DOLAR 1.485 - EURO 1.976 - ALTIN 67.32 - IMKB 67339
Pazartesi 6 ARALIK 2010
Nükleer müzakereler başladı Tarım işçilerini taşıyan iki midibüs çarpıştı TCMB: Enflasyonda düşüş sürecek ABD diplomatik personelini değiştirecek WASHINGTON POST'TA TÜRKİYE YORUMU Karayalçın'dan tarihi "faili meçhul" itirafı 30 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASI GERÇEKLEŞTİ Saklanan rapor ile ilgili bir doktor daha adliyede Borsa artışla başladı "Devlet mahkum olunca keyif alacağım" habertaraf.com
 
 
 
Newsweek 'Kültür savaşını' analiz etti
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
WikiLeaks, Ahmet Davutoğlu ve CHP
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Said Halim Paşa'nın vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
WikiLeaks kimin elinde patlayacak
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Yandaşın olayım
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
'Yandaş' ecdâdınızdır!
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
ABD Erdoğan’dan nefret ediyor mu?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bağış: Bizi Wikileaks değil resmi kararları bağlar
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
‘Paşa’ bile bile mi ölümü seçti?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kemal Kılıçdaroğlu tarihi bir fırsat yakaladı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in özgür iradesi nasıl ortaya çıkacak?
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ona "baskın" denmez
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
İdeolojik eğitim tarihi de bugünü de çarpıtır...
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AYİM Başkanı Abdullah Arslan tepkili
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yavuz Turgul'a 'büyük sinemacı' denir mi
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Emine Erdoğan ve ambulans peşine takılan köşe yazarları
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Dövlet
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İslam ve Kürtler
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayar ve İnönü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Emin Çölaşan'ın merakını gideriyorum
 
 
Radikal
Yıldırım TÜRKER
Ergin'den mektup var!
 
 
 
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ercan AKSOY
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
"Türkiye'nin Wikileaks tepkisi hesaplanmış..."
 
 
ABD eski Başkanlarından Jimmy Carter'ın Güvenlik Danışmanlığı'nı yapan Zbigniew Brzezinski
 
WASHINGTON- "Wikileaks'teki Türkler ilgili belgelerin etkisi önceden hesaplanmış gibi görünüyor".
 
Diplomasinin 11 Eylül'ü olarak da nitelenen Wikileaks olayında dünya, sızdırılan belgelerin içeriğine odaklandı. Ancak bazı deneyimli Amerikalı uzmanlar, gazetelerin manşetlerini süsleyen içeriklerden çok, Wikileaks olayının kısa ve uzun vadede diplomasiye olacağını düşündükleri etkisinin daha önemli olduğunu düşünüyor. ABD eski Başkanı George Bush'un "Güvenlik Danışmanı" olan Stephen Hadley, sızdırılan belgelerin hükümetlerin birbirleriyle olan ve Amerikalı diplomatların bulundukları ülkelerdeki muhataplarıyla ilişkilerini ciddi etkileyeceğini düşünüyor. ABD eski Başkanlarından Jimmy Carter'ın Güvenlik Danışmanlığı'nı yapan Zbigniew Brzezinski ise, Wikileaks'in kullanılabiliyor olabileceğine işaret ederek, şöyle konuşuyor: "Bazı şeyler unutulacak ama bazı şeyler de kalacak. Bence en önemli olan mesele bugün manşetlerde olanlar değil. Berlusconi ya da Putin için yapılan tanımlamalar zaten kendi halkları tarafından da yapılıyor. Gerçek mesele Wikileaks'i bu konuda kimin beslediği." Brzezinski, buna örnek olarak da Türkiye ile ilgili belgelerin etkisinin "önceden hesaplanmış gibi göründüğünü" öne sürüyor.

İki ünlü deneyimli siyasetçi, Amerikan PBS televizyonunda Judy Woodruff'ın konuğu oldu. Woodruff'ın sorularını cevaplayan Brzezinski ile Hadley'in ortak noktası, sızdırılan belgelerin içeriğinden çok hangi amaçlara yaradığı, kimler tarafından beslenmiş olabileceği ve uzun vadeli etkileri oldu.

Bush'a danışmanlık ederken Irak Savaşı'nda yanlış yaptığını kabul ederek istifa etmiş bir isim olan Stephen Hadley, Wikileaks olayını kısa vadede zararlı olacağını belirtti. Politika üretilirken, ülke yönetimleri arasındaki ilişkinin çok önemli olduğunu vurgulayan Hadley, "Eğer diğer hükümetlerin sırlarını ve güvenlerini koruyamazsak, bizimle en içten düşüncelerini paylaşmaya isteksiz olabilirler." dedi. Hadley, "İkinci olarak da dünyadaki diplomatik pozisyonlarda bulunan ABD'li elemanların, Washington'a bulundukları ülkelerde muhatap oldukları kişiler hakkında samimi beyanatlarda bulunabilirler. Başkanı ve Dışişleri Bakanını bilgilendirmek çok önemli. Ama şimdi kamuoyunun bilecek olmasından veya o ülkedeki ilişkilerinin zarar görecek olmasından korkarak samimi olmakta isteksiz olabilirler." diyerek yaşananların bu yüzden Amerikan diplomasisinin temelini oluşturan güven süreci için çok zarar verici olduğunu vurguladı.

"ÖNEMLİ OLAN MANŞETLERDE LİDERLER HAKKINDA YER ALAN BENZETMELER DEĞİL"

Hadley'e destek evren Zbigniew Brzezinski de "Bazı şeyler unutulacak ama bazı şeyler de kalacak. Bence en önemli olan mesele bugün manşetlerde olanlar değil." diye konuştu. Berlusconi ya da Putin için yapılan tanımlamaların zaten kendi halkları tarafından da yapıldığını savunan Brzezinski, "Gerçek mesele Wikileaks'i bu konuda kimin beslediği. Önemsiz ve saçma olduğu gözüken bilgilere ulaşıyorlar; ama bazılarının ucu şaşırtıcı bir şekilde bir yerlere dokunuyor. Mesela Arap liderlerin İran hakkındaki düşünceleri, halkları nezdindeki kredibilitelerini düşürebilir." ifadelerini kullandı.

Hadley de bu konuda "Mesela Arap ülkelerinin İran hakkında ortaya çıkan düşünceleri yeni bir şey değil. Daha önce benzer eğilimler içinde oldukları biliniyordu. Ama bunun manşetlerde yer alacak şekilde bir giz olarak ortaya çıkması utanç verici. Bu yüzden insanlar gelecekteki konuşmalarında daha az samimi olacak." dedi.

BRZEZİNSKİ: TÜRKLER İLGİLİ BELGELER HESAPLANMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR

Carter'la 1977-1981 yılları arasında çalışmış deneyimli bir isim olan ve halen uluslararası Stratejik Çalışmalar Merkezi'nde çalışmalarını sürdüren Brzezinski, Wikileaks'in bir endişe meselesi olmadığının altını çizdi. Brzezinski, şöyle devam etti: "Önemli olan Wikileaks'in birileri tarafından ABD'nin diğer hükümetlerle ilişkilerini güçleştirmek veya bazı hükümetleri tehlikeye atmak için birileri tarafından manipüle edilip edilmediğidir. Çünkü bazı unsurlar çok ön plana çıkarılıyor ve çok dokunaklı. Örneğin Berlusconi, Sarkozy veya Putin hakkındaki dedikoduları bir kenara bırakın, Türkler olan mesele Türk-Amerikan ilişkilerini bozmada potansiyel etkisi açıkça hesaplanmış gibi görünüyor." Brzezinski, Wikileaks'in, süreci manipüle etmek isteyen ve belli bazı amaçları olan bazı istihbarat birimlerinden malzeme almış olabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Hadley de kendisine şu sözlerle destek verdi: "Belki bu bilgi çöplüğü içine faydalı olabileceğini düşündüğü bazı bilgileri sızdıran istihbarat birimleri olabilir, bunu göz ardı edemeyiz."

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

WikileaksZbigniew Brzezinski

3 Aralık 2010 - 00:05:26

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.475
1.485
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.66 67.32
 
 IMKB
67339  
 
 
Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı...
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, siyasetten özel hayatına kadar pek çok konuda Zaman'a önemli açıklamalar yaptı.
 
 
 
 
  Oyuncu Buket Saygı, 12 Nisan 2009’da otomobilinin karıştığı trafik kazasıyla ilgili olarak açılan tazminat davasını kaybetti.  
 
 
 
  ANKARA- Medya Takip Merkezi (MTM)'nin hazırladığı Kasım ayı raporuna göre işte en çok konuşulan takım ve en medyatik sporcu...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin