Ali BİRAND
 
Erhan BAŞYURT
 
 
 
Askerler neler anlatıyor neler?
 
 
 
Yeni yayına başlayan "askerleranlatiyor.blogspot.com" adresli web sitesinde çok ilginç askerlik anıları yer alıyor. Taraf gazetesi yazarı Yıldıray Oğur’un “donunu indir asker” başlıklı haberiyle kamuoyunun haberdar olduğu sitede en çok okunan anı bu olay.
 
Şu ana kadar bine yakın atılan dayaklar, verilen haksız cezalar gibi “acı” anılarla yapılan yolsuzlukları anlatan e-maillerin geldiği sitede yayınlanan tanıtım yazısında şu görüşlere yer veriliyor:

“Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.”

Sözkonusu sitede halen yayınlanan ilginç askerlik hatıralarından bazılarını  yazıldıkları biçimiyle (imla hatalarını düzeltmeden) sizlere sunuyoruz;

-----------------------------------------

5 Lira Taşıdık

2001-20002 yıllarında askerlik yaptım.

Birgün nöbetçi komutan bize "lojmanlara gidin, hanımda bir emanet var, alın gelin" dedi. Gittiğimiz mesafe Üsküdar- Küçükyalı Lojmanları arası. Komutanın eşinin ziline bastık ve "bizi binbaşımız " dedik. O da bize 5 TL (eski para 5 milyon) para verdi ve komutana götürmemizi söyledi. İnanin şoför arkadaşla ikimiz şaştık kaldık.

Bunun için devletin resmi aracı görevlendirilir mi? Aracın yaktığı mazot 5 TL gelir. İnsaf! Bir de bu keyfi araç görevlendirmeleri son bulsa...

İsimsiz, bize ulaşan eski asker


Daha Fazlasını Yazamıyorum Sinirlerim Bozuluyor

Samsun Talimgah Tabur Karargahı'nda usta asker olarak görev yaptım. Yaklaşık 8 yıl geçti üzerinden. Bu 8 yıl içerisinde o günleri unutmak için çok çaba harcadım. Herkes askerlik anılarını anlatır, ben anlatmam çünkü ben orada çok sayıda yanlış, vatana ihanet, hırsızlık, haysiyetsizlik gördüm. Şu anda asker arkadaşlarımın hiçbiri ile görüşmüyorum. O kadar nefret ettim ki hiçbir şekilde hatırlamak istemiyorum. Bu siteyi bir haberde gördüm ve baktım. Okuduklarım bana birçok şeyi hatırlattı. Şunu anladım, yalnız ben yaşamamışım bu iğrenç olayları. Hatta daha kötülerini yaşayanlar da varmış.

Size nereden başlayarak anlatayım bilemiyorum. Karargah bölük komutanının karargah askerlerini haraca bağladığını mı? S3 binbaşısının her nöbette askerleri çerez ve meyve almaya zorladığını mı? Botlarını ayağındayken askerlere boyattığını mı? Karargah komutanının askerleri hamal gibi ev taşımaya, kömür taşımaya gönderdiğini mi? Karargahta görevli bir rütbelinin ambardan yaptığı hırsızlıkları mı? Kantinden sorumlu subayların hırsızlıklarını mı?

Yoksa benim şahsıma en acı gelenleri mi?
S3'te bulunan bir uzman çavuşun yaptıklarını mı? Yanlış hatırlamıyorsam yönetmeliğe göre S3'te uzman çavuş görevli olamıyordu ama bizde en hakiki yalaka bir tane vardı. Kendisi ırkçılık yapıyordu. Beni sürekli olarak Doğulu olduğum için küçümsüyordu ve bana zulmediyordu. Bu adam bana sürekli dürüstlükten bahsederdi ama çocuğunun silgisini kırtasiye ambarından alır evine götürürdü. Şu anda bir silgi 30-50 kuruştur. Tüm kırtasiye masrafını ambardan karşılardı. Bizi kömür ve odununu taşımak için evine çağırırdı. Gitmeyince zulmederdi. Bize çarşıdan film aldırır evinde seyrederdi. Daha fazlasını yazamıyorum sinirlerim bozuluyor. Ben her zaman soranlara askerlik yapmaya gittim ama orada komutanlara uşaklık yaptım diyorum. Umarım ordumuz askeriyenin yüzkarası olan bu insanlardan en kısa sürede kurtulur.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker


Geri Dönüşüm Kutusu

Askerliğimi mesleğim olan programcılık nedeniyle bilgiyarların bol olduğu OBİ'de yaptım. Daha önce yurtdışında kaldığım için 30'lu yaşlarda gitmiştim askere.

Birgün kısım komutanımdan bilgisayarın geri dönüşüm kutusu; yani çöp tenekesi dolu diye dayak yedim. Bu ve bunun gibi bir sürü saçma şey yüzünden bu insanlardan nefret ettim.

Daha önce incimiz, gözbebeğimiz diye baktığım kurumun ne kadar kokuşmuş ve insafsızlaşmış ve de bol olan askere nasıl muamele yaptığını ve kıymet vermediğini gördüm. Şimdi evliyim bir erkek çocuğum var. Çok istemiştim çocuğum kız olsun, bu sıkıntıları çekmesi diye.

Allah'a havale ediyorum.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker


Masraflar Şişiriliyordu

222 Nolu Hava Radar Kıta Komutanlığı'nda kısa dönem çavuş olarak görev yaptım.

Kıtanın postane işlerine bakıyordum. Devlet hastanesinden aylık olarak masraf raporları gelirdi. Bir keresinde ben de gözümdeki bir şikayet yüzünden hastaneye gtimiştim. Kendi raporlarıma bir bakayım dedim. Hastanede 3 dakika süren göz kontrolüme rağmen evraklarda üzerimde yapmadıkları test kalmamış görünüyordu ve bunu da askeriyeye fatura ediyorlardı. Kan testi, idrar testi vs.
Diğer arkadaşların da bir sürü test yaptırdıkları yazılıydı.

Bu durumu komutana "bir yanlışlık olmuş herhalde" şeklinde kibarca(!) bildirdiğimde "çavuş, sen işine bak, boyundan büyük işlere karışma" şeklinde aldığım cevap her şeyi aydınlatıyordu!

Vergilerin nerelere gittiğini gözlerimle görerek bir kere daha şükrettim mevlaya.
Bu kadar hırsızlığa, talana rağmen memleket kimbilir kimlerin yüzü suyu hürmetine ayakta duruyor.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker


Üniformayla Camiye Girmek Yasakmış

Askerliğimi Bartın'da yaptım. Askerliğim boyunca iki Ramazan, iki de Kurban Bayramı yaşadım. İlk Ramazan'ın ilk Cuma günü çarşıya çıkmak için bölük komutanımdan izin istedim. Sağolsun izin verdi. Doğruca camiye gittim ve Cuma namazını kıldım.

Ne bileyim üniforma ile camiye girmenin yasak olduğunu. Askerliğim boyunca bir daha Cuma'ya gidemedim.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker


Önce Tokat At Sonra Dinle

Yıl:2006-2007
Yer:Şırnak/Akçay

Hangi birini anlatayım bilmiyorum. Er olarak en az duranlarımız 12 ay duruyor, on satıra sığdırmak zor. Ama önemli anekdotları satırbaşları olarak paylaşayım.


KTM (Katılım ve Toplama Merkezi) Zulmü

Birliklerimize gidene kadar Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Cizre-Akçay vs... (iniş yaptığınız güzergaha göre değişiyor) KTM'lerde kalırsınız. Teröristlerin bile göremeyeceği insanlık dışı muameleler. Taş taşıtmalar, ot yoldurmalar, diğer kadrolu askerlerin tıkanan tuvaletlerini açtırmalar, 50 kişilik yatakhanede 80-90-100 kişiyi yerlerde yatırmalar.

Somut bir olay anlatayım. Yer, Şırnak Akçay. R. isimli uzman başçavuş piskopat biri KTM'ye gelen askerlere yoklama yapıyor. 300 kişiye dizüstü çök emri vermiş. Arkalarda bir erin adını okuyor, er kalabalıktan sesini zor duyuyor; ama koşarak geliyor öne. Uzman çavuş çocuğun kulağına doğru bir vuruyor, çocuğun ayakları yerden kesiliyor ve çök vaziyetindeki askerlerin üzerine uçuyor resmen. Uzman çavuş böylece kendini ispatlamış oluyor.

Düşünün ki o er İstanbul'dan, Bursa'dan Aydın'dan, bir yerden gelmiş ve daha "ben nasıl bir coğrafyaya geldim, nasıl bir yer burası, Allahım sen böyle bir yer de yarattın mı" diye düşünürken KTM'de gördüğü zulüm bu. İzinlere gelip giderken de böyledir.


Neden revire gittin dayağı

Asker görevden (dağdan) gelir. Teğmen izinli olduğu için tim komutanından izin alır ve durumu acil olduğu için Ş.A.H'a (Şırnak Askeri Hastanesi'ne) sevk edilir. Teğmen yatağından kalkar, gelir öylesine, "bir durum var mı" der. Bir askerin Ş.A.H'a sevk edildiğini duyunca "benim niye haberim yok, gel lan buraya" der; "komutanım, izinliydiniz" demeye fırsat vermeden yeniyetme bu teğmen ere vurur.

Erin kulağından kan geldi o tokatın etkisiyle. Sanıyorum ciddi bir hasar kalmıştır. Eri ancak tokattan sonra dinler. Düşünün gerisini siz.

Bunu anlatırken İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde Diyarbakır'a yaptığı bir ziyarette, kameraların önünde eski bir askerin 9 sene önce Güneydoğu'da askerken gördüğü eziyet sebebiyle sağır kaldığını söylemesi geldi aklıma. Sonra İlker Bey'in adamı görmezden gelme çabası ve o tepeden bakışı...

Demek ki normalleştirilmiş bu durumlar.

Askerlerin rütbelilerin evlerini taşıdığını söylemeye gerek bile yok. Daha neler neler...

Umarım siteniz bir engellemeyle karşı karşıya kalmaz. Hem siz hem biz mağdur edilmeyiz. Yıllar yılı askerdeyken askerliğini yakarız diyerek, askerlik bitince de "devlet sırrıdır askerlikten soğutmadan ceza alırsın" tehditleriyle bugüne kadar kimse cesaret edemedi bunları konuşmaya.

Ama inşallah demokratik bir hak olan bu paylaşımlar engellenmez.

Şunu da ekleyeyim. Sivil hayatta bile göremeyeceğimiz altın kalpli kıymetli komutanlarımız da var; ama maalesef sayıları çok ama çok az.

Allah TSK'ya Türk Milletine layık komutanlar nasip eylesin. Asker gerekli fedekarlık noktasında canına feda etmeye baştan yeminli ve razı, eğer ki ordu gene peygamber ocağı olabilirse.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker”


HaBertaraf.com

Anahtar Kelimeler:

askeritiraf

26 Kasım 2010 - 09:58:51
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

10:50Otobüslerde yumurta ve lahmacun yasağı
10:39Gülnar belediye başkanı serbest
10:26VEDAT ALİ ÖZIŞIK TUTUKLANDI
10:22Meriç katliamı: 3'ü çocuk 16 kişiyi boğmuşlar
10:02Kayseri Şeker'de MHP destekli yolsuzluk iddiası
09:55Hakim ve savcı atamaları
09:393 general olayındaki kritik 4 ay
09:15DAVUTOĞLU'NA MEMNUNİYETİNİ İLETTİ
09:11Ergin Amerikalı mevkidaşı ile görüştü
09:09Rektöre hatırlamadığı gay ilişki ile şantaj!
08:02Yahudi kuruluşundan Erdoğan'a özel mektup!
00:06'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
23:31WIKILEAKS'IN ADRESİ YİNE DEĞİŞTİ
23:00Obama: "Afganistan'daki koalisyon gücü sağlam"
22:14Eski belediye başkanı sorguda kriz geçirdi
22:10Denizli'de trafik kazası: 7 polis yaralandı
21:57"Amcaları tecavüz ediyor babaları göz yumuyor"
21:51Başbakan Erdoğan, İstanbul'a geldi
21:23"Kardemir'de işçi atmalar durdu"
20:36DEVLET BAHÇELİ'NİN KONVOYUNDA KAZA
19:55Taşçı hava ambulansla Konya'ya getirildi
19:51Sayıştay kanunu teklifi yasalaştı
19:37"Yardım çağrımızın eşsiz karşılığı"
19:29Rehabilitasyon merkezinde tecavüz
19:12AYİM'in gerekçeli kararı açıklandı
19:09Davutoğlu, Bahreyn'i ziyaret edecek
19:08Bıçaklanan Taşçı'nın durumu iyi
18:47Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası
18:45Tabip odasından ''kürtçe'' anket çalışması
18:41Terör örgütü sanıkları hakim karşısına çıktı
Daha fazla haber göster
18:36Şafak operasyonunda 4'ü tutuklama
18:22Mut Ticaret Odası Başkanı gözaltına alındı
17:57"Bu deşifrenin arka planında Neoconlar var"
17:18Dünyanın aradığı Assange canlı yayında!
17:08Ergenekon avukatının 28.5 yıl hapsi istendi
17:06Kaçmaz yasal mercilere başvuracağını söyledi
17:06Yaşlı çift cinayeti, zeytin çekirdeğinden çözüldü
17:04ERDOĞAN'DAN AYİM VE İSRAİL YORUMU
17:03Kırşehir Belediyesi'nde yolsuzluk operasyonu
16:49ABD, Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı casusluk yapmış
16:43Doktorlar "rapor yeterli değil" demiş
16:17Zirve cinayeti öncesi jandarmada seminer
16:15WikiLeaks'e ilk kurban Almanya'dan
16:12Gül, sahilde simit-kaşar eşliğinde çay içti
15:59Danıştay söyleyince "fikir" oluyor
15:49Eski İl Genel Meclisi başkanı bıçaklandı
15:40İTO Başkanı'ndan ilk açıklama
15:34Haberal'ın 2 doktoru daha serbest
14:43Gönül: Füze savunma sistemi koruma amaçlı
14:36Kör eden hastane hasta kabulune devam ediyor
14:20Emine Erdoğan'a Hilal-i Pakistan nişanı verilecek
14:11Hukukçular AYİM kararına ne diyor?
14:06Belediye başkanı namaz sonrası bıçaklandı
13:51Haberal'ın 2 doktoru serbest, 2'si ifadede
13:47Türkler cinayeti davası meclis gündeminde
13:43Netanyahu'dan Erdoğan'a teşekkür
13:40Hatipoğlu'ndan Özdemir İnce'ye cevap!
12:34Alparslan Arslan: Baskı altında ifade verdim
12:30Yayınevi cinayeti duruşmasında gerginlik
12:23AYİM'den 3 generalin başvurusuna ret
12:14Pakistan Başbakanı Gilani Türkiye'ye geliyor
12:12İstiklal Marşı kamulaştırılıyor
12:02WikiLeaks İSVİÇRE'DEN YAYINA BAŞLADI
11:35Haksız kazanç sağlayan 19 eczacı göz altında
11:04Murat Yalçıntaş'tan kamuoyuna mesaj
11:00Wikileaks.org'a iptal
10:58Domuz gribine yakalanan Türk hacı öldü
10:57Rüşvet operasyonunda 8 polise gözaltı
10:55Mavi Marmara yolcuları Zeytinburnu'nda
10:50Gül: İsrail, Türk halkının dostluğunu kaybetti
10:49Tuncay Güney'den haber yok
10:42WikiLeaks'te Yunan parmağı
10:32Glock silahlar Şahin'in hediyesi
10:03İntiharlarda cinayet şüphesi
09:47Kemal Türkler’in avukatı kendine hâkim olamadı
09:25Beyaz Toros’la genç teğmen avı
08:27Assange'ın tutuklandığı iddia edildi
03:28Erdoğan'ın imzası iddiayı çürüttü
00:34Sabiha Gökçen dünyanın ''en güvenli'' havalimanı
00:12Şampuan kutularını kesip çöpe atın
00:05"Türkiye'nin Wikileaks tepkisi hesaplanmış..."
23:53Ertuğrul Günay'dan Wikileaks yorumu
23:42Bahçeli'den yeni milliyetçilik tanımı
23:21'Anafor' davasına devam edildi
23:02Sayıştay kanununda değişiklik
22:55Telekom arena stadı inşaatında bir işçi öldü
22:46Erdoğan, Davutoğlu ve Bağış ile görüştü
22:43Pamukova kazası yeniden görülüyor
22:37ADÜ'de öğrenci kavgası: 4 yaralı
22:23'Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz'
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Üç Not: Erbakan, Ateizm, Adalet
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.472
1.482
 
 Euro
1.971 1.988
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.66 67.32
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin