DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Salı 30 KASIM 2010
BARCELONA, REAL MADRİD'E GOL YAĞDIRDI GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI! Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi BURSA'NIN ZİRVE İNADI DEVAM EDİYOR: 2-0 Kremlin'den WikiLeaks açıklaması Rice: Diplomatlarımızla gurur duyuyoruz BURSA-KAYSERİ MAÇI KADROSU VE NOTLAR Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İlhan AKKURT
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Tek Türkiye: Birleştirirken Bölmek

Reha RUHAVİOĞLU
[email protected]
 
 
STV’de yayınlanan Kollama dizisinin karakterlerinden Kaya Minik bir sahnede şöyle diyordu: “Vatandaşın gerçeği gördüğü pencere medyadır. Oradan neyi gösterirsen ona inanır!”

Türkiye’de medya kendini devletin ideolojik aygıtı olarak konumlandırdı ve bu rolü neredeyse hiç değişmedi. Dün seyrettiğimiz filmlerde bir yandan Malkoçoğlu yiğitler aslan pençeleriyle tek başlarına kaleler fethediyor, diğer yandan aydınlanmış Cumhuriyet kadınları cahil köylüyü aydınlatmaya, eğitip adam etmeye gidiyorlardı. Devlet o pencereden bunun gösterilmesini istiyordu çünkü… Bugün hemen her kanalda bir türevi oynatılan bol milliyetçilik soslu dizilerden anlamamız gereken bugün de devletin böyle istediği herhalde…

Öyle olmasa, iyi reytinge ve dönmesi için toplanan binlerce imzaya rağmen Bu Kalp Seni Unutur Mu dizisi dönmemek üzere yayından kaldırılır mıydı?

TV dizilerindeki amaçlardan birisi insanların ekranda gördükleri kurguya inanmalarını sağlamaktır. Böyle olunca senaryoların kılı kırk yarması gerekiyor. Oysa bizde öyle mi…

En son izlediğimiz bölümü vesilesiyle Kurtlar Vadisi Pusu’dan başlayalım…

Diziye göre; örgüt liderleri akıllı olsa bile satılmış, militanlar sadık ama kandırılmış… Oluşturulmaya çalışılan bu algı bir asırdır değişmedi, değişmez…

Yine diziye göre; anadilde eğitim talebi birden bire ve örgüt eliyle ortaya atılmış, kardeşliğimize göz dikmiş bir provokasyondur. Mahkemede Kürtçe ifade verme talebi de aynı anlayışla değerlendiriliyor. Üstelik burada bir de ironi vardır; savcı Kürtçe ifadeye onay verdiği halde Kürt karakter kendini yeterince ifade edemez, çünkü Kürtçe’yi tam olarak bilmemektedir.

Yukarıdaki sahnelerden çıkarılacak sonuç şudur; Kürtlerin Kürtçe gibi bir talepleri hiç olmadığı gibi bugün de yoktur. Anadilde eğitim için okulu boykot edenler de ifadesini Kürtçe vermek isteyenler de teröristtir. Üstelik bu öyle samimiyetsiz bir taleptir ki bu hak verilse dahi Kürtler Kürtçe’yi konuşamıyorlar.

Gelelim Tek Türkiye’ye…

Doğrusu STV, bölgeyi konu alan dizilerin hepsinde devletin ideolojik aygıtı olma rolünü çok iyi yerine getiriyor.

Daha önce de yazmıştım; tarihin, kültürün, onurun, direnişin simgesi Puşi her kanalda “teröristlerin” boynunda ve sonuç; Kürt ilinde memur bir arkadaşım tatilde memleketine giderken yeğenine hediye olarak puşi götürür. Çocuk bu hediyeye hiç memnun olmaz ve dayısına ‘Ben terörist miyim?’ diye kızar. ‘Ne alaka?’ diyen dayı ikinci cümle ile meseleyi anlar: ‘Ölümsüz Kahramanlar’da bunu hep teröristler takıyor…

Misal Kollama’nın müzikleri bölgenin dağlarındaki yazıları çağrıştırıyor, ki bu iyi bir çağrışım değil…

Tek Türkiye, Kürt Meselesini bugünkü devletin görmek ve göstermek istediği şekilde yansıtıyor; Kürtler kardeşler ama cahil, geri kalmış kardeşler… Başta Yahudi ve Ermeniler akıllı Kürtleri satın almış, cahilleri kandırmış ve bir örgüt kurmuşlardır. Cehalet, doktor Tarık gibi aydınlanmışların Kürtleri aydınlatması ile ortadan kalkacaktır. (Bu aydınlanmacı nesil 1930lardan beri durmadan gelir, lakin bu Kürtlerin cehaleti hala giderilebilmiş değil…)

Tek Türkiye’ye göre örgüt; hapçı, uyuşturucu müptelası bir güruhtur. Hatta daha da ileri gidip örgütü “içip içip birbirini becerenler örgütü” olarak lanse eder. (Afedersiniz ama pusulası hoşgörüye ayarlı bir hareket bu diziyle örgüte dolaylı ya da açıktan destek veren yaklaşık 4-5 milyon Kürdün gönlüne girmeyi nasıl düşünüyor anlamıyorum.)

Filmde doğru düzgün Türkçe konuşan Kürt, neredeyse hiç yoktur. Hadi buna bir şey demeyelim, ama filmdeki Kürtlerin şiveleri birer hilkat garibesi oldukları izlenimini uyandırıyor.

Başka bir nokta da filmde askere hiç toz kondurulmazken, bölgedeki koskoca bir suç yığını Çetin ve üç-beş adamına yıkılıyor. Böyle olunca uyandırdığı izlenim “kötü olanın devlet değil, devletin içine sızmış derin yapılar” olduğudur. Bana göre bu düşünce artık sorunla yüzleşmekten kaçmanın bahanesi olmuştur.

Kürtler; Kaymakamından özel harekat polislerine, askerinden öğretmenine devleti temsil eden herkesten zulüm gördükleri bir zamandan geçtiler. O zulmü yapanlar cezalandırılmak yerine hep taltif edildiler. Devlet suçluları cezalandırsa bu düşünceye hak verilebilirdi ama söyler misiniz; hayvanları ağıla toplayıp ateşe veren, köylüyü köyünden süren, insanlara dışkı yediren, sivil halkı silahla tarayan devlet görevlileri görevlerinin başında kalmaya devam ediyorlarsa bunların tamamı devletin de suçu olmuyor mu?

AKP ve Gülen’i bitirme planında “Kurtlar Vadisi, Tek Türkiye ve Kollama dizileri hakkında olumsuz haberler yaptırılarak bu dizilerin halk nezdinde güven yitirmeleri sağlanmalıdır.” ifadeleri yer alıyordu.

Darbe planında yer alan bu ifadeler beraberinde iki sonucu doğurdu;

ilki; bu diziler birleştirici olduklarından Ergenekon’un bu dizilere düşman olduğu düşüncesi… Bu düşünce yanlış; çünkü bu diziler birleştirici falan olduklarından değil Ergenekon’a da yüklendiklerinden dolayı Ergenekon bu dizilere düşman…

ikincisi; hal böyle olunca bu dizilere eleştiri yöneltenler “Ergenekoncu olarak görülme” tehlikesi ile susturulmaya çalışıldılar.

Bu durumu da vicdan sahiplerinin vicdanına havale ediyorum…

Yineliyorum; bu ülkeye kardeşliğin nasıl geleceği konusunda kafa yoranlara böyle gelemeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Barış ve kardeşlik getirecek formülü aramayı bilmiyoruz, sanki bulmamak için arıyoruz. Ya da arıyor muyuz?

Not: Bu konu hakkında farklı görüşlerin tartışma yazılarını bir arada görmek için ruhavi.blogspot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 
27 Kasım 2010 - 09:00:13
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app