DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64042
Pazartesi 29 KASIM 2010
Almanya: Amerika ile ilişkilerimiz sağlam WikiLeaks: Medvedev'in eşi bozuyor KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ Koçum, son yolculuğuna uğurlandı Mossad'ın başkanı değişti Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi Dolar 1,50 lirayı geçti Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma! Kaddafi Ukraynalı hemşiresiz yapamıyor Borç karşılığı aldığı kıza tecavüz ettiler habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Modernizm ailenin sonu mu?
 
 
 
ANTALYA- Dünyanın 5 kıtasından 650 akademisyenin bir araya geldiği "Din, Gelenek Modernite Bağlamında Bir Değer Olarak Aile" konulu konferansın ikinci gününde aile yapısını sarsan nedenler tartışıldı.
 
Ekonomik gelişmeler ve modernizmin aileye etkisi üzerinde duran akademisyenler "Modernizm ailenin sonu mu?" sorusuna cevap aradı. "Modernizm aileyi parçalıyor" diyen Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç, göçle büyük şehirlere gelen insanların ekonomik zorluklar yaşadıkları için çekirdek aileye hapsolduğunu söyledi. Yoksulluğun, işsizliğin ve gelir düzeyindeki adaletsizliğin ailelerde dramatik yıkımlara neden olduğunu ifade eden Bulaç, ailenin sarsılmasına artan boşanma oranlarını örnek gösterdi. Prof. Dr. Kemal Sayar ise ekonomik sorunlar nedeniyle aile fertlerinin hayatlarını sürdürebilmek için daha fazla çalışmak zorunda olduklarına dikkat çekerek, modernleşmenin aile kurumu üzerinde etkisinin olduğunu belirtti. Senegalli Araştırma Görevlisi Dr. Fatou Sarr Ifan da fakirliğin aile bağlarının zayıflattığına değindi. Sarr, ekonomik krizler ve doğal felaketlerle mücadele eden Senegal de fakirliğin ebeyn otoritesini sarstığını, boşanmaları, evlenmemiş anne sayısını, dilenciliği, uyuşturucu ve fuhuş suçlarını arttırdığını dile getirdi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından, Diyalog Avrasya Platformu'nun koordinatörlüğünde düzenlenen aile konferansı ikinci gününde 'Senegal'de Aile ve Yoksulluk', 'Ailenin Ekonomik ve Sosyal Modelinin Değişimi' ve 'Nüfus Politikaları ve Aile' konuları ele alındı.

Konferansta "Mekan ve Aile Yapısındaki İlişki" konulu bir sunum yapan yazar Ali Bulaç, endüstrileşme ile birlikte değişen insan ilişkilerini anlattı. Çalışma hayatına atılan kadının bir ticari meta haline dönüştüğünü söyleyen Bulaç, sadece ekonomik değil, psikolojik ve kültürel sebeplerle boşanmaların arttığını dile getirdi.

"Şiddetli Geçimsizlik" gibi içi doldurulamayan bir sebeple eşlerin boşandığını vurgulayan Bulaç, "Bu insanların artık birbirlerine tahammüllerinin azaldığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

Modernliğin pek çok alanda başarılı olsa bile aile ortamında başarı gösteremediğinin altını çizen Bulaç, "Eğer aile beşeri ve toplumsal hayatın temel yapı taşı durumunda ise bu temel yapı çözülmekte, parçalanmaktadır. Söz konusu çözülme sürecini izleyerek beşeriyetin devam etmesi mümkün değildir. O zaman tekrar başa dönüp kadına ve erkeğe, kadın-erkek ilişkisine, ebeveyn-çocuk ilişkisine ve aile kavramına bakmak gerekir." şeklinde konuştu.

Şehirleşme ve göç ile beraber komşuların 'yabancılaştığına dikkat çeken, Prof. Dr. Kemal Sayar, modern ailenin ise 'kalpsiz bir dünyadaki sığınak' olduğunu belirtti. Endüstri devrimi öncesinde kırsal kesimde yaşayan aile bireylerinin işlerinin ve evlerinin aynı ortamda bulunması sebebiyle birbirleriyle daha çok vakit geçirdiklerini anlatan Sayar, günümüzde ise hırs ve rekabet tutkusunun gözetildiğinde aile bireyleri bulundukları ekonomik konumu korumak için daha çok çalışmak zorunda kaldıklarını aktardı.

Prof. Sayar, "Dolayısıyla aile fertleri birlikte daha az zaman geçirmektedir. Ebeveynlerden birinin çalıştığı, annenin ise çocuğun bakımından sorumlu olduğu aile düzenlerinde bile bu durumun vehameti görülmektedir; babalar çoğu zaman çocukları gece uykusuna yattıkları vakit evde olabilmekte, çocuklar ve baba arasında gitgide azalan bir paylaşım görülmektedir." diye konuştu.

Ekonomin sorunları nedeniyle aile fertlerinin hayatlarını sürdürebilmek için daha fazla çalışmak zorunda kaldıklarına dikkat çeken Prof. Sayar, "Ekonomik sorunlar ve beraberinde gelebilen evlilik ile ilgili problemler, dış dünyadan soyutlanarak eve kapandığını düşünen annenin duygusal sıkıntılar ve buhranlar yaşamasına zaman zaman sebep olmaktadr." tespitinde bulundu.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

modernizmaile

28 Kasım 2010 - 00:11:23

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64042  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin