DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Salı 30 KASIM 2010
Hemzemin geçitte kaza: 2 ölü AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var ABD, gemi satışını engellemeye çalışmış Fuhuş operasyonunda "Kaçmaz" ismi tutanakta Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar Davutoğlu: Wikileaks dış politikamızı etkilemez Türk İntikam Birliği, Tayyar'ı tehdit etmiş habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
İbrahim KARAGÜL
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Wikileaks belgelerinin yaratacağı en büyük hasar, El Kaide ya da PKK?bağlantısı değil Amerikalıların kriptolarda Erdoğan ve Davutoğlu’yla ilgili kullandığı ifadeler

Wikileaks belgeleri Washington ile Ak Parti hükümeti arasındaki kimyayı ciddi anlamda bozacak.
Obama yönetiminin müttefikleriyle ilişkilerinin perde arkasını gözler önüne serecek olan 250 bin kadar belgenin, Wikileaks’in daha önce yayınladığı Irak ve Afganistan belgelerinden çok daha büyük tahribat yapacağı şimdiden ortada.
Zaten bu yüzden de Amerikalar paçası tutuşmuş halde, günlerdir müttefiklerini arayıp hasarı azaltmaya uğraşmaktalar. Son günlerde Ankara’daki Amerikalı diplomatlar da Dışişleri Bakanlığı nezdinde olası senaryoları konuşuyor, Türk muadillerini uyarıyordu. Hillary Clinton, bu hafta bir sürü ülkenin dışişleri bakanını bizzat arayıp Wikileaks konusunda uyardı. Bu hafta da doğrudan Washington’da olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yüzyüze görüşecek.
Aslında Amerikan yönetimi de tam olarak Wikileaks’in ne açıklayacağını bilmiyor. Fakat belli ki iyi kötü bir fikirleri var ve kapalı kapılar ardında en azından belgelerin bir bölümünün sümenaltı edilmesi için süregelen bir çaba var.
Amerikalıların gergin olmasında haklı nedenleri var. Bu satırlar yazıldığında, belgeler henüz açıklanmamıştı. Fakat şu ana kadar sızan bilgilerden anlıyoruz ki, belgelerin Türkiye’yi ilgilendiren bölümlerinde Washington ve Ankara arasında hasar yaratabilecek 3 unsur var:TÜRKİYE EL-KAİDE’YE YARDIM ETTİ İDDİASI: Belgelerin bir bölümünde Irak’taki El-Kaide mensuplarının  Türkiye sınırından rahatça Irak’a silah kaçırdığı iddiasının var. Ancak Ankara bu  konuda son derece rahat.  Üst düzey bir yetkili “Bizde panik havası falan yok. Bu iddia inandırıcı olmaz” diyor. Neden? Çünkü Ankara askeri ve istihbari açıdan El-Kaide’yle mücadelede kendini kanıtlamış bir ülke. NATO nezdinde sağlam bir karnesi, istihbaratta Batılı ülkelerle uzun yıllara dayanan kurumsal bağları var. O yüzden Türkiye’yi El-kaide’yle ilişkilendiren haberlerin ciddi ölçekte olması beklenmiyor.
Gariptir son dönemde Türkiye’yi El-Kaide ile ilişkilendiren çok haber çıktı. Uluslararası ajanslar neredeyse her hafta, Taliban’daki Türklerden tutun Avrupa’daki terör saldırılarının Türkiye üzerinden yapılacağına kadar “Türkiye” ve “El Kaide” kelimelerinin aynı cümlede yer aldığı bir haber yayınlıyor.
Gerçekten El-Kaide Türkiye’yi yeni üs mü belledi yoksa bir anda böyle bir haber furyası mı başladı, bilemiyorum. Ancak görüştüğüm Türk yetkililerin tümü, bu haberlerin Mavi Marmara krizi sonrası başlayan ve Türkiye’yi karalamaya yönelik bir “kampanya” olduğu inancındaydı. Ankara Wikileaks’deki olası El-Kaide bağlantısı haberlerini de böyle yorumlayacaktır. 

ABD PKK’YA YARDIM EDİYOR İDDİASI: Bir şehir efsanesi gibi yıllar yılı Türkiye’de dillendirilen bu iddianın şu zamana kadar somut bir dayanağı oluşmadı. İkili diplomatik görüşmelerde masaya konan herhangi bir dosya yok. Wikileaks belgelerinde somut bir PKK-ABD bağlantısı çıkarsa, bu iki ülke arasında deprem yaratabilir, özellikle de  Türk kamuoyundaki ABD’nin imajını iyice sarsar.
Doğrusunu söylemek gerekirse, Washington PKK’yla mücadelede hep Türkiye’nin bütün diğer Batılı müttefiklerinden daha fazla destek verdi. Öcalan’ın yakalanması, Bush döneminde PKK’nın “ortak düşman” ilanı ve ardından gelen askeri operasyonlar hep Ankara’yı memnun eden adımlardı.
Fakat Washington’un PKK politikası hep nüanslı oldu. Farklı dengeler gözetildi. ABD dönem dönem Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri operasyonlarına izin verse de, genelde ne somut olarak PKK ile mücadele etti, ne de işbirliği yaptı. Zaten ABD başkentinde uzun süredir  Kürt meselesinin sadece askeri değil sivil yöntemler ve reformla çözülmesi gerektiği inancı vardı. Üst düzey bir yetkilinin anlatımıyla “Aslında Amerikalılar PKK’yı desteklemedi ama yok edilmesine de izin vermedi. Hep bir denge unsuru olarak korudu”
Hal böyleyken Wikileaks belgelerinde ne olabilir? Görüştüğüm kaynaklar, belgelerde büyük olasılıkla 2003-2004 yılında Kuzey Irak’ta görev yapan Amerikan asker ya da istihbaratçıların PKK ile temaslarına dair bilgiler olabileceğini söylüyor. O dönemde Irak’ın kuzeyinde görev yapan Amerikalılar’ın kendi kontrol ettikleri bölgede güvenlik ya da başka konular için PKK ile temasları olmuş olabilir. Burada can yakıcı olabilecek unsur, görüşmelerden ziyade somut işbirliği iddiaları olur.
Bir diğer ihtimal, PKK’nın İran kolu PJAK ve ABD’li yetkililer arasında temaslar olması . Ancak uluslararası açıdan ABD’yi sıkıntıya sokacak bu konunun normalde diplomatik kriptolarda yer alması olasılığı zayıf. Olsa olsa istihbarat raporlarında yer alabilir. 

TÜRK SiYASİLERİYLE İLGİLİ SÖZLER:  Her şey bir yana, Wikileaks belgelerinde en fazla gümbürtü koparması beklenen bölüm, Amerikan Dışişleri kriptolarında  Türkiye’de liderlerle ilgili kullanılan ifadeler. Dün bu satırlar yazılırken Wikileaks belgelerinde Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin kriptoları son derece baş ağrıtacağı ortaya çıkmıştı. İki başkentte de günlerdir en büyük korku, kriptolarda Başbakan Erdoğan ve diğer siyasetçileri tanımlamak için kullanılan sansürsüz ifadelerdi. Korkulan oldu.
Ak Parti hükümetinin zaten son bir yıl içinde Obama yönetimiyle inişli-çıkışlı bir ilişkisi var. Belgeler Amerikalıların Ankara’daki hükümeti gerçek bir müttefik olarak görmediklerini ve kaygılar taşıdıklarını gösteriyor. İkili görüşmelerde kullanılan üsluba rağmen perde arkasında çok daha sert bir dil var. Bu kriptolar Türk siyasetinde deprem etkisi yaratacaktır. Dışişleri Bakanı’nın Washington’da olduğu bir dönemde görüştüğü muhataplarının kendisini “tehlikeli” olarak tanımladığını bilmesi bundan sonra iki başkent arasında güvensizliği pekiştirecektir.

Ricciardone neden bir türlü gelemiyor?
Bu hafta Türk-Amerikan ilişkilerinde heyecanlı günler... Bir yandan Wikileaks bombası; diğer yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Mavi Marmara krizi sonrasında Hillary Clinton’la yapacağı ilk görüşme...
Ama ikili ilişkilerde tek konu bu değil. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül NATO zirvesinde ABD başkanı Barack Obama’ya sordu: “Ne zaman gelecek elçiniz?”
Gerçekten de Türk-Amerikan ittifakının en çalkantılı günlerinin yaşandığı dönemde ortada bir gariplik var. ABD’nin Ankara büyükelçisi Jim Jeffrey yaz ortasında Türkiye’den ayrıldı. O zaman bu zamandır Ankara’da büyükelçi yok.Normalde büyükelçinin olmadığı bir kaç haftalık bir ara dönem iki müttefik arasında kaldırılabilir ancak bu gidişle Ankara’daki elçilik binası 5-6 ay süreyle boş kalacak gibi.
Obama yönetiminin büyükelçi atayamamasının nedeni, ABD Kongresi’ndeki Cumhuriyetçilerin Obama’nın adayı Frank Ricciardone’ye veto koymuş olmaları. Cumhuriyetçiler, bir yandan Ricciardone’yi geçmişte görev yaptığı ülkelerde fazla “uzlaşmacı” olduğu için cezalandırılyor, bir yandan da İsrail’le yaşanan gerilim ve İran’a yakınlığı nedeniyle AK Parti’ye bir mesaj gönderiyor.
Bu durumda Obama yönetiminin önünde üç seçenek var. Ya Başkan, çok ender kullanılan bir yetkiyi kullanarak “recess appointment” dedikleri “tatil atamasıyla” Ricciardone’yi atayacak, ya Cumhuriyetçilerle pazarlığa oturup siyaseten zayıflama pahasına Ricciardone ismini yeniden teklif edecek ya da tamamen bu isimden vazgeçecek. Bana göre en kuvvetli seçenek, sonuncusu.
Obama yönetimi, benzer bir durumda olan ABD’nin Bakü büyüleçi adayı Matt Bryza’yı  Kongre’den onaylatamadı. Bakalım şimdi ne yapacak?
Tabi bütün bunlar, bu hafta Washington’da Clinton ve Davutoğlu arasındaki görüşme sonrası netleşecek. Ankara “Ne yapın edin elçiyi atayın” diye bastıracaktır. Önemli olan karşı tarafın ne yapacağı? Sonuçta Amerikalıların Ricciardone’yi Ankara’ya yollamak için nasıl bir bedel ödemeye hazır oldukları, AK Parti’yi nereye koyduklarının da göstergesi olacak.

 
29 Kasım 2010 - 10:14:28
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin