DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
CHP, WikiLeaks için ekip kurdu Borsa yüzde 3,14 değer kaybetti KPSS sınavında mum ışığında soru çözmüşler DAVUTOĞLU-CLINTON GÖRÜŞMESİ BAŞLADI ÇYDD ve ÇEV, Poyrazköy'le birleşsin YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı Afganistan'da 6 NATO askeri öldürüldü Dolar 1,51 lirayı gördü Berlusconi'den WikiLeaks yorumu Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Madımak Oteli'nde yakılanlardan mektup var

Cüneyt ÖZDEMİR
 
 
'Asker o gün Madımak'ın önüne geldi, müdahale etmedi. Neden? Bunun yanıtı önemli.'

1993 yılı Türkiye’de suikastların ve felaketlerin yılıydı. Sanki gizli bir el Türkiye’nin üzerine esrarengiz ve kanlı olaylarla dolu bir şal atmıştı. Her şey o şalın altında ‘hal’ledildi. O yıl olan Eşref Bitlis kazasını, suikastleri, 33 erin öldürülmesini bugün yeniden tartışıyoruz. Bu köşede daha önce değindim. Bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha yazmaya devam edeceğim. Madımak kamulaştırıldıktan sonra yıkılmalı. Yıkılmadan önce o gün oteldekiler ile gözü dönmüş halkın arasına getirilen bir manga silahlı asker neden geri çekildi havaya bile ateş etmedi, bunun da birisi cevabını vermeli.
Ben bu sorulara en azından askeriyeden bir cevap beklerken cevap Madımak’ta yakılan ama ölmeyen birinden geldi. Demet Işık’ın e-postasının tamamını sizinle paylaşmak istiyorum.
Merhaba,
Ben Sıvas’ta yananlardan biriyim.
Beni bu bağlamda hiç tanımazsınız, ateşli katliamdan hemen sonra bir tek defa canım yanarak Cumhuriyet gazetesine yazdım, sonrasında ne konuştum ne yazdım ne televizyonda göründüm. Ben anneyim ve ben çocuklarımın yaşında onlarca çocuğun ölüm korkusunu ve gözleri açık ölü bedenlerini gördüm. Ben bilinçsiz, bilgisiz bir başbakanın akşam haberlerindeki inanılmaz gerçek dışı beyanlarını ateşler, kanlar, yangınlar içinde dinledim. Ben konuşamam, halen bir yangın gördüğümde iki gözüm iki çeşme ağlarım. Peki şimdi size neden yazıyorum?
Bir tek gerçek ve adam gibi saptamanız.
Ateşle yok etmenin arkasında bir etkili güç vardı. Asker saatler sonra geldi, kalabalığın önünde yer aldı, konuştular, sarıldılar, zaman geçirdiler, belediye başkanı geldi heykeli yakarak ateşin haberini taşıdı, ateşler bez topaklar olarak içeri atıldı, asker etkisizdi, biz yandık ve öldük. Ölülerimiz, yaralılarımız ve yaşayanlarımız ortadan kaldırıldıktan sonra asker meydana geldi, beş el ateş edildi, bütün Sıvas evlere girdi.
Bir defa askeri geri çekenin kim olduğu, neden geri çekildiği sorgulanmadı.
Vali nasıl ve neden can derdine düşürüldü.
Şen ve esen kalın.
Asker o gün yangın başlamadan önce Madımak Oteli’nin önüne kadar geldi ve müdahale etmedi. Peki neden? Bu sorunun cevabını birileri verene kadar hiçbirimizin ‘şen’ ve ‘esen’ kalmaya hakkı yok.
Terör suçu olarak ‘yumurta’
Dün yine yaka paça bir protestocu öğrenci kampüsten dışarı atıldı. Üç tanesi de aynı hoyratlıkla gözaltına alındı. Öğrencilerin suçları büyük! Haşim Kılıç’a yumurta atmışlar. Sen misin atan, işgüzar özel güvenlikçiler, sivil polisler eşliğinde öğrencileri doğru terörle mücadeleye götürmüşler. Aslında bunda yeni bir şey yok, yıllardır aynı görüntüler yaşanıp duruyor. Hatta öğrenciler bu basit protestoları sonrasında okuldan atılıyor, cezaevlerinde yıllarca tutuluyor. Ancak üniversite cephesinde bu kısır döngüyü kıran iki yeni gelişme var. Protestocu öğrenciler artık eskisi gibi sahipsiz değiller. İlk olarak Yıldız Üniversitesi protestocu öğrencilerine sahip çıktı. Hocalar disiplin suçu işledikleri gerekçesiyle okula alınmayan öğrencilere kapının önünde ders verdiler. Öğrencilerine sahip çıktılar. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde sadece basın açıklaması yaptığı için 1 yıl 3 ay hapis cezası alan öğrencilere İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve hocaları tek vücut olup sahip çıktı. Üstelik bu sefer yanlarında aydınlar da vardı… Yani görüldü ki basit bir demokratik protesto sonrasında öğrenciler yalnız kalmayabiliyormuş. Sınav sırası Anadolu Üniversitesi’nde. Gözaltındaki arkadaşlarına sahip çıkmak rektöründen öğrencisine demokrasi görevleridir. Bir hukuk adamına yumurta atmanın terörle mücadeleye götürülmekle cezalandırıldığı bu ülkede sığınacağımız tek liman dayanışmadır.

Taksim’de bir teneke minare Selimiye Camii’nin kopyasının İstanbul’a yapılacağı haberi TOKİ’nin bugüne kadar yaptığı pek çok mimari cinayetin ötesinde bir estetik katliam anlamını taşıyor. Nitekim Türk mimarları ayaklanmışlar ve olayı Başbakan’a götürüyorlar. Dün Radikal’de gördünüz Türkiye’de çok güzel cami örnekleri var. Benim favorim Ankara Mogan’daki mimari ve tasavvuf tartışmalarına konu olan cami. Eğer illaha büyük bir cami yapılacaksa aman TOKİ’yi bu işe karıştırmayalım. Ya bu projeyi başarılı Türk mimarlarına emanet edelim ya da gidip uyduruk Disneyland kaçkını Selimiye replikasını Minyatür kente yaptıralım. Yaptıralım ki Taksim’deki şehircilik faciası teneke minareli camiden bir farkı olsun.

Batı cephesi değişiyor
ABD ve İsrail’e koşulsuz hayranlık beslemek ve yıllardır üstümüze boca edilen korku algısını reddetmek için 44 yıllık dış politika muhabiri olmak gereksiz. Buna karşı çıkmak bazılarının yapmaya çalıştığının aksine Erdoğan’ı desteklemek anlamına da gelmiyor. Konuyu çarpıtmaya, içini boşaltmaya da gerek yok. Karşınıza Türkiye’yi alıp ‘rüzgâra karşı yürürken’ arkanıza ABD ve İsrail’i almak herkesin kendi bileceği iş. Dikkat edin aman cereyan yapmasın! Umarım ABD ile bu sevgi ve hürmet ilişkisindeki aydınlarımız WikiLeaks’in açıklayacağı belgelerden sonra da aynı sevgi çemberinin içinde kalmayı başarabilirler. ABD’li yetkililerin demeçlerine bakarsanız, ‘korku dağları sarmış’, bizimkilerin bundan bile haberi yok.


 
28 Kasım 2010 - 09:20:49
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin