DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Salı 30 KASIM 2010
GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI! Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi BURSA'NIN ZİRVE İNADI DEVAM EDİYOR: 2-0 Kremlin'den WikiLeaks açıklaması Rice: Diplomatlarımızla gurur duyuyoruz BURSA-KAYSERİ MAÇI KADROSU VE NOTLAR Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI Erdoğan'a 'Kaddafi İnsan Hakları Ödülü' verildi habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
İlhan AKKURT
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
 
 
 
Temmuz ayındaki kongrede yaşanan tartışmalardan sonra Saadet'ten istifa ederek HAS Parti'yi kuran Numan Kurtulmuş, bugün partisinin ilk kongresini yapıyor.
 
Emine Dolmacı - Ahmet Dinç'in haberi

Hem bir ayda yeni bir partinin kurulması hem de çok geniş yelpazedeki Kurucular Kurulu, Türkiye kamuoyunun yeterince ilgisini çekti. Sonuç için 6 ay sonrasını bekleyip göreceğiz, ancak siyasete yeni bir tarz ve üslup getirerek katkı sunduğu muhakkak.

Eski partisiyle yollarını ayırdıktan bir ay sonra yeni parti kuran HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, bu sürece ilişkin önemli bir iddiada bulundu. Referandumda hayır tavrı alsaydı hâlâ parti içinde ve genel başkan olarak kalacağını söyleyen Kurtulmuş, "Referandumdaki bizim çok net demokrasiden, millet egemenliğinden yana 'yetmez ama evet' tavrımızın, birtakım ittifakların içinde olmayacağımızı söylememizin eski partimiz içindeki siyasi gelişmelerin ortaya çıkmasında çok büyük etkisi olduğunu tahmin ediyorum, hatta biliyorum." ifadesini kullanıyor. Bugün partisinin ilk kongresini yapan Kurtulmuş, seçim ittifakları konusunda ise net bir cevap veriyor: "HAS Parti iktidar alternatifi olarak kurulmuş bir partidir. Hiçbir şekilde ittifak arayışında değildir. Seçime tek başına girecektir." Kurtulmuş'la hem partisine hem Türkiye siyasetine ilişkin bir söyleşi yaptık.

2011 seçimlerinde BDP-CHP ittifakı planlanıyor. Niye bir ittifak senaryosu var, siyaseti ve toplumu dizayn etme merakı olanlar hâlâ devrede mi?


Türkiye'de sürekli olarak ittifakların konuşuluyor olması 12 Eylül'le birlikte Türkiye siyasetine yapılan müdahalenin göstergesidir. Yıllardan beri buna bağlı olarak birtakım ittifaklar ve seçim işbirliklerinin gündeme geldiğini görüyoruz. Bu siyaseti doğal mecrasından çıkaran bir süreçtir.

Peki olursa tabanda karşılık bulur mu?


Bundan daha önemli olan şey siyasi partilerin herhangi bir yan yola sapmaya gerek duymaksızın kendi fikirlerini parlamentoda temsil edebilecekleri adil bir siyasal sistemin kurulmasıdır. Bunun için konuşulması gereken SPK'daki, Seçim Yasası'ndaki değişikliklerdir. Biz dar bölge milletvekili sistemi ve ön seçimi Türkiye için zaruri görüyoruz. Bu şekilde parlamento demokratik bir yapıya kavuşmuş olur. Bu anlamda siyaseten yan yollar diyebileceğimiz seçim ittifakları gündemde olmaz.

Bu 6 ay sonraya yetişemeyecek bir şey. Bugünlerde Ankara'da partiler arası ittifaklar gündeme geliyor. HAS Parti böyle bir denklemde olur mu?

HAS Parti iktidarın alternatifidir. Bütün hazırlığımızı buna göre yapıyoruz. Bu çerçevede birtakım seçim ittifakları ile işbirliklerle önümüzdeki seçimi nasıl atlatabiliriz diye bir endişenin içinde asla olmadık.

Üslup, tarz ve muhteva farkımız var

Seçime tek başına mı gireceksiniz?


Evet, HAS Parti iktidar alternatifi olan bir parti olarak yola çıktı. Biz ne herhangi bir parti ile ittifak, işbirliği görüşmesinde bulunduk ne de bizim partimizin mensupları arasında bu konuda bir görüşme gündeme getirildi. Böyle bir arayış içerisinde değiliz.

HAS Parti'nin aynı gelenekten olduğunuz AK Parti'den farkı nedir, SP'den farkı nedir?


Diğer partilerden farkımızı üç noktada özetleyebiliriz. Birincisi üslup farkımız var. Biz siyaseti bir kavga ve çatışma aracı olarak görmüyoruz. İkincisi tarzımızdır. Biz, bize dayatılan kamplaştırıcı siyaset tarzını asla kullanmayacağız. Bu milletin bütün fertleri HAS Parti'nin siyasal paydaşlarıdır. Üçüncüsü de muhtevadır. Biz milletten yana olmayan hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceğiz. Bunu yaparken üç temel söz veriyoruz. Bunlardan biri, asla firavunlaşmayacağız. Bu topraklar içerisinde yaşayan her yurttaşımız inancı, dili, dini ne olursa olsun eşit ve özgür yurttaşlardır. İkincisi Karunlaşmayacağız. Devletin imkânlarını kendimize, yakınlarımıza, partililerimize asla devşirmeyeceğiz. Üçüncüsü belamlaşmayacağız. Yani tüm bunları yaparken asla dini siyasetimiz için kullanmayacağız.

Siz Saadet Partisi'nden ayrılmadan önce Fatih Erbakan, 'Muhterem babamın partisi' sözleriyle başlayan cümleler kurdu ve sizi eleştirdi. Sizinki ne peki, Numan Kurtulmuş'un partisi mi?

Hiçbir seçilmiş insan yoktur, hiçbir günahsız insan da yoktur. Son günahsız insan Hazreti Peygamberdir. Hepimiz insanız, hepimiz hata yaparız. Siyaset kamusal alandır, bütünüyle halkın alanıdır. Siyasetin sahibi yüzde yüzü milletin kendisidir. Siz bilginizle, birikiminizle, imkânlarınızla mücadele edersiniz ve iki şey beklersiniz. Milletin duası ve Allah'ın rızası. Bunlar esastır. Bu parti Türkiye'deki vatandaşlarımızın tamamının partisidir. Ben de 72 milyondan biriyim.

Özal'ı da aşan çoklu bir eğilim içerisindesiniz. AK Parti kendisine muhafazakâr demokrat dedi, siz bir doktrin ismi verecek misiniz? Mesela toplumcu demokrat olabilir mi?

Amacımız bu memlekette herkesin eşit ve özgür yurttaşlar haline getirildiği, kimsenin sömürülmediği, insanların inançlarını ve düşüncelerini açık bir şekilde ifade ettiği kimsenin kimseyi vesayet altına almadığı bir sistemin oluşması için mücadele etmektir. Bu inanıyorum ki rahmetli Özal'ın yaptığının çok daha üzerinde bir sentez ve terkip olacaktır. Medeniyetimizin üretmiş olduğu adalet, özgürlük ve refahın paylaşılması konusundaki değerlerimizi 21. yüzyılın üslubuna çevirecek siyasal birdoktrin ortaya koyacaktır.Sizce Türkiye'nin 5 önemli sorunu ve bunlara çözümünüz nedir?


Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri gelir dağılımı adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasıdır. İkincisi bireysel hak ve özgürlükler probleminin eşit ve özgür yurttaşlar perspektifinde çözümlenmesidir. Üçüncü alan Türkiye'deki siyasal sistemin demokratikleşmesidir. Dördüncüsü üretimsizliktir. Beşinci olarak dış politikada Türkiye'nin küresel güçlerin politikalarına kayıtsız şartsız bağlı olması değil, bölgenin amiral gemisi olarak yeni kurulmakta olan dünya denklemine ağırlıklı bir şekilde girmesidir.

Referandumda hayır tavrı alsaydım şu anda SP'nin genel başkanıydım, demiştiniz. Bu güç odaklarının sizin hakkınızda entrika çevirmesine mi işaret ediyor?

O süreçleri hep beraber yaşamadık mı? Her şey milletin gözü önünde oldu. Referandumdaki bizim çok net, demokrasiden, millet egemenliğinden yana 'yetmez ama evet' tavrımızın, birtakım ittifakların içinde olmayacağımızı söylememizin eski partimiz içindeki siyasi gelişmelerin ortaya çıkmasında çok büyük etkisi olduğunu tahmin ediyorum, hatta biliyorum.

Eski partinizin içinde Ergenekon'cu hizip mi var?

Hiç kimseye bir suçlamada bulunmak istemiyorum, milletin gözü önünde oldu bütün bunların hepsi. O defter bizim için geride kalmıştır, kapanmıştır. Fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Zamanlama olarak hata yaptığınızı düşünüyor musunuz? AK Parti hâlâ toplum nezdinde çok güçlü. Sağda boşluk yok. Asıl boşluk solda ancak CHP karşısında solu toparlayacak bir parti yok...

Biz HAS Parti'yi bir konjonktür partisi olarak kurmadık. Biz halkın sesini iktidara taşımayı hedefliyoruz, işimizin zor olduğunun farkındayım. Özetle milletin istediği demokratikleşme konusunda AK Parti'den çok daha ileri bir demokratik programa sahip olmak ve bunu ısrarla savunmak, bunun karşısında CHP'nin şimdiye kadar yapamadığı için bu boşluğun halkın sesi tarafından değerlendirileceğini görüyorum.

Biraz daha zaman var, biraz daha bekleyelim görelim diyen oldu mu? Eşiniz ne düşündü bu partiyi kurarken?


12 yıldır aktif siyasetin içindeyim. Eşim, sağ olsun, bütün süreçlerde eleştirilerini, katkılarını sunmuştur, en sınırsız desteğini vermiştir. Bu süreçlerde de büyük destek oldu, bunu şükranla ifade etmek isterim. Zamanlama konusunda, bu işe gönül veren arkadaşlarımızın büyük bir kısmı çok daha hızlı hareket edilmesi yönünde kanaat belirttiler. Dolayısıyla zamanlamanın doğru olduğunu, uygun olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde bu bir takdirdir, her şey olması gerektiği zamanda olması gerektiği şekilde oldu.

Siyasete 'üslupları ayarlama enstitüsü' lazım

2011 seçimlerinin tetikleyici unsurları ne olacak? AK Parti karşıtlığı mı, statüko mu demokratlık mı? Siz nerede duruyorsunuz?

Türkiye'deki yoksulluk meselesi de, demokrasi eksikliği meselesi de, vesayet meselesi de bireysel haklar konusunda geri oluşumuz meselesi de hepsi eşzamanlı olarak bu milletin sorunudur. Bunu çözeceğiz, şu şekilde çözeceğiz diye ortaya koyan partiler bu seçimin sonucunu belirleyecektir.

Seçim öncesinde AK Parti, CHP, MHP ve BDP ne yapmalı sizce ve nelerden kaçınmalı?

Bütün partilerin üsluplarını ayarlama enstitüsüne ihtiyaçları var. Hepsi üsluplarını ayarlamak zorundadır. Partilerin hiçbiri, BDP ile MHP, AKP ile CHP birbirinin düşmanı değildir.

Siyasette akademisyenlikten gelen bir lider olarak, siyasetin bilgi birikimi ortalamasını yükselttiniz. Bunun dışında siyasetçilerde ne olması gerekir ya da siz kendinizde nasıl bir donanım ve yetenek olmasını isterdiniz?


Herhalde kararlı olmak, karar alırken istişarede bulunmak ama daha sonra o konuda azmetmek ve sonuna kadar yürümektir. Nimet insan diye bir şey yoktur. Siyasetçi şartların getirdiği ortam içinde millete yararlı hizmetler yaptığı sürece halk tarafından sevilir, takdir edilir. Hiçbir zaman, öyle olmamak için de Allah'a dua ederim, halkın yüzde 80'inin oyunu bile almış olsanız, hiç kimse şah değil, padişah değil. Hiçbirimiz şah değiliz, padişah değiliz. Hiçbirimiz seçilmiş insanlar değiliz, sıradan insanlarız.

Kongre masraflarımız 232 kurucudan

Kongrenin finansmanı 232 kurucu tarafından karşılanmış. Kongre finansmanı kurucular tarafından karşılanan ilk parti de sizin partiniz galiba...


Zannediyorum öyle, kongre finansmanı bu şekilde oldu. Sonunda internet sitemizden bütün gelirlerimizi, giderlerimizi ne kadar topladık, ne kadar harcadık bunu açıklayacağız. Son derece mütevazı, kısıtlı bütçelerle hareket ediyoruz. Bunu aşmanın yolu bize gönül vermiş, partide yer almış kişilerin teberruları.İkinci kaynağımız da üyelerimizin aidatları olacak. Aktif üyelerimiz milletvekili listeleri, belediye başkan adaylarının belirlenmesi gibi konularda doğrudan doğruya söz sahibi olacaklar, böyle bir model üzerinde çalışıyoruz.

ZAMANAnahtar Kelimeler:

Has PartiNuman Kurtulmuş

28 Kasım 2010 - 07:50:32
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

22:49Cumhurbaşkanı Gül'den 23 kanuna onay
22:37GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI!
22:30'Torba tasarı' TBMM'de
21:48Erdoğan: Eleştiriye maruz kalıyoruz
20:31Batum: Belgelerin ciddiyeti tartışmalı değil
20:24Erdoğan: Eteklerindeki taşları dökülsün görelim
18:42Erdoğan, turgut reis türbesini ziyaret etti
18:19Akaydın 20 ayda Antalya'ya çivi çakmadı
18:09CHP, WikiLeaks için ekip kurdu
17:43İstanbul bu bütçe ile nasıl yönetilemez?
17:11Taş atan çocuklar yasası ile hapisten kurtuldu
16:29HAS Parti'nin müziği Metin Yılmaz'a ait
16:23CHP Eski İl Başkanı: Partide çok dönek var
16:18Vekiller WikiLeaks belgelerini değerlendirdi
16:17Grup Yorum'dan Has Parti açıklaması
16:13Türk: Halkımız bizi sorguladı ve eleştirdi
15:04Yıldız: YÖK ile ilgili düzenlemeler yapacağız
14:51Yıldız tepki gösterenlerle bizzat görüşmüş
14:33Pakdil: Başvuru sayısı zenginliği gösterir
13:15Hamzaçebi WikiLeaks'ı ciddiye almadı
12:55Bahçeli, cenaze töreni için Afyon'da
12:34Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
12:07İl Başkanı: CHP düzenli muhalefet yapıyor
12:02DSP Genel Başkanı, Kurtulmuş'u kutladı
11:55Haydarpaşa yangını Meclis'e taşındı
11:34Bekleviç: Kuş gribi neyse WikiLeaks odur
08:31Kurultay’da ‘başkanlık’ seçimi de olabilir!
00:02Referandumdaki başarıyı seçimlerde bekliyoruz
20:47Erdoğan'ın Libya ziyareti ertelendi
19:32Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi
Daha fazla haber göster
19:30CHP'li Tekin'e esnaftan tepki
18:40HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
17:38Bahçeli'den Erdoğan'a "şerefsizlik" ithamı
17:02Bahçeli: Hükümet ülkeyi iyi yönetememektedir
16:36DSP seçimlere kendi bayrağı altında girecek
16:21Salon rezervasyonu iddialarını yalandı
15:31Türk: Seçimden önce çözülmeli
14:49Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
14:38"Türkiye'nin yarınları daha güzel olacak"
14:11Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
13:02Türkiye Partisi AİHM'e başvurdu
12:40'HAS Parti kongresine ayıracak vaktimiz yok'
11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04'KÖY KÖY DOLAŞARAK HAS PARTİ'Yİ ANLATACAĞIZ'
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
19:30Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında
19:12Davutoğlu, ABD'ye çalışma ziyareti yapacak
17:42CHP şikayetçi olmayınca işçiler serbest bırakıldı
17:33'Komutanların görevden alınmasına şaşırmadık'
17:28Canseda'dan geçmiş olsun telefonu
17:07Elitaş: Görevden alma gündemi meşgul ediyor
17:01"Dışişleri, komşularla sıfır sorun hedefliyor"
16:41'Yerel yönetimler altın çağını yaşıyor'
16:39ERBAKAN SEÇİM STARTINI VERDİ
16:35'Hapisteki terörist başı kafa tutar haldedir'
16:29Cindoruk: Genelkurmay'ı MSB'ye bağlamak istiyor
16:21'Kültürel farklılıklarımız zenginliğimizdir'
15:50Bozdağ: Takdir kararına mahkeme karışamaz
15:12Bakan Ergin, görevden almaları değerlendirdi
15:02Çubukçu: Andımız kaldırılmadı
14:50'Bunlar normalleşme adına önemli'
13:57Görevden alma TSK'yı yıpratır mı?
12:49Kurtulmuş: Yeni CHP'yi biz formatladık
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Saadet’in seçim sloganı!
 
 
Aliya RAHTE
İsteseymiş tankları sokağa indirirmiş!
 
 
İlhan AKKURT
Çağdaş uygarlık düzeyinin ulaştığı son nokta
 
 
Necmettin EVCİ
ABD kendi komplosuna kurban gidiyor
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Henüz asker olmamış birinin askerlik anıları…
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin