DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
DAVUTOĞLU-CLINTON GÖRÜŞMESİ BAŞLADI ÇYDD ve ÇEV, Poyrazköy'le birleşsin YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı Afganistan'da 6 NATO askeri öldürüldü Dolar 1,51 lirayı gördü Berlusconi'den WikiLeaks yorumu Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi Borç yapılandırma tasarısı Meclis'te İran: Müzakereler 5 Aralıkta Cenevre'de Almanya: Amerika ile ilişkilerimiz sağlam habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
MALİYE 4 BİN 500 PERSONEL ALACAK
 
 
 
TBMM- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''2011 yılında 1.500 vergi denetmen yardımcısı ve 3.000 gelir uzman yardımcısı almayı planlıyoruz''dedi.
 
Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Bütçeleri ile 2011 yılı Gelir Bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuş konuşmasında, Gelir İdaresi Başkanlığı ve özelleştirme çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Mükelleflerin birikmiş borçları için ödeme kolaylığını sağlayacak düzenlemeleri içeren kanun tasarısını hazırladıklarını belirten Şimşek, sorgulu tahsilat ve e-tahsilat uygulamaları ile de hızlı ve hatasız tahsilat sağladıklarını ifade etti.

E-tahsilat sisteminde bankalarda hatasız tahsilat oranının yüzde 99 düzeyine yükseldiğini belirten Şimşek, kredi kartıyla vergi tahsilatı yapılmasının önünü açtıklarını, bunun kapsamının genişletilmesi konusundaki çalışmalara da devam ettiklerini bildirdi.-E-TEBLİGAT UYGULAMASI-Piyasa faiz oranlarının düşmesini de dikkate alarak, aylık gecikme zammı ve yıllık tecil faizi düşündüklerine de dikkati çeken Maliye Bakanı Şimşek, tebligatları hızlandırmak ve kolaylaştırmak için e-tebliğ uygulamasını getireceklerini söyledi. Buna ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığına işaret eden Şimşek, e-tebliğ uygulamasında, mükelleflere posta yoluyla, ilan suretiyle ve memur eliyle yapılan tebligatların, elektronik ortamda yapılmasının sağlanacağını anlattı.

Konuşmasında yeni özelge sistemi kurduklarını, yurt dışı çıkış yasağı uygulamasının yeniden düzenlendiğini, Vergi İletişim Merkezinin etkin hizmet sunan bir yapıya kavuşturulduğunu, mükellefler için Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisi kurulduğunu ve VerGİBilir Projesiyle çocuklara vergi bilinci aşılandığını anlatan Maliye Bakanı, vergiyle ilgili yapılan ve yapılacak diğer düzenlemeleri de şöyle sıraladı:

''-Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planını güncelliyoruz. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele, Hükümet Programının ve Gelir İdaresi Başkanlığının öncelikli konularından birisidir. Kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye ilişkin yapılacak eylemlerin yer aldığı 2011-2013 dönemini kapsayacak yeni eylem planına ilişkin hazırlıkları sürdürüyoruz.

-Merkezi Risk Analizi ve Katmanlaştırma (MERAK) Projesiyle riskli kurumlar vergisi mükelleflerini tespit ediyoruz.

-KDV iadelerinde Risk Analizi Projesini hayata geçirdik.

-E-fatura uygulamasının ülke çapında ve tüm mükellefler düzeyinde kullanılabilir hale getirilmesi ile bankacılık ve ödeme sistemlerine entegrasyonu çalışmalarına devam ediyoruz.

-POS cihazlarıyla yapılan satış kayıtları ile KDV beyanlarını karşılaştırarak, uyumsuzlukları tespit ediyoruz.

-Bandrollü Ürün İzleme Sistemini uyguluyoruz.

-Özel Tüketim Vergisi Mevzuatında yeni kontrol ve denetim mekanizmaları geliştirdik. Bu mekanizmaların 10 numaralı yağ sorununun çözülmesine de önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.-DENETİM KADROSU GÜÇLENDİRİLİYOR--Vergi İnceleme ve Denetim Koordinasyon Kurulunu oluşturduk.

-Gelir İdaresinin insan kaynaklarını güçlendiriyoruz ve denetim elemanı sayısını artırıyoruz. 2010 yılında 711 vergi denetmen yardımcısının ataması yapılmış, sınavı kazanan 750 denetmen yardımcısının ise atama işlemleri devam etmektedir. Öte yandan 2010 yılında 315 gelir uzman yardımcısının ataması yapılmış, sınavı kazanan 2.060 uzman yardımcısının ise atama işlemleri devam ediyor. Ayrıca 2011 yılında da 1.500 vergi denetmen yardımcısı ve 3.000 gelir uzman yardımcısı almayı planlıyoruz.

-Risk Analiz Merkezini kurduk. Veri Ambarı Yönetimini hayata geçirdik. Veri Ambarındaki bilgilerin güncelleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

-Vergi beyannamelerinin yaklaşık yüzde 99'unu elektronik ortamda alıyoruz.-MÜKELLEF CARİ HESABI--Mükelleflerin hesap bakiyesinin güncel olarak izlenmesini sağlayacak Mükellef Cari Hesap Sistemini getiriyoruz. Mükelleflere ait tahakkuk ve tahsilat kayıtlarının bir arada görünmesini ve mükellefin hesap bakiyesinin güncel olarak izlenmesini sağlayacak projenin analiz ve tasarım çalışmalarını tamamladık, yazılım ve test çalışmalarına devam ediyoruz.

-E-haciz uygulaması ile kamu alacağının takibini kolaylaştırıyoruz.

-E-defter uygulaması ile hem mükellefin hem de idarenin işini kolaylaştırıyoruz. Elektronik Defter projesinin hukuki ve teknik altyapısını tamamlayarak, önümüzdeki dönemde uygulamaya koymayı hedefliyoruz.

-E-arşiv uygulamasıyla mükelleflerin katlandığı maliyetleri azaltıyoruz. Elektronik arşiv yapılması da öncelikli hedeflerimiz arasındadır.''-ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI-Maliye Bakanı Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Bütçesi ve faaliyetleriyle ilgili açıklamaları sırasında da hükümetleri döneminde 33 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını bildirdi.

Bu yılın 10 aylık döneminde özelleştirmesi tamamlanan bazı elektrik dağıtımı, liman, tuzla ve taşınmazların devirlerinin gerçekleştirildiğini belirten Şimşek, Yeşilırmak, Fırat ve Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş'nin satış-devir onaylarının alındığını, sözleşmelerin de imza aşamasında bulunduğunu söyledi.

Boğaziçi, Gediz, Trakya, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş ile Başkent Doğalgaz A.Ş'nin yüzde 80 hissesi ve TCDD İskenderun Limanında ihalelerin tamamlandığını ve sürecin devam ettiğini belirten Bakan Şimşek, 2011 yılında elektrik dağıtım sektörünün tamamının özelleştirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Türkşeker'in 25 tesisinin, 6 portföy halinde özelleştirilmesine ilişkin sürecin de sürdüğüne işaret eden Şimşek, diğer özelleştirmelerle ilgili olarak da şu açıklamada bulundu:

''TCDD'ye bağlı İzmir ve Derince Limanlarının işletme hakkının özel sektöre devredilme süreci başlatılmıştır. Türkiye'nin en önemli kruvaziyer limanı olan Salıpazarı için 2011 yılının ilk çeyreğinde işletme hakkı devri modeliyle ihale ilanına çıkılması, otoyol ve köprülerin özelleştirme işleminin, 25 yıllığına işletme hakkının verilmesi yöntemi ile yapılması planlanmaktadır.

Milli Piyango İdaresine ait şans oyunlarının özelleştirme çalışmaları, özel kanunla yürütülmekte olup, yöntem konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Halkbank, Türk Telekom ve Türk Hava Yollarına ait kamu paylarının özelleştirilmesine ilişkin işlemlere, piyasa şartlarının elverişli olması ve alınacak kurul kararları doğrultusunda başlanması planlanmaktadır.''

AA

Anahtar Kelimeler:

Maliye Bakanlığıpersonel alımı

26 Kasım 2010 - 12:11:42
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

18:02Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
17:35Hapisteki başkanlarının doğum gününü kutladılar
17:23Borç yapılandırma tasarısı Meclis'te
16:502010'da bilgisayar satışı 352 milyonu aşacak
16:33Dolar 1,50 lirayı geçti
15:20Türkiye'den giden 3,2 ton mercimek imha edildi
15:09Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke Türkiye
15:00MB: Enflasyon düşecek
14:37Elektronik ticarete yeni kanuni düzenleme
14:29Borsa düşüşle açıldı
13:54Mikro kredide Türkiye'nin en başarılı ili
13:21İMKB 1. seansta en çok değer kaybeden 10 hisse
13:21İMKB 1. seansta en çok değer kazanan 10 hisse
13:18İMKB 1. seansı 65165,42 puandan tamamladı
13:18İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
13:18Gün ortasında Dolar 1,494 TL, euro 1,969 TL
13:14Denizlili firmalar işlerini il dışında görüyor
13:06Japon gıda devi, alım için Türkiye'de
12:38Borsa düşüşle kapandı
12:07TÜSİAD son toplantısını Ankara'da yapacak
12:00Dörtyol'da muz yetiştiriciliği canlanıyor
11:57YURTKUR'un bütçesi yüzde 582 arttı
11:43MTV'de yeni sistem arayışı
11:43"Doğan'a vergi/ceza" yürütmesi durduruldu
11:35Dışişleri sözleşmeli 25 mütercim alacak
10:32Sağlıkçılar da sigorta istiyor
10:11Diyet ekonomisi 5 milyar dolar
10:03Bazı ülkelerin borsalarında son durum
09:58Borsa güne alıcılı başladı
09:28Dolar haftaya 1,4900 liradan başladı
Daha fazla haber göster
09:04A sınıfı eve ucuz kredi
00:03Naranciye ihracat primleri için görüşülecek
23:16Vergi yapılandırması ekonomiyi canlandırır
22:34Araçlar için enerji içeceği üretti
20:02Yılmaz: SODES'in 2011 bütçesi 200 milyon lira
16:42Euro, Orta Asya'da dibe çakıldı
16:24TÜPRAŞ'ta kapasite kullanımı yüzde 5 arttı
16:10'Emekliye yüzde 30'luk üretim payı veriliyor'
12:58Benzinin litresi 4 liraya yaklaştı
12:53TCDD'de sözleşmeli personele Zam müjdesi
12:48"Toplu sözleşme hakkını söke söke aldık"
12:11Sırada Kıbrıs Rum Kesimi mi var?
11:59"Yeniden yapılandırılmayı destekliyoruz"
11:43Yerli Anguslar üretilecek
11:41Savunma sanayiinden küresel ihracat atağı
11:38Motorinde tek vergi dönemi
11:36ÖTV zammı "akşamcı"ları bozdu
11:222 bin 500 dekarlık alanda sebze ve meyve üretimi
11:06Belediyelerin borçları yeniden yapılandırılacak
10:57İş için müracaat etti, cevap 2 yıl sonra geldi
10:36Kara para aklamak ülke ekonomisini tehdit ediyor
10:20DEVLETİN MÜTHİŞ "YEŞİL KART" PLANI
09:01Yaş bekleyene emeklilik yok
07:32OYAK'a imtiyazlar ne zaman bitecek?
22:33TÜSİAD'a yeni logo aranıyor
22:14Elektrikli otoda dev adım Volkswagen'den
21:15TEKEL İŞÇİLERİ EYLEM YAPTI
19:57Mantar üreticisi destek bekliyor
18:33Demirel: Arkamızdan küfrederler diye...
18:31Turizm sezonu bitti, 300 bin kişi işsiz
17:46Asistan doktorlardan trompetli eylem
16:24En uzun menzilli Boeing ailesine 900'üncü uçak
14:28Eker'den "ithal tohum"a sert yanıt
13:57"ELEKTRİKLİ OTO VERGİSİ" AÇIKLAMASI
13:4940 bin hayvan daha geliyor
12:44Nihat Ergün: AVM'ler denetlenmeli
11:30Prim borçlularına SGK'dan müjde!
11:27DAKA'dan Doğu için 31 milyon liralık yatırım
11:26Çağlayan bu kez Afrika turunda
11:08Benzine zam: İşte yeni fiyatlar!
10:58Şeker kotaları değişmedi
10:57Meyve ve sebzenin de outleti oluştu
10:563 bin iş yerine üretimden men
10:43Telefonda sabit ücret kalkıyor mu?
09:15Oto galericiler Başbakan'a dargın!
09:15İş arayanların yüzde 60'tan fazlası mesleksiz
09:13Trafik kazalarında hastane gideri GSS'den
09:13Türkler, İngilizleri giydirecek
00:06Şehirlerin istihdam fotoğrafında büyük eksik
00:04DİKA, Şırnak'ta fizibilite çalışması yapacak
23:25Şifalı bitkiler 50 milyon dolar kazandırdı
22:05Banka iş adamını kara listeye alınca
18:24Bakan Dinçer'den belediyelere müjde
18:12IMF heyeti Türkiye'ye geliyor
17:48Emirates ve Rolls Royce anlaşma imzaladı
17:41Dolar 1,487 TL, Euro 1,97 TL
17:41İMKB 2. seansta en çok değer kaybeden 10 hisse
17:40İMKB 2. seansta en çok değer kazanan 10 hisse
17:39Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:38Borsa, günü 66147,74 puandan tamamladı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
KPSS, yenilikler ve güvenlik önlemleri
 
 
Necmettin EVCİ
Görecekler, az kaldı!
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin