DOLAR 1.508 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı Afganistan'da 6 NATO askeri öldürüldü Dolar 1,51 lirayı gördü Berlusconi'den WikiLeaks yorumu Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi Borç yapılandırma tasarısı Meclis'te İran: Müzakereler 5 Aralıkta Cenevre'de Almanya: Amerika ile ilişkilerimiz sağlam WikiLeaks: Medvedev'in eşi bozuyor KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
El Hindi: Türkiye geri adım atamaz
 
 
 
Filistin direniş gruplarından İslami Cihad'ın Gazze'deki önde gelen liderlerinden Muhammed El-Hindi "Ebu Ömer", Habertaraf'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
İsmail YAŞA'nın röportajı...

Filistin'deki bölünmüşlük halinin yakın bir gelecekte sona ermesi ve uzlaşı sağlanması ümidi olmadığını ifade eden El-Hindi, İslami Cihad Hareketi'nin uzlaşı konusunda durduğu noktayı anlattı.

Hamas ve İslami Cihad arasındaki ilişkiye de değinen El-Hindi, Mahmud Abbas taraftarlarının kendisine yönelttiği suçlamalara cevap verdi.

Türkiye'nin son yıllarda benimsediği dış politika ve Türkiye-İsrail ilişkileri hakkındaki görüşlerini dile getiren El-Hindi, Türkiye-İsrail ilişkilerinde gelinen noktadan geri dönüşün mümkün olmadığını söyledi.

İslami Cihad lideri Muhammed El-Hindi, füze kalkanı ve NATO ile ilişkiler konusunda da Başbakan Erdoğan'ı ve Türk Hükümeti'ni mazur görerek, "Ne yapmasını gerektiğini en iyi tayin edecek olan Türk Hükümeti'dir" dedi.Birkaç gün önce Hamas liderlerinden Dr. İsmail El-Eşkar, bu aynı sonunda Şam'da Hamas ve Fetih hareketlerinin uzlaşı görüşmeleri için yeniden bir araya geleceğini söyledi. İslami Cihad uzlaşı konusunun neresinde?

Uzlaşının İslami Cihad'a göre iki şıkkı var. Birincisi, Hamas ile Fetih arasında uzlaşı konusu. Bu konuda bizim için önemli olan onların uzlaşıya ulaşmalarıdır. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıklar hükümet programıyla, güvenlik birimleriyle ve seçimlerle ilgili. Bütün bu konularda biz İslami Cihad olarak taraf değiliz. Seçimlere girmedik, hükümete katılmadık ve güvenlik birimleriyle de ilgimiz yok. Fakat bizim için önemli olan onların bir uzlaşı ve anlaşmaya varmalarıdır. Biz de iki taraf arasında sağlanan bu anlaşmayı destekleriz.

İkinci şıkkı ise ulusal programla ilgili. Ulusal program ise aslında herkesi çatısı altında toplayacak bir Filistin otoritesinin (Merciıyye Filistiniyye) oluşturulmasıyla ilgili. Şu anda Filistin Kurtuluş Örgütü denilen yapı var. Bu konu bizi ilgilendiriyor ve bu konuyu herhangi bir Filistin uzlaşısı için doğru kapı olarak görüyoruz. Biz, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün tüm Filistinli tarafların üzerinde anlaşacağı demokratik ve siyasi temeller üzerine yeniden yapılandırılmasına davet ediyoruz. Bu otorite herkesi çatısı altında toplayan ve herkes için bağlayıcı olan bir otorite olmalıdır. Hamas ve İslami Cihad da bu yapıya girmelidir. Çünkü ulusal bir otorite olmadan, siyasi programların da farklı olmasıyla problemler olacaktır. Şu anda önemli olan geçici olabilecek bir program üzerinde, hükümet ve seçimler gibi konularda uzlaşı sağlamak değildir. Bize göre doğru kapı, otorite inşasıdır. Ya en alt seviyeden de olsa herkesi temsil edecek bir siyasi program üzerinde anlaşacağız, ki bu da mevcut şartlarda mümkün değil. Çünkü bazıları müzakerelere bel bağlıyor ve müzakereleri tek seçenek olarak görüyor. Bazıları da "Filistin halkının seçeneği direniştir" diyor. en alt seviyeden de olsa herkesi temsil edecek bir siyasi program üzerinde anlaşmak bir yol. Bir diğer yol ise, anlaşmazlığa düştüğümüzde hakemliğine başvuracağımız bir otorite oluşturulması. Biz bu konuda ulusal bir otoritenin oluşturulmasına davet ediyoruz.

Görünüşe göre ikinci şık birincisinden daha öncelikli...

Biz ikinci şıkkın temel parçalarından biriyiz. Birinci konuda ise biz kolaylaştırıcı rolündeyiz. Tarafların anlaşması için belirli uzlaşı metinleri oluşturulmasına yardımcı oluyoruz. Fakat biz hükümetin, seçimlerin veya güvenlik birimlerinin bir parçası değiliz.Bugüne kadar yaşanan tecrübeler ışığında, mevcut şartlarda uzlaşıyı mümkün görüyor musunuz?


Öncelikle, siyasi müzakerelerin çıkmaz sokak olduğu kanaatine ulaşırsak uzlaşı sağlamaya daha çok yaklaşmış oluruz. İsrail'in daha sağa yöneldiği çok açık. Amerikan yönetiminde değişiklik olacağı ve yeni yönetimin siyasi çözümü zorla dayatacağı yönündeki tüm beklentiler boşa çıktı. Siyasi sürecin çıkmaz sokağa girdiğini itiraf etmemiz gerekir. Bu da Filistin içini yeniden inşa etmemiz gerektiği anlamına gelmektedir. Bazıları siyasi çözüm sürecinin Filistin halkının tek seçeneği olduğunda ısrar ederse ve müzakerelerin alternatifinin yeniden müzakereler olduğunda ısrar ederse, bu bizim iç uzlaşıdan uzaklaştığımız anlamına gelir. Uzlaşı aslında, müzakere yolunun Filistin haklarından taviz verme yolu olduğu yönünde tam bir kanaat oluşursa başlar. Müzakereler, Filistinli müzakereciye Oslo Anlaşması'ndan bu yana ve hatta ondan daha önce müzakerelere girerken elde etmeyi hedeflediğini en alt düzeyde, yani 4 Haziran 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını dahi vermemektedir. Bu artık imkansız hale geldi. Çünkü 4 Haziran 1967 sınırlarının yüzde 50'si Yahudi yerleşkelerinin oldu. Kudüs ise Yahudileştiriliyor. Bu nedenle, Filistinli müzakerecinin mutlaka Amerikan yönetiminde tavır değişikliği ümidi olmadığı kanaatine ulaşması gerekmektedir. Çünkü Amerikan yönetiminin Filistin davasını İsrail sağının bakış açısıyla gördüğü çok açıktır. Bu kanaate ulaşırsak diğer seçeneğe gideriz. O seçenek de uzlaşı seçeneğidir. Şu ana kadar büyük bir tıkanma var. Durulan noktalar hâlâ birbirinden çok uzak. Bu nedenle uzlaşı vakit alacaktır. Gerektiğinden fazla ümit dağıtmak istemiyorum. Konular karmaşık ve süreç vakit alacak. Fakat Filistin halkının fertleri arasındaki ortak noktaları bulmaktan başka önümüzde herhangi bir seçenek yok.

Uzlaşıya yakın bir gelecekte ulaşma ümidi var mı?

Hayır. Yakın bir zamanda müzakerelerin çıkmaz sokak olduğu kanaatine ulaşma ümidi yok. Stratejik tek seçeneğin müzakereler olduğu yönünde açıklamalar işitiyoruz.

"Hayat müzakeredir" dedikleri gibi...

Evet. Bu nedenle, bu tür açıklamalar zararlıdır. Uzlaşıya gidiş sürecine zarar verir. Çünkü buna inanan uzlaşıya gerçekte uzlaşıya gitmez.

Filistin sahasında ve özellikle de Gazze'de yeni bir takım küçük grupların isimlerini duyuyoruz. Filistin direniş grupları haritasının değişme ihtimali, yakın veya uzak gelecekte bazı grupların büyüme ve diğer bazılarının küçülme ihtimali var mı?

Filistin'de gelecek direnişindir. Bunun çok basit bir nedeni var. Müzakere yolu hiç ümit vermiyor ve önünde hiçbir başarı ihtimali yok. Diğer mesele ise; Kudüs, mülteciler, topraklar ve benzeri sorunlarda Filistinlilerin en düşük beklentileri ile İsrail'in en çok verebileceği arasındaki mesafe çok büyük. Bu nedenle aradaki bu mesafeyi kapatma ümidi yok. Artı; İsrail daha çok sağa doğru gidiyor. Lieberman ve dindar Siyonistler gibi Netanyahu'nun sağında, ondan daha çok bir sürü fanatik var. Bu da bizim çatışmayı sona erdirecek barış anlaşmasına doğru değil, çatışmada yeni turlara doğru gittiğimiz anlamına geliyor. Çatışmanın yeni turunda da asıl rol direnişin olacak. Şu anda Filistin'de direniş ancak İslami nitelikte ve kimlikte olabilir. Filistin sahasında diğer direnişler aşağı yukarı sona erdi. Artık geçmişte olduğu gibi değil. Filistin halkının geleceği İslami direniştedir. İsimler bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren şu: Biz çatışmada yeni bir tura doğru gidiyoruz. Müzakereler çıkmaz sokağa girdi. İsrail daha çok sağa doğru yöneliyor. Dolayısıyla biz çatışmaya gidiyoruz ve çatışma da direnişe muhtaç. Filistin'de de İslami direnişten başka direniş yok. Ben açıkça geleceğin bu çatışmanın gerçek tarafı olan direniş örgütlerinde olduğunu görüyorum.

İslami direniş grupları çerçevesinde ele alırsak... Örneğin Ceyşu'l-İslam, Celcelet ve benzeri grupların isimlerini işitiyoruz. Bunlar gelip geçici mi, yoksa kalıcı mı?Bunlar Gazze Savaşı'ndan sonra ortaya çıktılar. Hamas yönetimi ele aldı ve hükümeti kurdu. Gazze Savaşı'ndan sonra bir tür denge oluştu. Gazze'den füze atılması durduruldu. Gazze'deki İslami direniş, Hamas ve İslami Cihad'dır. Başka cemaat yok. Şu anda füze atımı olmayınca, Gazze Savaşı'ndan sonra füze atılmaması yönünde bir görüş benimsenince bazı cemaatler ortaya çıktı. Radikallik daima gençleri çeker. Fakat Filistin halkının onlara ihtiyacı geçicidir. Temel görüş cihad görüşüdür. Cihad eden ve direnen grupların tarihi bellidir. Hamas ve İslami Cihad. Şimdi geçici şartlar nedeniyle bu gruplar füze atmayı durdurunca, ki Gazze'de füze atmaktan başka bir şey yok, duyduğumuz o isimler ortaya çıktı. Fakat sonuçta biz sağı solu suçlayacak değiliz. Filistin halkını birleştirmek istiyoruz. Birlikte ve ortak noktaları aramada daima güç vardır. Ben şu anda en önemli ortak noktanın "Filistin'deki direnişin geleceği üzerinde Hamas ve İslami Cihad nasıl anlaşır?" sorusu olduğuna inanıyorum.

Hamas'dan olsun, İslami Cihad'dan olsun bazı arkadaşlarla konuştuğum zaman Hamaslılar İslami Cihad'ı ve İslami Cihadlılar Hamas'ı eleştiriyorlar. Sanki bu anlaşma liderler düzeyinde kalmış gibi. Aşağıya inince bir tür rekabet görüyoruz.

Siyasi bakış açılarında farklılık var. Örneğin Oslo Anlaşması ve kanunları gölgesinde seçimlere katılma ve hükümet kurma konusunda görüş farklılığı var. Fakat sonuçta çıkış noktaları aynı. Sonuçta hepimiz cihad ve direniş dairesinde bulunuyoruz. Üzerinde anlaştığımız çok mesele var. Sadece Hamas ve İslami Cihad arasında da değil. Bilakis bütün Filistinli gruplar arasında. Fakat merkezde Hamas ve İslami Cihad var. Ortak noktaları arayan onları bulacaktır. Fetih'le de buluruz. Fetih, Oslo sürecini yönetirken, bir anda El-Aksa Şehitleri aracılığıyla direnişi yönetir olmuştu. Ortak noktaları bulmamız zor değil. Hamas ile İslami Cihad arasında ortak noktalar çok. Direniş, Filistin sabiteleri ve İslami ilkeler..

Siz, internetteki forumlarda Fetihliler tarafından İslami Cihad'ı Hamas'a eklemlemekle suçlanıyorsunuz...

Fetihliler değil. Fetihliler ile Ramallah'taki yönetimi birbirinden ayırmamız gerekir. Ramallah yönetimi herkesin Ramallah yönetimiyle birlikte çalışmasını istiyor. Kendisi de Amerika ve İsrail'in Filistin davasını tasfiye projesine uygun çalışıyor. Hac mevsiminde kimseyi suçlamayalım fakat hiçbir karşılık almadan direnişçilerin peşine düştükleri gayet açık. Bu nedenle Filistin halkının Filistin'in hakları ve direniş seçeneğine bağlılık üzere, Filistin sabitelerini koruma üzere birlik olmasını istemiyor. Bunlara bağlı olan ve savunan herkes suçlu mu oluyor? Eğer suç buysa sorun değil. Biz Filistin halkını Filistin sabiteleri ve Filistin direnişi etrafında toplamak ve pusulayı bu yöne doğrultmak istiyoruz. Kim bu yönden saparsa suçlanması gereken odur. Fakat Filistin halkını birleştiren, sabiteleri koruyan ve ortak noktaları arayanın yaptığı suç değildir.

İslami Cihad gençliğinin "Fetihçi İslami Cihadlılar" ve "Hamasçı İslami Cihadlılar" olmak üzere ikiye ayrıldığını, yani mevcut bölünmüşlük halinde İslami Cihad üyelerinden bir kısmının kalbinin Fetih'ten yana ve diğer bir kısmının da Hamas'tan yana olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

Her hareketin, örgütün ve grubun işlerini yürüten kurumsal bir yapısı vardır. Çeşitli meselelerde görüş ayrılıkları önemlidir fakat sonuçta yönetim bir tavır belirler ve herşey biter. Herhangi bir mesele tartışıldığında en çok görüş ayrılığı Fetih'te yaşanmaktadır. Çünkü Fetih bir örgüt değil. En sağdan en sola kadar herhangi bir görüşe sahip olan herkes Fetihli olabilir. Örneğin Hani El-Hasen'e sor, Abbas Zeki'ye sor, Saib Ureykat'a sor; her biri farklı bir cevap verir. Fakat İslami Cihad bir örgüttür. Kurumsal yapısı olan İslami bir örgüttür. Meseleler tartışılır ve karara bağlanır. Bu karar da harekete yön verir, hareketin ve yönetiminin görüşünü ifade eder.

Filistinli gruplar ve özellikle İslami Cihad Hareketi, nerede doğru yaptık ve nerede hata yaptık şeklinde bir gözden geçirme yapıyor mu? Yoksa karar alıp hep "Biz yüzde yüz doğruyuz" mu diyorlar?

Her grubun kendini gözden geçirmeye sürekli olarak ihtiyacı vardır. Fakat bu gözden geçirme, Mısır'daki El-Cemaatu'l-İslamiyye örneğinde olduğu gibi ortada bir kriz varsa daha çok önplana çıkar. İslami Cihad'ın yönelimleriyle uyumlu bir örgütü var. Başlangıçtan beri İslami bir direniş grubu olarak, Filistin'in kurtuluşu hedefi için savaşan bir grup olarak tavrını belirledi. Oslo'yu reddetti ve bu duruşunu sürdürdü. Oslo Anlaşması gereği oluşturulan hiçbir müesseseye katılmadı. Bu nedenle kendi içerisinde uyumlu. Biz İslami Cihad olarak bu aşamada en azından şimdiye kadar Filistin siyasetinde kaybolmadık. Sabitelerimizi koruduk. Yönelimlerimizi koruduk. Hiçbir şekilde yönetimde yer almadık. Yasir Arafat'ın döneminde bize her türlü baskı yapıldı ve büyük teşvikler sunuldu. Şu ana kadar yönetime katılmadık. Ne Arafat döneminde, ne de Arafat'tan sonra; ne Hamas ile, ne de Hamas'tan sonra. Seçimleri ilkesel olarak reddetmiyoruz. Filistin ulusal otoritesi (Merciıyye Filistiniyye) oluşturmak için veya yeni bir ulusal meclis oluşturmak için seçim yapılsa katılırız. Fakat Oslo yönetimi için yapılan seçimlere katılmayız.

Yani demokrasiyi reddetmiyorsunuz?

Hayır, tabii ki reddetmiyoruz. Örneğin üniversitelerdeki seçimlere katılıyoruz. Orada herhangi bir problem yok.

Bu siyasetin sonunda İslami Cihad Hareketi büyüdü mü, yoksa aynı mı kaldı?

Bunun kararını gözlemcilere bırakıyoruz...

Sizin görüşüne göre nasıl?.. Örneğin siyasi partiler seçimlere girerler ve daha önce yüzde 10 oy alan bir parti yüzde 5 almışsa başarısız olmuştur veya oyları yüzde 20'ye ulaşmışsa başarılı olmuştur...

Yaklaşık üç hafta önce İslami Cihad'ın kuruluş yıldönümü kutlamaları yaptık. El-Cezire, El-Aksa, El-Quds ve benzeri televizyon kanallarında yayınlandı. İslami Cihad'ın düzenlediği en kalabalık etkinlikti. Gazetecilerin, ajansların ve El-Cezire gibi kanalların tahminlerine göre yüzbini aşkın kişiden bahsediyordu.

Yani bu siyaset Filistin halkı tarafından kabul görüyor...

Evet.

Türk dış politikasına gelecek olursak... Türk dış politikasını ve özellikle bölgeyle ilgili kısmını nasıl görüyorsunuz?

Türkiye gerçek bir kimlik çatışması yaşıyor. İnşaallah bu çatışma İslam'ın ve İslami eğilimlerin lehine sonuçlanır. Türkiye'nin İsrail ile ilişkileri güçlüydü. Şimdi bu ilişkiler birer birer kopuyor. Hiçbir Türk hükümetinin Özgürlük Filosu'na yapılanı kolay kolay unutacağını sanmıyorum. Türk halkı sonuçta Müslüman bir halk. Ümmetin akidesini, tarihini ve kültürel mirasını savunan bir halk. Aynı zamanda İslam dünyasına asırlar boyu hükmeden Osmanlı Devleti'nin halkı. Kimlik çatışması inşaallah İslam'ın yararına olacaktır. Sadece Türk halkı değil, Türk Hükümeti de. Türk Hükümeti'nin de birtakım yönelimleri var fakat bazılarının istediği gibi her yöne savaş açamaz. Belli bir siyaseti var ve mevcut şartları gözetiyor. Kökleşmiş ve kemikleşmiş şartları, bölgesel ve uluslararası şartları gözetiyor. Fakat genel olarak söylemek gerekirse, Türkiye değişiyor. Kimlik çatışması sonuçlanıyor. O ilişkilerin bu şekilde çözüleceğini hiç kimse tahmin etmiyordu. Türkiye gerçekten bağımsız bir devlet ve net bir siyaseti var. Filistin halkının çıkarını gözetiyor. Arap bölgesindeki diğer devletler gibi değil. Bölgede üç ülke var: Türkiye, İran ve İsrail. Geri kalanları devlet bile değil. Bu nedenle, hiçbir Türk hükümeti İsrail'in yaptıklarını gözardı edemez.Biz, Türk halkının kalbinin Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin'le birlikte attığına inanıyoruz. Türk halkı, ümmetin akidesi ve kutsal değerleri için her türlü fedakarlığa hazır. Sonuçta savaş aynı. Bu, tarihi ve akideyi elinden almak isteyenlere karşı ümmetin savaşı. Türk halkı da bu savaşın en ön sırasında. Bizim Filistin'de mızrak ucu olduğumuz doğrudur fakat Türkiye de çatışma hattına güçlü bir şekilde dahil oldu. Çok şey beklemiyoruz ve çok fazla ümit dağıtmak istemiyoruz. Fakat tarih adım adım yapılır. Tarihin geriye dönmesi mümkün değil. Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin eski haline geri dönmesi mümkün değil. İsrail çok büyük hata yaptı. En kötü senaryo, İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığıydı. Onun dışındaki herhangi bir çözüm İsrail için daha iyiydi. Türkler yapılanı unutmayacağına inanıyorum. Hatta bazıları unutmak istese dahi, Türk halkının bunu kabul etmesi zor. Ben Türkiye'yi gördüm. Eyüp Sultan Camisi yanına asılan büyük pankartları gördüm. Netanyahu'nun ağzından etkileyici bazı ifadeler yazılmıştı. Netanyahu'nun üzerine çarpı işareti konmuştu. Netanyahu, "Ben birşey yapmadım; ben sadece uyardım, sadece Mavi Marmara gemisinde dokuz teröristi öldürdüm" diyordu. Bu nedenle, Türk halkının yapılan bu saldırıyı unutması çok zor. Sayın Erdoğan bu saldırıdan sonra anketlerde daha çok puan toplamaya başladı. Sanırım gösterdiği kararlı tavırlar nedeniyle oyları en az yüzde 10 arttı. Yüzde 35'ten yüzde 45'lere çıktı. Herhangi bir geri adımın gelecek seçimlerde etkisi olacaktır ve bu gerileme örneğin Necmettin Erbakan'ın yararına olabilir. Bu nedenle Türk siyasetinin mevcut tavrından geri adım atması zor.NATO zirvesi füze kalkanının Türk topraklarına yerleştirilmesini kararlaştırdı ve Türkiye de bunu onayladı. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Ben hac mevsimi nedeniyle çok fazla takip edemedim fakat haberi duydum. Türkiye, Avrupa Birliği'ne girmek istiyor. Bu, Erdoğan'ın savaşı. Hedefinin Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne sokmak olduğunu ilan etti. NATO olayı ise daha farklı bir olay. Türkiye NATO'nun kurucu üyesi ve uzun süredir NATO'da. Biz, "Bu bir yön değişikliğidir" demek istemiyoruz. Türkiye'nin NATO'yla ilişkileri ve Avrupa Birliği'ne girmek istemesi, bu Erdoğan Hükümeti'nin ilan edilmiş hedefi. Yön değişikliği değil. Yön değişikliği İsrail ile oldu. Anlaşmaları iptal etti. Ortak tatbikatları iptal etti. İsrail, tatbikatları Yunanistan'la yapmak zorunda kaldı. Karşılığında İsrail de bazı şeyleri iptal etti. Bu gerilim, devam ediyor. Şu ana kadar İsrail ile ilişkilerde herhangi bir geri adım yok. Hatta herhangi bir Türk hükümeti geri adım atmak istese, bu noktadan geri adım atması zor. Bu nedenle, bu çizgiden herhangi bir sapma olduğunu görmedik. Fakat NATO ve Avrupa ile ilişkiler konusunda ise kimse herhangi bir değişiklik olduğundan bahsetmiyor. Türkiye'de de hükümet olsun, muhalefet olsun, herkes bu yönde yürüyor. Bu nedenle, bu mesele üzerinde çok durmuyoruz.

Türkiye'de İslamcılar içerisinde, Filistin davasını ve hükümeti destekleyenler içerisinde bile hükümeti eleştirenler var. "Bu füze kalkanı İsrail'i korumak için" diyorlar.

Biz Türkiye'nin bunu yapacağını sanmıyoruz. Bu süreç adım adım inşa ediliyor. Bu çatışmada ne yapmasını gerektiğini en iyi tayin edecek olan Türk Hükümeti'dir. Bedavadan savaşlar açmak istemiyor. Evet; insanlar Türk halkının Filistin'de cihad ediyor görmek istiyorlar. Fakat bugün buna imkan var mı? Bu nedenle biz çok büyük ümitler yaymak istemiyoruz ki sürece zarar verecek tepkiler olmasın. Ortada bir savaş olduğunu ve savaşın büyük olduğunu biliyoruz. Türkiye sadece Erdoğan'dan ibaret değil. Başörtüsü meselesinde bile hâlâ mücadele devam ediyorken kurucusu olduğu NATO'dan ayrılması nasıl mümkün olabilir?!

Davud Şihab ile birlikte Savtu'l-Quds Radyosu'nda bir programa katılmıştım. Orada şöyle bir soru soruldu. "Türkiye'nin bölgede yükselen rolünün hedefinin Filistin direnişini İran'ın elinden almak olduğu söyleniyor. Ne dersiniz?" Bunun gibi bir soruydu. Gerçekten böyle bir korku var mı?

Filistin direnişinin İran'ın elinde olduğunu söylemek ayıptır. Filistin halkı işgal altında. Topraklar işgal altında. Mescid-i Aksa işgal altında. Bu şartlarda direnmesi için birinden izin alması mı gerekir? Hiç kimsenin iznine ihtiyacı yok. Çünkü toprakları işgal altında. Bu hayatın sünneti. İşgal varsa direniş de vardır. Biz direniş için ne İran'dan ne de Türkiye'den izin almak zorundayız. Bu bizim yapmamız gereken görevimiz. Topraklarımız işgal altında. Bizler Müslümanlarız. Kutsal değerlerimizi savunmak zorundayız. Bizimle onların ve diğer tüm milletlerin arasında Kur'an ve şeriat var. Türkiye gelir Filistin halkına yardım ederse, "Türkiye İran'ın rolünü çalıyor" mu diyeceğiz. Bu yanlış bir analizdir. Olayları yanlış değerlendirmekten, Filistin direnişini ve rolünü anlamamaktan kaynaklanmaktadır. Filistin direnişi direnmektedir ve direnişinin sebebi işgal ve Filistin halkına yönelik günlük saldırılardır. Hangi İslami hükümet veya hangi Müslüman halk gelir de yardım elini uzatırsa, Filistin halkı bu yardımı kabul eder ve bu uzatılan ele teşekkür eder. İran'ın veya Türkiye'nin rolü hakkında şüphe uyandırmak isteyenler Filistin'den ellerini çektiler ve Filistin halkına yardım etmek istemiyorlar. Filistin halkına uygulanan ablukaya ortak oluyorlar. Bu nedenle sağı solu suçluyorlar. Peki, siz ey Araplar; sağı solu suçlayan sizler Gazze'ye uygulanan ablukayı kaldırın. Filistin direnişine yardım edin ve ondan sonra örneğin "İran'ı terkedin" deyin. Daha sonra da Filistin direnişini yargılayın. Fakat siz Filistin halkına karşı ve direnişine karşı görevinizi yerine getirmeyip sağı solu suçlarsanız bunu kabul etmek mümkün değil. Önce İran hakkında konuşuyordunuz. Şimdi Türkiye hakkında konuşuyorsunuz. "Filistin direnişi üzerine İran ile Türkiye arasında çatışma var" diyorsunuz. Bunu söyleyen olayları anmamıyor, direnişi anlamıyor, Filistin'i anlamıyor, tarihi anlamıyor. Bu İslam medeniyeti ile Batı medeniyetinin çatışmasının devamıdır ve İsrail, Batı medeniyetinin bir parçasıdır. Biz görevimizi yapıyoruz ve diğer milletler de görevini yapıyor. Bir hükümet gelir de siyasetini değiştirirse, bu siyaset İsrail ile ittifaktan Filistin halkını destekleme yönüne dönerse o hükümeti suçlayalım mı? Bu çok ayıp.Türk halkına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Tabii ki. Türk halkı kalbimizde. Gazze'ye gel de Türk bayraklarını bir gör. Türk halkı kanını verdi. O kanı dökülenler Gazze'ye ulaşmak istiyorlardı fakat kanları sadece Gazze'de değil dünyadaki tüm Filistinlilerin kalplerine ulaştı. Biz yardımdan bahsetmiyoruz. Bilakis ortak savaştan bahsediyoruz. Bu ümmetin savaşıdır ve ümmeti, kutsal değerlerini, kültür mirasını ve akidesini savunmada Türk halkının köklü bir geçmişi vardır. Bu nedenle ümidimiz büyük. Tarih şu anda inşa ediliyor ve Türk halkı ve bölgenin tarihinin inşasının temel parçasıdır. Çünkü Türk halkı özgür bir halktır. Diri ve cesur bir halktır. Bölgenin asil halklarından biridir. Yaptıklarıyla hem bölge hem de tüm dünya iftihar etmektedir. İnşaallah geşmişteki rolünü yeniden kazanacaktır.

Osmanlı Hilafeti sadece Türkiye'nin değil, tüm ümmetin hilafetiydi. Hatta Mavi Marmara gemisinde bulunanlar "Biz Mavi Marmara gemisindeyken Osmanlı Devleti'ni hatırladık" dediler. Gemide her yerden Müslümanlar vardı ve geminin kaptanı Türk'tü.

"Türk deneyimi" denilen deneyimi hiç incelediniz mi? Erdoğan'ın partisinin başarılı olması gibi İslami hareketlerin de başarılı olması için bu deneyim Arap ülkelerinde uygulanabilir mi?

Bölgede gerçek demokrasi olan bir rejim yok. Cumhuriyet olsun, krallık olsun; hepsi yönetimi babadan oğula bırakıyor. Cumhuriyetler bile yönetimi babadan oğula bırakıyor. Suriye, babadan oğula bırakıyor. Mısır, babadan oğula bırakıyor. Libya, babadan oğula bırakıyor. Türkiye gerçek demokrasiyi uygulayan ve çok partili rejimi olan bir devlet. Ordunun hakimiyeti olduğu doğru fakat şu anda gerçek demokrasinin güçlenmesi lehine bir denge oluşuyor. Arap ülkelerinde gerçek demokrasi olduğunda deneyimler hakkında konuşabiliriz. Fakat Arap rejimlerinde halihazırda yapılan seçimlerin hepsi göstermelik. Amaç ,rejimin yüzünü güzel göstermek.

Sorun sadece uygulamada değil. Demokraside aynı zamanda bir ruh vardır. Bir ideoloji vardır. Arap rejimlerinin ruhu yok ve demokrasiyi de sahte olarak uyguluyor. Fakat halklar ne olduğunu biliyor. Halkın yaptığı esprilere bir bak. Bu gerçek demokrasi değil nükte. Bu nedenle Türk deneyimini Arap rejimlerine yansıtmak mümkün değil. Önce alınması gereken bir kültür var. Ardından gerçek bir demokrasi. İran'daki seçimlerde hile yapıldığından bahsediyorlar. Güzel. Fakat İran'da İslam Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana otuzdan fazla seçim yapıldı. Arap rejimlerinde seçimlerin hepsi hileli. Ya başkan kazanıyor veya başkanın oğlu. Bu nedenle Türk deneyiminin olduğu gibi alınması mümkün değil. Fakat İslami hareketler mutlaka ders almalı.

"Türk deneyimi" sadece seçimlere katılmak değil. Bu deneyimin altyapısını oluşturan örneğin sivil toplum kuruluşlarının rolü, Türk halkının demokratik bilincinin yükselmesi ve körü körüne particiliğin gerilemesi gibi faktörler var. Örneğin hükümeti destekleyen yazarların yeri geldiğinde hükümeti eleştirdiğini görüyoruz. Birçok kişi "Türk deneyimi"nin bu yönünü gözardı ediyor. Evet; şartlar ve kültürler farklı. Fakat yine de koplaya-yapıştır şeklinde değil de, inceleyerek bu deneyimden yararlanılamaz mı?

Bölgedeki her deneyimin mutlaka bölge üzerinde etkileri olacaktır. Fakat biz Arap ülkelerinde kültür inşasından bahsediyoruz. İnşaallah zamanla değişimler olacaktır. Özellikle de halklar bu deneyimlere sarılınca. Türkiye ile arasında çok fazla engel yok. İran ile arasında mezhep engeli var. Türkiye ile arasında böyle bir engel yok. Bu nedenle Türkiye'nin bölgeye etkisi daha çok. İnşaallah bu etki ümmetin yararına olur.

HaBertaraf.com

Anahtar Kelimeler:

İsmail Yaşaİslami CihadMuhammed El-HindiFilistinGazze

26 Kasım 2010 - 15:07:13
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:39YARSAV: İş yükü haberi 'yıpratma' amaçlı
17:24Vali, HES kararını İGM'ye geri gönderdi
16:56KESK'TE TACİZ İDDİASI: EVREN İSTİFA ETTİ
16:50Koçum, son yolculuğuna uğurlandı
16:47Erdoğan Kaddafi ile yemekte bir araya geldi
16:31Haberal'ın raporunun gizlenmesi: Soruşturma!
16:27Kaddafi Ukraynalı hemşiresiz yapamıyor
16:07AZERBAYCAN, RUSYA VE İRAN'DAN AÇIKLAMA!
15:53"Savarona" iddianamesi kabul edildi
15:44YAŞ yarın toplanacak
15:44Nükleer santrale Kremlin'den onay
15:41Menderes Türel, WikiLeaks'i yalanladı
15:29İşten çıkarılan işçiler açlık grevine başladı
15:28İsrail, ABD olmadan operasyon düzenleyebilir
15:24AK PARTİ'Yİ KAPATMA "ADLİ DARBE"
15:19Sivas Davası, Ergenekon ile birleştirildi
15:12Erdoğan: Türkiye'nin AB üyeliği ciddi ele alınmalı
14:57Yaşar Yakış: Biz de bilgi topluyorduk
14:48Yıldırım: Seferler normale dönecek
14:47Başbakan uyardı, VIP geçişleri yüzde 50 azaldı
14:45Van belediye başkanına "Nevruz" soruşturması
14:42Erdoğan, Libya'da Zirvesine katılıyor
14:38ABD'den Türkiye'ye terörle mücadele ziyareti
14:02Bininci hastasını taşıyan hava ambulansına plaket
13:59İfadesi alınan kadın subay serbest bırakıldı
13:56E.Tümamiral güven 750 lira nafaka ödeyecek
13:55Şimşek, WikiLeaks belgelerini yalanladı
13:18Albayrak ailesinin acı günü
13:10WikiLeaks'TE "BALYOZ" OPERASYONU
13:02Şule Perinçek'den Kur'an'a aşağılama!
Daha fazla haber göster
12:58Bin 758 belge Yunanistan ile ilgili (WikiLeaks)
12:448'i üniversiteli 15 PKK talimatçısı yakalandı
12:23Clinton, 17.15'te açıklama yapacak
12:20ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
12:16Çelik: İbrahim Şahin'in hareketlerini sevmem
12:01Gerçeker: İstinaf'lar faaliyete geçmeli
11:53Başbakan Erdoğan Libya'ya geldi
11:51AİHM, Uzan'ı yarın görüşecek
11:37Ergenekon'un Sivas sanıkları adliyede
11:35Ankara'da PKK operasyonu: 40 gözaltı
11:24WikiLeaks Filmi'nin aktörleri
11:18Bakan Yıldız ifade verdi
11:17Vestel, TSK'ya 8 insansız hava aracı üretecek
11:15Bakan Yıldız, saldırı ile ilgili ifade verdi
10:47İP'in Savcı Öz'e açtığı dava reddedildi
10:40WikiLeaks'ta ismi geçen Taner Yıldız konuştu
10:24İstanbul'a 3. havaalanı
09:583 generali İmralı yakacak
09:55SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti
09:52AYİM'den çıkacak karar kaosa neden olabilir
09:46Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Erbil'e geliyor
09:38HAYDARPAŞA HASARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
09:34'Mısır Çarşısı'nda karar bozan kareler
09:25TMSF Başkanı’nın odasında Cine5 kavgası
09:16Darbenin belgesi gözlemci raporu
09:05Başbakan Erdoğan Libya'ya gitti
08:53Yolcu Söğütlüçeşme'ye yönlendiriliyor
08:39'Eteklerindeki taşları dökmesini bekliyoruz'
08:26Wikileaks: Türkiye'nin Osmanlı duruşu...
08:17Rüşvete 34 yıl!
08:05GATA'ya by-pass
07:48Dizi oyuncusu kumardan gözaltına alındı
07:45İçtihatlar 'görevden almalar doğru' diyor
02:02WikiLeaks'tan: İstesek tankları sokağa indirirdik
00:51WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
00:01Tasavvuf musikisi mest etti
23:33WikiLeaks, diplomasinin 11 Eylül'ü olacak
23:27Dışişlerinden Maariv'in iddiasına yalanlama
23:07ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
23:05WikiLeaks BELGELERİ DÜNYA BASININDA
22:55Davutoğlu müthiş tehlikeli ve deli!
22:37Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
21:50İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
21:46Erdoğan güçleniyor, TSK harekete geçmiyor!
21:09Deniz korsanlarından panik odası kurtardı
19:07Ekvador ile Türkiye ticari işbirliğine gidiyor
18:12"Korsanlar panik odası güvenliğini aşamadı"
18:08Ömer Ulusoy yeniden tutuklandı
16:59KPSS ÖNLİSANS SINAVI SONA ERDİ
16:14Haydarpaşa yangınının ayrıntıları
16:13Eylemler, Başbakan'ın güzegahını değiştirdi
15:44Haydarpaşa Garı'nda yangın
15:32Gümrük bilgisayarları normale döndü
14:59'Üniversiteler statüko bekçisi olmasın'
14:54KPSS ÖNLİSANS SINAVI BAŞLADI
14:48THY uçağı Konya'dan havalanamadı
14:47Devlette e-imza dönemi
14:22Ömer Ulusoy adliyeye sevk edildi
13:37"İlçe" yerine "cami" yanı yazılınca...
13:25Genelkurmay'dan korsan saldırı açıklaması
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
KPSS, yenilikler ve güvenlik önlemleri
 
 
Necmettin EVCİ
Görecekler, az kaldı!
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.498
1.508
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin