DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Salı 30 KASIM 2010
BARCELONA, REAL MADRİD'E GOL YAĞDIRDI GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI! Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi BURSA'NIN ZİRVE İNADI DEVAM EDİYOR: 2-0 Kremlin'den WikiLeaks açıklaması Rice: Diplomatlarımızla gurur duyuyoruz BURSA-KAYSERİ MAÇI KADROSU VE NOTLAR Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İlhan AKKURT
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
 
 
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Kıyafeti düzenleyen TBMM İçtüzüğü'nün ilgili maddesinde, başının kapalı ve açık olması şeklinde çok açık bir hüküm yok. Olabilir anlamı da çıkıyor, ancak bu tartışmalar bir laiklik, rejim tartışmasına yol açtı. Anayasa'da, kanunda, İçtüzük'te böyle bir hüküm yok'' dedi.
 
Arınç, TV8'e katıldığı bir haber programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ''TBMM'de devamsızlık ciddi bir sorun haline geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclise devam etmeyenleri seçimde aday listesine almayacağını söyledi. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Arınç, gazetelerde yazılanlara bakıldığını, Erdoğan'ın 'Devamsız olanları listeye almayacağım' şeklinde çok kesin bir ifadesi bulunmadığını, ama bundan üzüntü duyduğunun anlaşıldığını söyledi.

Arınç, genel seçimin ardından hem TBMM Başkanlığı hem de parti gruplarının işi sıkı tutmasıyla Meclis çalışmalarına devamlılığın daha yüksek düzeye çıkarılabileceğini belirtti.

Arınç, ''Başbakan Erdoğan, 'Yeni dönemde başörtülü milletvekili olacak mı' sorusuna 'Siyasette her şey olabilir' yanıtını verdi. Siz ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Bu, gazetecilerle yapılan bir konuşmadır. Yeri geldiği için hatta 'Bunun önünü siz açacaksınız' şeklinde bir cümlesi var. Mecliste böyle acı yaşanmış bir tecrübe var. 1999 seçimlerinde Merve Kavakçı isimli bir hanımefendi İstanbul milletvekili oldu, mazbatası verildi, yemin etmek üzere başında örtüsüyle Genel Kurula girdi, ama kıyamet koptu. Yeminini yapmadı, yapamadı, yaptırılmadı. Daha sonra da başka bir sebeple milletvekilliği düşürülmüş oldu. İtiraf etmek gerekirse, Yüksek Seçim Kurulu, eline mazbatasını verdiği andan itibaren, çünkü bunu engelleyen bir hüküm yok. Bu kişi milletvekili olur, ancak yemenini etmekle görevine başlar. Zorla ve ısrarla milletvekilimizin yeminini yapması engellenmişti.

Halbuki kıyafeti düzenleyen TBMM İçtüzüğü'nün ilgili maddesinde, başının kapalı ve açık olması şeklinde çok açık bir hüküm yok. Olabilir anlamı da çıkıyor, ancak bu tartışmalar bir laiklik, rejim tartışmasına yol açtı. Rahmetli Ecevit'in Mecliste yaptığı konuşmayı herkes hatırlar. Başı örtülü milletvekillinin parlamentoya giremeyeceği, yemin bile yapamayacağı şeklinde bir kanaat oluştu. Anayasa'da, kanunda, İçtüzük'te böyle bir hüküm yok. Bu konu, belki demokratikleşme kapsamı içinde, özgürlük alanı olarak düşünülmeli. Bu meselenin laiklik ve rejimle bir ilgisi yok.''

''CHP'nin, 3 generalin açığa alınmasını 'sivil darbe' olarak nitelediğinin'' belirtilmesi üzerine de Arınç, şunları söyledi:

''CHP'ye göre değil, sadece bir kişiye göre. CHP'ye göre dersek, CHP'yi silmek lazım. Çünkü çağdaş hiçbir siyasi parti, bu yapılana 'sivil darbe' diyemez. Bunu söyleyen Sayın Kemal Anadol'dur. Kemal Anadol için bir gazetenin başlığı çok güzel, '80 model Anadol'. Sivil hükümete kanunların verdiği yetkinin kullanılmasını darbe olarak nitelendiren anlayış aslında 80'lerin de öncesindeki anlayış. Eğer Kılıçdaroğlu da çıkar 'Ben de Anadol gibi düşünüyorum' derse, 'ört ki ölem'. O zaman CHP'yi hiç konuşmamak gerekir. Eminim ki Anadol'un bu sözlerinden CHP'nin çok büyük bir ekseriyeti de sıkıntı duymuştur.''

Bakan Arınç, ''MHP'nin 'askerin itibarsız hale getirildiği' yönünde söylemleri var, genel başkan Devlet Bahçeli de hesap sormaktan söz ediyor. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Yanlış, yanlış. Kimden hesap sorulacakmış. Hergün soruyor, ama kendi grup salonunda soruyor. Anadolu'ya çıkıp bunu soramıyor, sorarsa, seçimde soracak. Halkıyla buluşmak, kucaklaşmak, halkına özgürlüğü ve bağımsızlığı getirmek isteyen hiçbir siyasi partinin, 3 general hakkında alınmış doğru veya yanlış bir kararı Hükümet açısından eleştirmemesi lazım. Çünkü kendileri de hükümet olduğu takdirde yapacakları iş bundan farklı değildir.''

Arınç, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürt meselesinde çözümün seçim sonrasına ertelenmesi gerektiğini düşünüyor. Seçime kadar atılacak adım olabilir mi? Bir de PKK'nın eylemsizlik kararını Mart ayına çekmesi söz konusu? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine, söylenecek her şeyin söylendiğini, ''demokratik açılım'' denilen milli birlik ve kardeşlik projesinin hergün uygulandığını ve devam ettiğini söyledi.

''Bugün durduk, yarın biraz ilerledik, 3 ay ara verdik'' diye bir durum olmadığını, bazılarının böyle zannedebileceğini ifade eden Arınç, bu projenin her gün çok da başarılı bir şekilde yürüdüğünü kaydetti.

Bunun yanında terör örgütü ve eylemlerinin de olduğunu dile getiren Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bugün eylem olmayabilir, 3 gün sonra eylem olabilir, biz buna bitti gözüyle bakmayız. Dolayısıyla örgüt var olduğu müddetçe de devlet bütün imkanlarıyla terör eylemleriyle mücadeleye devam eder, şüphesiz terörle mücadelenin tek yolu da silahlı mücadele değildir. Silahlı mücadele mecbur kalındığı zaman devam ettiğine göre, onun dışında da siyasi, ekonomik, toplumsal her türlü tedbire ve çareye başvururuz. Bu Hükümet, 8 yıldan bu yana bu konuyu başarılı bir şekilde götürüyor. Mart ayına, referanduma, seçime kadar demişler, Öcalan böyle konuşmuş, Fırat Haber Ajansı böyle vermiş... O, istihbarat örgütlerinin, güvenlik örgütünün işidir. Bakarlar, dinlerler, planlarını, programlarını ona göre tekrar gözden geçirirler, alınacak tedbirleri de Hükümete tavsiye ederler. Hükümet de onlara da 'Şunu yapın' diye talimat verir. Dolayısıyla biz Hükümet olarak 'İmralı ne söyledi, Öcalan kime kızdı, kimin istifasını istedi, kimin ağzını yırtarım' dedi bunlarla uğraşacak halimiz yok. Bunlarla başkaları uğraşıyor.''

Milli birlik ve kardeşlik projesinde bugün için çok daha iyi bir noktada olunduğunu belirten Arınç, halkın güçlendiğini, halkın örgütle arasını açtığını, örgüte karşı infial duyduğunu, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderlerinin, örgüte sırtını döndüğünü, devletiyle, hükümetiyle, halkıyla barıştığını anlattı.

Bakan Arınç, ''Her şeyi yeni Anayasa'ya bırakmak doğru mu?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

''Öyle bir şey yok. Ama mümkün olsa, her şeyiyle yepyeni bir Anayasa'ya Türkiye kavuşsa. Bizim dışımızda hiçbir parti, bize yardımcı olmuyor. Biz de Anayasa'nın 26 maddesini değiştirdik. Ondan önce başka maddelerini değiştirdik. Artık parça başı iş yapıyoruz. Eğer Meclisten çıkaramazsak da halka gidiyoruz. Bundan sonra halkın vereceği kararlara bütün siyasi partiler hazır olsun. Ama yeni, daha çağdaş, daha demokratik, daha az maddeli bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı var. Artık çağdaş Türkiye'nin darbe sonrası kabul edilmiş anayasalarla bir yere gidemeyeceği açıktır. Parlamentomuz artık kendisine demokrat, çağdaş anayasasını yapmalı. Buna 2011 seçimlerinden sonra kavuşabilir miyiz? Bir ihtimal var, onun için hazırlıklarımızı yapıyoruz.''

AA

Anahtar Kelimeler:

Bülent Arınçbaşörtüsü

27 Kasım 2010 - 19:06:37
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

22:49Cumhurbaşkanı Gül'den 23 kanuna onay
22:37GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI!
22:30'Torba tasarı' TBMM'de
21:48Erdoğan: Eleştiriye maruz kalıyoruz
20:31Batum: Belgelerin ciddiyeti tartışmalı değil
20:24Erdoğan: Eteklerindeki taşları dökülsün görelim
18:42Erdoğan, turgut reis türbesini ziyaret etti
18:19Akaydın 20 ayda Antalya'ya çivi çakmadı
18:09CHP, WikiLeaks için ekip kurdu
17:43İstanbul bu bütçe ile nasıl yönetilemez?
17:11Taş atan çocuklar yasası ile hapisten kurtuldu
16:29HAS Parti'nin müziği Metin Yılmaz'a ait
16:23CHP Eski İl Başkanı: Partide çok dönek var
16:18Vekiller WikiLeaks belgelerini değerlendirdi
16:17Grup Yorum'dan Has Parti açıklaması
16:13Türk: Halkımız bizi sorguladı ve eleştirdi
15:04Yıldız: YÖK ile ilgili düzenlemeler yapacağız
14:51Yıldız tepki gösterenlerle bizzat görüşmüş
14:33Pakdil: Başvuru sayısı zenginliği gösterir
13:15Hamzaçebi WikiLeaks'ı ciddiye almadı
12:55Bahçeli, cenaze töreni için Afyon'da
12:34Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
12:07İl Başkanı: CHP düzenli muhalefet yapıyor
12:02DSP Genel Başkanı, Kurtulmuş'u kutladı
11:55Haydarpaşa yangını Meclis'e taşındı
11:34Bekleviç: Kuş gribi neyse WikiLeaks odur
08:31Kurultay’da ‘başkanlık’ seçimi de olabilir!
00:02Referandumdaki başarıyı seçimlerde bekliyoruz
20:47Erdoğan'ın Libya ziyareti ertelendi
19:32Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi
Daha fazla haber göster
19:30CHP'li Tekin'e esnaftan tepki
18:40HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
17:38Bahçeli'den Erdoğan'a "şerefsizlik" ithamı
17:02Bahçeli: Hükümet ülkeyi iyi yönetememektedir
16:36DSP seçimlere kendi bayrağı altında girecek
16:21Salon rezervasyonu iddialarını yalandı
15:31Türk: Seçimden önce çözülmeli
14:49Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
14:38"Türkiye'nin yarınları daha güzel olacak"
14:11Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
13:02Türkiye Partisi AİHM'e başvurdu
12:40'HAS Parti kongresine ayıracak vaktimiz yok'
11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04'KÖY KÖY DOLAŞARAK HAS PARTİ'Yİ ANLATACAĞIZ'
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
19:30Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında
19:12Davutoğlu, ABD'ye çalışma ziyareti yapacak
17:42CHP şikayetçi olmayınca işçiler serbest bırakıldı
17:33'Komutanların görevden alınmasına şaşırmadık'
17:28Canseda'dan geçmiş olsun telefonu
17:07Elitaş: Görevden alma gündemi meşgul ediyor
17:01"Dışişleri, komşularla sıfır sorun hedefliyor"
16:41'Yerel yönetimler altın çağını yaşıyor'
16:39ERBAKAN SEÇİM STARTINI VERDİ
16:35'Hapisteki terörist başı kafa tutar haldedir'
16:29Cindoruk: Genelkurmay'ı MSB'ye bağlamak istiyor
16:21'Kültürel farklılıklarımız zenginliğimizdir'
15:50Bozdağ: Takdir kararına mahkeme karışamaz
15:12Bakan Ergin, görevden almaları değerlendirdi
15:02Çubukçu: Andımız kaldırılmadı
14:50'Bunlar normalleşme adına önemli'
13:57Görevden alma TSK'yı yıpratır mı?
12:49Kurtulmuş: Yeni CHP'yi biz formatladık
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Saadet’in seçim sloganı!
 
 
Aliya RAHTE
İsteseymiş tankları sokağa indirirmiş!
 
 
İlhan AKKURT
Çağdaş uygarlık düzeyinin ulaştığı son nokta
 
 
Necmettin EVCİ
ABD kendi komplosuna kurban gidiyor
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Henüz asker olmamış birinin askerlik anıları…
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin