DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Salı 30 KASIM 2010
BARCELONA, REAL MADRİD'E GOL YAĞDIRDI GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI! Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi BURSA'NIN ZİRVE İNADI DEVAM EDİYOR: 2-0 Kremlin'den WikiLeaks açıklaması Rice: Diplomatlarımızla gurur duyuyoruz BURSA-KAYSERİ MAÇI KADROSU VE NOTLAR Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İlhan AKKURT
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
 
 
 
ANKARA- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin hiç bir müttefiki ile ilişkisinde nesne olmadığını belirterek, ''Birisi belirleyecek ve bizim sadakatimizi test edecek, kimsenin haddine değil bu'' dedi.
 
Davutoğlu, CNNTürk'te Taha Akyol'un sunduğu ''Eğrisi Doğrusu'' programına katılarak soruları yanıtladı.

İsrail ile ilişkilerin ele alındığı programda ABD ziyaretinde ülkedeki Yahudi lobisine önem verip vermeyeceğine ilişkin soru üzerine bütün lobilere önem verdiklerini belirten Davutoğlu, ''Dünyanın neresinde olursa olsun Yahudilerle görüşürüz'' dedi.

Türkiye'nin Yahudilere zulmeden ya da İsrail ile fiili bir savaş yaşayan bir ülke olmadığını ifade eden Davutoğlu, ''Şimdi böyle bir ülkenin 9 vatandaşı, uluslararası sularda, düzenli ordu tarafından, siyasi bir otoritenin emriyle kararlı ve bilinçli bir şekilde öldürülmüşse onurlu bir devlet bu hakkı sonuna kadar takip eder. Bizim için bu kendimize olan saygımızın bir gereği'' diye konuştu.

''İsrail'in bu saldırısından sorumluluğu olmayan, benzer acıları yaşayan Yahudilerin böylesine bir katliamı, hatta Gazze'ye yönelik blokajı mazur görmeleri durumunda burada bir problemin mevcut olduğunu'' dile getiren Davutoğlu, önce onların İsrail'in bu politikalarına isyan etmesi gerektiğini söyledi.

Son ABD ziyaretinde Yahudi toplumunun liderleri ile de görüştüğünü anlatan Davutoğlu, bu konuları açık bir şekilde paylaştığını, Yahudi entelektüellerinin çoğunun Türkiye'nin haklı olduğunu ifade ettiğini kaydetti.

ABD'deki Yahudi çevrelerinden farklı görüşlerin de çıktığına işaret eden Davutoğlu, temasta bulundukları Yahudi lobisinin önce ''2008'e kadar iyi olan ilişkilerin sonra neden bozulduğu'' sorusunu sormaları gerektiğini söyledi.

Yahudi toplumunda nihayetinde bir dayanışmanın söz konusu olduğunu belirten Davutoğlu, ancak Türkiye'de yaşayan aydınların onlar tarafından dile getirildiğinde mazur görülecek fikirlerin sözcülüğünü yapmalarının yanlış olduğu ifade etti.

Bu konuda ilkesel tutumlarını sürdüreceklerini dile getiren Davutoğlu, ''ABD'de bazı çevrelerde bu yanlış algılanıyorsa, bunu izah etmek bizim görevimiz bunu izah edeceğim'' dedi. Davutoğlu, ABD'de kongre üyeleri ve çeşitli düşünce kuruluşlarında da bunları izah edeceğini söyledi.

Davutoğlu, Türkiye'ye atanacak ABD Büyükelçisinin kongre tarafından onaylanmamasının ilişkilerde bir problem olduğu anlamına gelip gelmediğine ilişkin bir soru üzerine, bunun Türkiye ile ilişkilerde bir problem anlamına gelmediğini, tamamıyla ABD iç hukuk sisteminin işleyişi ile ilgili olduğunu kaydetti. ABD'deki seçimlerin de araya girdiğini belirten Davutoğlu, bu konuda muhatapları ile görüştüklerini, büyükelçinin en kısa zamanda atanacağı yanıtını aldıklarını anlattı.-NATO SAVUNMA SİSTEMİ-Davutoğlu, NATO füze savunma sisteminin kurulmasında kastedilen tehdidin İran olup olmadığının sorulması üzerine, tehdit algılamasının belirli bir ülke için olmadığını dile getirdi.

Yeni Stratejik konseptin soğuk savaş sonrasında gündeme gelmeye başladığını, o zaman Rusya'nın da olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Kuzey Kore ile Güney Kore arasında gerilim yaşanıyor, Türkiye de bu ateşkes anlaşmasının tarafı olduğu için, bizim de görüşlerimiz soruluyor. Orada bir gerilim yaşansa Kuzey Kore'nin füzeleri için de bu geçerli'' diye konuştu.

Lizbon'da alınan kararın daha ilkesel bazda, tamamen savunma nitelikli bir karar olduğunu söyleyen Davutoğlu, konunun Türkiye'nin NATO'ya sadakat meselesi olmadığını belirtti. Davutoğlu, kararın Türkiye'nin NATO'nun etkin bir üyesi olduğunun göstergesi olduğunu, ''NATO'nun sahibiyiz'' ifadesiyle de bunu kastettiğini söyledi.

Türkiye'nin NATO'nun içinde bir nesne olmadığını belirten Davutoğlu, Türkiye'nin dış politikasından rahatsızlık duyanların temel yaşadığı sorunun hala bunu idrak edememelerinden kaynaklandığını ifade etti.

Davutoğlu, ''Ne ABD ne NATO ne AB ne Rusya ne x ne y ile ilişkilerimizde biz nesne değiliz. Birisi belirleyecek ve bizim sadakatimizi test edecek, kimsenin haddine değil bu. Biz müttefiksek beraber belirleriz ama kimse bizi sadakat testinden geçiremez'' diye konuştu.

NATO Savunma sisteminin maliyeti ve Türkiye'nin bundan bir tasarruf sağlayıp sağlamayacağına dair soruyu Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

''Bir kere bizim bir ulusal savunma sistemi calışmamız var. Esas itibarıyla bundan vazgeçmemiz söz konusu değil, kendi savunma ihtiyaçlarımız karşılanacak. Ancak bu savunma ihtiyaçları ile NATO Savunma Konsepti arasında bir örtüşme oldu mu; bu tabii maliyetlerin optimize edilmesi imkanı da doğuyor. Bu zaten aşamalı bir yapı, yeni konsept de o şekilde. Nihai noktaya gelene kadar o hesaplamalar yapılacak ama bizim metinde olmasını istediğimiz olmazsa olmaz noktalardan birisi de adil, hakça külfet paylaşımı.''

AB'nin ekonomik güç olarak tarih sahnesine çıkışının NATO'nun güvenlik şemsiyesi altında olduğunu kaydeden Davutoğlu, buna da en büyük emeği Türkiye'nin verdiğini anlattı.

Davutoğlu, hal böyle iken Türkiye-AB arasında güvenlik anlaşması hala imzalanmadığını, Türkiye'nin hala Avrupa Savunma Ajansı'nın üyesi olmadığını, Güney Kıbrıs vetosuyla karşılaşıldığını anlattı.

Türkiye'nin Avrupa Ortak Savunma Sistemi içinde karar verici bir mekanizma içinde olduğunu anımsatan Davutoğlu, ''Şimdi biz bunların olmasını istiyoruz, bunların olmasını istemek de anasütümüz kadar helaldir bize'' diye konuştu.

Bu konuda Türkiye'nin elinin güçlendiğini dile getiren Davutoğlu, ''Artık Güney Kıbrıs Rum Kesiminin uyguladığı blokaj politikalarının stratejik olarak da AB ve NATO'ya ne kadar büyük bir maliyet getirdiğini herkes çok daha iyi fark ediyor'' dedi.

Bir başka soru üzerine Başbakan Erdoğan'ın ''düğmeye basan biz olmalıyız'' sözlerini değerlendiren Davutoğlu, ''Orta Doğu'da bir gerilim yaşandığında habersiz bir şekilde Türkiye'nin kendisini savaşın bir parçası olarak bulacağına'' ilişkin korkuların mevcut olduğunu anımsatarak, Başbakan'ın sözlerinin Türkiye'nin NATO'nun komuta sisteminin her yerinde olduğu, dolayısıyla Türkiye'nin iradesi dışında bu savunma sisteminin kullanılmasının mümkün olamayacağı anlamına geldiğini dile getirdi.

AA

Anahtar Kelimeler:

Ahmet Davutoğlu

27 Kasım 2010 - 01:25:58
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

22:49Cumhurbaşkanı Gül'den 23 kanuna onay
22:37GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI!
22:30'Torba tasarı' TBMM'de
21:48Erdoğan: Eleştiriye maruz kalıyoruz
20:31Batum: Belgelerin ciddiyeti tartışmalı değil
20:24Erdoğan: Eteklerindeki taşları dökülsün görelim
18:42Erdoğan, turgut reis türbesini ziyaret etti
18:19Akaydın 20 ayda Antalya'ya çivi çakmadı
18:09CHP, WikiLeaks için ekip kurdu
17:43İstanbul bu bütçe ile nasıl yönetilemez?
17:11Taş atan çocuklar yasası ile hapisten kurtuldu
16:29HAS Parti'nin müziği Metin Yılmaz'a ait
16:23CHP Eski İl Başkanı: Partide çok dönek var
16:18Vekiller WikiLeaks belgelerini değerlendirdi
16:17Grup Yorum'dan Has Parti açıklaması
16:13Türk: Halkımız bizi sorguladı ve eleştirdi
15:04Yıldız: YÖK ile ilgili düzenlemeler yapacağız
14:51Yıldız tepki gösterenlerle bizzat görüşmüş
14:33Pakdil: Başvuru sayısı zenginliği gösterir
13:15Hamzaçebi WikiLeaks'ı ciddiye almadı
12:55Bahçeli, cenaze töreni için Afyon'da
12:34Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
12:07İl Başkanı: CHP düzenli muhalefet yapıyor
12:02DSP Genel Başkanı, Kurtulmuş'u kutladı
11:55Haydarpaşa yangını Meclis'e taşındı
11:34Bekleviç: Kuş gribi neyse WikiLeaks odur
08:31Kurultay’da ‘başkanlık’ seçimi de olabilir!
00:02Referandumdaki başarıyı seçimlerde bekliyoruz
20:47Erdoğan'ın Libya ziyareti ertelendi
19:32Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi
Daha fazla haber göster
19:30CHP'li Tekin'e esnaftan tepki
18:40HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
17:38Bahçeli'den Erdoğan'a "şerefsizlik" ithamı
17:02Bahçeli: Hükümet ülkeyi iyi yönetememektedir
16:36DSP seçimlere kendi bayrağı altında girecek
16:21Salon rezervasyonu iddialarını yalandı
15:31Türk: Seçimden önce çözülmeli
14:49Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
14:38"Türkiye'nin yarınları daha güzel olacak"
14:11Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
13:02Türkiye Partisi AİHM'e başvurdu
12:40'HAS Parti kongresine ayıracak vaktimiz yok'
11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04'KÖY KÖY DOLAŞARAK HAS PARTİ'Yİ ANLATACAĞIZ'
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
19:30Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında
19:12Davutoğlu, ABD'ye çalışma ziyareti yapacak
17:42CHP şikayetçi olmayınca işçiler serbest bırakıldı
17:33'Komutanların görevden alınmasına şaşırmadık'
17:28Canseda'dan geçmiş olsun telefonu
17:07Elitaş: Görevden alma gündemi meşgul ediyor
17:01"Dışişleri, komşularla sıfır sorun hedefliyor"
16:41'Yerel yönetimler altın çağını yaşıyor'
16:39ERBAKAN SEÇİM STARTINI VERDİ
16:35'Hapisteki terörist başı kafa tutar haldedir'
16:29Cindoruk: Genelkurmay'ı MSB'ye bağlamak istiyor
16:21'Kültürel farklılıklarımız zenginliğimizdir'
15:50Bozdağ: Takdir kararına mahkeme karışamaz
15:12Bakan Ergin, görevden almaları değerlendirdi
15:02Çubukçu: Andımız kaldırılmadı
14:50'Bunlar normalleşme adına önemli'
13:57Görevden alma TSK'yı yıpratır mı?
12:49Kurtulmuş: Yeni CHP'yi biz formatladık
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Saadet’in seçim sloganı!
 
 
Aliya RAHTE
İsteseymiş tankları sokağa indirirmiş!
 
 
İlhan AKKURT
Çağdaş uygarlık düzeyinin ulaştığı son nokta
 
 
Necmettin EVCİ
ABD kendi komplosuna kurban gidiyor
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Henüz asker olmamış birinin askerlik anıları…
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin