DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Salı 30 KASIM 2010
BARCELONA, REAL MADRİD'E GOL YAĞDIRDI GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI! Davutoğlu: 11 Eylül doğru ifade; özür dilendi BURSA'NIN ZİRVE İNADI DEVAM EDİYOR: 2-0 Kremlin'den WikiLeaks açıklaması Rice: Diplomatlarımızla gurur duyuyoruz BURSA-KAYSERİ MAÇI KADROSU VE NOTLAR Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi DAVUTOĞLU VE CLINTON WikiLeaks'I KONUŞTU GÖNÜL'DEN WikiLeaks AÇIKLAMASI habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İlhan AKKURT
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Yüzyılı kurtaran Türk Rektör Abdullah Atalar!
 
 
 
ANKARA- "Yüzyılın en sıkıcı günü"nü kurtaran "Türk rektör"ün doğumu
 
İngiltere'de Cambridge Üniversitesinde geliştirilen ''True Knowledge'' isimli arama motoru, ''Yüzyılın en sıkıcı günü'' olarak 11 Nisan 1954 gününü ilan etti. Arama motoru, yüzyılın en sıkıcı gününde doğan ''en dikkate değer kişi'' olarak Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar'ı seçti.

''True Knowledge''in internet sitesinde ''Yüzyılın en sıkıcı günü''ne ilişkin şu bilgilere yer veriliyor:

''Bu günde önemli bir kişi ölmedi, hiç büyük bir olay olmadı ve 20'nci yüzyılın dikkate değer birçok insanının doğduğu tipik bir gün olmamasına rağmen, bir Türk akademisyeni olan Abdullah Atalar, bu günde doğan en dikkate değer kişi oldu.

İroni olsa da hesap yapıldı, bu gün, ilginç şekilde alışılmışın dışında sıkıcı idi. Şimdi belki en sıkıcı ikinci günü hesaplamalıyız.''

Rektör Prof. Dr. Atalar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cambridge Üniversitesinden bir araştırmacı tarafından geliştirilen ''True Knowledge'' isimli programın İngilizce olarak sorulan soruları internetteki tüm arama motorlarındaki bilgileri kullanarak yanıtladığını anlattı.Bu programa ''20'nci yüzyılın en sıkıcı günü hangisidir?'' sorusunun yöneltildiğini ifade eden Atalar, şöyle devam etti:

''Yüzyılda 36 bin 525 gün var. Her yıl tarihte olan önemli olayları sıralayarak tek tek incelemiş bu bilgisayar programı. Fakat bu yüzyılda sadece bir günde pek kayda değer bir şeyin olmadığını ortaya çıkarmış. O tarih de 11 Nisan 1954. Bulabildikleri en önemli şey de o gün benim doğmuş olmam. Bu sonuçlarını da web sayfalarına koşmuşlar.''

Atalar, haber spikerlerinin o gün mikrofonların karşısına çıkarak, ''Bugün hiç haberimiz yok'' dediklerini de aktardı.

-İNGİLTERE BASININDA SES GETİRDİ-

''Yüzyılın en sıkıcı günü''ne ilişkin haberlerin İngiliz basınının ilgisini çektiğini ve Daily Telegraph gazetesinden ve BBC kanalından kendisini arayarak görüş istendiğini aktaran Atalar, şunları kaydetti:

''Benim için o tarih tabii hiç can sıkıcı bir gün değil. Benim için en önemli gün doğum günüm. Bence benim doğumumla dünyanın en sıkıcı günü özelliği de kalmamış oluyor bu günün. Bu acayip bir tesadüf. Bunu ilk öğrendiğimde güldüm. Gülmekten başka yapacak bir şey yok. Komik bir şey. Ben şu sonucu da çıkardım bundan. İngiltere'deki bir bilgisayar programı, en önemsiz gün olarak benim doğum günümü seçtiyse daha çok yolum var demektir. Daha çok işler yapmam lazım ki günler o çizgiden çıksın.''

Atalar, bu olayla birlikte, ''Bundan sonra ben 20'nci yüzyılın en sıkıcı gününde doğdum'' şeklinde espri yapma imkanına sahip olduğunu da söyledi.

Prof. Dr. Atalar, ''yüzyılın en sıkıcı gününde doğan akademisyen'' şeklinde adının duyulmasından rahatsızlık duymadığını da dile getirerek, şöyle konuştu:

''Kötü bir şekilde tanınmaktansa doğum günü tesadüfen bu güne denk gelen bir kişi olarak adımın geçmesi kötü bir şey değil. Yıllar boyu sohbet konusu olabilir ama kötü bir tarafı yok. Magazinsel olayları belki bir iki hafta sonra unutulur ama benim unutmayacağım bir olay bu. O gün pazar günü de olduğundan ajanslar geçecek haber bulamamışlar.

11 Nisan 1954 doğumlu tek Türk ben değilimdir elbette. Dünyada da pek çok kişi vardır eminim. Dünyanın nüfusu 6 milyar olarak kabul edersek, o gün doğan tahminen elli bin kişi vardır. Ama o gün doğan elli bin kişinin en ünlüsü benmişim.'' AA

ABDULLAH ATALAR KİMDİR?

Prof. Dr. Abdullah Atalar (d. 11 Nisan 1954, Gaziantep, Türkiye), Bilkent Üniversitesi rektörü olan Türk bilim insanıdır.

1970 yılında Ankara Fen Lisesi'ni birincilikle bitiren Atalar, aynı yıl gerçekleştirilen Üniversitelere Giriş Sınavı'nda da birinci olmuştur. Abdullah Atalar, B. Sc derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden almıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde de bölüm birincisi olmayı başaran Atalar, M. Sc ve Ph. D derecelerini sırasıyla 1976 ve 1978 yıllarında Stanford Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde elde etmiştir. Atalar'ın doktora tezi akustik mikroskobi hakkındadır.

1980 yılına kadar Stanford Üniversitesi'nde gerek öğrencilik gerekse öğrencilik sonrası araştırmalar için kalan Atalar, 1979-1980 yılları arasında 8 aylık bir süreçte HP şirketinde de çalışmıştır. Daha sonra Türkiye'ye dönüş yapan Atalar 1980 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak katılmıştır. 1981 yılında asistan profesörlüğe terfi eden Atalar, 1982-1983 yılları arasında üniversitedeki görevine ara vererek kısa bir süreliğine Batı Almanya'daki Leica şirketinde çalışmalarda bulunmuştur. 1983 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne dönen Atalar yardımcı doçentliğe terfi etmiş ve 1986 yılına kadar bu üniversitedeki görevini sürdürmüştür. Atalar ayrıca 1980-1987 yılları arasında Aselsan firmasına da danışmanlık yapmıştır.

1986 yılında Bilkent Üniversite'nin kurulması ile bu üniversiteye transfer olan Atalar, doçent sıfatıyla Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kurmuş ve bu bölümün başkanlığına geçmiştir. 1990 yılında profesörlük ünvanını alan Atalar, 1995 yılına kadar bölüm başkanlığı görevine devam etmiştir. 1995-1996 yılları arasında Stanford Üniversitesi'ne misafir profesör ünvanıyla geçici olarak katılan Atalar, burada Ginzton Laboratuvarları'nda çalışmalarda bulunmuştur.

1996 yılında Bilkent Üniversitesi'ne geri dönen Atalar, Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcılığı'na getirilmiştir. 2001 yılında Bilkent Holding yönetim kurulu üyesi olan Atalar, 2004 yılında ise bu şirkette yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve muharras azalığa yükseltilmiştir. Atalar 2004 yılından beri TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesidir. Atalar ayrıca TÜBİTAK Uzay ve TÜBİTAK Ulakbim'in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. 2007 yılında IEEE tarafından Atalar'a fellowluk verilmiştir. 1 Mart 2010 tarihinde Ali Doğramacı'nın Bilkent Üniversitesi'ndeki görevini bırakması ile Üniversite tarafından Yüksek Öğretim Kurulu'na yeni rektör adayı olarak gösterilmiş ve YÖK tarafından bu teklif 4 Mart 2010'da kabul edilmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan Abdullah Atalar, İngilizce ve Almanca bilmektedir.
Anahtar Kelimeler:

Abdullah Atalar

27 Kasım 2010 - 00:15:31

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin