DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64042
Pazartesi 29 KASIM 2010
Borç yapılandırma tasarısı Meclis'te İran: Müzakereler 5 Aralıkta Cenevre'de Almanya: Amerika ile ilişkilerimiz sağlam WikiLeaks: Medvedev'in eşi bozuyor KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ Koçum, son yolculuğuna uğurlandı Mossad'ın başkanı değişti Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi Dolar 1,50 lirayı geçti Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma! habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Erdoğan'ın Lübnan gezisi

Selami SAYGIN
[email protected]
 
 
Başbakan T. Erdoğan 24/25 Kasım 2010’da Lübnan’a iki günlük bir ziyaret yaptı. Ama ziyaretin yankılarına bakılırsa etkisi uzun bir süre devam edecektir. Hatırlanacağı üzere, Lübnan 4.224.000 (tahmini) nüfuslu ve bu nüfusunun % 90’lara varan çoğunlu şehirlerde yaşamaktadır. Lübnan’da nüfusun % 95’i Arap, % 4’ü Ermenilerden oluşmaktadır. Ermenilerin büyük çoğunluğu ise 1915 Ermeni tehcirinden sonra buraya gelmiştir. 10.452 km2 yüz ölçümü ile doğu Akdeniz’de küçük bir Arap ülkesidir. Resmi dili Arapça ve Fransızcadır. 1941’de bağımsız olmuştur. Fransız işgali altında iken yapıldığı Fransızlar tarafından 1932’de ilan edilen nüfus sayımına göre Müslümanlar: % 64.7, Hıristiyanlar ise % 35’tir. Fransız işgali sonrasındaki devlet düzeni de bu nüfus oranlarına göre düzenlendiğinden Cumhurbaşkanı Hıristiyan (Mişel Süleyman), Başbakanı Sünni Arap (Saad Hariri), Meclis başkanı (Nebih Berri) ise Şii Araplardan seçilmektedir. Lübnan’ın kuzey ve doğunda Suriye, güneyinde İsrail batısında ise Akdeniz bulunmaktadır. Lübnan nüfus ve yüz ölçümü bakımından küçük olmasına karşılık Arap Aleminde çok büyük bir yeri ve nemi vardır. Bir defa nüfusu çok dinli, çok mezhepli, çok parçalıdır. Hemen her grubun, mezhebin arkasında bir başka ülkenin desteği vardır. Hıristiyanları genellikle Avrupa ülkeleri ve ABD desteklerken, Şii Araplar daha çok İran ve Suriye tarafından, Sünni Araplar ise Suudi Arabistan tarafından desteklenmektedir.

Lübnan’daki iç savaştan sonra 1976’da yapılan Taif anlaşması ile Suriye burada 30 bin asker bulundurma hakkı elde etmişti. Anlaşma ile 1976’dan başlayarak Lübnan Suriye’nin denetiminde ve büyük ölçüde ona bağlı duruma gelmişti. Ancak 2005’te Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin bir suikastle öldürülmesinden sonra BM ve ABD’nin baskıları sonunda Suriye, Lübnan’dan askerlerini geri çekmek zorunda kaldı. Hariri suikastından ABD başlangıçta Suriye’yi sorumlu tutarken, Beşar Esad’ın suikast nedeniyle uluslar arası bir mahkemede yargılanmasını talep ederken sonra bu isteğinden vazgeçmiş oldu. Muhtemelen Esad iktidarının derilmesi halinde onun yerini yapılacak normal bir seçimle Müslüman Kardeşlerin alacağının anlaşılması bir karar değişikliğine yol açmış olmalıdır. Yakın bir zamanda Hariri suikastını soruşturan komisyonun nihai raporunu açıklaması beklenirken, Batılı çevreler suikastın Suriye ve Hizbüllah marifetiyle, buna karşılık Suriye ve Hizbüllah tarafı ise suikastın İsrail marifetiyle gerçekleştiğini savunmaktadır. Raporda hangi taraf suçlanırsa suçlansın, Lübnan’daki dengelerin yeniden bozulmasına katkı edeceği kesindir.

İsrail’in Lübnan’a 2006’da saldırmasından sonra BM bünyesinde oluşturulan barış gücüne Türkiye’de katılmıştı. Barış gücünün temelde Lübnan’da Hizbüllah’ı silahsızlandırmak amacıyla oluşturulduğu, bunun İsrail için yapıldığı ve Türkiye’nin İsrail hesabına yapılacak bu silahsızlandırma işine katılmasının yanlışlığı muhalefet çevreleri tarafından vurgulanmıştı. Geçen dört yıllık sürenin sonunda ihtimal olarak söz edilen Hizbüllah’ın silahsızlandırılması gerçekleşmediği gibi, Başbakan Erdoğan Lübnan’a gittiğinde bütün taraflarla bu arada Hizbüllah temsilcileriyle de görüşerek onun tasfiyesi gibi bir amacının olmadığını muhtemelen ortaya koymak istemiştir. Lübnan’ın kuzeyinde Akar’daki Türkmen Kayaşra köyünde TİKA tarafından yaptırılan bir okulun açılış törenine katılarak adeta bir açık hava mitingi yaptı. Başkent Beyrut’ta resmi olan olmayan çeşitli temaslarda bulundu. Hemen her partinin temsilcileriyle, medya kuruluşları ile görüştü. Refik Hariri’nin doğum yeri Sayda’da bir açılış trenine katıldı. Lübnan’ın güneybatı ucunda yer alan, İsrail’in 2006’daki saldırından sonra, UNIFIL bünyesinde görev yapan Türk askeri birliğini ziyaret etti. Böylece bu küçük ülkeyi kuzey’den güneye kat etmiş oldu.

Genel olarak T. Erdoğan’ın Lübnan’da gittiği her yerde büyük bir coşkuyla karşılandı. Onun İsrail karşısında son yılarda gösterdiği  cesur tutumunun bu coşkunun ana nedeni olduğu açıktır. İsrail’li yöneticilere karşı, çekingen, ezik ve mahcup Arap liderlerine karşılık T. Erdoğan’ın zaman zaman meydan okuma derecesine ulaşan cesur tavrının Arapların gönlünde bir karşılık bulduğu açıktır. Lübnan’da gördüğü büyük coşkulu karşılama bu kabulün karşılığıdır.

T.Erdoğan, Lübnan’da Kayaşra Türkmen köyünde yaptığı konuşmada İsrail’i eleştirdi. Benzeri konuşmaları Türkiye’de de yaptığı için, bu konuşmasını Lübnan’da sırf Arapların gönlünü almak için yapılmış siyasi kaygıları içeren bir konuşma olarak ele alınamaz. T. Erdoğan’ın İsrail karşısındaki tutumunun Lübnan’da tekrar edilmesidir. Bunun dışında dikkat çeken en önemli vurgusu ise, AB üyeleri arasında serbest dolaşımı öngören Şengen benzeri bir uygulamanın Müslüman ülkeler arasında da yapılması gereğini bir teklif olarak seslendirmesidir.

T. Erdoğan, İsrail karşısındaki cesur tutumuna karşılık, hiçbir zaman “İsrail’i haritadan silmek” gibi bir hayali seslendirmemiştir. Bu hayalin cezp edici içeriğine karşılık T. Erdoğan için “gerçekleştirilemez” bir ütopya olduğu muhtemeldir. Onun konuşmalarında, İsrail saldırganlığını yerden yere vuran bir üsluba karşılık hiçbir zaman doğrudan İsrail’in varlığını sorgulayan, hedef alan bir içerik bulunmaz. “İsrail bu geziyi hazmedemez, bir şekilde karşılık verir”  gibi kaygı dolu değerlendirmeler ise oldukça yersizdir. İsrail’in doğrudan Türkiye’yi hedef alan bir girişimi kolay kolay olamaz. Ancak Türkiye içindeki İsrail yanlısı lobinin giderek artan bir şekilde, T. Erdoğan’a muhalefet edeceği muhakkaktır. Başta PKK olmak üzere Türkiye aleyhine faaliyet yapan örgütlere, İsrail’in daha fazla destek olması beklenebilir.

T. Erdoğan’ın Lübnan ziyareti ile birlikte bir Türkiye-İran rekabeti de seslendirilmeğe  başlandı. T. Erdoğan’dan kısa bir süre önce İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecat Lübnan’ı ziyaret etmişti. Lübnan güneybatı ucunda yer alan Bin Cübeyl’de yaptığı konuşmada “İsrail’in haritadan silinmesi” görüşünü tekrarlamıştı. T. Erdoğan’ın Lübnan gezisini, “Ahmedinecat’ın gezisinin kötü bir kopyası” gibi eleştirilere bakılırsa, bazı çevrelere bu rekabet işini epeyce ciddiye almıştır ve kendileri de mevzilerini seçmişlerdir. T. Erdoğan’ın gezisini böyle kopya gibi nitelendirmelerle ele almak haksız yersiz ve yanlıştır. Aylarca öncesinden yapımına başlanan bir okulun, hastanenin yapımının tamamlanması ve açılış trenlerinin bu geziye den getirilmesi gibi örneklere dikkat edildiğinden, bu gezinin İran Cumhurbaşkanının gezisine bir cevap, bir misilleme amacı taşımadığı teslim edilecektir. Üstelik AKP’nin sekiz yıldır, doğru-yanlış seslendirdiği “komşularla sıfır sorun” siyasetinin bir sonucu olarak, Irak ve Suriye ile artan iyi ilişkilere bağlı olarak Suriye ile karşılıklı vizelerin kaldırılması gibi anlaşmalar yapılmış Lübnan Hükümetinin isteği üzerine bu anlaşma Lübnan ile de yapılmıştır. Olayın Ahmedinecat’ın gezisini kopya etmeyi çok aştığı açıktır. Ancak Türkiye-Lübnan ilişkilerini, bir kopya ile açıklamaya çalışanların diğer taraftan da, T. Erdoğan’ın Türkiye’de Hariri ailesinin sermayesine “sağladı imkanlarla” Türkiye-Lübnan ilişkilerinin açıklanması yanlışlıktan öte bir şey olmalıdır. 15 yıl süren ve herkese açık olan bir telekom ihalesinin, T. Erdoğan’ın Lübnan gezisinde gördüğü büyük ilgi ve yakınlıkla açıklanması hafif bir değerlendirme olmalıdır.

Doğru olan Türkiye’nin Lozan ile birlikte kendi sınırlarına kapandığı veya kapattırıldığıdır. Bunun gerekçesi olarak ta en çok “Arap ihaneti” edebiyatının tekrarlanmasıdır. Şimdi Türkiye bu kapanmışlık halinden bir ölçüde çıkmaktadır. Bazı komşuları sorunlarının sanal olduğunu kabul etmektedir. Komşuları ile çevresi ile ilişkilerini geliştirmektedir. İyi ilişkilerinin artası elbette hem Türkiye’nin hem de diğer ülkelerin faydasına olacaktır. Ancak bazı çevrelerin “Türkiye İran ile rekabet ediyor” diye mevzi alarak girerek T. Erdoğan’ı anlamsız gerekçelerle suçlaması yanlıştır. T. Erdoğan’ın bu konularda eleştirilecek tarafları varken, doğruları için eleştirilmesi büyük bir talihsizliktir.

 
28 Kasım 2010 - 00:01:04
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64042  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin