DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Salı 30 KASIM 2010
AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var ABD, gemi satışını engellemeye çalışmış Fuhuş operasyonunda "Kaçmaz" ismi tutanakta Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar Davutoğlu: Wikileaks dış politikamızı etkilemez Türk İntikam Birliği, Tayyar'ı tehdit etmiş İran ile nükleer görüşmeler 6 aralıkta habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
İbrahim KARAGÜL
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları

Tarhan ERDEM
 
 
'Türkiye'de yaşanmakta olan kentleşme sorunlarının tanınabilmesi için bir araştırmalar dizisine ihtiyaç var. Bu süreci TOKİ başlatabilir.'

Berrin Karakaş’ın ‘Evlerimiz de ayrı, hayatımız da’ başlıklı haberi, uzak durarak yok saydığımız derin sorularımızdan birini gözümüze soktu. Berrin hanım, Eyüp Can’ın bir hafta önce, “herkesin benzerleriyle yaşamak istediği, farklı olanın dışlandığı yeni gettolar artıyor; tutunamayanların, göçün ya da marjinallerin yarattığı değil söz konusu olan” diye tanımladığı sorunu ele almıştı. (Radikal, 28.11.2010)
Değişik görüşler
Haber, üç yazarımızın yazı ve haberleriyle derinleştirilmiş: Binnaz Toprak ‘Mahalle baskısı yok, çünkü hepsi aynı’ başlıklı yazıda 1980’den sonra dünyaya yayıyan sitelerdeki ve İstanbul’daki uygulamaları çözümlüyor. Yaşar Adanalı değişik ülkelerden örnekler ve kuralları ‘Kanada’da kilitli kapı site yasak’ başlıklı yazısında tanıtmış. ABD’de Cumhuriyetçilerin ve Demokratların ayrı yerlerde yaşamalarını konu alan ‘Büyük tesnif’ adlı kitabın yazarı Bill Bishop’la yaptığı söyleşiyi Pınar Öğünç yazmış. Radikal İki’de, Biray Kolluoğlu’nun ‘Kente hangi köşeden bakıyoruz’ başlıklı yazı da ‘dünya-dışı’ denilen bir tür kapalı kentlerde yaşayanların, yaşadıkları büyük kentleri içinde yaşayarak değil, gazetelerden öğrendiklerini, özel alanların genişlemesinin kaygı verici olduğu anlatılıyor.
Bunları okuyunca, “Demek ki zamanı geldi” dedim! Acaba bu haber ve yorumlar devam eder mi dersiniz?
İç göç ve araştırma
Ülkemizde iç göç 1960’tan sonra hızlanmıştı. Kentlere gelenlere, imar planlarına uygun yeter sayıda konut yapılamaması sonucu gecekondulaşma başlamış ve son yıllara kadar sürmüştür.
O yıllarda konut sorunlarıyla uğraşanlar, Zeytinburnu gecekondularında araştırma yapan, İstanbul Üniversitesi Antropoloji Kürsüsü hocası Charles Hart’la konuşurlardı. Bu büyük ilim adamından çok şey öğrendim ama şu ikisi hâlâ güncelliğini koruyor:
Hart’tan gerçekler
Hart’tan öğrendiğim ilk gerçek, gelenlerin geri dönmeyeceği idi. O günlerde yazar çizerlerimiz, gecekondu yapanların geldikleri yere girmeleri için çare aramaktaydılar; bugün de temel arayışları budur!
Mr. Hart’tan öğrendiğim ikinci gerçek; devletin o yıllardan son yıllara kadar yaptığı gibi ‘120 metrekareye kadar’ konutları finanse etmeyip, işçi sigortalarının 40-50 metrekareye faizsiz, 50-60 metrekareye az faizli, daha yükseğine enflasyonun üstünde faizli kredi vermesiydi. Bu gerçek de, dört yıl öncesine kadar kabul görmemiştir. Şimdi tek veya iki odalı konutlar devlet desteğiyle, 100 lira mertebesinde taksitlerle satılmaktadır.
Doğru olan da budur. 1963 konut semineri
Konut sorunuyla ilgili ilk kısa metrajlı belgeseli, o zaman ODTÜ öğrencisi olan Salih Neftçi çekmiştir. Doğanın tahribini ve işlerin yavaşlığını birlikte göstermek üzere girişinde, harç yığınları arasında gezen bir kaplumbağa görünen bu kısa film, Tekstil sendikasının düzenlediği Konut Semineri’nin açılışında gösterilmiştir.
Bu seminerde Mr. Hart, tarihi diyebileceğim bir tebliğ vermiş, bu ve daha birçok gecekondu ve sosyal mesken gerçeğini anlatmaya çalışmıştı. Seminerden sonra tabii herkes bildiğini okumaya devam etti.
Araştırma gereği
Hart’tan bahsetmemin nedeni Radikal’de dün yayımlanan haber ve yazılarda ele alınan konularda doğru analizlere başlayabilmek için, elimizde yerleşme ve barınma araştırmalarının bulunması gereğine işaret etmektir.
1960’lı yıllardan bu yana, kentleşmeyle boğuşmuş pek çok ülkede, barınma ve yerleşme çözümlerinde karşılaşılan sorun örnekleriyle ilgili olayları anlatan kitaplar ve makaleler yayımlanmıştır. Ancak bunların birbiriyle ve ülkemizle doğrudan ilişkilendirilmesi yanıltıcı olabilir. Çünkü, toplumların davranışı ve yerleşme alanlarındaki toplu konutlardaki sorunlar; kente, yerleşme ve yapımın zamanına, konutun fiyatına, ödeme koşullarına, birlikte yapılan veya birlikte yaşanılan toplu konut grubunda uygulanan kurallara göre değişik miktar ve biçimde ortaya çıkar ve yaşanır.
Sayın Biray Kolluoğlu’nun deyimiyle “dünya-dışı” toplu konutlarda yeni bir toplum ortaya çıkmaktadır (çıkmakta mıdır?). Gelişen ve modernleşen bu toplumun değişimi tüm ülke insanını etkileyecektir (etkiler mi?).
TOKİ’nin misyonu
Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşanmakta olan ve değişik anlayışlarla yaklaşılan bu sorunların iyi bilinip tanınabilmesi için bir araştırmalar dizisinin gerçekleştirilmesine ihtiyaç vardır.
Bu araştırma dizisini gerçekleştirebilecek güce, deneyime ve olanağa sahip bulunan; son yıllarda 450 bin konut yapımını yönetmiş olan TOKİ’dir. Ancak böyle bir kurum bu yeni dünyaların toplumsal yaşama katkısını ve bu yaşamdaki yeni ihtiyaç alanlarını belirlemek amacıyla bir inceleme ve araştırma süreci başlatabilir.
Konuyla ilgili diğer kurumların kendi stratejilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirecekleri yerel ve daha dar kapsamlı araştırma projeleri, böyle genel inceleme ve araştırma verilerine dayanırsa doğru ve yararlı olabilir.

 
29 Kasım 2010 - 10:02:19
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin