DOLAR 1.510 - EURO 1.978 - ALTIN 65.73 - IMKB 64072
Pazartesi 29 KASIM 2010
ABD SAVCISI AKTİF SORUŞTURMA BAŞLATTI Akdağ'dan domuz gribi açıklaması Altının ateşi düşmüyor Diyarbakır'da banka soygunu Borsa'da büyük düşüşler sürüyor Dolar günü 1,505 TL, euro 1,97 TL'den kapattı CHP, WikiLeaks için ekip kurdu Borsa yüzde 3,14 değer kaybetti KPSS sınavında mum ışığında soru çözmüşler DAVUTOĞLU-CLINTON GÖRÜŞMESİ BAŞLADI habertaraf.com
 
 
 
ABD'nin izni olmadan WikiLeaks yayınlayamaz
 
 
 
 
Sebahattin EMÜL
Tarım Fuarları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Öcalan yine haklı çıkardı
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Haydarpaşa yanıyor
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu iktidar nasıl defedilir?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Eşitlikten pozitif ayrımcılığa
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Yargıtay üyeleri için tutuklama yasak mı?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
WikiLeaks kriptoları Washington’da kriz yaratacak
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
HAS Parti'nin marşı Grup Yorum'dan
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Gereği yapıldı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Bu sefer denize girmeden
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
'Yusuf'un Rüyası'
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara şehitleri yetimhane kuruyor
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Yanalım!
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Wikileaks belgeleri gerçeklerden daha mı çarpıcıdır?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Onlar da acı çekiyor sayın Başbakan
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Füze gibi iktidara...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Toplu konutlarda yaşam ve davranış farklılıkları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Şamil TAYYAR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Adem Yavuz ARSLAN
 
 
 
Grileştirme

Mustafa ÖZCAN
 
 
Günümüzde birçok alanda ve önemli oranda bir grileştirme ve grileşme yaşanıyor. Bu grileşme alanlarından birisi siyasi ise öteki de dinidir. Sosyal boyutta da grileşme etkisi ve hali yaşıyoruz. Cinsler ve aile yeni bir tanım kazanıyor. Bu tanım ise fıtrata yani ontolojik düzene aykırıdır. Dolayısıyla alışageldiğimiz sosyal düzenler yıkılıyor ve tepetaklak oluyor. Toplum olarak bu yıkılan düzenlerin enkazı altında kalma ihtimalimiz pek yüksek. Grileşme ve grileştirme manevi alanda da yaşanmaktadır. Bediüzzaman buna 'arzileşme' adını vermektedir. Buna sekülerleşme de denebilir. Lakin zemini modernizm ve küreselleşmedir. Grileşme üzerinden manevi alanlar dönüşmekte ve çevre yabancılaşması yaşanmaktadır. Kırılmalar ile çevreler birbirine yabancılaşmakta ve dolayısıyla sosyal çözülmeyi de beraberinde getirmektedir. Bunun yan arazlarından birisi sürekli değişim nedeniyle güven erozyonunun yaşanması ve kimsenin kimseye güvenemediği bir ortamın oluşmasıdır. Grileştirme iki alanı da benzeştirmektedir. Kırmızı ile yeşil renkler gri alanda buluşmaktadır. Dolayısıyla belki de grileştirme için söylenebilecek tek meziyet, kırmızıyı gri renge çevirmesidir. Lakin buna mukabil, büyük bir kayıp alan da vardır bu da yeşilin de grileştirilmesidir. Yeşil, kırmızının grileştirilmesi karşılığında kendi rengini kaybetmeyi göze alabilmekte ve kısmen kanıksamaktadır. Kırmızı da yeşilin grileştirilmesi karşısında aynı refleksi göstermektedir. Esasında iki tarafın da arzusu grileşme değil kırmızının yeşile ve yeşilin de kırmızıya bürünmesidir. Lakin iki tarafın beklentileri nedeniyle melez bir alan ve renk oluşmuştur. Bu melez renk üçüncü bir sosyal kitleyi oluşturuyor.

Grileşme ara renk ve ara dönemi temsil etmektedir. Lakin en büyük tehlike bu ara renk ve ara dönemin kalıcı hale gelmesidir. Bu ise kuralsızlığın kural mevkiini ihraz etmesi anlamına gelecektir. Yeşil kendi dönüşümünün ve altındaki zeminin kaymasını görememekte aksine kırmızının grileşmesiyle avunmaktadır. Renkler birbirine karışmıştır. Bu da iki tarafa da buruk bir tat vermektedir. Siyasi alanda olduğu gibi dini alanda da grileşme yaşanmaktadır. Bunun araçlarından birisi diyalogdur. Teknik olarak diyalog her seviyede reddedilmesi doğru olmayan bir kavramdır. Lakin almış olduğu mahiyet itibariyle izleri ve renkleri dönüştüren bir mahiyet kazanmaktadır. Diyalog su gibidir, bulunduğu kabın rengini alır. Zaten tartışma bu mahiyettedir. İtikadat ve hukuk alanında kuralları ve değerleri geçişli hale getirerek toplumsal bir velveleye neden olmaktadır. Kimileri buna armoni demektedir. Halbuki, bu bir armoni değil eklektisizmdir. Burada önemli olan diyalogun teknik bir alanda mı, yoksa dönüştürücü ideolojik bir alanda mı cereyan ve deveran ettiğidir. Dolayısıyla diyalog zemini de dini alanı grileştiren bir zemin haline gelmiştir. Tepkiler de buna matuftur.

Grileştirmenin toplumsal ve onun ötesinde dünya barışına hizmet ettiği söylenebilir. Bu ispata muhtaç bir kaziye ve değerlendirmedir. Dünyada barış çoğu kez sebepsiz nedenlerle bozulmaktadır. Bunu dine hamletmek doğru değildir ve karmaşık bir süreçtir. Dünyanın en büyük savaşları dinin hakim olmadığı dönemlerin ürünüdür. Diyalog özellikleri ortadan kaldıran bir tek tipleştirmedir. Kırmızıyla yeşilin gri tonda buluşmasıdır. Dolayısıyla asıl renklerin tabiatlarına yabancılaşmasıdır. Grileşme ontolojik boyuta da ulaşmış ve aile yapısını aşındırmaya başlamıştır. Aile  düzeninde cinslerden birisine ait olmayan üçüncü tipe ve gri renge şavaz yani kuraldışılar denmekte idi. Lakin zamanla 'şevaz' taifesi yani kuraldışılar topluluk haline gelmiş ve ana karakter olan dişi ve erkeğin alanını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Gayri tabilik, tabiliğin yerini almaktadır. Günümüzde kuraldışı kitle reddedilmeyen ve benimsenen bir kitle haline gelmiş ve normalleşmiştir. Dünya grileştikçe hayat alanı daralacak ve dünyanın da sonu gelecektir. Dolayısıyla bu her cepheden gelen ontolojik tehdide karşı yapılması gereken yeni bir hamle ile yeşil alanı yeniden artırmaktır. Dünyanın vakti de yok, başka çaresi de. Dünya grileştirme hamlesine karşı yeşillendirme hamlesini beklemektedir.

 
28 Kasım 2010 - 10:22:00
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.35 65.73
 
 IMKB
64072  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app