DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
Borsa'da büyük düşüşler sürüyor Dolar günü 1,505 TL, euro 1,97 TL'den kapattı CHP, WikiLeaks için ekip kurdu Borsa yüzde 3,14 değer kaybetti KPSS sınavında mum ışığında soru çözmüşler DAVUTOĞLU-CLINTON GÖRÜŞMESİ BAŞLADI ÇYDD ve ÇEV, Poyrazköy'le birleşsin YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı Afganistan'da 6 NATO askeri öldürüldü Dolar 1,51 lirayı gördü habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Lizbon Zirvesi

Doğu ERGİL
[email protected]
 
 
Geçen hafta sonu Portekiz'in başkenti Lizbon'da NATO ülkelerinin devlet başkanları toplandı ve şu hayati sorulara yanıt aradılar:

1- NATO, Sovyet sistemi ile ölümcül rekabetten doğan ve nükleer dehşet dengesine dayanan bir Soğuk Savaş dönemi örgütüdür. Artık Soğuk Savaş yok. Varşova Paktı da dağılmış bulunuyor. Bu durumda NATO devam etmeli midir?

2- Bugün artık NATO ülkelerinin güvenliği, sadece ittifakın nükleer kapasitesi ile sağlanamıyor. Tehditler ve kaynakları çoğaldı ve çeşitlendi. Yeni tehdit tanımlamaları ve bunlara karşı koymak için hangi araçlara ihtiyaç vardır?

Bu sorulara verilecek yanıtlar, sadece NATO'nun devamını değil, 21 yy'da şeklini ve misyonunu da belirleyecekti. Nitekim öyle oldu. Şaşırtıcı olan, kısa bir süre öncesine kadar baş düşman olarak görülen Rusya da toplantıdaydı ve sadece ittifakın devamını desteklediği gibi yeni tehdit tanımlamalarını da onayladı. Üstelik tehditlerin savuşturulmasında işbirliği yapmak istediğini belirtti. Bu durum NATO'nun kilit ülkesi olan ABD'yi o kadar memnun etti ki Başkan Obama, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i, "dostum ve ortağım" diye bağrına bastı.

NATO zirvesinin sloganı ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright tarafından sunuldu: "İttifak yeni bir kapı kilidi ve alarm sistemine ihtiyaç duyan sağlam bir evdir." Bu anlayıştan hareket eden örgüt, genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in ağzından neleri gerçekleştireceğini ilan etti: "NATO, bundan böyle daha etkili, daha dayanışmacı ve daha verimli olacak."

"Daha etkili olacak çünkü NATO füze savunma sistemi, siber savunma sistemi ve uzak erimli ulaşım kapasiteleriyle donanacak." Daha fazla dayanışmacı olacak çünkü "NATO küresel düzeyde çeşitli ülkeler ve örgütlerle ittifak kuracak." Daha verimli olacak çünkü "fazla yağları eritip kas yapmaya" çalışacak. Komuta hiyerarşisi içinde 4.000 kişilik bir kesinti yapılacak. Bu anlayış gelecek 10 yılın yol haritasını belirleyecek.

Tehdit algılarının hepsi küresel ve düşman çoğu kez belirsiz, her zaman da devlet düzeyinde değil. Böyle olduğu için de ortak hareket etmek ihtiyacı her zamandan daha fazla. 21. yüzyılın tehdit kaynakları şöyle: Balistik füzelerin yayılması. İşte "füze (kalkanı) savunma sistemi" bu nedenle gerekli.

Siber güvenlik tehditleri bir başka hedef. Devletler, devlet altı örgütler veya çok zeki ve donanımlı ama suça eğilimli bireyler, bilgisayar ağlarına girerek haberleşme sistemlerine, bilgi bankalarına, arşivlere veya mali sistemlere onulmaz zararlar verebiliyor. Bunun için yeterli delil de var.

Terörizm, korsanlık, zayıf veya zafiyete düşecek ülkelerde (Somali ve Afganistan) yerleşen suç veya terör örgütleri küresel bir tehdit arz ediyor. NATO'nun yeni hedefi üyelerini bu tehditlere ve tehlikelere karşı korumaktır. Rusya bu konularda NATO ile işbirliği yapmak istediğini belirtmekle kalmamış, Afganistan konusunda da aktif yardım sözü vermiştir. Bu davranışıyla da Soğuk Savaş'ın bittiğini ilan etmiştir.

Duygusallıktan uzak ve "bastırdık aldık" veya "hiçbir şey elde edemedik" sığlığından uzak olarak Türkiye "yeni NATO'nun neresinde duruyor" sorusunun cevabı şu: Türkiye NATO'nun tam da göbeğinde, kenarında köşesinde değil. Tarihin en başarılı savunma örgütü kendini yenilerken ve 21. yy'a hazırlarken Türkiye bu gidişin ne önünü kesebilir ne de dışında kalabilirdi.

Ama ittifakın dışında geliştirdiği ekonomik ve diplomatik ilişkiler örselenmesin düşüncesiyle, kendi topraklarında da konuşlandırılacak olan füze sistemi için komşularının açık hedef gösterilmesini istemiyordu. İsteği kabul edildi. Sistemin karar mercii içinde olmak istedi. Bu talep, daha sonra yapılacak NATO bakanlar kurulunda değerlendirilecek. Türkiye bir de ihtiyaç duyduğu füze savunma sisteminden NATO şemsiyesi altında yararlanırken tüm topraklarının korunmasını talep etti. Bu isteği de kabul edildi.

Ülkemizin ne bir nükleer güç ne de balistik füzeleri var. Konvansiyonel bir güç olan ordumuz, açıktır ki yeni küresel tehditlere karşı ülke güvenliğini sağlamakta sınırlı kalacaktır. Gayrinizamî bir silahlı güçle bile 30 yıldır sürdürülen mücadele hâlâ bitirilememiştir. Bu nedenle Türkiye'nin, tüm üyelerinin güvenliğini korumakla yükümlü NATO'nun dışında kalması veya onun 21 yy'daki savunma planlamasına kökten itiraz etmesi ne mümkün ne de akıl kârıdır.

 
28 Kasım 2010 - 10:14:38
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin