DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
KILIÇDAROĞLU'NUN KAMERA KAZASI Öğrencilerle polis arasında gerginlik Haberal'ın avukatları sızdıranın peşinde! Kurtulmuş: Kemal Türker dosyası Türkiye'nin ayıbı Erdoğan'dan rektörlere başörtüsü sitemi İsrail'deki yangında nargile şüphesi Trafik kazası: Yaralı asker şehit oldu Korucular Roj TV davasında ifade verdi Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Alper GÜRKAN
 
Sami NOGAY
 
Kürşad ATALAR
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
 
 
Ankara'da katıldığı bir törende Wikileaks belgelerini değerlendiren Erdoğan, CHP ve medyaya çok ağır tepki gösterdi. Erdoğan, kendisini iddiaları ispata davet eden Kılıçdaroğlu'na hukuk diliyle cevap vererek, iddiayı ispat etmesi gerekenin iddia sahibi olduğunu söyledi. Erdoğan, dünürü Sadık Albayrak'ın hayatının yazmak-çizmekten ibaret olduğunu söyleyerek, "Adamı kalktılar müteahhit yaptılar" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir internet sitesinde Türkiye ve kendisiyle ilgili yer alan iddialara cevap verdi. Erdoğan, iddiaları ispatlama görevinin iddiayı ortaya atanlara ait olduğunu belirterek, "Benim İsviçre bankalarında bir Allah kuruşu param yok ki bunu ispat edeyim. Ben anamuhalefet lideri ve diğerlerine diyorum ki, böyle bir şey ispat ettiğiniz anda ben bu makamda durmam, milletvekilliğinde durmam, ama siz bu makamlarda duracak mısınız, ben bunu söylüyorum." dedi.

Başbakan Erdoğan, Ankara Kenti Güvenliği Sistemi'nin açılışında, Wikileaks internet sitesinde yayınlanan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın belgeleriyle değerlendirmede bulundu. Erdoğan, siyasette fırsatçılığı, haksızlığı en büyük hastalık, siyasete musallat olmuş, siyasetin seviyesini itibarını kemiren bir ur gibi gördüklerini belirtti. Erdoğan şöyle konuştu: "Eleştiri yıkmak için, yaralamak için, lekelemek için değil, daha iyiyi, daha mükemmeli yakalamak için yapılmalı. Eleştiri yıkıcı değil yapıcı olmalı. Ülkedeki münferit olayları fırsat bilerek tüm bir kurumu töhmet altında bırakmak ne kadar çirkin fırsatçılıksa, siyasette de yalan yanlış haberleri hükümete saldırı malzemesi olarak kullanmak o kadar çirkin fırsatçılıktır."

"MUHALEFET ACZİYET İÇİNDE"

ABD Dışişleri'ne ait bir internet sitesinde yayınlanan belgelerle ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, şunları söyledi: "ABD Dışişleri'ne ait gizli diplomatik yazışmalar bir internet sitesi aracılığıyla dünya kamuoyuna açıklandı. Önemli bir kısmı düşük düzeyli yazışmalar veya kişisel yorumlar olan bu bilgilerin mutlak bir hakikat ve büyük bir gerçek olarak algılanması hakikat duygusunu da, mantık ve izanı da ortadan kaldırır. Ben pazartesi günü Libya'ya hareketim öncesinde gelişmeleri izlediğimizi, Wikileaks'ın eteğindeki tüm taşları dökmesini beklediğimizi ifade etmiştim. Ne yazık ki birileri bizim kadar sabırlı olamadı, onlar çok telaşlandı. Açıklanan birçok bilgiyi, bakın belge bile demiyorum, bir fırsat olarak görüp hükümete nasıl saldırırız derdine düşmüş durumdalar. Her zaman bir şey söylüyoruz: Muhalefet bu ülke için, bu millet için çözüm politikaları üretmekten aciz olduğu kadar siyaset üretme noktasında bile büyük bir acziyet içinde. Hakkımızda bugüne kadar her türlü ipe sapa gelmez her türlü iddiayı gündeme taşıdılar. Her seferinde yüzleri kızardı. Çünkü söyledikleri yalandı. Doğru değildi. Sabah iftira attılar öğlen altında kaldılar. Akşam söyledikleri yalan, yatsıya kalmadan yüzlerini kızarttı. Şimdi görüyoruz ki kendilerine ait cümle kalmadığı için başka bir devletin diplomatları arasındaki dedikodu niteliğindeki yazışmalardan medet umar hale geldiler."

"YABANCI DİPLOMATLARIN HEZEYANLARI"


Belgede yer alan diplomatlara ait yalan, yanlış yorum ve yaptıkları iftiraların ABD'yi bağlayacağını vurgulayan Erdoğan, "Bunun hesabını ABD'nin sorması lazım o diplomatlarından. Çünkü hiçbir diplomat yalan yanlış, kendine ait yorumlarla bir ülkeyi itham altında tutamaz. Nitekim tüm dünyadaki yapılan bu yorumlar dünyada bir çalkantıya sebep olmuştur. Kendi ürettikleri dedikoduları başkalarından duyunca gerçek sandılar. İsrail medyasına Türkiye'nin başbakanını şikayet edenler, Brüksel'de, Paris'te Türkiye'yi yabancılara şikayet edenler, en son yabancı diplomatların hezeyanlarına sarılmış durumdalar. Neymiş, başbakanın falanca ülkede şu kadar hesabı varmış, neymiş başbakan Antalya'daki raylı sistem ihalesine müdahale etmiş. Bu hezeyanlara sarılacak kadar mı acizsiniz? Bu iftiralardan medet umacak kadar mı çaresizsiniz? Bu kadar fırsatçılık olur mu? Benim abdestimden şüphem yok. Dolayısıyla namazımdan da şüphem olmaz."

Erdoğan, muhalefet partilerinin Türkiye'yi düne kadar sırça köşklerinden izlediklerini, bugün ise kendi ülkelerini yabancı diplomatların dedikodularından izlemeye başladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Düne kadar Türkiye'yi sadece magazin basınından takip ediyorlardı, bugün artık magazin diplomasisinden izlemeye başladılar. Düne kadar kendi hezeyanlarıyla siyaset üretiyorlardı, bugün onu da yapamaz hale geldiler. İftira ve iddia ithal etmeye başladılar. Yeter ki hükümete yönelik bir saldırı olun. Yeter ki başbakana yönelik bir saldırı olsun. Nereden geldiğine bakmadan, aslını astarını araştırmadan, arkasındaki niyet, hedef, gaye hakkında en küçük bir endişe taşımadan buna sarılmak en hafif tabiriyle fırsatçılıktır. Açık açık söylüyorum: Bana, şahsıma, aileme, dünürüme, arkadaşlarıma yönelik ki benim dünürüm yazmak çizmekten başka bir şey bilmez, hayatı yazmakla çizmekle geçmiş adamı müteahhit yaptılar. Hayatında böyle bir şey olmamış. Açık söylüyorum: Bu tür iftiraları atıp ispatlayamayanlar ne kadar alçaksa bu iftiraları manşetleriyle, söylemleriyle yayanlar, bu iftiraları siyaset yayanlar siyaset malzemesi yapanlar da aynı derecete müfteridir, alçaktır."

"İSVİÇRE'DE PARAM YOK"


Hukukta müddeinin iddiasını ispatla mükellef olduğunu vurgulayan Erdoğan, "İspat görev benim değil, ispat görevi bu iddiayı ortaya koyanlarındır. Ana muhalefet lideri gitsin bu iddiayı ortaya atanlara sorsun. Böyle bir şey söylüyorsunuz, ABD bu işleri iyi bilir, diplomatları da iyi bilir. Nerede bunun delili? Delili bir gösterin de işe yarasın, Türkiye'de bunu öğrenmeleri gerekirdi. Böyle bir şey yapmayıp atılan iftira üzerinden kalkıp da benden bunun ispatını istemek kadar cehalet olur mu? Olmayan şey ispat edilir mi? Benim İsviçre bankalarında bir Allah kuruşu param yok ki bunu ispat edeyim. Ben anamuhalefetin lideri ve diğerlerine diyorum ki böyle bir şey ispat ettiğiniz anda ben bu makamda durmam, milltvekilliğinde durmam, ama siz bu makamlarda duracak mısınız, ben bunu söylüyorum. Bu kadar açık konuşuyorum. Biz yola çıkarken üç şeyle mücadele edeceğimizi söyledik: Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar. Bunları çökerttiğimiz için benim halkım bizi buralarda tutuyor."

"SİYASET SEVİYE İSTER, NEZAKET İSTER"

Bu ülkenin başbakanına yabancıların ve ne idüğü belirsizlerin attığı iftiraya kimsenin sahip çıkamayacağını ifade eden Erdoğan, "Hukukun en temel iddiasını inkar edemezsin. Gene söylüyorum, müttei iddiasını ispatla mükelelftir. Kim iddiada bulunuyorsa ispat yükümlülüğü ona aittir. Masum olan masumiyetini ispata çalışmaz. Anamuhalefet lideri çıkmış bunu söylüyor. 'Başbakan iddiaları ispatlasın' diyor. Bunu bilmemek ne kadar büyük bir cehaletse bunu siyaset malzemesi yapmak o kadar büyük seviyesizliktir. Siyaset seviye ister, nezaket ister. Siyasetçi hakşinas olmalıdır. Gerçeği çarpıtmak yalan ve iftiradan medet ummak bir siyaset tarzı olamaz. Siyasetini yalan ve iftira üzerine kuranlar hiçbir zaman amaçlarına ulaşamazlar. Maalesef son dönem gördüğümüz tablo Türk siyaseti açısından hiç hoş değildir. Küfürlü konuşmak, hakaret etmek, iftara etmek siyaset dili haline getirilemez. Ülkesinin başbakanına ağzına alınmayacak hakaretler edenler nasıl bir seviye kaybı içindelerse, yabancıların yalanlarını gerçek kabul edip bunların ardına sığınarak hükümeti topa tutanlar da ciddi bir seviye kaybı içindedirler." diye konuştu.

İddiaları manşetlerine taşıyan medya kurumlarını da eleştiren Erdoğan, bu iddiaları sürmanşetine ve manşete taşıyanların aynı seviyesizlik içinde olduklarını kaydetti. Erdoğan, şunları söyledi: "Bir defa onurlu bir medya veya onurlu bir medya mensubu kalkar bunu sorar. Kime bu iftira yapılıyorsa sorar. Eğer başbakanla ilgili ise sorar. Sayın başbakan var mı böyle bir şey, varsa üzerine gideceğiz. Ama başbakan size ne diyor. Hayır benim böyle bir şeyle ilgim yok diyorsa, zaman da bunu yazmaman gerekir. Ama hiç sen sormadan, etmeden, araştırmadan kalkıp iftira at, tutmasa da iz bırakır mantığı ile hareket edersen işte bu seviyesizliktir, bu ahlaksızlıktır. Bu seviyesizliği kendileri için seviye haline getirmeye çalışanların söylemlerini muhatap almak istemiyoruz. Çirkin bir üslupla siyaset yapanları ne biz muhatap alır onların seviyelerine ineriz ne de aziz milletimiz bunların söylemlerine prim eder. "

"ÖZÜRÜ YETERLİ BULMUYORUZ"


Erdoğan, ABD'li diplomatlar hakkında ulusal uluslar arası tüm yargı içinde arkadaşlarının çalışmaları yaptığını ve bu süreci devam ettireceklerine işaret ederek, şöyle dedi: "Bundan sonrasını onlar düşünsün. ABD yönetimi ile de konuştuk. Zaten kendileri özür beyanında bulundular. Ama ayrıca biz bunu yeterli bulmuyoruz. Bu diplomatlarla ilgili gerekli olan tüm girişimleri yapmak durumundadırlar. ABD gibi bir devletin istihbarat teşkilatı bakın ne hale gelmiştir. Diplomasisi ne hale gelmiştir. Bu Amerika'nın sorunudur. Bizim sorunumuz değil. Çok açık net söylüyorum. Biz rahatız, bizim hiçbir sıkıntımız yok. Sıkıntısı olanlar düşünsün. Yapmadıklarımızla iftara atanlar bu iftiralarının altında şimdi ezilecekler, bitecekler, yok olacaklar. Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı Kosova'da, Lübnan'da, Libya'da büyük bir ilgi görüyor diye mutsuz olanlar var. Kıskançlık içine girenler var."

Erdoğan, belgelerde muhalefet partileriyle ilgili geçen iddialarla ilgili olarak ise şunları söyledi: "Bu belgelerde olduğu iddia edilen muhalefet partisine yönelik sıfatlar en az bana atılan iftiralar kadar beni rahatsız etmiştir. Hiçbir yabancı bana, ülkeme, milletime olduğu kadar benim ülkemin muhalefet partilerine, benim ülkemin siyasetçisine hakaret edemez. Çirkin sıfatlar kullanamaz. Biz aynı seviyeyi, aynı olgunluğu, aynı basiretli duruşu muhalefetten de beklerken maalesef onlar iftiralara borazanlık etmeyi tercih ediyor. Milletim bu basiretsizliği değerlendirecek ve gerekeni de günü gelince yapacaktır. Böyle ciddiyetsizlik olmaz. Dedikodu yapmak, asparagas haberler üretmek, fitne çıkarmaya çalışmak diplomatik usule de sığmaz."

"İFTİRALAR SİYASET MALZEMESİ HALİNE GELDİ"

İki büyükelçinin kişisel kininden kaynaklanan yalan ve iftiraları gerçek kabul ederek, hükümeti suçlamanın büyük bir yanlış olduğunu söyleyen Erdoğan, "ABD Dışişleri'nin bile ciddiye almadıkları dedikodu bilgilerini, çirkin iftiralarını siyaset malzemesi haline getirenler, ömür boyu yaşayacakları bir utancı üstlenmiş olurlar. Aziz milletimizden beklentimiz şudur: Hadise henüz çok sıcaktır. Neyin hedeflendiğini, gayenin, amacın, niyetin ne olduğunu sağduyu içinde bekleyerek görelim. Sabırsızlık içinde puslu havadan istifade umarak fırsatçılık tavrıyla yapılan her değerlendirme erkendir, yanlıştır, yapanları gelecekte utanç içinde bırakır. Bugün bu iddialara sarılarak manşet üretenler, manşet atanlar, siyaset üretenler, söylem üretenler yarın mahcup olurlar. Şu anda belediye başkanlığım döneminde Erdoğan'ın 1 milyar doları vardır diyen davasından zanlı olarak içerde. 1 milyar dolar. Bizim o zaman 4 buçuk yıllık belediyenin bütçe toplamı o kadar tutmazdı. 1 milyar dolar benim param varmış. Buna o zaman önemli bir iş adamı da sahip çıktı, sonra özür diledi. Şimdi Ergenekon sanığı olarak beyefendi içeride. Aynı şekilde, aynı yolla devam eden bir medya hala var. Köşe yazarları hala var. Çünkü bunların dünyasına işlemiş, ruh dünyası bunlarla zenginlik kazanıyor. Bu iftiraları siyasetin malzemesi yapanlar yarın birileri tarafından kullanıldıklarını görür ve utanırlar. Biz sabırla, sağduyuyla ve soğukkanlılık içinde gelişmeleri izleyeceğiz. Bizim hakkımızda iftiralarla dolu birçok kitaplar yazılıyor. İftiralar dolu tamamıyla. Çünkü başbakana iftira atmak prim yapıyor birileri için. Kitap yazarken de gazete haberi yaparken de prim yapıyor. Ben bununla nasıl olsa reyting sağlıyorum. tirajı artırıyorum. Türkiye muhalefetin mühaleyesine sığmayacak kadar büyük bir ülke. Türkiye birileri. Türkiye adımları görebilmesi için idrak edebilmesi için onlar istese de istemese itibarli bir ülkedir. Güçlü bir ülkedir. Biz gerektiği zamanda gerektiği zeminde gerekeni söyler, gerekeni yaparız. Bunu da bize hiç kimsenin hatırlatmasna ihtiyaç duymayız."

Yanlış yola tevessül edenlerin bulunup çıkarılması suçla ve terörle mücadeleyi sekteye uğratmaz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güvenlik birimleri içinde yanlış yola tevessül edenlerin bulunup çıkarılması, adalete teslim edilmesi ve haklarında kanuni işlemler yapılmasının suçla ve terörle mücadeleyi sekteye uğratmayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Ankara Kent Güvenlik Sistemi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul'da sabah namazına giderken Tamer Koç'un kendisini bilmez ve insanlıktan nasibini almamış kişiler tarafından vahşice öldürüldüğünü hatırlattı. Erdoğan, Tamer Koç'a Allah'tan rahmet, eşi ve ailesine ise başsağlığı, aynı gün doğan ve Tamer adını alan oğluna uzun ve sağlıklı bir ömür diledi. Erdoğan, "Tamer kardeşimizi geri getirmek mümkün değil, ama İstanbul polisimiz mobese sistemini kullanarak çok kısa sürede zanlıları yakaladı." dedi.

Erdoğan, şu an itibarıyla 73 ilde mobese sisteminin olduğunu hatırlatarak, diğer illerde de kurulumun tamamlandığını ve sistemin faaliyete geçme noktasına geldiğini kaydetti. Erdoğan, mobese gibi jandarmanın işini kolaylaştıran telsiz sistemini 2016'ya kadar bütün illere kazandırmış olacaklarına işaret ederek, "Türkiye'de suç oranlarının da ciddi bir şekilde azaldığını görüyoruz. Türkiye suçun nüfusa oranında dünyanın en güvenilir ülkelerinden birisi olmuş durumda." sözlerini kaydetti.

Erdoğan, birilerinin münferit olaylar üzerinden hem kendilerini eleştirmeye hem de emniyet teşkilatının huzur ve motivasyonu kırmaya çalıştıklarını belirterek, "İsveç, İngiltere, Almanya'ya nazaran suç oranları Türkiye'de çok düşük ve daha da düşecek. Sadece suç oranları değil, suçun önlenmesinde ve suçluların bulunmasında da çok iyi durumdayız. Bunu görmeyerek güvenlik güçlerimizi hedef alanlar, polisimize, jandarmamıza, askerimize olduğu kadar milletimize de haksızlık ediyorlar. Emniyet güçlerimiz son derece fedakarca çalışıyorlar. Polisimiz, jandarmamız fedakarca suçla mücadele ediyorlar. Güvenlik güçlerimiz canlarını ortaya koyuyor ve bu ülkenin, milletin güvenliğini

sağlamak için adeta bedenlerini suça kalkan yapıyorlar. Her türlü takdiri ziyadesiyle hak eden bu güvenlik güçlerimize karşı siyasi ya da başka sebeplerle haksız eleştiriler yöneltmek hakşinaslıkla ve ahde vefayla asla bağdaşmaz. Eğer bu büyük teşkilat içinde suça karışanlar, farklı yollara tevessül edenler, görevini ihmal edenler varsa elbette hukuk çerçevesinde bunlar ayıklanacaktır ve ayıklanıyor. Buna da müsamaha edemeyiz. Birkaç kişinin yanlış hareketi asla ve asla bütün bir teşkilatı bağlamaz, töhmet altında bırakmaz."Emniyet, jandarma ve silahlı kuvvetlerinin göz bebekleri kurumlar olduğunu belirten Erdoğan, "Ama buralar yıkıldığı anda biz çökeriz. Güvenlik birimleri içinde yanlış yola tevessül edenlerin bulunup çıkarılması, adalete teslim edilmesi, haklarında kanuni işlemler yapılması ne suçla ne terörle mücadeleyi sekteye uğratmaz. Tam tersine iyi ile kötü kişiyi birbirinden ayıracağız. İşini yapanla yapmayan ne kadar birbirinden ayrılırsa güvenlik güçlerinin motivasyonu da, azmi de o oranda artar." diye belirtti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise açılış törenine yaptığı konuşmada, 2007'de mobesenin sadece İstanbul'da hizmet verdiğini belirtti, ancak son üç yılda tüm Türkiye'ye yaygınlaştıtılarak yaklaşık 80 ilde mobese sisteminin kurulduğunu söyledi. Atalay, Ankara'nın mobese konusunda geciktiğini, bunun ise bazı ihale sorunlarından kaynaklandığını kaydetti. "Asayiş ülkemizde en iyi yürüyen hizmetlerden biridir" diyen Atalay, şunları kaydetti: "Türkiye, gerçekten Avrupa'nın en güvenli ülkelerinden birisi. Asayişle ilgili konular yokluğunda belli olur. Ama şu anda ülkemizde bir asayiş sorunu yok. Asayiş her yönüyle gayet iyi yürüyor. 2007 seçimine giderken bile asayiş Türkiye'de vatandaşların sorunları içinde en önde gelenlerdi. Ancak bugün vatandaşın sorun alanları içinde yer almıyor." diye konuştu.Ankara daha güvenli bir şehir olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi sayesinde Ankara'da daha güvenli bir şehir olacak.

Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi, Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. 825 kameradan oluşan sistemin kurulması için yaklaşık 27 milyon TL harcama yapıldı. Projenin ilk aşamasına kurulan görüntü sistemine ek olarak daha sonra Çağrı Yönetim Sistem ve Mobil Uygulama Sistemi kurulması planlanıyor.

Proje kapsamında 298 hareketli ve 354 sabit olmak üzere şu ana kadar 825 kamera Ankara'nın değişik yerlerine yerleştirildi. Bu kameralarla şehrin değişik yerlerinde meydana gelen olaylara müdahale edilebiliyor. Kameraların görüntüleri 30 gün saklanarak adli olaylarda delil olarak kullanılabilecek. Sabit ve hareketli kameraların dışında ise 71 adet plaka tanıma sistemi, 78 adet kırmızı ışık ve hız ihlal denetim sistemi ve 5 adet ise yüksek çözünürlük kamera kuruldu. Yüksek çözünürlük kamera sistemi ile şehirde toplumsal gösteriler takip edilebilecek.

Bu kameraların Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle ilçelerinin muhtelif kavşaklarına kurulması planlanıyor.

Kameraların hizmet vermeye başlamasıyla Ankara trafiğinde trafik kurallarına ve hız limitlerine uyma noktasında yeni bir dönem başlamış oldu.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

ErdoğanWikileaks

ÇİN'DEN WİKİLEAKS'A ÖRTBAS
 
MEDVEDEV'DEN WİKİLEAKS YORUMU
 
BAĞIŞ: "ANA MUHALEFET WİKİLEAKS'E SARILDI"
 
FRANSA, WİKİLEAKS'İ YASAKLIYOR
 
MHP'Lİ VURAL: SENARYODA FİGÜRAN OLMAYIZ
 
ERTUĞRUL GÜNAY'DAN WİKİLEAKS YORUMU
 
BAHÇELİ, BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SAHİP ÇIKTI
 
AK PARTİ'Lİ YÜKSEL'DEN WİKİLEAKS YORUMU
 
'WİKİLEAKS'E BELGE TAŞIMAK, CASUSLUKTUR'
 
AZERBAYCAN: ARAMIZI BOZMAK İSTİYORLAR
 
TBMM GENEL KURULU'NDA WİKİLEAKS TARTIŞILDI
 
AMANO: YORUM YOK, SIZDIRANLARA SORUN
 
VE BEKLENEN AÇIKLAMA İSRAİL'DEN GELDİ
 
ÇİN'DEN WİKİLEAKS AÇIKLAMASI: SAÇMA
 
TACİKİSTAN'DAN WİKİLEAKS AÇIKLAMASI
 
ERDOĞAN'DAN CHP VE MEDYAYA "DÜNÜR" CEVABI
 
DAVUTOĞLU: WİKİLEAKS DIŞ POLİTİKAMIZI ETKİLEMEZ
 
S.ARABİSTAN WİKİLEAKS'I ÖNEMSEMEDİ
 
DEMİRTAŞ: BİLGİLER, BELGELER BİZİ ŞOK ETMEDİ
 
BAKÜ'DEN WİKİLEAKS İDDİALARINA TEPKİ
 
BAHÇELİ'DEN AK PARTİ'YE WİKİLEAKS DESTEĞİ
 
'BAŞBAKAN'IN DEDİĞİ GİBİ BEKLEYİP GÖRECEĞİZ'
 
CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN, WİKİLEAKS YORUMU
 
'BİZ DE BUNA BENZER BİLGİLER TOPLADIK'
 
ABD, DAVUTOĞLU'NDAN RAHATSIZ
 
DAVUTOĞLU: 11 EYLÜL DOĞRU İFADE; ÖZÜR DİLENDİ
 
KREMLİN'DEN WİKİLEAKS AÇIKLAMASI
 
RİCE: DİPLOMATLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ
 
GÖNÜL'DEN WİKİLEAKS AÇIKLAMASI
 
ABD SAVCISI AKTİF SORUŞTURMA BAŞLATTI
 
BERLUSCONİ'DEN WİKİLEAKS YORUMU
 
ALMANYA: AMERİKA İLE İLİŞKİLERİMİZ SAĞLAM
 
VEKİLLER WİKİLEAKS BELGELERİNİ DEĞERLENDİRDİ
 
YAŞAR YAKIŞ: BİZ DE BİLGİ TOPLUYORDUK
 
HAMİD KARZAİ: WİKİLEAKS İLİŞKİMİZE ZARAR VERMEZ!
 
ŞİMŞEK, WİKİLEAKS BELGELERİNİ YALANLADI
 
ABD'NİN İZNİ OLMADAN WİKİLEAKS YAYINLAYAMAZ
 
WİKİLEAKS DÜNYA DİPLOMASİSİNİ VURDU
 
IRAK BELGELERİN SIZDIRILMASINI ELEŞTİRDİ
 
WİKİLEAKS'TA İSMİ GEÇEN TANER YILDIZ KONUŞTU
 
PAKİSTAN, WİKİLEAKS'İ KINADI: İŞTE NEDENİ...
 
'ETEKLERİNDEKİ TAŞLARI DÖKMESİNİ BEKLİYORUZ'
 
WİKİLEAKS, DİPLOMASİNİN 11 EYLÜL'Ü OLACAK
 
1 Aralık 2010 - 12:11:22
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

14:24"WikiLeaks enerjiyi etkilemez"
14:23Öğrencilere polis müdahale etti
14:10KILIÇDAROĞLU'NUN KAMERA KAZASI
14:04Öğrencilerle polis arasında gerginlik
14:00İspanya'daki grev İstanbul'u etkiledi
14:00Haberal'ın avukatları sızdıranın peşinde!
13:24Korucular Roj TV davasında ifade verdi
13:19Tam Gün Yasasının kısmi iptal gerekçesi
12:51Sorguda kalp spazmı geçiren Çakır'ın durumu
12:38Davutoğlu'ndan manama'dan iran mesajı
11:45Ege'de 4,3'lük deprem
10:50Otobüslerde yumurta ve lahmacun yasağı
10:39Gülnar belediye başkanı serbest
10:26VEDAT ALİ ÖZIŞIK CEZAEVİNDE
10:22Meriç katliamı: 3'ü çocuk 16 kişiyi boğmuşlar
10:02Kayseri Şeker'de MHP destekli yolsuzluk iddiası
09:55Hakim ve savcı atamaları
09:393 general olayındaki kritik 4 ay
09:15DAVUTOĞLU'NA MEMNUNİYETİNİ İLETTİ
09:11Ergin Amerikalı mevkidaşı ile görüştü
09:09Rektöre hatırlamadığı gay ilişki ile şantaj!
08:02Yahudi kuruluşundan Erdoğan'a özel mektup!
00:06'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
23:31WIKILEAKS'IN ADRESİ YİNE DEĞİŞTİ
23:00Obama: "Afganistan'daki koalisyon gücü sağlam"
22:14Eski belediye başkanı sorguda kriz geçirdi
22:10Denizli'de trafik kazası: 7 polis yaralandı
21:57"Amcaları tecavüz ediyor babaları göz yumuyor"
21:51Başbakan Erdoğan, İstanbul'a geldi
21:23"Kardemir'de işçi atmalar durdu"
Daha fazla haber göster
20:36DEVLET BAHÇELİ'NİN KONVOYUNDA KAZA
19:55Taşçı hava ambulansla Konya'ya getirildi
19:51Sayıştay kanunu teklifi yasalaştı
19:37"Yardım çağrımızın eşsiz karşılığı"
19:29Rehabilitasyon merkezinde tecavüz
19:12AYİM'in gerekçeli kararı açıklandı
19:09Davutoğlu, Bahreyn'i ziyaret edecek
19:08Bıçaklanan Taşçı'nın durumu iyi
18:47Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası
18:45Tabip odasından ''kürtçe'' anket çalışması
18:41Terör örgütü sanıkları hakim karşısına çıktı
18:36Şafak operasyonunda 4'ü tutuklama
18:22Mut Ticaret Odası Başkanı gözaltına alındı
17:57"Bu deşifrenin arka planında Neoconlar var"
17:18Dünyanın aradığı Assange canlı yayında!
17:08Ergenekon avukatının 28.5 yıl hapsi istendi
17:06Kaçmaz yasal mercilere başvuracağını söyledi
17:06Yaşlı çift cinayeti, zeytin çekirdeğinden çözüldü
17:04ERDOĞAN'DAN AYİM VE İSRAİL YORUMU
17:03Kırşehir Belediyesi'nde yolsuzluk operasyonu
16:49ABD, Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı casusluk yapmış
16:43Doktorlar "rapor yeterli değil" demiş
16:17Zirve cinayeti öncesi jandarmada seminer
16:15WikiLeaks'e ilk kurban Almanya'dan
16:12Gül, sahilde simit-kaşar eşliğinde çay içti
15:59Danıştay söyleyince "fikir" oluyor
15:49Eski İl Genel Meclisi başkanı bıçaklandı
15:40İTO Başkanı'ndan ilk açıklama
15:34Haberal'ın 2 doktoru daha serbest
14:43Gönül: Füze savunma sistemi koruma amaçlı
14:36Kör eden hastane hasta kabulune devam ediyor
14:20Emine Erdoğan'a Hilal-i Pakistan nişanı verilecek
14:11Hukukçular AYİM kararına ne diyor?
14:06Belediye başkanı namaz sonrası bıçaklandı
13:51Haberal'ın 2 doktoru serbest, 2'si ifadede
13:47Türkler cinayeti davası meclis gündeminde
13:43Netanyahu'dan Erdoğan'a teşekkür
13:40Hatipoğlu'ndan Özdemir İnce'ye cevap!
12:34Alparslan Arslan: Baskı altında ifade verdim
12:30Yayınevi cinayeti duruşmasında gerginlik
12:23AYİM'den 3 generalin başvurusuna ret
12:14Pakistan Başbakanı Gilani Türkiye'ye geliyor
12:12İstiklal Marşı kamulaştırılıyor
12:02WikiLeaks İSVİÇRE'DEN YAYINA BAŞLADI
11:35Haksız kazanç sağlayan 19 eczacı göz altında
11:04Murat Yalçıntaş'tan kamuoyuna mesaj
11:00Wikileaks.org'a iptal
10:58Domuz gribine yakalanan Türk hacı öldü
10:57Rüşvet operasyonunda 8 polise gözaltı
10:55Mavi Marmara yolcuları Zeytinburnu'nda
10:50Gül: İsrail, Türk halkının dostluğunu kaybetti
10:49Tuncay Güney'den haber yok
10:42WikiLeaks'te Yunan parmağı
10:32Glock silahlar Şahin'in hediyesi
10:03İntiharlarda cinayet şüphesi
09:47Kemal Türkler’in avukatı kendine hâkim olamadı
09:25Beyaz Toros’la genç teğmen avı
08:27Assange'ın tutuklandığı iddia edildi
03:28Erdoğan'ın imzası iddiayı çürüttü
00:34Sabiha Gökçen dünyanın ''en güvenli'' havalimanı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin