DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
DAVUTOĞLU-CLINTON GÖRÜŞMESİ BAŞLADI ÇYDD ve ÇEV, Poyrazköy'le birleşsin YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı Afganistan'da 6 NATO askeri öldürüldü Dolar 1,51 lirayı gördü Berlusconi'den WikiLeaks yorumu Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi Borç yapılandırma tasarısı Meclis'te İran: Müzakereler 5 Aralıkta Cenevre'de Almanya: Amerika ile ilişkilerimiz sağlam habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Görevden alma TSK'yı yıpratır mı?
 
 
 
ANKARA- Bahçeli (üç generalin açığa alınmasıyla ilgili): TSK yıpratılmaya çalışılıyor.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakanların yetkisini kullanarak üç generali açığa almasını, TSK'nın yıpratılması olarak değerlendirdi.

Antalya ziyareti öncesinde Polatlı'ya giden ve Cuma namazını burada kılan MHP lideri Bahçeli, daha sonra ilçeyi gezdi. Basın mensuplarının 'üç generalin açığa alınmasını' sorması üzerine Bahçeli, bu yapılan işlemle ordunun yıpratılmaya çalışıldığını öne sürdü. TSK'nin milletin gözbebeği olduğunu belirten Bahçeli, ''Kimse ordumuzu yıpratmaya kalkmamalı.'' dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, üç generalin açığı alınmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yıpratılması olarak değerlendirdi.

Antalya ziyareti öncesinde Ankara'nın Polatlı ilçesine giden ve Cuma namazını burada kılan MHP lideri Bahçeli, daha sonra ilçeyi gezdi. Basın mensuplarının 'üç generalin açığa alınmasını' sorması üzerine Bahçeli, bu yapılan işlemle ordunun yıpratılmaya çalışıldığını öne sürdü. TSK'nın milletin gözbebeği olduğunu belirten Bahçeli, ''Kimse ordumuzu yıpratmaya kalkmamalı.'' dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin aşırı derecede yıpratılması yolunda çok yönlü bir propaganda olduğunu ileri süren Bahçeli, "Bu çok yanlıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri milletin eseridir. Herkesin, göz bebeği gibi korumasını temenni ederim. Özellikle de Güneydoğu Anadolu'da mücadele vermiş komutanlar üzerinden yıpratıcı ve zulme varan, hukuk yoluyla her türlü mücadelesini siyasi iktidar yürütmeli. Ama hukuka saygı duymadan bir takım adımlar atması çok yanlış görüşler de doğurabilir. Bu bakımdan siyasi iktidarın, Milliyetçi Hareket Partisi olarak dikkatlerini çekmek ve uyarmak istiyorum." şeklinde konuştu.

"KİMSENİN TSK İLE RESTLEŞMEYE NE İMKANI, NE GÜCÜ, NE DE ŞANSI VAR"

Bir gazetecinin, 'Hükümet ve asker arasında generallerin açığa alınmasının bir inatlaşma, restleşme olduğu değerlendiriliyor. Siz böyle düşünüyor musunuz?' sorusuna ise Bahçeli, "Silahlı kuvvetlerle milletin hiçbir ferdinin restleşmeye ne şansı vardır, ne imkanı vardır, ne de gücü vardır." cevabını verdi.

Bahçeli, "Bunlar çok yanlış ifadelerdir. O sebepten dolayı bunları televizyonlarda kullananlar zaten Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmak için görevlendirilmiş insanlar gibilerdir. Bu sebepten dolayı bu tür kavramaları kullanmamak lazımdır. Silahlı Kuvvetler'in çalışma düzenini, yüksek moralini, Türkiye'nin en fazla birlik beraberliğe, ülke bütünlüğüne ihtiyaç duyduğu bir ortamda sarsmak, zannediyorum birilerine hizmet etmek olmaktadır." dedi.

Bahçeli, daha sonra Polatlı esnafını ziyaret ettikten sonra, karayolu ile Antalya'ya hareket etti.

Arınç: ''Silahlı kuvvetleri yıpratıcı davranış değil''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, üç generalin ilgili bakanlarca açığa alınması sürecinde olan biten her şeyi hukuk çerçevesi içinde gördüğünü belirterek, ''Bu hadise, silahlı kuvvetler gibi Türkiye'nin göz bebeği olan kurumu yıpratacak bir davranış değildir. Aksine ülkeyi yöneten Hükümetin ve onun bakanlarının, kendilerine tanınan yetkileri kullanmasından ibarettir'' dedi.

Arınç, Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın ortak organizasyonuyla düzenlenen ''Kültür Başkentinde Haber Ajansları Buluşması''nın açılışından ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Üç generalin bakanlar tarafından açığa alınmasına ilişkin bir soru üzerine Arınç, bu üç generalin, bakanlar tarafından yıllardan beri kanunda yazılı olan bir yetkiyle ve belli sebeplerle açığa çıkarıldıklarını belirtti.

Bunda yadırganacak, tartışılacak, garip ya da yakışıksız bulunacak bir durum bulunmadığını söyleyen Arınç, ''Kanunlarda, yazılı hukukta var alan yetkiler, zamanı geldiğinde, yeri geldiğinde, icap ettiğinde yetkililer tarafından kullanılabilir'' diye konuştu.

Arınç, bununla birlikte idarenin her türlü eylem ve işlemlerinin, yasa izin verdiği ölçüde yargı yoluna açık olduğunu, daha önce üç generalin terfi edememeleri noktasında Askeri Yüksek İdare Mahkemesine başvurduklarını ve o mahkeme tarafından yürürlüğün durdurulduğunu anımsatarak, sonrasında kendileri ve kamuoyu tarafından bilinen sebeplerle bakanlar tarafından açığa alındıklarını kaydetti.

Bülent Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sivil hükümetin, kendisine yasalarla tanınmış yetkileri kullanmasından daha tabii bir şey olamaz. Buna karşı da mağdur olduklarını ifade edenler varsa mutlaka yargı yollarına başvuracaklardır. Hukukta çare tükenmez. Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu başka noktalara çekmek, bunu silahlı kuvvetlerin aleyhinde yorumlamak, bu onurlu kuruma itibar kaybettirecek birtakım yorumları, pervasızca, televizyon ekranlarında yapmak da doğru değil. İlk defa kullanıldığını ifade ediyorsunuz. Yeri ve zamanı geldiğinde bu yetkiler kullanılır. Kimisi 'geç kalındı bile' diyebilir, kimisi 'tam zamanı' diyebilir. Ama bu yetki varsa kullanılır. Asıl tartışacağımız şey, yetki olmamasına rağmen böyle bir cepheliğin mevcut olmasıdır. Bunu da hiç kimse iddia etmiyor. Ben olan biten her şeyi hukuk çerçevesi içinde görüyorum. Bu hadise silahlı kuvvetler gibi Türkiye'nin göz bebeği olan kurumu yıpratacak bir davranış değildir. Aksine ülkeyi yöneten Hükümetin ve onun bakanlarının, kendilerine tanınan yetkileri kullanmasından ibarettir. Bir ülkenin itibarı, siyasi gücü, bir ülkedeki üç tane önemli erkin birbiriyle olan ilişkisi, yetkiler zamanında ve doğru biçimde kullanıldığı zaman gerçekleşebilir.''

-''UZUN AÇIKLAMA, KISA AÇIKLAMA GÜLÜNÇ KAÇIYOR''-

Bir gazetecinin, Genelkurmayın konuya ilişkin detaylı bir açıklama yapmasının, Hükümete cevap izlenimi doğurduğuna ilişkin yorumu üzerine Arınç, kendisinde böyle bir izlenim oluşmadığını söyledi.

Bülent Arınç, ''Süreci baştan alarak anlatmış diyebiliriz. Bu onların görevidir, çünkü kamuoyunda bilen bilmeyen o kadar yanlış bir şekilde tartışıyor ki bu konuyu, konuya açıklık getirmek için süreci baştan sona anlatan bir tavır içerisinde olabilirler. Bunu, sert açıklama, olağan dışı açıklama, hükümete karşı açıklama gibi kimse yorumlamasın. Bu lafların modası geçti Türkiye'de, en azından 8 yıldan bu yana. Türkiye artık yeni bir Türkiye'' diye konuştu.

Türkiye'de ileri demokrasi ve özgürlükler bulunduğunu ve Türkiye'nin gerçekten laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Arınç, herkesin yetkisini kullandığını ve hukuk içerisinde sorumluluklarını da bildiğini kaydetti.

Arınç, ''Uzun açıklama, kısa açıklama, sert açıklama, yumuşak açıklama... Artık bunlar gülünç kaçıyor ve hiçbir faydası da yok'' dedi.

-''YARGIDA PARALEL YAPILANMA OLMAZ''-

Açığa çıkarılma kararına karşı üç generalin tekrar Askeri Yüksek İdare Mahkemesine başvurduğundan bahsedildiğini belirten Arınç, hukukta yolların açık olduğunu, ancak demokratik ülkelerde yargı birliğinin esas alındığını ifade etti.

Arınç, ''Yargıda paralel yapılanma olmaz. Ama Türkiye'de 1960 ve 1980 darbelerinden sonra maalesef sivil ve asker paralel yapılanma içine girmiştir. Bu yargıda da dualist (birbirinden ayrı, birbirinden bağımsız, birbirine götürülemeyen, birbirinin yanında ya da karşısında bulunan ilki ilkenin varlığını kabul eden görüş) bir yapıyı oluşturmuştur. Maalesef bugün Türkiye'de sivil Danıştay var, onun karşılığında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi var. Sivil Yargıtay var, onun karşılığında Askeri Yargıtay var. Her şey bir paralel yapılanma içindedir. AB sürecinde de bu dualizm hep tartışılmıştır'' diye konuştu.

Türkiye'de yeni anayasa değişikliği isteyenlerin, hukuk birliğini, yargı birliğini isteyenlerin de tekli yapıyı arzu ettiklerini, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin kaldırılması gerektiği düşüncesinin, CHP'nin eskiden bu yana raporlarında, seçim beyannamelerinde ve programlarında yer aldığını ifade eden Arınç, şunları söyledi:

''Üç general, daha önce açtıkları gibi Askeri Yüksek İdare Mahkemesine dava açacak ve terfilerini ya da açığa alınma kararının iptalini isteyecek. Kimdir bu üç general? Tümgeneral rütbesinde olan üç değerli komutan. Bunlar hakkında kararı verecek olan kimdir? En yüksek rütbesi albay olan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi hakimleri. Sizce burada bir gariplik yok mu? Hatırlayacaksınız, 90'lı yılların sonunda, belki 2000-2001 olabilir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) hakkında bir karar vermiştir. O karar da DGM'de heyette askeri üyenin bulunmasını hukuk açısından mahsurlu görmüştür. Askeri mahkemelerin hakimlerinin askeri hiyerarşi ve disiplin içerisinde emir komuta ile hareket ettiklerini, sicillerinin ve özlük haklarının komutanlara bağlı olduğunu ifade etmiştir. Benim de içinde bulunduğum Meclis bunu haklı gördü ve DGM'nin o üç kişilik heyetinden askeri üyeyi çıkardı. Buna o zaman CHP'li, MHP'li arkadaşlarımızın da olumlu oy verdiğini biliyorum.''

AA


Anahtar Kelimeler:

görevden almaTSKMHPDevlet BahçeliBülent Arınç

26 Kasım 2010 - 13:57:09
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:43İstanbul bu bütçe ile nasıl yönetilemez?
17:11Taş atan çocuklar yasası ile hapisten kurtuldu
16:29HAS Parti'nin müziği Metin Yılmaz'a ait
16:23CHP Eski İl Başkanı: Partide çok dönek var
16:18Vekiller WikiLeaks belgelerini değerlendirdi
16:17Grup Yorum'dan Has Parti açıklaması
16:13Türk: Halkımız bizi sorguladı ve eleştirdi
15:04Yıldız: YÖK ile ilgili düzenlemeler yapacağız
14:51Yıldız tepki gösterenlerle bizzat görüşmüş
14:33Pakdil: Başvuru sayısı zenginliği gösterir
13:15Hamzaçebi WikiLeaks'ı ciddiye almadı
12:55Bahçeli, cenaze töreni için Afyon'da
12:34Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
12:07İl Başkanı: CHP düzenli muhalefet yapıyor
12:02DSP Genel Başkanı, Kurtulmuş'u kutladı
11:55Haydarpaşa yangını Meclis'e taşındı
11:34Bekleviç: Kuş gribi neyse WikiLeaks odur
08:31Kurultay’da ‘başkanlık’ seçimi de olabilir!
00:02Referandumdaki başarıyı seçimlerde bekliyoruz
20:47Erdoğan'ın Libya ziyareti ertelendi
19:32Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi
19:30CHP'li Tekin'e esnaftan tepki
18:40HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
17:38Bahçeli'den Erdoğan'a "şerefsizlik" ithamı
17:02Bahçeli: Hükümet ülkeyi iyi yönetememektedir
16:36DSP seçimlere kendi bayrağı altında girecek
16:21Salon rezervasyonu iddialarını yalandı
15:31Türk: Seçimden önce çözülmeli
14:49Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
14:38"Türkiye'nin yarınları daha güzel olacak"
Daha fazla haber göster
14:11Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
13:02Türkiye Partisi AİHM'e başvurdu
12:40'HAS Parti kongresine ayıracak vaktimiz yok'
11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04'KÖY KÖY DOLAŞARAK HAS PARTİ'Yİ ANLATACAĞIZ'
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
19:30Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında
19:12Davutoğlu, ABD'ye çalışma ziyareti yapacak
17:42CHP şikayetçi olmayınca işçiler serbest bırakıldı
17:33'Komutanların görevden alınmasına şaşırmadık'
17:28Canseda'dan geçmiş olsun telefonu
17:07Elitaş: Görevden alma gündemi meşgul ediyor
17:01"Dışişleri, komşularla sıfır sorun hedefliyor"
16:41'Yerel yönetimler altın çağını yaşıyor'
16:39ERBAKAN SEÇİM STARTINI VERDİ
16:35'Hapisteki terörist başı kafa tutar haldedir'
16:29Cindoruk: Genelkurmay'ı MSB'ye bağlamak istiyor
16:21'Kültürel farklılıklarımız zenginliğimizdir'
15:50Bozdağ: Takdir kararına mahkeme karışamaz
15:12Bakan Ergin, görevden almaları değerlendirdi
15:02Çubukçu: Andımız kaldırılmadı
14:50'Bunlar normalleşme adına önemli'
13:57Görevden alma TSK'yı yıpratır mı?
12:49Kurtulmuş: Yeni CHP'yi biz formatladık
12:24Gönül: Konu yargıda bekleyelim
12:19Bakan Günay'dan Naipaul sitemi
12:17Şahin: Terör örgütü muhatabımız değil
12:13Arınç: Karar her zaman tartışılır
12:10Gül'den sonra Aydın da cemevini ziyaret etti
11:03Başbakan Libya'da da ödül alacak
11:01Günay: Generaller açığa alınmışsa alınmıştır
10:40DP'de son dakika sürprizi
09:18Başbakan: Twitter boş tezek kokusu gerçek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
KPSS, yenilikler ve güvenlik önlemleri
 
 
Necmettin EVCİ
Görecekler, az kaldı!
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin