DOLAR 1.425 - EURO 1.985 - ALTIN 62.93 - IMKB 70410
Salı 19 EKİM 2010
Vietnam'daki sel felaketinde ölü sayısı 41 Arınç'tan Gül'e "eşli" övgü 'Dağa adam gönderme' davasından beraat etti Osman Yıldırım, yeniden keşif istedi Kardeşlerini ve annesini öldüren zanlı tutuklandı Tayland'da sel felaketi: 5 ölü Almanya Cumhurbaşkanı Çankaya Köşkü'nde KCK davasında Kürtçe savunma talebine red  KCK davasında "Kürtçe savunma" talebine ret PKK'da ''derin'' sorgulama habertaraf.com
 
 
 
Arap toplumları ve Türkiye modeli
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Hastanede yaşananlar
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bilge Kral'ın vefatının 7. yıl dönümü
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Kılıçdaroğlu'nun 'kalkan' politikası!
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Agnostizm
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
KCK ve JİTEM
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
YARSAV'ın strateji hataları
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Binnaz Toprak 'ibadet bölgesini' nasıl değiştirdi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yalan haberlerle gündem yaratmak
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
KCK davasının anlamı: Dağın yolunu genişletmek mi, daraltmak mı?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
'Statükonun kibirli mensupları'
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Marakeş'te, bambaşka bir Türkiye ile karşılaştım
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kurban kesilmelidir
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
CHP'nin değil değişmesi, değiştirilmesi dahi teklif edilemez!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Gözler davada kulaklar İmralı'da
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu dinciler o Müslümanlardan ne istiyor
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Dindar ile Diyanet
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yargıdaki Baas rejimi çöktü
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
HSYK filan
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
İhsan DAĞI
 
Emre AKÖZ
 
Abdülhamit BİLİCİ
 
 
 
Gönül rahatlığı ile Başbakan'ı dinlemek

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
27 Mayıs darbesinin ardından doğmuşum. Rahmetli Menderes ben doğduktan 12 gün sonra idam edilmiş. Çocukluğum 70 muhtırasının bunalımlı sürecinde geçti. Gençliğimi idrak etmeye başladığımda 12 Eylül darbesi oldu. Ardından 28 Şubat. Sonra hepinizin bildiği diğer müdahale ve müdahele planları.

Bütün bu dönemlerde sivil iradenin temsilcileri, başta başbakanlar ne yapıyordu? Biri her düdük çalındığında  şapkasını alıp sıvışıyor, diğeri az çok dönen dolapların farkında olduğunu ima ediyor ama bir türlü demokratik açılım yapma cesareti gösteremiyordu. Hele son zamanlarda göz kapakları pır pır uçtuğu, ayağını sürüye sürüye ancak yürüyebildiği zamanlar hep içerlendim. Kendimi bileli beri devlete iç rahatlığı ile “Benim devletim” deme mutluluğunu yaşayamadım. Bu duyguyu yaşatmadılar. Ne cumhurbaşkanlarını ne başbakanları gönül rahatlığı ile dinleyebildim. Ya millete hakaret ediyorlar, ya bir kumpasın, baskının kabul edilir gerekçelerini izah ediyorlardı. Sanki o gerekçeleri ifade edince sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklardı. Onlara göre özgürlük bizim için lükstü, fazlalıktı. Türkiye zaman kaybediyor, kan kaybediyordu.

Özal ve çok kısa süren Erbakan dönemi biraz soluklanmamıza vesile oldu. Özal döneminde duvarlar çatlamaya başladı. Karanlık odaklar Türkiye’nin kendi zeminini bulmasını, ufkuna doğru kanatlanmasını hazmedemediler. Özal öldürüldü. Genel kanaat bu yönde. Kapatılan dosya açılıyor. Bilenler bildiklerini çekinmeden söylemelidir. Olayın gerisinde hangi hain çıkarsa çıksın, bu memleket Brütüs’leri öğrenmek ve cezalandırmak zorundadır. Buna mecburdur. Hâlâ ortalıkta gezinen kimi anlı şanlı, irikıyım adamları koruma saçma aymazlığı ile karanlık odaların aydınlanmasına engel olanlar hainliklerini sürdürüyor olabilir. Bu konuyu ayrıca tartışırız.

Erbakan belki de karanlığın dipsiz derinliğini gördüğü için, perdeyi aralamaya ne cesaret edebildi ne de gücü vardı. Susurluk olayını “Fasa fiso” diye geçiştirdi. Geçiştirerek savuşturacağını sandığı tehlikenin hazırlayıcı aktörleri, onu o karanlık odaya çekerek saha dışına ittiler.

Şimdi Türkiye gerçek bir var olma ve başarma azmi ile sadece perdeleri aralamıyor, kilitli kapıları gerektiğinde  kırıp, millete çeşitli tuzakların hazırlandığı tezgâhı da parçalıyor. En azından şimdiki görünüm böyle. Ve ben, bütün bir ömrüm boyunca ilk kez bir başbakanı gönül rahatlığı ile, iç huzuru ile dinliyor, izliyorum.

Konuşmaları derdime tercüman oluyor. Herşeyden evvel samimi, dürüst, duygulu. Türkiye’nin sorunlarını ve sıkıntı alanlarını çok iyi bilen bir bakış ve duruş  ortaya koyuyor. Milli iradeyi, genel isteği iyi okuyor. Tarihsel, kültürel, sosyal gerçekliklerden kopuk değil. Sık sık millete efendilik yapılamayacağını, milletin hizmetkârı olduğunu vurguluyor. Türkiye gerçekliğinin sınırlarını fazlasıyla aşan bir etki alanına sahip olduğunun, bu etki alanı içinde organik bütünleşmeler sağlanması gerektiğinin bilincinde. Türkiye’nin ufkuna açılıyor, Türkiye’nin ufkunu açıyor.

Ak Parti’nin 16. İstişare Toplantısında, Başbakan, gündemi genel olarak değerlendirdi. Her zamanki gibi çok özlü ve etkili mesajlar verdi. Şu son derece yalın ve muhtaç olduğumuz ifadelerini, demokratik normalleşmemiz ve kaynaşmamız adına iktibas etmek istiyorum:

“Biz bu asil milletin ta kendisiyiz, tüm renkleriyle, tüm güzellikleriyle Türkiye'yiz, bütün sesleriyle, nefesleriyle, şarkılarıyla, türküleriyle, ağıtlarıyla, halaylarıyla, zılgıtlarıyla Türkiye'yiz. Gözünü yola dikmiş, oğlunu bekleyen annelerin yüreğini biz biliriz, evladını kaybetmek nedir, babasız, anasız büyümek nedir? Biz biliriz, emeğiyle alın teriyle geçinmeyi biliriz. İşten atılmanın acısını da üniversite kapısından boynu bükük geri çevrilmenin sızısını da biz biliriz. Susmanın ve susturulmanın, konuştuğu, yazdığı için mahkeme koridorlarına düşmenin, şiir okuduğu için mahpus damlarında gün saymanın nasıl bir hissiyat olduğunu biz biliriz.''

Nice bir zaman sonra iç rahatlığı ile bir başbakanı dinliyor olduğumu söylerken haksız mıyım?

Şu günlerde CHP’de de gözle görünür bir hareketlilik var. Onlar da Abant’ta toplandılar. Bu konuya değinmeyeceğim. Toplantıdan ülke sorunlarının çözümüne odaklı bir yaklaşım değil, birbirlerinin kuyusunu kazmaya yönelik hizipçi bağnazlık çıktı. Her hizip ayrı bir tarafa çekiyor. Birinin dediğini diğeri tekzip ediyor. Hangisine inanalım? Kimi doğru veya yetkili kabul edelim? Önce ne dediğinizi, nerede durduğunuzu bilin bakalım. Ne dediğinize, nerede durduğunuza bir bakın bakalım. İyi veya kötü, kendinize göre bir duruşunuz, bir bakışınız olsun ki, biz de sizi adam yerine koyup eleştirelim. Birinin olur dediğine diğeri olmaz diyor. Söyleyin şimdi biz bunların neyini ciddiye alıp da konu edinelim?

Kılıçdaroğlu’nu başbakanla asla mukayese etmeyeceğim. Mukayese kabul etmez de onun için. Biri samimi, dürüst, demokrat, dün ne diyorsa bugün de aynı şeyi söyleyen, ufuk ve program sahibi, güven veriyor, kararlı, cesur, demokrasiye inanmış, çalışkan. Ya diğeri? Hemen hiç bir vasfı yok. Keşke hiç bir vasfı olmasaydı diyesi geliyor insanın. O zaman vasıf kazanmak daha kolay olurdu. Sahip olduğu bütün vasıfları neredeyse negatif. Ayrıca sığ, satıhsız, derinliksiz, sinik, silik, itimat telkin etmeyen, bulanık, çelişki yumağı, güven vermeyen, aklınca popülist. Bulunduğu konum itibariyle Türkiye’yi yönetmeye aday. Gerçekten aday mı? Hangi programla nasıl aday? Onu bilemiyoruz. Sorunlara getirdiği çözüm önerilerini bilemiyoruz. Sadece “İktidara geldiğimizde görürsünüz” diyor o kadar. Sen bu kafayla bırak Türkiye’yi yönetmeyi, önce Önder Sav’ı yönet de görelim. Muharrem İnce’yi, Onur Öymen’i, Atilla Kart’ı yönet de görelim.

Gönül rahatlığı ile...

 
17 Ekim 2010 - 00:01:36
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.415
1.425
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.230 2.272
 
 Altın
62.39 62.93
 
 IMKB
70410  
 
 
Şimşek: Babam hiç Türkçe öğrenmedi...
 
Türkçeyi altısında öğrenen Şimşek, 'Ben ayrımcılık görmedim ama bu, başkalarına hata yapılmadı anlamına gelmiyor' dedi.
 
 
 
 
  'Medyaloji.net' yazarı Halef R. Vayıs, yeni boyut ve içeriğiyle yeniden 'merhaba' diyen Radikal gazetesini değerlendirdi. İşte 'Medyada radikal devrim' başlıklı o yazı...  
 
 
 
  Canım Ailem geçtiğimiz iki yıla damgasını vurup tadı damağımızda kalan bir diziydi... Ekip dönüyor ama nasıl?    
 
 
 
 
Memurlar, emekliler ve sözleşmelilere yapılacak zamları yeterli buldunuz mu?
 
Evet. Mevcut şartlar içinde zamlar gayet iyi.
 
Hayır yetersiz. Madem ekonomimiz büyüyor niçin bizlere yeterince yansımıyor? Bu zamlar ağzımıza çalınan bir parmak baldan başka birşey değil.
 
Eh, idare eder.
 
Beni ilgilendirmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin