DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Salı 30 KASIM 2010
İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var ABD, gemi satışını engellemeye çalışmış Fuhuş operasyonunda "Kaçmaz" ismi tutanakta Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar Davutoğlu: Wikileaks dış politikamızı etkilemez Türk İntikam Birliği, Tayyar'ı tehdit etmiş İran ile nükleer görüşmeler 6 aralıkta KESK'ten Sami Evren'e suçlama habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
İbrahim KARAGÜL
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Görecekler, az kaldı!

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Siyaset dünyası toz duman içinde. Eski dil ve üslupları yeni Türkiye’nin gerçekliğine uyumlu olamayanlar normalleşememenin sancılı savruluşunu yaşıyor. Sarsıntının ve savrulmanın temelinde, halka ve ülkeye yabancı kalmaları vardır.

Yabancılık bugünden yarına giderilmiyor. Türkiye onların istekleri geri istikamete dönmeyeceğine göre, onların kendilerini değiştirmeleri gerekecek. Bu ise zannedildiği kadar kolay değil. “Değiştik” deseler bile insanımızı ikna edemeyecekler, edemiyorlar. Çünkü insanımız bir sözün içten söylenip söylenmediğinin ayrımına varmada ustadır; derin feraset ve sezgi sahibidir.

İşleri çok zor. Türkiye bir anda içselleştirilecek sığlıkta bir anlam dünyası değildir. Yıllar boyu bu anlam dünyasına ilgisiz, uzak hatta karşı yaşadınız. Şimdi aradaki mesafe nasıl kapatılacak? Diyelim ki bu yönde bir niyet ortaya koyuldu. Niyetin pratiğe dönüşmesi, doku, kan, ruh uyuşması için bir testten geçmeniz gerekecek. Ezberinizi bozmanız gerekecek. Halkı ve değerlerimizi küçümseme kötü alışkanlıklardan sıyrılmanız gerekecek. Bu kolay değildir. Hiç mi hiç kolay değildir. Her seferinde huysuzlanacaksınız. Her seferinde alerjiniz depreşecek, kaşıntıya tutulacaksınız. Cici çocuk gözükmek için belki susacak, içinize bastıracaksınız. Şuuraltınız patlayıverecek az kalsın. Olmaz, olmayacak. İyi de ne olacak peki. Nedamet duyan insanlar bir değişim yaşayamayacaklar mı? Elbette yaşayacaklar. Zaten değişimi yaşamalarından onların nedamet duydukları anlaşılacak. İşte burada değişmekle değişmiş gibi gözükmek arasındaki çok net farkı zaten biliyoruz. Statüko parti ve gruplartının değişimi mümkün olmayacak mı? Olacak. Peki nasıl? Onlar geçip gidecek ve yerlerine başka bir kuşak gelecek. Öyle de oluyor nitekim. Türkiye benlik ve kimlik çatışmasından kurtuluyor. Zihni yapı veya zihniyet aslında bireysel nitelikten önce nesiller arasında başkalaşarak devinen, devinerek akıp giden soyut olgudur. Yoğunlaşmış algılar toplamı diye ifade edilecek olgu! Türkiye’nin zihniyet değişimi böyle bir hususiyete sahiptir. CHP merkezli statükocu zihniyet Türkiye’nin hususiyetlerini anlamamakta diretti.

İşlerinin çok zor olduğunu yaşadıkları depremden anlıyoruz. Anlıyoruz demem bile fazladan oldu. Her şey göz önünde cereyan ediyor. Herkes birbirinin kuyusunu kazmaya, birbirine çelme takmaya, birbirinin yolunu kesmeye çalışıyor. Hayırlarda yarış değil, fitnelikte, fesatlıkta yarış bunlarınki. Yalanda, dolanda, aldatmada, yanlış üstüne yanlışta yarış. Baykal’lı CHP döneminden beri bir ara CHP’nin derin çelişkilerini not ediyordum. Kılıçdaroğlu’nun bir Brütüs olayı ile partinin başına geçirilmesi ile notlarım hayli kabardı. Niçin diye sormuyorsunuzdur umarım. Bir tek gün geçmiyordu ki, dün söylediğinin aksini bugün söylemesin. Daha sonra not tutmaktan vaz geçtim. En iyisi dürüst davranıp, arkalarında durdukları sözleri yazayım dedim. Duyanınız, bileniniz olursa, bildiklerini benimle paylaşmalarından memnun kalacağım. Bu kişilik bozukluğu ile izah edilebilecek samimiyetsizliğin, ölçüsüzlüğün, düzensizliğin (ne derseniz deyin) sebepleri üzerine düşündüm. Adler’den Jung’a, Freud’dan, Fromm’dan Franklin’e, Kemal sayar’a kadar okuduklarımdan bende kalan bilgi birikimi ile çözümlemeler yapmaya çalıştım. Kimi sonuçlara ulaşmadım değil. Onları daha sonra paylaşırım. Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: CHP hiçliği ideoloji haline getirmiş, halkla ilişkilerini propaganda ile sürdürme devrimci yöntemine dayanan bir parti. Doğal olarak ahlaki bir varoluş kaygıları yok. Yok, çünkü hiçliği amaç edinmiş durumda. Propaganda ise yalan söylemeyi meşru kılıyor. Hatta bir açıdan propaganda zihinleri çelmek için nasıl yalan söyleneceğinin sanat ve yöntemlerini içeriyor. Durum böyle olunca, yalan, hile ve şiddet, partide kurumsal olağanlıklara dönüşüyor.

Kılıçdaroğlu ile parti, izleyenlerine bile bunaltı veren bir sürece girdi. Ne dedikleri belli değil. Ne dediklerini bilmiyorlar, ne dediklerini duymuyorlar. Onların karşısına geçip, “Bu söylediğiniz dünkü söyleminizle çelişiyor” veya “Genel Başkan’ınızın söylediği yardımcıları ile çelişiyor” diyemiyorsunuz. Çünkü size göre insan tutarlı olmalı. Onlarda ise lâf çok. Ne yapıp edip tutarsızlıklarına da kılıf uydurlar. Bir de daha da ileri gidip sizi suçlamıyorlar mı? O zaman çık işin içinden. Propaganda dedik ya? Milleti enayi yerine koymanın adına propaganda demenin ne demek olduğunu görecekler. Az kaldı.

 
29 Kasım 2010 - 00:17:29
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app