DOLAR 1.418 - EURO 1.981 - ALTIN 62.61 - IMKB 70101
Pazar 17 EKİM 2010
Gençlerbirliği: 2 - Medical Park Antalyaspor: 3 YARSAV olağanüstü kongreye gidiyor İŞTE HSYK SONUÇLARI Akhisar Belediyespor: 1 - Gaziantep BB: 2 TKİ Tavşanlı Linyitspor : 1 - Samsunspor: 1 Mersin İdmanyurdu: 1 - Orduspor: 4 Altay: 0 - Güngören Belediyespor: 1 Boluspor: 0 - Denizlispor: 2 TRABZONSPOR BULUT OLDU, GOL YAĞDIRDI! HSYK sonuçları ne zaman açıklanacak? habertaraf.com
 
 
 
Ahmedinejad'ın Lübnan ziyaretinin önemi
 
 
 
 
Yrd.Doç.Dr. İbrahim BAYKAN
Toplum fırıldak!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Niyazi-i Mısri sempozyumu
 
 
 
 
 
Milliyet
Abbas GÜÇLÜ
Ruhunu kaça sattın polemiği
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Tayyip Bey’in fazlası Kemal Bey’in eksiği
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
HSYK seçimleri ile halk-yargı kavgası bitecek!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
TSK ölü subaylar derneği mi kurdu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Evet, hayat tarzlarına müdahale edilmiştir!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Erdoğan iyi ki muhtar olamamış
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Tek tip askerlik ve profesyonel ordu
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Yahudi sevgilim, Müslüman karım ve ben
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
CHP siyasetten kopuyor
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Türban sorununun Anayasal boyutu
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Fethullah Gülen neden dönmüyor?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Mason locaları gibi tekkeler de açılacaktır
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu lokomotif mi, vagon mu olacak?
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Sabırlı, cesur, ne yapacağını iyi bilen bir Başbakan...
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Jules Verne'in gözünden Tophane'de mahalle baskısı
 
 
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Ahmet HAKAN
 
İsmail YAŞA
 
Necmettin EVCİ
 
Ercan AKSOY
 
 
 
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi

Okur Temsilcisi
[email protected]
 
 
Okur Temsilcisi mailine gelen birkaç mesaj, her yerden alıntı haber yaptığımızla ilgiliydi.

Rahatsızlığı sebebi "düşünceye göre habercilik" yapılması arzusu. Ancak unutulmamalı ki haber düşüncelere hizmet etmek için değil, bilgi edinmek içindir.

Zaman zaman fikirlerin de yer aldığı haberlerle karşılaşabilirsiniz. Burada amaç konunun daha iyi anlaşılmasıdır. Tartışmalı mahkeme kararları gibi konularda başvurulan bir metottur. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, konunun uzmanını bulmak, bulunan uzmanın tarafsızlığından emin olmak. Şayet çetrefilli bir konu ise, konuya farklı açıdan yaklaşan uzmanların görüşlerine yer verilmelidir.

HaBertaraf olarak bu hususlara azami dikkat ediyoruz. Amacımız saf tutmak değil, hiçbir gizliliğin kalmadığı ve tüm fikirlerin konuşulduğu bir platform oluşturabilmektir.

Türkiye'nin haber cenneti olması, bir basın kuruluşunun yek hâliyle tüm olaylara yetişebilme muktedirliğini ortadan kaldırıyor. Fakat bu okuru her olay-olgu hakkında bilgilendirmemeye engel olmamalı. Bir başka yayın kuruluşunun ortaya çıkardığı bir gerçek derhal "imzası" ile birlikte alıntılanmalı.

"İmza"ya önem verilmesi gerekiyor. Birkaç nedeni var. Her şeyden önce basın ahlakına, insan hakkına riayet etmek gerekiyor. İkinci husus ise bilgi kirliliğini engellemek.

İnternet bir alem ve bu alemde araştıracağınız bir konu hakkında milyonlarca sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bunların çoğu da tek bir kaynağa aittir. Ancak kaynak yazılmadığı zaman güven sıkıntısı yaşanacaktır. Bir konuyu bir internet sitesinin çarpıcı vermesi, alıntılanma sayısını artırdığı için, araştırdığınız konu üzerine en çok çıkan yazıyı esas almak da aynı derecede yanılmanıza sebep olabilir.

Okurlarımızın çok farklı kaynaklardan alıntı yapılmasına karşı çıkmasına bir başka okurumuzun uyarısı ile yanıt vermiş olalım.

Okurumuz, "PKK'nın İsrail askerlerini kiralayarak Hatay'daki Deniz Üssü'nü vurdurduğu" haberinin niçin bizde olmadığını soruyor ve ekliyor: Hiçbir haberi atlamadığınız için hep sizi takip ediyordum.

Haberi görür görmez işin doğrusu, neden biz okurumuza bu haberi zamanında iletemedik diye üzüldüm. Hâlâ da üzgünüm. Editör arkadaşlar haberin dün yayınlandığını, bir anda per yerde çıktığını ancak kimsenin kaynak kullanmadığını, kaynak eksikliği nedeniyle haberin doğruluğundan emin olamadıklarını, bu nedenle bekleme kararı aldıklarını belirttiler. Haber şu an hâlâ internet sitelerinde kaynaksız dolaşıyor.

HaBertaraf editörleri haber kanallarını, haber sitelerini, Türkiye ve dünya ajanslarını takip ediyor. Dikkatinizi çekmiştir. Dünyadan haberlerde Dış Haberler Servisimiz başı çekiyor. Gündem yaratacak önemli haberler de aynı şekilde muhabir arkadaşlarımız tarafından hazırlanıp dikkatinize sunuluyor.

Dün sitemizde yer alan "Kazan-Sav" görüşmesi bugün birçok gazetede, internet sitesinde yer alıyor ancak kaynak yok. Yani Kazan dava açmak istese biri "ben buradan aldım", diğeri "ben şuradan aldım" diyecek. Şevket Kazan'ın avukatları belki de günlerce haberin kaynağını bulmaya çalışacak (Gerçi arkadaşımız arayıp görüşmüş kendisiyle ama bir misal olsun diye söylüyorum).

Haberi ilk Vatan gazetesi almış ve kendi haberi gibi girmiş. Sadece haberin içinde bir yere "bir internet sitesi" ibaresi eklemiş -Emek hırsızlığının yeni versiyonudur 'bir internet sitesi' ifadesi-. Ondan alanların büyük bölümü de tıpkı Vatan gibi kaynak belirtmemiş. Kaynak belirtenler de "Vatan" demiş. Hoş, Vatan gazetesinin kul hakkına saygı göstermesini beklemek de safdillik olur.

Burada "bir internet sitesi" kullanılmasının iki amacı olabilir ancak: Ya "reklamını yapmayalım adamların" ya da "kaynak belirtmeyelim de bizim yaptığımız zannedilsin" diye düşünüyorlardır. Neticede ikisi de çirkin, ahlaksızca, daha da kötüsü iki durumda da yapılan fiilin adı hırsızlık.

HaBertaraf, gerçek haberi üreten kim olursa olsun, hiçbir kaygı gütmeden, kendi ürettiği haberlerin yanında onları da okurlarına iletmeye devam edecektir.

HaBertaraf.com ile ilgili görüş, şikâyet, uyarı ya da önerilerinizi "[email protected]" adresinden tarafıma ulaştırabilirsiniz.
 
24 Temmuz 2010 - 12:25:49
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.408
1.418
 
 Euro
1.966 1.981
 
 Sterlin
2.235 2.280
 
 Altın
62.11 62.61
 
 IMKB
70101  
 
 
Öcalan bile KCK'yı eleştirdi...
 
Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan'la yaptığımız röportajın ikinci ve son bölümünü okuyacaksınız bugün.
 
 
 
 
  Ünlü Hollywood aktörü Sean Connery, dün İspanya’nın Marbella kentindeki mahkemenin önünde, yaklaşık 50 gazeteci tarafından bekleniyordu.  
 
 
 
  Hiç düşündünüz mü? Kadın yazarlar niçin erkek ismiyle yazarlar?    
 
 
 
 
Memurlar, emekliler ve sözleşmelilere yapılacak zamları yeterli buldunuz mu?
 
Evet. Mevcut şartlar içinde zamlar gayet iyi.
 
Hayır yetersiz. Madem ekonomimiz büyüyor niçin bizlere yeterince yansımıyor? Bu zamlar ağzımıza çalınan bir parmak baldan başka birşey değil.
 
Eh, idare eder.
 
Beni ilgilendirmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin