DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64042
Pazartesi 29 KASIM 2010
Borç yapılandırma tasarısı Meclis'te İran: Müzakereler 5 Aralıkta Cenevre'de Almanya: Amerika ile ilişkilerimiz sağlam WikiLeaks: Medvedev'in eşi bozuyor KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ Koçum, son yolculuğuna uğurlandı Mossad'ın başkanı değişti Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi Dolar 1,50 lirayı geçti Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma! habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
"JİTEM'i anlattım hayatım karardı"
 
 
 
Eski korucubaşı ve Derik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bedran Akdağ, JİTEM'in Mardin'de yaptığı infazları bazı milletvekili ve devlet görevlilerine anlatınca hayatı değişti. Bu olay nedeniyle hakkında infaz kararı alındığını belirten Akdağ, bölgeyi terketti. Akdağ, şimdi Güneydoğu dışında bir ilde meyve bahçesinde çalışıyor
 
Fuat Atik'in haberi

Eski korucubaşı ve Derik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bedran Akdağ, bazı milletvekilleri ve devlet görevlilerine JİTEM'in Mardin'de yaptığı infazları anlatınca olanlar oldu.

1994'te ailesinden 6 kişiyle geçici köy korucusu olan Akdağ, 16 yıl boyunca teröre karşı mücadele ettiğini söyledi. Kendisini istifaya götüren sürecin 2009'da Boyaklı Köyü'nde gördüğü 10 yıldır kaçakçılıktan aranan suçluyu Üçyol Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Selami Polat'a bildirmesiyle başladığını belirten Akdağ, "İhbarı dikkate almayan Polat bana hakaret etti. Durumu Mardin Tugay Komutanı ve İl Jandarma Alay Komutanı'na anlattım. Hakkında soruşturma başlatıldı" dedi. Akdağ, şikayetin ardından bir derneğin başkanıyla ilgili savcılığa yaptığı suç duyurusunun da sorun olduğunu belirterek "Teğmen E., başkanı olduğum derneğin defterlerine el koydu. Beni başkanlık ve üyelikten attı" diye konuştu.

VEKİLLERE 'BIÇAK TİMİ'Nİ ANLATTI

Bu süreçte eski bir istihbarat astsubayının yardımıyla Ankara'ya giderek Ergenekon soruşturmasıyla gündeme gelen JİTEM'in bölgedeki infazlarını ismini vermek istemediği bazı milletvekilleri ve devlet görevlilerine anlattığını söyleyen Akdağ, "1996-1999 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı'nın hala varlığını inkar ettiği JİTEM'de haber elamanı olarak görev yaptım. JİTEM kimliğim bile vardı. JİTEM o dönem bölgede birçok faili meçhul cinayete imza attı. Bunları görüştüğüm yetkililerle paylaştım" dedi. Akdağ, Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde kurduğu 'Bıçak Timi'nin' işlediği faili meçhul cinayetleri, PKK eylemi olarak kayda geçen 1994'teki Mardin Savur'da 4 öğretmenin şehit edilmesi olayını JİTEM'in gerçekleştirdiğini görüşmelerinde anlattığını belirtti.

Bu yapılanmaya şiddetle karşı çıkan dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in infaz edildiğini belirten Akdağ "Albay Özden döneminde faili meçhul cinayetler azaldı. JİTEM'in faaliyetlerini engelliyordu. Bundan rahatsız oldular. Albay Özden, 4 öğretmeninin öldürülmesinin peşine düştü. 'Bıçak Timi'nin üstüne gitti. Albay Özden'in infaz kararını bu olaydan sonra aldılar. Özden'i çatışma bölgesine çekip öldürdüler" dedi.

ÖNCE MERMİ SONRA İNFAZ KARARI

"Ergenekon soruşturmasıyla başlayan süreçte, bölgedeki faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkarılması için bildiklerimi anlattım. Bunların yargıya taşınması için yardım istedim" diyen Akdağ, Mardin'e döndükten sonra jandarma görevlilerinden gelen baskıların arttığını şu sözlerle anlattı: "Bir sabah evimin penceresinin önünde mermi buldum. Mermi gece konmuştu. Bana gözdağı vermek istediler. Durumu haber verdiğim jandarma görevlileri eve gelip inceleme bile yapmadı." Bu tehdidin ardından Jandarma Astsubay S.I'nın kendisine "Jandarma Başçavuş H.Y. ve uzman çavuşlar S.K. ile M.K. seni infaz edecekler. Seni öldürmek için kaçak silah getirmişler. İnfaz edip PKK eylemi olarak açıklayacaklar" dediğini anlatan Bedran Akdağ şöyle konuştu: "JİTEM'le ilgili anlattıklarımdan sonra hayatımın tehlikede olduğunu anladım. Başçavuş Polat'ı şikayet etmem, bazı jandarma görevlilerinin yolsuzluklarını ihbar etmemden dolayı benden zaten rahatsız olmuşlardı. Astsubay S.I'nın anlattıklarından sonra 2 ay evime gidemedim. Sonra da istifa dilekçesi verdim."

CAN GÜVENLİĞİM KALMADI

İnfazla tehdit edilen Akdağ, Mardin'den ayrılarak Güneydoğu dışındaki bir ilde meyve bahçesinde çalışmaya başladı. JİTEM'le ilgili bildikleri ve isimlerini açıklamak istemediği bazı jandarma görevlilerinin yolsuzluklarının üzerine gidince ipinin çekildiğini düşünen Akdağ "Şu anda can güvenliğim yok. Beni infaz edip PKK eylemi gibi gösterme planın arkasında kimler var? Talimatı hangi komutanlar verdi? Bunların savcılık tarafından soruşturulmasını istiyorum. Soruşturma açılırsa her şeyi anlatacağım" dedi.

Kayınbiraderi için 'Bıçak Timi' gönderdi

Akdağ, Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un, Kızıltepe-Derik-Mardin -Nusaybin bölgesinde 'Bıçak Timi'yle istediği her şeyi yaptığını öne sürdü. Akdağ, Uğur'un Antalya'da ölümle tehdit edilen kayınbiraderine 'Bıçak Timi'nden 4 koruma gönderdiğini söyledi. Akdağ, "Kayınbiraderinden mafya haraç istiyordu. Albay Atilla Uğur da 'Bıçak Timi'nden korucu gönderdi. 4 korucu Uğur'un kayınbiraderi için devletin silahlarıyla 1 ay nöbet tuttu. Korucular döndükten 3 ay sonra ise kayınbiraderi mafya tarafından öldürüldü. Kayıtlar incelenirse olayın doğru olduğu anlaşılacaktır" dedi.

Ebu Süfyan'ın emrindeydiler


JİTEM elemanlarının bazı korucularla insanları gözaltına alıp, para karşılığında serbest bıraktığını söyleyen Akdağ babasının da bu uygulamada mağdur edildiğini anlattı. Akdağ şöyle konuştu: "JİTEM'in Mardin'deki sorumlusu 'Ebu Süfyan' kod adlı, sarı saçlı, mavi gözlü Oğuzhan binbaşı vardı. Tüm timler 'Ebu Süfyan'a bağlıydı. Bu timler başka kirli işler de yapıyordu. Geçici köy korucusu olduğu halde uyduruk bir gerekçeyle gözaltına alındı. Boyaklı Köyü'nde aşiret reisi Mahmut Kızıl'ın da 4 oğlunu gözaltına almışlardı. Kızıl, her biri için ikişer bin lira para verdi. Babamın parasını da o ödedi. Mahkemeye çıkarmadan, ifadelerini bile almadan serbest bıraktılar. Bu durumdan dönemin DYP milletvekili Mahmut Duyan'ın aracılığı Başbakan Tansu Çiller'in haberi oldu" diye konuştu.

Saldırıyı haber verdim önlem alınmadı

Bedran Akdağ, bölgede terörün bitmesini istemeyenlerin bulunduğu yönünde kanaati aktarırken, istifa etmeden önce başına gelen bir olayın bunun en canlı örneği olduğunu söyledi. 21 Nisan 2010 tarihinde Kızıltepe'de PKK'lı teröristlerin polis otosunu tarayarak 1 polisi şehit ettiği saldırıyı önceden jandarmaya haber vermesine rağmen önlem alınmadığını savunan Akdağ olayı şöyle anlattı: "BDP'nin mahalle toplantılarına katılan bir arkadaşım var. Katıldığı toplantıda bir partili, polis otosuna eylem yapılacağını ağzından kaçırmış. Hatta 'polis otosu olmazsa kaymakamın makam aracına saldıracağız' demiş. O arkadaş gelip durumu bana haber verdi. Hemen Kızıltepe'ye gidip askeri yetkililere durumu ilettim. Hatta Mardin'den istihbaratçılar geldi, onlara da anlattım. Yine de teröristleri eylem yapmadan önce ele geçiremediler. Oysa o teröristlerin bir ay önce Kızıltepe'nin hangi mahallesinde, kimin evinde kaldığını bile bildirmiştim. Bir ihmal olduğu anlaşılıyor."

YENİŞAFAK

Anahtar Kelimeler:

Jitem

28 Kasım 2010 - 08:17:37
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:24Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi
16:56KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ
16:50Koçum, son yolculuğuna uğurlandı
16:47Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi
16:31Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma!
16:27Kaddafi Ukraynalı hemşiresiz yapamıyor
16:07AZERBAYCAN, RUSYA VE İRAN'DAN AÇIKLAMA!
15:53"Savarona" iddianamesi kabul edildi
15:44YAŞ yarın toplanacak
15:44Nükleer santrale Kremlin'den onay
15:41Menderes Türel, WikiLeaks'i yalanladı
15:29İşten çıkarılan işçiler açlık grevine başladı
15:28İsrail, ABD olmadan operasyon düzenleyebilir
15:24AK PARTİ'Yİ KAPATMA "ADLİ DARBE"
15:19Sivas Davası, Ergenekon ile birleştirildi
15:12Erdoğan: Türkiye'nin AB üyeliği ciddi ele alınmalı
14:57Yaşar Yakış: Biz de bilgi topluyorduk
14:48Yıldırım: Seferler normale dönecek
14:47Başbakan uyardı, VIP geçişleri yüzde 50 azaldı
14:45Van belediye başkanına "Nevruz" soruşturması
14:42Erdoğan, Libya'da Zirvesine katılıyor
14:38ABD'den Türkiye'ye terörle mücadele ziyareti
14:02Bininci hastasını taşıyan hava ambulansına plaket
13:59İfadesi alınan kadın subay serbest bırakıldı
13:56E.Tümamiral güven 750 lira nafaka ödeyecek
13:55Şimşek, WikiLeaks belgelerini yalanladı
13:18Albayrak ailesinin acı günü
13:10WikiLeaks'TE "BALYOZ" OPERASYONU
13:02Şule Perinçek'den Kur'an'a aşağılama!
12:58Bin 758 belge Yunanistan ile ilgili (WikiLeaks)
Daha fazla haber göster
12:448'i üniversiteli 15 PKK talimatçısı yakalandı
12:23Clinton, 17.15'te açıklama yapacak
12:20ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
12:16Çelik: İbrahim Şahin'in hareketlerini sevmem
12:01Gerçeker: İstinaf'lar faaliyete geçmeli
11:53Başbakan Erdoğan Libya'ya geldi
11:51AİHM, Uzan'ı yarın görüşecek
11:37Ergenekon'un Sivas sanıkları adliyede
11:35Ankara'da PKK operasyonu: 40 gözaltı
11:24WikiLeaks Filmi'nin aktörleri
11:18Bakan Yıldız ifade verdi
11:17Vestel, TSK'ya 8 insansız hava aracı üretecek
11:15Bakan Yıldız, saldırı ile ilgili ifade verdi
10:47İP'in Savcı Öz'e açtığı dava reddedildi
10:40WikiLeaks'ta ismi geçen Taner Yıldız konuştu
10:24İstanbul'a 3. havaalanı
09:583 generali İmralı yakacak
09:55SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti
09:52AYİM'den çıkacak karar kaosa neden olabilir
09:46Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Erbil'e geliyor
09:38HAYDARPAŞA HASARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
09:34'Mısır Çarşısı'nda karar bozan kareler
09:25TMSF Başkanı’nın odasında Cine5 kavgası
09:16Darbenin belgesi gözlemci raporu
09:05Başbakan Erdoğan Libya'ya gitti
08:53Yolcu Söğütlüçeşme'ye yönlendiriliyor
08:39'Eteklerindeki taşları dökmesini bekliyoruz'
08:26Wikileaks: Türkiye'nin Osmanlı duruşu...
08:17Rüşvete 34 yıl!
08:05GATA'ya by-pass
07:48Dizi oyuncusu kumardan gözaltına alındı
07:45İçtihatlar 'görevden almalar doğru' diyor
02:02WikiLeaks'tan: İstesek tankları sokağa indirirdik
00:51WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
00:01Tasavvuf musikisi mest etti
23:33WikiLeaks, diplomasinin 11 Eylül'ü olacak
23:27Dışişlerinden Maariv'in iddiasına yalanlama
23:07ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
23:05WikiLeaks BELGELERİ DÜNYA BASININDA
22:55Davutoğlu müthiş tehlikeli ve deli!
22:37Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
21:50İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
21:46Erdoğan güçleniyor, TSK harekete geçmiyor!
21:09Deniz korsanlarından panik odası kurtardı
19:07Ekvador ile Türkiye ticari işbirliğine gidiyor
18:12"Korsanlar panik odası güvenliğini aşamadı"
18:08Ömer Ulusoy yeniden tutuklandı
16:59KPSS ÖNLİSANS SINAVI SONA ERDİ
16:14Haydarpaşa yangınının ayrıntıları
16:13Eylemler, Başbakan'ın güzegahını değiştirdi
15:44Haydarpaşa Garı'nda yangın
15:32Gümrük bilgisayarları normale döndü
14:59'Üniversiteler statüko bekçisi olmasın'
14:54KPSS ÖNLİSANS SINAVI BAŞLADI
14:48THY uçağı Konya'dan havalanamadı
14:47Devlette e-imza dönemi
14:22Ömer Ulusoy adliyeye sevk edildi
13:37"İlçe" yerine "cami" yanı yazılınca...
13:25Genelkurmay'dan korsan saldırı açıklaması
13:20Rektörler buluşmasını protesto ettiler
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
KPSS, yenilikler ve güvenlik önlemleri
 
 
Necmettin EVCİ
Görecekler, az kaldı!
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64042  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin