DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Salı 30 KASIM 2010
AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var ABD, gemi satışını engellemeye çalışmış Fuhuş operasyonunda "Kaçmaz" ismi tutanakta Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar Davutoğlu: Wikileaks dış politikamızı etkilemez Türk İntikam Birliği, Tayyar'ı tehdit etmiş İran ile nükleer görüşmeler 6 aralıkta habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
İbrahim KARAGÜL
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Füze gibi iktidara...

Sinan BURHAN
 
 
Portekiz'in Başkenti Lizbon'da gerçekleştirilen Nato Toplantısına 28 ülke katıldı. Bu zirvenin en önemli aktörü şüphesiz ki Türkiyeydi. Bu toplantı çok kritik bir toplantıydı. Bu toplantı soğuk savaş döneminin tekrar başlayacağının habercisi oldu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ABD dünyayı tek başına yönetmeye başlamıştı. Türkiye'nin de SSCB'ye karşı olan ileri karakol görevi bitmişti. Lizbon'da yapılan Nota toplantısından sonra ülkemiz yine ileri karakol durumuna gelmiştir.

ABD ve silah lobisi tekrar yeni bir düşman ortaya koydular. Bu düşmanı ise İslam Dünyası olarak açıkladılar. İslam aleminden tepki almamak adına da İslam'ın adını Sözde Radikal İslam koydular. Türkiye'ye yerleştirilen füze kalkanları bir yönüyle İran'a ve Ortadoğu'ya yani İslam dünyasına karşı yerleştirilmiştir. Türkiye uzun zamandır komşularıyla sıfır sorunlu bir dış politika yürütüyordu. Peki bu füze kalkanı projesi İran ve Rusya ile olan ilişkilerimizi nasıl etkileyecek. Burada sıfır sorun teorisi yara almadı mı?

Füze kalkanı meselesini sadece İran'a bağlamak da eksiklik olur. Ortadoğu ve Ortaasya şu an dünya enerji üretiminin yüzde yetmiş beşini karşılıyor. Bu bölgede enerji güvenliği bakımından Nato, bölgede ABD adına devreye girmiştir. Çin ve Rusya her geçen gün ekonomik olarak daha da büyümektedir. Bu bölgede ortaya çıkabilecek muhtemel sorun enerji güvenliğini etkileyecektir. Yakın zamanda  Gürcistan ile Rusya arasında çıkan savaş bölgeyi olumsuz etkilemişti. Yine Ukrayna ile Rusya arasındaki sorun nedeniyle Rusya doğalgaz vanasını kapatmıştı. Bu durumdan bütün Avrupa olumsuz etkilendi adeta dondu. Yani Avrupa ülkeleri bakımından bölge stratejik öneme sahiptir. O nedenle AB de meselede devreye girmiştir.

Füze kalkanı ile ilgili bir başka tartışma konusu İsrail'in güvenliğidir. İsrail Suriye ve İran'ı hedef almaktadır. Amacı  büyük İsrail'i kurmaktır. O nedenle Fırat ve Dicle arasındaki topraklara da göz dikmiştir. Bölgede kendine şu an için en büyük tehdidin İran'dan geleceğini düşünmektedir. İran'ın füzelerinin kendi topraklarını hedef aldığını iddia etmektedir. Oysa İran'da Nükleer başlıklı füzelerin olup olmadığı belli değildir. Halbuki İsrail'de yüzlerce nükleer başlıklı füze olduğu bilinmektedir. Dünya neden İsrail'e ses çıkarmamaktadır.

Polonya ve Çek Cumhuriyeti Füze kalkanının nükleer serpintilerinin tehdidi nedeniyle bu kalkanların burada kurulmasını istemedi. Ama biz bu projeye evet dedik. Evet demek zorunda kaldık. Hatta hükümet bir yana Cumhurbaşkanımız bile aktif olarak devreye girdi. Bunun temel nedeni ABD ve Nato ittifakının ülkemizdeki siyasi vesayetidir. Ülkemizde siyaset vesayet altındadır. Nato, AB, ABD üçlüsü ülkemizi yönetmektedir.

Siyasi partiler bu kuruluşlardan çekinmektedir. Bunlar ülkemizin ekonomisini ve siyasetini yönlendirmektedir. MHP ve CHP'den de ses çıkmıyor. Bunun nedeni ABD'yi öfkelendirmemek. Eğer ABD kızarsa bizi barajın altında bırakır. Bize siyasi operasyon yapar diye düşünmekteler. Nerede kaldı bağımsız Türkiye?

Ülkemizde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlerde bu kuruluşların etkisindedir. O nedenle gerek Başbakan gerekse Cumhubaşkanımız bu konuda etkin olmak istemektedir. Bu noktada belki de siyasetin ve diplomasınin gereği bu denilebilir. Denilebilir ki Türkiye Nato ülkesi elbette Nato'nun aldığı kararlara uymalıdır. Bu da bir görüştür.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan baktı ki bu projeyi engelleme şansları yok. O nedenle orta yolu bulmak istediler. Aynı zamanda siyasi riskede girmek istemediler. Çünkü önümüzdeki yıl genel seçimler var. Ondan sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri var. O nedenle ABD ve AB lobisi ile çatışmak istemiyorlar. Demek o ki bu füze kalkanı ülkemize ağır bedeller ödetse de başbakan ve cumhurbaşkanı siyasi istikballerini garanti alma fırsatını yakaladılar. Bunu da füze hızıyla kullandılar.

 
29 Kasım 2010 - 10:04:48
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin