DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Salı 30 KASIM 2010
GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI! Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi BURSA'NIN ZİRVE İNADI DEVAM EDİYOR: 2-0 Kremlin'den WikiLeaks açıklaması Rice: Diplomatlarımızla gurur duyuyoruz BURSA-KAYSERİ MAÇI KADROSU VE NOTLAR Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI Erdoğan'a 'Kaddafi İnsan Hakları Ödülü' verildi habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
İlhan AKKURT
 
Aliya RAHTE
 
 
 
ABD'de WikiLeaks alarmı
 
 
 
ABD Dışişleri Bakanlığı WikiLeaks'te yayınlanması beklenen ve ABD'nin PKK'ya destek verdiğini de içeren belgeler nedeniyle Ankara'yı arayarak 'ilişkilerin etkilenmemesini umduğunu' iletti. Ankara, 'önce belgeleri görelim' yanıtını verdi
 
Afganistan ve Irak işgalleriyle ilgili yüzbinlerce gizli belge yayınlayarak büyük skandalları açığa çıkaran WikiLeaks'in ABD yönetimi ile ilgili yeni belgeler yayınlayacağını duyurmasının ardından alarma geçen ABD yönetimi başta Ankara olmak üzerine müttefiklerini bilgilendirmeye başladı. Diplomatik ilişkileri ile ilgili gizli bilgilerin ortaya çıkmasından endişe eden Washington, müttefiki olan ülkelerdeki diplomatlarınında kovulmasından kaygılı. Söz konusu belgelerde adı geçen ABD müttefiki ülkeler İngiltere, Kanada, Avustralya, Danimarka, Norveç ve İsrail'deki Amerikan büyükelçileri, yayımlanacağı tahmin edilen gizli belgelerin içeriği konusunda yetkililere bilgi verdi.

AKŞAM'ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Ankara Wikileaks.com adlı internet sitesinde yayınlanacak belgeleri merakla beklerken, ABD yakın müttefiki İsrail gibi Türk Dışişleri Bakanlığı'nı da aradı. Diplomatik kaynaklar telefonun kim tarafından kime edildiği konusunda bilgi vermezken, görüşmenin ABD tarafından 'Belgelerdeki bilgiler içinde Türkiye'yi üzebilecekler de olabilir' demek için yapıldığını belirttiler.

ABD: İLİŞKİLER BOZULMASIN
Bu kapsamda, ABD Dışişleri Bakanlığı, yayınlanacak belgeler arasında Türkiye'yi üzebilecek nitelikteki bilgi ve değerlendirmelerin de bulunabileceğini belirtirken, 'İki ülke arasında özellikle terörle mücadele konusundaki işbirliği aynı şekilde devam edecektir' mesajını iletti. ABD tarafı, bu belgeler nedeniyle ikili ilişkilerin 'bozulmaması' temennisinde de bulunurken, 'Sizinle ilgili olan belgelerin içeriklerinin ilişkilerimizi etkilemeyeceği umudunu taşıyoruz' temennisinde bulundu. Ankara'dan 'Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele konusundaki işbirliği tabii ki devam edecektir. Ama önce belgeleri görelim' yanıtını aldı. ABD hassas bilgiler ve diplomatik protokolerden oluştuğu sanılan belgelerin çıkarlarına zarar vereceğinden endişe ediyor. Belgelerin ABD'ye güveni sarsabileceği ve bunun Washington'ı utandırabileceği kaydediliyor. El Hayat gazetesinin haberine göre, belgelerde ABD'nin PKK'ya, Türkiye'nin ise Irak'ta El Kaide'ye yardım ettiği iddia ediliyor.

Clinton'dan açIklama İsteyecek
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, söz konusu iddialar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu hafta sonu Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yapacağı görüşmede de gündeme gelecek. Türk tarafının belgelerin içeriğine ABD'den açıklama isteyeceği vurgulanıyor. Bakan Davutoğlu, dünyanın en saygın dergilerinden Foreign Policy'nin bu yıl ikincisi düzenlenen 'En Önemli 100 Küresel Entelektüel' listesinde yer alması nedeniyle Washington'da düzenlenecek etkinliğe katılacak. Foreign Policy'nin 'Bu kişilerin 2010 yılında dünyayı biçimlendiren büyük düşünceleri oldu' anonsuyla duyurduğu listede yer alan Davutoğlu, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve küresel konuların ele alınacağı temasları çerçevesinde, ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon ile bazı üst düzey milletvekilleri ve senatörler ile görüşecek. Bakan Davutoğlu, Washington'da bulunan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ile de bir araya gelecek. Davutoğlu, Georgetown Üniversitesi ve Brookings Enstitüsü'nde de Türkiye'nin dış politikası üzerine konuşmalar yapacak. Listede Davutoğlu'nun yanı sıra İstanbul doğumlu Ermeni asıllı Amerikan ve Türk vatandaşı ekonomi profesörü Daron Acemoğlu da yer alıyor.

PKK ile El Kaide ayrımı yapılmıyor
WIKILEAKS'in 'Türkiye'nin Irak'taki El Kaide'ye yardım ettiğine' yönelik iddialarıyla ilgili olarak, Türkiye'nin teröre destek vermesinin söz konusu olamayacağı belirtildi. Diplomatik kaynaklar, terörle mücadelenin Türkiye'nin temel önceliklerinden birisi olduğunu vurgulayarak, 'Türkiye'nin başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı kararlı bir mücadele yürüttüğüne' işaret ettiler. Türkiye'nin terörle mücadeleye bakış açısının PKK terör örgütüyle mücadele ile sınırlı olmadığını, terör örgütleri arasında ayrım yapılmadığını belirten diplomatik kaynaklar, son yıllarda Türkiye'de PKK terörü ile mücadelede olduğu gibi El Kaide terör örgütüne karşı da önemli operasyonlar yapıldığına dikkati çektiler. Kaynaklar, Türkiye'nin, dost, müttefik ülke ABD ile, PKK ile mücadele alanında yürüttüğü etkin işbirliğini değerli bulduğunu, işbirliğinden memnuniyet duyduğunu kaydetti. AKŞAM

ABD müttefik ülkeleri bilgilendiriyor


LONDRA- Amerikalı diplomatlar, müttefiklerini, WikiLeaks internet sitesi tarafından açıklanacağı ifade edilen belgelere ilişkin bilgilendiriyor. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sözcüsü Steve Field, ABD Büyükelçisi Louis Susman'ın, ''belgelerin olası içeriğine ilişkin İngiltere hükümetine bilgi verdiğini'' söyledi. Field, açıklanacak belgelerin içeriğine ilişkin ayrıntılara değinmedi.

İtalya'da da Dışişleri Bakanı Franco Frattini, ABD Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünü, belgeler arasında İtalya ile ilgili olanların da bulunacağının, belgelerin sayısının binlerce olacağının, içeriklerinin ise şimdiden tahmin edilemeyeceğinin söylendiğini ifade etti.

Kanada ve Norveç hükümetleri de olası belgelere ilişkin kendilerine ABD tarafından bilgi verildiğini açıkladı. Öte yandan ABD'nin, İsrail'i de bilgilendirdiği kaydedildi.

Belgelerin hafta sonunda açıklanması bekleniyor ancak zamanlama konusunda kesin bir açıklama yapılmadı.

ABD'nin Irak Büyükelçisi James F. Jeffrey, açıklanacak belgelerin içeriğinden kaygılı olduklarını, belgelerin açıklanmasının, uluslararası diplomaside güçlüğe yol açacağını söyledi. Jeffrey, ''Yeni belgelerin açıklanacak olmasından dolayı kaygılıyız'' dedi. ''WikiLeaks buradaki işime kesinlikle berbat bir engel çıkarıyor'' diyen Büyükelçi Jeffrey, bu belgelerin açıklanmasının arkasındaki güdüyü anlayamadığını ifade ederek, ''Bunun bir şeye yardımı olmayacak ama buradaki çalışmalarımızı yıpratacak'' dedi.

-ABD DIŞİŞLERİ AÇIKLAMASI-

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, belgelerin açıklanma planını kınadıklarını söyledi.

Crowley, gizli diplomatik yazışmaların açıklanacağını, bunun da ''hayatları ve çıkarları tehlikeye atacağını'' ifade etti.

ABD Hükümetinin, ilgili ülke hükümetlerini uyarmaya devam ettiğini ifade eden Sözcü Crowley, olası içerik konusunda ilgili hükümetlere destek sağlandığını belirtti. AA


Anahtar Kelimeler:

WikiLeaksTürkiye-Amerika

27 Kasım 2010 - 09:43:34
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:11Türk parlamenterlerden Rusya'ya çıkarma
00:05ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
23:59Kış bakımını yaptırın aracınız yolda kalmasın
23:49Yunanistan yetimhanenin iadesinden memnun
22:41Çevik kuvvet polisine ses bombalı saldırı
22:35Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi
21:55Ulusal Kanal konferansı: Dine ağır hakaretler
20:22Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi
20:17Teröristlere ait mayın imha edildi
20:13DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU
20:08GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI
19:47Erdoğan'a 'Kaddafi İnsan Hakları Ödülü' verildi
19:32Erdoğan, Turgut Reis'in türbesini ziyaret etti
19:13APA'nın başkan yardımcısı Türkiye
18:16Gül'den muhafız alay komutanlığına ziyaret
18:05KPSS sınavında mum ışığında soru çözmüşler
17:57DAVUTOĞLU ABD'YE TEŞEKKÜR ETTİ
17:42ÇYDD ve ÇEV, Poyrazköy'le birleşsin
17:39YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı
17:24Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi
16:56KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ
16:50Koçum, son yolculuğuna uğurlandı
16:47Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi
16:31Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma!
16:27Kaddafi Ukraynalı hemşiresiz yapamıyor
16:07AZERBAYCAN, RUSYA VE İRAN'DAN AÇIKLAMA!
15:53"Savarona" iddianamesi kabul edildi
15:44YAŞ yarın toplanacak
15:44Nükleer santrale Kremlin'den onay
15:41Menderes Türel, WikiLeaks'i yalanladı
Daha fazla haber göster
15:29İşten çıkarılan işçiler açlık grevine başladı
15:28İsrail, ABD olmadan operasyon düzenleyebilir
15:24AK PARTİ'Yİ KAPATMA "ADLİ DARBE"
15:19Sivas Davası, Ergenekon ile birleştirildi
15:12Erdoğan: Türkiye'nin AB üyeliği ciddi ele alınmalı
14:57Yaşar Yakış: Biz de bilgi topluyorduk
14:48Yıldırım: Seferler normale dönecek
14:47Başbakan uyardı, VIP geçişleri yüzde 50 azaldı
14:45Van belediye başkanına "Nevruz" soruşturması
14:42Erdoğan, Libya'da Zirvesine katılıyor
14:38ABD'den Türkiye'ye terörle mücadele ziyareti
14:02Bininci hastasını taşıyan hava ambulansına plaket
13:59İfadesi alınan kadın subay serbest bırakıldı
13:56E.Tümamiral güven 750 lira nafaka ödeyecek
13:55Şimşek, WikiLeaks belgelerini yalanladı
13:18Albayrak ailesinin acı günü
13:10WikiLeaks'TE "BALYOZ" OPERASYONU
13:02Şule Perinçek'den Kur'an'a aşağılama!
12:58Bin 758 belge Yunanistan ile ilgili (WikiLeaks)
12:448'i üniversiteli 15 PKK talimatçısı yakalandı
12:23Clinton, 17.15'te açıklama yapacak
12:20ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
12:16Çelik: İbrahim Şahin'in hareketlerini sevmem
12:01Gerçeker: İstinaf'lar faaliyete geçmeli
11:53Başbakan Erdoğan Libya'ya geldi
11:51AİHM, Uzan'ı yarın görüşecek
11:37Ergenekon'un Sivas sanıkları adliyede
11:35Ankara'da PKK operasyonu: 40 gözaltı
11:24WikiLeaks Filmi'nin aktörleri
11:18Bakan Yıldız ifade verdi
11:17Vestel, TSK'ya 8 insansız hava aracı üretecek
11:15Bakan Yıldız, saldırı ile ilgili ifade verdi
10:47İP'in Savcı Öz'e açtığı dava reddedildi
10:40WikiLeaks'ta ismi geçen Taner Yıldız konuştu
10:24İstanbul'a 3. havaalanı
09:583 generali İmralı yakacak
09:55SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti
09:52AYİM'den çıkacak karar kaosa neden olabilir
09:46Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Erbil'e geliyor
09:38HAYDARPAŞA HASARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
09:34'Mısır Çarşısı'nda karar bozan kareler
09:25TMSF Başkanı’nın odasında Cine5 kavgası
09:16Darbenin belgesi gözlemci raporu
09:05Başbakan Erdoğan Libya'ya gitti
08:53Yolcu Söğütlüçeşme'ye yönlendiriliyor
08:39'Eteklerindeki taşları dökmesini bekliyoruz'
08:26Wikileaks: Türkiye'nin Osmanlı duruşu...
08:17Rüşvete 34 yıl!
08:05GATA'ya by-pass
07:48Dizi oyuncusu kumardan gözaltına alındı
07:45İçtihatlar 'görevden almalar doğru' diyor
02:02WikiLeaks'tan: İstesek tankları sokağa indirirdik
00:51WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
00:01Tasavvuf musikisi mest etti
23:33WikiLeaks, diplomasinin 11 Eylül'ü olacak
23:27Dışişlerinden Maariv'in iddiasına yalanlama
23:07ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
23:05WikiLeaks BELGELERİ DÜNYA BASININDA
22:55Davutoğlu müthiş tehlikeli ve deli!
22:37Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Saadet’in seçim sloganı!
 
 
Aliya RAHTE
İsteseymiş tankları sokağa indirirmiş!
 
 
İlhan AKKURT
Çağdaş uygarlık düzeyinin ulaştığı son nokta
 
 
Necmettin EVCİ
ABD kendi komplosuna kurban gidiyor
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Henüz asker olmamış birinin askerlik anıları…
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin