DOLAR 1.491 - EURO 1.976 - ALTIN 65.35 - IMKB 66147
Cumartesi 27 KASIM 2010
SÜPER LİG'DE 14. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Nadal ilk finalist oldu Türk bayraklı gemiyi kaçırma girişimi Banvit: 79 - Tofaş: 68 İSTANBUL B.B: 0 - FENERBAHÇE: 1 Aliağa Petkim: 84 - Pınar Karşıyaka: 82 Erdoğan'dan basına pankart eleştirisi Gençlerbirliği: 1 - Sivasspor: 1 Samsun Basketbol: 94 - İstanbul Üniversitesi: 70 ARINÇ DA 'BAŞÖRTÜLÜ VEKİL OLABİLİR' DEDİ habertaraf.com
 
 
 
Şehirlerin istihdam fotoğrafında büyük eksik
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Garipliğin normalleşmesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yüzyılı kurtaran Türk Rektör Abdullah Atalar!
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Psikolojik harekâta dikkat!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ağca’ya açık çağrı: Gel Abdi İpekçi’de buluşalım
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Bahçeli'nin matematiği...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Merak etme sen’ edebiyatıyla olmaz
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
İbrahim Tatlıses'in dokunulmazlığı kaldırılsın
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Kore'lerde ısınan sular
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Muhalefet var rekabet yok!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Katillerle yandaşlık!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
İşte terfi dayatması yapılan o paşa!
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geç kalmış bir yetki kullanımı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Her gün sivil darbe
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Lübnan'daki bu manzara bize ne söylüyor?
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
CHP'nin 'sivil'leri rahatsız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Askeri yargıyı lağvetmedikçe
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İki Yahudi devleti
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri polisi, içki içenlerin fotoğrafını neden çekiyor?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Öcalan mı Kürtlere Kürtler mi Öcalan'a hükmedecek?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Sivilleşme yolculuğu bu, üzülmeyin
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Başarısız Komutanlar” ve çürük “paşa yakınları”
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet ÖZCAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Alper GÜRKAN
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Vecdi Gönül, iki generali açığa aldı
 
 
 
İçişleri Beşir Atalay kendi yetkisini kullanarak YAŞ'ta terfi edilmediği için mahkemeye giden Jandarma Tümg. Halil Helvacıoğlu’nu açığa almıştı. Bakan Vecdi Gönül de diğer iki komutanı açığa aldı.
 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tümgeneral Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nu pazartesi günü itibariyle açığa aldı.

ERDOĞAN'A BRİFİNG VERMİŞTİ

Geçtiğimiz haziran ayında Hakkari'deki Tekeli Taburu'na düzenlenen saldırıda 11 askerimiz şehit olmuştu ve Başbakan Erdoğan, Van'da düzenlenen cenaze törenlerinden sonra taburu ziyaret etmişti. Erdoğan'a burada, bugün Milli Savunma Bakanı Gönül tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya tarafından saldırı ile ilgili bölge haritası üzerinde brifing verilmişti.

ERDOĞAN ALINACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan, Lübnan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ''Bugün bir gazetede Balyoz İddianamesi'nde adı geçen Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nu İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın açığa aldığı yönünde bir haber var. Aynı durum, yine aynı iddianamede adı geçen Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu için de işletilecek mi?'' sorusuna, ''Sayın Atalay'ın açığa alma işlemini aynı şekilde Milli Savunma Bakanımız da uygulayacaktır ve belki de şu ana kadar da uygulamış olması lazım'' yanıtını vermişti.

Başbakan Erdoğan, ''Buradaki bir ilk mi?'' sorusu üzerine de ''Bu konunun ilk olup olmadığı noktasında bir araştırmam yok. Fakat her şey yasalar çerçevesi içerisinde. Bakanlarımıza verilen yetkiler vardır, Bakanlar Kurulu'na verilen yetkiler vardır ya da üçlü kararname ile atanmışsa üçlü kararname ile görevden alınmalar vardır. Bir çok bu tür metodlar vardır. Nasıl ki herhangi bir üst düzeyde memuru görevden alma yetkisine onları oraya atayanlar sahipse, burada da aynı şeyler geçerlidir. Kaldı ki burada çok daha farklı, tabii İç Hizmet Kanunu'na göre bazı yetkiler vardır. Bu yetkiler çerçevesi içerisinde gerek İçişleri Bakanımız gerekse Milli Savunma Bakanımız bu yetkilerini kullanmışlardır'' diye konuşmuştu.

Menderes'ten sonra ilk kez bir general görevden alındı

Balyoz davası sanığı üç generalin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından görevlerinden alınmaları, Menderes'in 1950 yılında 16 generali görevden almasını hatırlattı.

Demokrat Parti'nin iktidara gelmesinin ardından darbe yapma hazırlığı içinde olan 16 general ve 150 albayın orduyla ilişkileri kesilmişti. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes bir albay aracılığıyla kendisine ulaşan darbe yapılacağı yönündeki bilgi sonrasında Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ı da ikna ederek 16 general ve 150 albayı emekliye sevk etmişti. Menderes tarafından emekliye sevk edilenler arasında Genelkurmay Başkanı Abdurrahman Nafiz Gürman ile Genelkurmay İkinci Başkanı, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları ile üç ordu komutanı bulunuyordu. Menderes'in 16 generali emekliye sevk etmesinin kendisine 10 yıl zaman kazandırdığı yönünde tarihçiler tarafından değerlendirmeler yapılmıştı.

Süleyman Demirel de Başbakan olduğu 1969 yılında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cemal Tural'ı görevden almak yerine YAŞ'a atama formülünü bulmuştu. Tural, bu görevde 5 ay kaldıktan sonra emekliye sevk edilmişti. CİHAN

Emekli Askeri Hakim Tarımcıoğlu: Askerlerin görevden alınması kanunun uygulanması anlamına gelir

İçişleri bakanına jandarma personelini, milli savunma bakanına Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkında verilen açığa alma yetkisi cumhuriyet tarihinde ilk kez kullanıldı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, Balyoz Davası sanığı ve çok sayıda fişleme dosyasında imzası bulunan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nu açığa almasının ardından, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nu, Pazartesi günü itibariyle açığa aldığını duyurdu.

Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu, bunların olumlu gelişmeler olduğunu, hukukun işlemesi anlamına geldiğini söyledi.

Cihan muhabirine konuyu değerlendiren Tarımcıoğlu, halk arasında kullanılan 'Geciken adalet, adalet değildir' sözünü hatırlattı. 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nun açığa almayı düzenleyen 65. maddesinin çok açık olduğunu dile getiren Tarımcıoğlu, "Bu 65. madde YAŞ kararlarından önce de vardı. Herhangi bir soruşturmada bir rütbeli suçlu veya suçsuz, bazı delillere dayanarak savcı dava açmıştır. O zaman gerçekten hukuk kanunları uygulanmış olsaydı, bu işlem daha önce yapılmış olurdu. 65. madde çok açık ve net, bu savsaklandı, çok gecikildi. Gelinen nokta, kanunun uygulanması anlamına gelir. Olumlu bir gelişmedir, hukukun işlemesi anlamında. İlk işlem bu şekilde yapılmalıydı." dedi.

Açığa alma olayının her hadise için yapılamayacağına dikkat çeken Tarımcıoğlu, olayların kendi içinde ayrı ayrı düşünülmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

"CUMHURBAŞKANINI KARŞILAMAMAK KANUNLARIN RUHUNA AYKIRI"


Ayrıca, Türkiye'nin NATO nezdindeki askeri temsilcisi Hava Korgeneral Mehmet Veysi Ağar'ın zirve için Lizbon'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü karşılamamasını da değerlendiren Tarımcıoğlu, yapılanın kanunların ruhuna, Anayasaya aykırı olduğunu vurguladı. "Nihayet cumhurbaşkanıdır, cumhurun başkanı, bir başkomutandır." diyen Tarımcıoğlu, şöyle devam etti:

"Teammüllere aykırıdır, töreye aykırıdır. Töre, halkın geleneğidir. Askeri ve idari teamüller vardır; cumhurbaşkanında mutlaka ayağa kalkılır, karşılanır, uğurlanır. Saygıda kusur edilmez. Cumhurbaşkanı bir makamdır. Şahıslar gelip geçicidir. Türk milletinin birlik ve beraberliğini temsil eder. Nereden bakarsanız yanlış bir davranıştır. Askeri ceza kanunlarında bir karşılığı var mıdır; hayır yoktur. Nihayetinde 'karnım ağrıyordu gitmedim' mazereti olabilir."

Lizbon'daki skandalın, Korgeneral Aslan Güner'in 3 yıl önce Hayrünnisa Gül'le tokalaşmamak için Esenboğa Havalimanı'ndaki karşılama töreninde protokol sırasından ayrılmasını hatırlattığını ifade eden Tarımcıoğlu, Genelkurmay Başkanlığı'nın, olayın üzerinden 3 yıl geçtikten sonra bir açıklama yaptığını ama bunun kimseyi tatmin etmediğini söyledi.

"Umarız üç sene sonra böyle bir açıklama gereğini hissetmezler Genelkurmay." diyen Tarımcıoğlu, "Bu doğru bir şey değil. Millet ve devlet arasından bir uçurumun açılması, herkes bakımından mahsurludur. Demokrasinin yerleştirilmesinde şu düşünülmeli; kurumlar kalıcıdır, şahıslar geçicidir." diye konuştu.

NATO'daki en üst düzey Türk komutanı olan Veysi Ağar'ın zirveden iki gün önce Lizbon'a geldiği, kendisine "Cumhurbaşkanını karşılayacak mıyız?" diye sorulunca da "Ne karşılaması, zaten karısını da alıp gelmiş." dediği öne sürülmüştü.

Diplomatik Kaynaklar ise Ağar'ın, Lizbon Havaalanı'ndaki cumhurbaşkanını karşılama törenine katılmadığını doğrularken, komutanın Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü kaldıkları otelde de üniformasıyla karşılamadığını ifade etmişti.CİHAN

Emekli Tuğgeneral Tanrıverdi: Silahlı kuvvetlerin itibarını korumak için görevden alma uygun

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün 3 generali görevden almalarının yankıları sürüyor. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, silahlı kuvvetlerin hem itibarını korumak hemde idarenin etkinliğini, otoritesini tesis etmek amacıyla bu işlemin uygun olduğunu söyledi.

Cihan muhabirine konuşan Tanrıverdi, görevden alınanların zaten kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2010 tarihinde emekli olmaları gerektiğini belirtti. Dolayısıyla emekliye sevk edilmeyip de yargı yolunu bahane ederek görevde tutulmalarının zaten hata olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, herhangi bir görevde bulunmalarının da uygun olmadığını kaydetti.

Tanrıverdi, sözkonusu kişilerin, aslında daha önce de açığa alma nitelikleri bulunan bir suçla suçlanarak, haklarında iddianame hazırlanmış kişiler olduğunu ifade etti. Tanrıverdi, şöyle devam etti: "Görevden almanın akabinde herhalde açığa alma işleminin de olması gerekir. Hem hukukun uygulanması, hem de idarede, özellikle silahlı kuvvetlerde darbe hazırlığı iddiasıyla ağır bir suçla itham edilen kişilerin görevde bulunmaları, silahlı kuvvetleri sarsıcı bir durumdur. Çünkü mahiyeti üzerinde ayrışmaya sebep olur. 'Darbeci zihniyeti savunanlar, savunmayanlar' diye ayrışmaya sebep olur. O bakımdan silahlı kuvvetlerin hem itibarını korumak hem de idarenin etkinliğini, otoritesini tesis etmek amacıyla bu işlemin uygun olduğu kanaatindeyim. Önemli bir işlemdi, geç kalmış bir işlemdi."

"CUMHURBAŞKANI VE EŞİNE SAYGI GÖSTERMEYİ İÇİNE SİNDİREMEYENLER GÖREVDE KALMAMALI"

Ayrıca, Türkiye'nin NATO nezdindeki askeri temsilcisi Hava Korgeneral Mehmet Veysi Ağar'ın, zirve için Lizbon'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü karşılamamasını da değerlendiren Tanrıverdi, "Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının yurt dışındayken karşılanmaması veya aleyhinde söylenmiş sözler, devletin en yüce makamına karşı yapılmış bir saygısızlık olarak telakki edilmesi gerekir. Yurt içinde veya yurt dışında sayın cumhurbaşkanını eşli veya eşsiz olarak karşılanmasıyla ilgili protokol yönergesinin mutlaka garnizon komutanlarının da cumhurbaşkanına ve eşine gerekli saygıyı gösterecek tarzda yeniden düzenlenmesi gerekir kanaatindeyim. Sayın cumhurbaşkanımızın seçimine müteakip bu protokol yönergesinde bir değişiklik yaparak 'cumhurbaşkanının eşli olduğu zaman garnizon komutanı tören kıtasının başına geçmek' gibi karşılamamaya bahane bulucu bir düzenleme geliştirilmiş. Bunun değiştirilmesi gerekir. Sayın cumhurbaşkanı ve eşine saygı göstermeyi içine sindiremeyenler de aslında görevde kalmamaları gerekir." diye konuştu. CİHAN

STK'lar üç komutanın görevden alınması kararını destekledi

Sivil toplum kuruluşları (STK), İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı'nın iki tümgeneral ve bir tuğamirali görevden almasına destek verdi. Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Latif Selvi, ülkenin kaosa sürüklenmesinde rol aldıklarıyla ilgili somut veriler bulunan üç komutanla ilgili yapılan tasarrufu çok yerinde bulduklarını söyledi.

İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı'nı kutlayan Selvi, iki bakanın devlet otoritesinin gereğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Türkiye'de kimsenin kanunların, hükümetlerin ve devletin üzerinde olmadığını vurgulayan Selvi, "Bir takım hukuksuzluklara karışmış, hatta devletimizin nezdinde bir takım mahkemelerde yargılanma noktasına gelmiş, hatta maalesef ülkemizin kaosa sürüklenmesinde rol aldıklarıyla ilgili somut veriler, bilgiler ortadayken görevde kalmaları temin edilmiş olan üç tane generalimizle ilgili yapılan tasarrufu çok yerinde bulduk. Eğer suç işleyen varsa herkes suçunun karşılığını görmelidir." dedi.

Kimsenin keyfi davranma yetkisine sahip olmadığını belirten Selvi, "Bunun için askeriye de diğer güvenlik birimleri de toplumun bütün kesimleri de aynı şekilde hukuka saygılı ve bağlı olmak durumundadır. Bugüne kadar maalesef kendilerini layüsel olarak görerek yapmış oldukları bütün hukuksuzlukları görmezden gelinmiş ve ülke adına bir takım olumsuz tasarruflara isimler karışmış olan bu insanlar varlıklarını sürdürmüşlerdi. Biz bugün itibariyle Türkiye'de bir hukuk devletinin var olduğunu ve bakanlarımızın hükümetimizin ve devlet yetkililerinin görev başında olduğunu gösteren bir uygulamadır. Takdirle karşılıyoruz. Konya sivili toplum kuruluşları olarak eğer suçu varsa suçluları mutlaka cezalarını çekmelidir. Birileri imtiyazlı olarak işlediği tüm suçlara rağmen görevinin başında kalması asla söz konusu olamaz." diye konuştu.

Mahkemeye intikal eden boyutlarıyla irdelendiğinde, bu komutanların asla silahlı kuvvetler bünyesinde görev yapmamaları gerektiğini dile getiren Latif Selvi, şunları kaydetti: "Canımızı, malımızı her şeyimizi emanet ettiğimiz kurum vazifesini herkesten daha dikkatli olarak yerine getirmeli ve asla bunun ihlaline dönük olarak hatta kanunlarımızda suç sayılan bir takım fiillerin muhatabı asla olmaları gerekirdi. Bu insanların işledikleri suçlar ortadayken ve bunlar mahkemelerde yargılanırken terfi ettirilmesi, hatta askeri mahkeme kararıyla da bunun desteklenmesi doğru bir uygulama değildir. Bakanlarımızı tebrik ediyoruz ve bu cesaretle olumlu adımları atmaya devam etmeleri gerektiğini, milletlin arkalarında olduğunu bilmelerini istiyoruz."

Konya Özgürlük ve Demokrasi Platformu sözcüsü Ali Akın da söz konusu generallerin görevden alınmasının demokrasilerde olması gereken bir süreç olduğunu söyledi.

"Bu süreci çok anormalmiş, olağanüstüymüş gibi karşılayanlar olabilir." diyen Akın, Türkiye'nin ileri demokrasiye doğru yola çıktığını, herkesin kabul etmesi gerektiğini bildirdi.

İleri demokrasi isteyen bir ülkede bu uygulamayı demokratik bulduklarını dile getiren Akın, "Bu görevden almalar olmasaydı tenkit edilebilirdi. İlk olması dolayısıyla hepimizin sivil iktidarı, hükümeti takdir ettiği bir süreç oldu. Bu tür demokratik adımlarının ardından hükumetin arkasında duracağız." ifadelerini kullandı. CİHAN

Pakdemirli: Üç generalin görevden alınması bir başlangıç

Eski Başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, "Balyoz" soruşturması kapsamında üç generalin görevden alınmasının, hukukun işlemesi adına önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Askerin kışlada mı yoksa dışarıda mı bulunduğunun belli olmadığını vurgulayan Pakdemirli, "Asker kışlada değil. Asli görevinin dışında işlerle uğraşıyor." dedi.

Ekrem Pakdemirli, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Geçmişte bu kadar komplo teorilerinin dışında elde deliller varken, yazılı dökümanlar, camilerin bombalanması, uçakların düşürülmesi, insanların nerede toplatılacağına varıncaya kadar planlar yapılmış bir sistemde sen komuta kademesini sorumlu tutmuyorsun. Birileri yapmış; öyle şey mi olur? Burada bir ordu varsa, alttaki general veya albay kendi başına bir iş yapıyorsa demek ki komutanını dinlemiyor. O kişiyi görevden al. Komutanın haberi varsa, onu da görevden al. Ordu kışlada olmadığı için farklı hareket etmek lazım. Görevden alınmaları iyi olmuş. Bir başlangıçtır."

Pakdemirli, geçmişte darbe planlarına "kâğıt parçası" diyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğu'n da o zaman görevden alınmas gerektiğini kaydetti. CİHAN

Emekli Hava Yarbay Diker: Görevden alma darbe değil, hukukidir

Emekli Hava Yarbay Tevfik Diker, hükümetin, hukuktan ve demokrasiden yana adımlar atmaya hızla devam etmesi gerektiğini belirterek, yapılanın bir darbe değil, hukuki olduğunu söyledi.

Üç generalin görevden alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Diker, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un açıklamalarının, demokratik ve hukuk devleti ilkelerine ters düştüğünü ifade etti.

Bakanların, 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesine dayanarak bu işlemi yaptıklarını hatırlatan Diker, "Yapılan işlem hukukidir. Bir hukuk uygulamasına, seçilmiş bir milletvekili ve TBMM'de temsil edilen bir siyasi parti grup başkan vekili nasıl bu bir darbedir diyebilir. Anadol'un bu beyanıyla CHP bir kere daha demokrasi ve hukuk devleti açısından sınıfta kalmıştır. Bakanların aldıkları karar bence geç alınmış ama yerinde bir karardır. Milli Savunma Bakanı Gönül ve İçişleri Bakanı Atalay, 3 general ile ilgili açığa alma kararını Ağustos YAŞ toplantısı öncesi alsaydı, bugün bu sıkıntılar yaşanmayacaktı. Ne yazık ki iki ilgili bakan o günlerde bu yetkilerini kullanmadılar veya kullanamadılar." dedi.

Ağustos YAŞ toplantısında, Başbakan Erdoğan'a rağmen oy çokluğuyla bir üst rütbeye terfi ettirilen 3 general hakkında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından terfilerinin uygulamasının önünü açacak bir karar verildiğini hatırlatan Diker, başbakanlığın AYİM kararına yaptığı itirazın ise ret edildiğini söyledi. 12 Eylül'de yapılan referandumda yüzde 58 evet çıkmasının bu şekilde hareket etmeye adeta mahkum ettiğini savunan Diker, açığa alınmanın AYİM kararını durdurmayacağını, 3 generalin mahkeme kararıyla korgeneral rütbesine terfi edebileceğini ama açığa alındıkları için yeni rütbelerinin karşılığı görev ve makamda bulunamayacaklarını kaydetti. Ortaya çıkan durumun, yeni hukuki tartışmaları da beraberinde getireceğini anlatan Diker, şöyle devam etti:

"Bu tablonun baş sorumlusu Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'dür. Sebebi de çok açıktır; elindeki yasal yetkiyi kullanmakta geç kalmıştır. Bu olayla kazanan hukuk devleti ve demokrasi olmuştur. Hükümet, hukuktan ve demokrasiden yana adımlar atmaya hızla devam etmelidir." CİHAN

Ahenk Hukuk Derneği: Askerlerin görevden alınması geç de olsa doğru bir karar


Ahenk Hukuk Derneği, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün Balyoz darbe planında adı geçen 3 generali görevden almasını 'geç ama doğru bir karar' olarak nitelendirdi.

Ahenk Hukuk Derneği Başkanı Hayati Selamet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada her iki bakanın 926 S. TSK Personel Kanunu'nun 65. Maddesi ile kendilerine tanınan hakkı kullandığını hatırlattı. Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tümgeneral Abdullah Gavremoğlu açığa alma işlemine tabi tutulmuşlardır. TSK Personel Kanunu 65. Maddesinin a bendinde belirtilen şartların, görevden alınan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tümgeneral Abdullah Gavremoğlu için geçerli olduğuna işaret eden Selamet, şunları söyledi: "Her iki bakanlık kararı geçte olsa yerinde ve doğru olarak alınmış kararlardır. Görevden alınan subayların ordu içindeki yetki ve konumları kendilerine yönelik soruşturma ve yargılamaları etkileyebilecek niteliktedir. Kaldı ki aynı kanunun c fıkrasının 1 nolu bendinde belirtildiği üzere açığa alınma işlemine maruz kalan askeri personelin özlük hakları da koruma altına alınmıştır. Yani yargı süreci tamamlandığında açığa alma işlemine tabi tutulmuş olan ilgili askeri personel beraat ettiği taktirde hiçbir hak kayıpları söz konusu olmayacaktır."

Bakanlık tasarrufları ile Türkiye'deki sivil ve demokratik rejimin daha güçlü bir kimlik kazandığını kaydeden Hayati Selamet, "Bu süreçte açığa alma işlemine tepki gösterenleri ise ibretle izlemekteyiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında sivil ve demokratik bir rejimin savunuculuğunu yapması gereken bir kısım siyasilerin, açığa alma işlemine karşı takınmış oldukları olumsuz tavrı ise ibretle izlemekteyiz. Hükumetin bu tasarruflarla yetinmemesi, aynı konumda olan diğer subaylar içinde gerekli olan açığa alma işlemini yapmasını beklemekteyiz." diye konuştu. CİHAN

BDP Grup Başkanvekili Ata: Daha kararlı adımlar atmak gerekiyor

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün üç generali açığa almasıyla ilgili, "Ülkede bir ilk olmasının yarattığı şaşkınlığı bir tarafa bırakıp daha kararlı adımlar atmak gerekiyor." dedi.

BDP Grup Başkanvekili Ata, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Üç generalin açığa alınmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Ata, şunları söyledi:

"Türkiye'de demokratikleşme, askeri vesayetin kaldırılması bir çok kesim açısından beklenti oldu. Bunun Türkiye'de bir ilk olması belki şaşılacak durum olacaktır, üzerinde durulması gereken bir durum olacaktır. Gördüğümüz odur ki Türkiye bir an önce demokratikleşmeyi getirecek çok daha kararlı adımları atabilsin. Darbeler tarihi olan ülke için demokrasiye geçiş sürecinin sancılarını yaşıyoruz. Üç generalin görevden alınması ülkede bir ilk olmasının yarattığı şaşkınlığı bir tarafa bırakıp daha kararlı adımlar atmak gerekiyor." CİHAN

İLGİLİ HABER

GÖNÜL, TÜMGENERAL HALİL HELVACIOĞLU'UN AÇIĞA ALDI


Anahtar Kelimeler:

Vecdi Gönülaçığa alma

24 Kasım 2010 - 10:50:21
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

20:27Türk bayraklı gemiyi kaçırma girişimi
19:40Erdoğan'dan basına pankart eleştirisi
18:34'Çuval'dan tapu çıktı
18:22SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ HALAYLARLA ANDILAR!
16:50İntihar ettiği iddia edilen askerlerin aileleri ağlıyor
15:11"Islak İmzalı belgede ben de çalıştım!"
14:42Perinçek "Kadim dost Öcalan" için dava açtı
14:16YARSAV'ın genel kurul toplantısı ertelendi
13:05Erdoğan'dan Kosor'a anlamlı armağan
12:081 milyon liralık lüks otomobil operasyonu
11:44Mahkeme, İLKSAN'ı haksız buldu
11:07Bütçe Tasarısı Komisyon'da kabul edildi
10:57YÖK'ün logosu ve ismi değişiyor
10:30Karayılan'ın sevgilisi tedavide yakalandı
10:07Erdoğan: Başörtülü vekil olabilir
09:43ABD'de WikiLeaks alarmı
09:36Ata arşivine Koşaner rötuşu
09:33Tantan ve Türk "Hayata Dönüşü" anlattı
09:30Paris bastırdı zafer İstanbul'un
09:21Hakkâri'de gerginlik: Yüksekova karıştı
09:19YARSAV'DA TÜM İŞLER KARIŞTI
09:17Erdoğan talimat verdi: Genelkurmay...
00:34Davutoğlu, "100 Küresel Entelektüel" listesinde
00:10Cumhurbaşkanı Gül Türkiye'ye döndü
23:55En başarılı büyükşehir belediye başkanı
22:58Engellilere pozitif ayrımcılık getireceğiz
22:15Şarkışla'dan Pakistan'a yardım
20:26Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tekne gezintisi yaptı
19:41Keşan'da sağanak yağmur etkili oldu
19:09"Hırvatistan'la ortak hedefleri paylaşıyoruz"
Daha fazla haber göster
18:43Samanyolu okullarından kan bağışı kampanyası
18:41Binanın yıkımını Toplum Destekli Polis sağladı
18:07Haşim Kılıç'a saldırıda ilginç gelişme!
18:01Wikileaks iddialarına diplomatik yanıt
17:50Türkiye, Lübnan, Suriye ve Ürdün imza attı
17:50Abdullah Gül CleanTech forumunda konuştu
17:43Av hayvanlı kurtuluş gününe soruşturma
17:30Siirt'te plastik patlayıcı ele geçirildi
17:25Füze savunma mimarisine Türkiye damgası
16:57Türk hacıda domuz gribi çıktı
16:27ÖZAL: YENİ TANIK VE İFADELER VAR
16:22Öcalan: 1 Marta kadar... Aradan çekileceğim!
16:18Cem garipoğlu'nun yargılanmasına devam edildi
15:25Atlasjet yetkilileri, tekrar hakim karşısına çıkacak
15:07El Hindi: Türkiye geri adım atamaz
14:53İsrail'den Erdoğan'a eleştiri
14:35Hizmet-İş: Türkiye normalleşiyor
14:29Katliam, kız kaçırma kaynaklıymış!
14:11Ahmet Özal Çankaya Köşkü'nde
14:08Ceyda Erem ifade verdi
14:05Erdoğan'a bir ödül de Libya'dan
14:02GÜL: AVRUPA'NIN EN SAĞLIKLI ADAMIYIZ!
13:47Haşim Kılıç: Türkiye'de yargı sorunlu
13:17YAŞ 30 kasımda toplanacak
13:15ERBAKAN'IN ÇIKACAĞI PLATFORM DEVRİLDİ
13:04Adliye önünde iki şüpheli paket
12:48Saadettin Saran şüpheli sıfatıyla ifade vermiş
12:23Trafik cezaları SMS ile bildirilecek
12:22Evi kurşunlanan İ.M: İddialar doğru değil
12:17Atlasjet'in 4 yöneticisine dava
12:03YİD modeliyle 83 milyar dolarlık karayolu
12:01Cem Garipoğlu'nun akli dengesi yerinde
11:46"Türkiye Anayasası bir karargah anayasasıdır"
11:41HAŞİM KILIÇ'A YUMURTALI SALDIRI
10:46Örgüt propagandasına 10'ar ay hapis
10:20Apo'dan Baydemir'e: Zırtapoz amacın ne
10:16Saadettin Saran adliyede ifade verdi
09:58Askerler neler anlatıyor neler?
09:57Mehmetçik Vakfına da güven azaldı
09:31Minibüs şarampole yuvarlandı
08:58'Bu tazminat davalarıyla bizi baskı altına almayın'
08:36‘Açığa alma kararını önceden biliyordum’
08:06Emniyet suça karışan polisleri affetmedi
08:00CHP il başkanlığındaki işgal sona erdirildi
07:50Trafik cezasında yüzde 50 indirim kalkıyor
07:43ÜNLÜ OYUNCU TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ
03:14Rüşvet iddiası: Profesör gözaltına alındı
02:55Askerdeki ikizlerden biri top altında şehit oldu
02:10Aralık ayı Ankara'da üst düzey yoğunluk
01:27KURTULUŞ GÜNÜNDE AVCI ŞOKU!
01:03Eylemci işçilerden biri rahatsızlandı
00:41"Eylem sınırları aşan noktada"
00:01Mehmet Ali Ağca, Papayı neden vurduğunu yazdı
23:2262 işçi yemekten zehirlendi
22:33Hanefi Avcı hakkında iddianame
21:22Bülent Arınç'ın teyzesinin kızı vefat etti
20:41Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası
20:37İşcilerin CHP'ye işgal eylemi sürüyor
19:45Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz
19:39Oana'nın yeni başkanı bengi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Tehditlere bırakacak pabucumuz yok”
 
 
Alper GÜRKAN
Naipaul, muhafazakâr medya ve düşünce özgürlüğü
 
 
Ayhan BİLGEN
Halk anayasa yapabilir mi?
 
 
Mustafa YILDIZ
Kafa karışıklığını durultma çabası
 
 
Necmettin EVCİ
Yükselme aralığında Türkiye
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Tek Türkiye: Birleştirirken Bölmek
 
 
 
 
Erdoğan: Başörtülü vekil olabilir
 
"Islak İmzalı belgede ben de çalıştım!"
 
YÖK'ün logosu ve ismi değişiyor
 
Telefonda sabit ücret kalkıyor mu?
 
Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
 
 
 
 
 
 
 
"İnsan ancak anladığı şeyi duyar."
GOETHE
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.481
1.491
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.295 2.345
 
 Altın
64.85 65.35
 
 IMKB
66147  
 
 
İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?...
 
Numan Kurtulmuş: AK Parti eleştirdiği anti demokratik yapılara benzedi
 
 
 
 
  Efsane dizi 'Kurtlar Vadisi Pusu'yla ilgili olarak flaş bir gelişme konuşuluyor.  
 
 
 
  Kanalın iki önemli ismi Mehmet Ali Birand ve Cüneyt Özdemir twitter'da fena kapıştı..    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin