DOLAR 1.586 - EURO 1.924 - ALTIN 62.28 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
Osmaniye'de operasyon sürüyor Real hipermarketlerde grev kararı Cari açık yüzde 175,4 arttı Şehit isimleri Ankara'da sokaklara verilecek İsrail'in saldırısı filmi BM'de izlendi Kasırga'da tutuklu sayısı 30 oldu Borsa 55.185,87 puandan başladı Ahmedinejad ''evet''e karşın Çin'i övdü ''Ehl-i Beyt o gece Mavi Marmara'daydı'' İsrail'in güvenliği bizim güvenliğimiz habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Nerede duruyorum
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Hikâye!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Darbe yapmak, zamparalık yapmak
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Paniğe gerek yok ama...
 
 
Radikal
Hasan Celal GÜZEL
Türk dış politikasını anlamak zorundasınız
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Türkiye-Doğu-Batı derken değişimi anlamak! (4)
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
'28 Şubat ekseni' harekete geçti!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
1 Mart intikamcıları
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan sözünü tuttu, peki yarın ne olacak?
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Abdülnasır’a bir faydası olmamıştı
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Türbanlı memur...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen üzerinden Erdoğan zayıflatılabilir mi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Hükümet tasfiye planını nasıl okuyor?
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Kim bu MOSSAD ajanı gazeteciler?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Eksen kayması?
 
 
Radikal
Türker ALKAN
Erdoğan 'monşerlere' kızmakta haklıdır!
 
 
Star
Yağmur ATSIZ
Ankara tutarlı!
 
 
Yeni Şafak
Yusuf KAPLAN
Türk Barış Düzeni'ne doğru... (2)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Batı’nın AKP aşkı, nefrete dönüştü
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
Taha KURUTLU
 
İbrahim YILDIRIM
 
Harun KABAN
 
Kevser TOPKAR
 
 
 
Çocuklar için adalet istiyoruz
 
 
 
İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kabil'in, Darfur'un, Bağdat'ın çocukları için nasıl adalet istediysek, bugün de aynı şekilde, hiçbir art niyet taşımadan, hiçbir ayrım yapmadan, Ramallah'ın, Kudüs'ün, Gazze'nin çocukları için adalet istiyoruz'' dedi.
 
Erdoğan, 8. Türkçe Olimpiyatlarının, Bakırköy Sinan Erdem Spor Salonunda düzenlenen kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Türk milletinin Haiti ve Şili'de meydana gelen depremlerde mağdur olan insanların acısını ve hüznünü kalplerinde hissettiğini söyledi.

Endonezya'daki, Açe'deki, İran'daki depremlerde hayatını kaybedenler için Türk halkının gözyaşı döktüğünü, Pakistan'da deprem olunca topyekun seferber olduğunu belirten Erdoğan, çocukların dahi kollarındaki bileziği çıkarıp Pakistan'a gönderdiğini kaydetti.

Erdoğan, ''Kabil'in, Darfur'un, Bağdat'ın çocukları için nasıl adalet istediysek, bugün de aynı şekilde, hiçbir art niyet taşımadan, hiçbir ayrım yapmadan, Ramallah'ın, Kudüs'ün, Gazze'nin çocukları için adalet istiyoruz'' dedi.

Gazze'de Beyt Hanun'da yaşayan 3 yaşındaki El Muiz'in Ocak 2009'da, ablasının elinden sıkı sıkıya tutmuş, yakındaki bakkala giderken üzerlerine bomba düştüğünü ifade eden Erdoğan, El Muiz'un, 16 yaşındaki ablası Ayun'la birlikte orada hayatını kaybettiğini anlattı.

Erdoğan, İsrail askerlerinin, Gazze'deki Cebeliye Mülteci Kampında yaşayan 2 yaşındaki Esad Nizar Abdülkadir'in babasını öldürmek için evlerinin çatısına bomba attığını, Abdülkadir'in aynı anda babası, annesi, büyük annesi ve yeğenlerinin hayatını kaybettiğini söyledi.

8 yaşındaki İyad'ın Gazze'de, Han Yunus yakınlarındaki Karara'da yaşadığını, arkadaşlarıyla birlikte yakındaki bir tarladan şeker kamışı topladıktan sonra evlerine dönerlerken üzerlerine bomba atıldığını kaydeden Erdoğan, kendisi, kardeşi ve arkadaşının öldüğünü, diğer bir arkadaşının da hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybettiğini aktardı.

Erdoğan, dedesiyle akşam namazını kılmak için evlerinin yakınındaki camiye giden 6 yaşındaki Muhammed Musa El Silavi'nin de bombalanma sonucu 14 kişiyle birlikte hayatını kaybettiğini anlatarak, 2009 Ocak ayından itibaren 300 çocuğun, 2000'den itibaren de bin 500 çocuğun bu şekilde hayata gözlerini yumduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bununla da kalmadılar. Hayatının baharında, umut dolu, sevda dolu, aşk dolu gençleri potansiyel terörist bahanesiyle umutlarından, sevdalarından, aşklarından kopardılar. Filistin'de nice genci katlettiler. Yetmedi, Gazze'ye insani yardım taşıyan gemiye uluslararası sularda saldırdılar, 19 yaşındaki Furkan Doğan'ı hayalleriyle birlikte öldürdüler. Neydi Furkan'ın suçu? Gazze'ye ilaç götüren, sargı bezi götüren, bebek maması, koltuk değneği, tekerlekli sandalye götüren bir yardım gemisinde bulunuyordu Furkan. Bu muydu suçu? Evet acı, evet iç karartıcı, ama maalesef gerçek. Belki bugün Furkan aramızda olacak ve şu coşkulu salonda yaşadığımız heyecana o da alkış tutacaktı. Belki bugün bu salonda El Muiz de olacaktı. Belki Esad da bugün bizimle bu coşkuyu paylaşacaktı. Belki de 13 yaşındayken katledilen İsra Kusay, bugün burada bize Nazım Hikmet'in şiirini okuyacak ve diyecekti ki; Koşuyor altı yaşında bir oğlan/Uçurtması geçiyor ağaçlardan/Siz de böyle koşmuştunuz bir zaman/Çocuklara kıymayın efendiler/Bulutlar adam öldürmesin.

Şeker kamışı toplayıp evine götürürken öldürülen İyad belki burada olacak, o da bir Nazım Hikmet şiiri okuyacak, 'Çocuklar Öldürülmesin/Şeker de yiyebilsinler' diyecekti. Sahneye belki 3 yaşındayken hayata gözlerini yuman Vadi Emin Ömer çıkacak, Necip Fazıl Kısakürek'in şu dizelerini bize aktaracaktı; Annesi gül koklasa, ağzı gül kokan çocuk/Ağaç içinde ağaç geliştiren tomurcuk. Fatihlik nimetinden yüzü nurlu bir mühür/Biz akıl tutsağıyız, çocuktur ki asıl hür.

Belki, 5 yaşındayken, geçen yıl Gazze'de öldürülen Meryem Nizar Abdülkadir, bugün 8. Türkçe Olimpiyatlarına katılacak ve bize, 'Belki şehre bir film gelir/Bir güzel orman olur yazılarda/ İklim değişir/Akdeniz olur/Gülümse' şarkısını söyleyecekti.''

-''HİÇ KİMSE ÇOCUKLARIN KATLEDİLMESİNİ MAZUR GÖSTEREMEZ''-

Başbakan Erdoğan, yeryüzünde hiç kimsenin, çocukların katledilmesini mazur gösteremeyeceğini, bir çocuğun dahi ölümünün tüm insanlığın ölümü, vicdanların, masumiyetin ölümü olduğunu belirterek, ''Açık söylüyorum, masum bebeklerin, masum çocukların, masum sivillerin katledilmesine göz yumanlar, görmezden gelenler, gizli ya da açık şekilde saldırılara destek verenler, en az katiller kadar sorumludur, en az saldırganlar kadar suçludur'' diye konuştu.

Dünya üzerindeki her bir çocuğun, doya doya yaşamayı, doya doya oynamayı fazlasıyla hak ettiğini, çocukların cıvıl cıvıl oyun parklarını doldurmasını istediklerini dile getiren Erdoğan, tüm çocukların, gençlerin güle oynaya okullarına gitmesini, en güzel, en kaliteli eğitimi almasını, dünyanın neresinde olursa olsun insanların geleceğe umutla bakmasını istediklerini kaydetti.

Erdoğan, ''İşte bugün burada gördüğümüz bu muhteşem tablo, bu anlayışın anlamlı bir tezahürüdür. En büyük hizmet, insana yapılandır, eğitime yapılandır, dostluğa ve kardeşliğe yapılandır. Büyük mütefekkir Said Nursi diyor ki; 'Bizim düşmanımız, cehalet, zaruret, ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet, ittifak silahlarıyla mücadele edeceğiz'. İşte biz bütün dünyaya, bütün samimiyetimizle şu güzel mesajı vermeye devam edeceğiz; Ümitvar olunuz... Şu gelecek tasavvurumuz içinde en gür sada barışın sadası olacaktır'' şeklinde konuştu.

-''TÜRKÇE, SEVGİNİN, KARDEŞLİĞİN, MUHABBETİN DİLİDİR''-

Salondaki gençlere ve çocuklara da seslenen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bütün diller gibi Türkçe de sevginin dilidir, kardeşliğin, muhabbetin dilidir. Sizler, Türkçeyi öğrenerek, Türkçe şiirler okuyarak, Türkçe şarkılar, türküler söyleyerek, aramızda zaten var olan gönül köprülerini daha da güçlendirdiniz. Ülkelerinize, şehirlerinize, evlerinize döndüğünüzde, ulaşabildiğiniz herkese, Türkiye'nin barış mesajlarını, Türk halkının selam ve muhabbetlerini iletin. Bugünün dünyasında artık uzak diye bir kavram yok. Bizim ülkelerimiz artık birbirine uzak değil. Hele bugün burada kurduğumuz gönül bağları, bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor ve yakınlaştırmaya devam edecek. Geleceği sizler şekillendireceksiniz sevgili çocuklar. Aydınlık bir geleceği yarın sizler inşa edeceksiniz. Birbirinize karşı sevgi, birbirinize karşı saygı her zaman rehberiniz olsun. Dayanışmayı yüceltin, paylaşmayı yüceltin, adaleti, hakkı ve hukuku her şeyin üzerinde tutun. Bugün burada tesis ettiğiniz dostlukları mutlaka ve mutlaka yaşatın. Burada, Asya, Avrupa ve Afrika'nın buluşma noktasında, Batı'nın en Doğu'sunda, Doğu'nun en Batı'sında, kardeş bir ülke, kardeşiniz olan bir millet olduğunu hiçbir zaman hatırınızdan çıkarmayın. Türkçe'nin evrenselliğini yaşattığınız için, Türkçe'nin güzelliğini bizlerle paylaştığınız için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Öğretmenleriniz başta olmak üzere emeği olan herkesi tebrik ediyorum.''

AA

10 Haziran 2010 - 08:36:08
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

10:58Osmaniye'de operasyon sürüyor
10:54Gül'den kan bağışı çağrısı
10:52Şahin: Dış politikada izlenen yol doğru
10:40Yarım kalan metrolar ulaştırma bakanlığına
10:03Kasırga'da tutuklu sayısı 30 oldu
10:00Gül, Berdimuhamedov ile telefonda görüştü
09:51''Ehl-i Beyt o gece Mavi Marmara'daydı''
09:07İsrail komandoları nasıl teslim alındı?
09:01Recep Vidin: "Mavi Marmara cennetimdi"
08:52Özbek itiraf etti Seyfi Oktay doğruladı
08:35Gül'den YouTube ve Google talimatı
08:27Doktor kılığında MOSSAD ajanı
08:09Kanlıgeçit'te jandarmaya saldırı
08:08İki Belediye Başkanı tutuklandı
01:45Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi
00:50Franceschini: "Cinayetin ardındaki gerçek ne"
00:04BDP'liler bir kez daha çağrılacaklar
22:28Mavi Marmara şehitlerinin adları sokaklara verilecek
21:09Sahte çürük raporu iddianamesi
21:07Tur otobüsleri tanıtıldı
20:42"Şifrenizi diş fırçanız gibi üç ayda bir değiştirin"
20:40Sel suları köy evlerini yıktı
20:26KKTC'nin uluslararası kabul görmesi
20:05Cinayet ideolojik ya da dinsel değil
20:01"Türkçe Olimpiyatları saldırılara en büyük cevaptır"
19:50Okulum Evim Projesi
19:42"İran ile iyi ilişkileri kaybedemeyiz"
19:40Program ve kontenjanlar kılavuzu onaylandı
19:37Dünya basketbol şampiyonası
19:34Erdoğan: Türkiye'nin ekonomik yapısı güçleniyor
Daha fazla haber göster
19:33"Türkiye önemli ekonomilerden biri olacak"
19:28Şehitlerin cenazesi hastanede
19:27Turizm şoförleri direksiyonda 5 yıl şart
19:26Geleceğin mimarları Misi'de projelerini tanıttı
19:24Ford Otosan Kocaeli Rallisi başlıyor
19:22Yozgat, Sürmeli Festivali'ne hazırlanıyor.
19:20Tarlada çalışan işçilerin üzerine yıldırım düştü
19:17Kepez Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi
19:11Filistin yerel seçimleri erteledi
19:10Erdoğan: "15 milyon dolar iddiaları yalan"
19:09Dünya Sağlık Örgütü heyeti Balıkesir'de
19:07Kasırga'da tutuklama talebi
19:06"Kazayı araştıran heyet bağımsız değil"
19:05"İddiaların sonucunu merakla bekliyoruz"
19:03Senegal Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gelecek
19:02Terör örgütü yandaşları polise saldırdı
18:59Zapatero basın toplantısında yanlız
18:57Kağızman, profesörlere ev sahipliği yaptı
18:55Voleybolda şampiyon Arkasspor
18:51"Afganistan ve Irak'ta yeni anlaşmalar olabilir"
18:482 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit
18:48Erdemli HEM yıl sonu sergisi düzenledi
18:44TÜMŞAD gazi ve şehit ailelerini buluşturdu
18:41Gül, heyet başkanlarını kabul etti
18:38ATSO, Tır Karnesi hizmeti verecek.
18:36Banliyö hattı, ulaşım sorununu çözecek
17:58Karabulut ailesinin talebi reddedildi
17:338 yılda 180 kaçak hayatını kaybetti
17:28Filonun amirallerinden rest: Durmak yok
17:1775 bin sayfalık delil klasörü
17:16Talay: Hakkımdaki iddialar gerçek değil
17:14Seyfi Oktay: Hakkımda linç uygulanıyor
17:01Hakim Albay Üçok'a 403 yıl hapis istemi
16:51Dışişleri, saldırıyı kınadı
16:50ABD, Furkan için rapor bekliyor
16:47Yıldırım'dan 10 milyon dolar istemişler
16:43Gaffar Okkan beni öldürtmek istedi
16:28İzzet Özgenç adaylıktan istifa etti
16:08Sözleşmeli personel için tercih yapılacak
16:06Savcı Öz hakkındaki karar kaldırıldı
15:42Demokrasi eyleminde boğaz kesme işareti
14:464 ülkeden ortak deklarasyon
14:45Bağış: Gelecekleri varsa görecekleri var
14:26İsrail'in saldırısı dosyası İstanbul'da
14:04''Şüpheli'' Çubuklu'nun dosyası Bakanlıkta
13:57''Ne iş olursa yaparım dönemi bitti''
13:42Cihaner Ankara'ya götürüldü
13:42Erdoğan: Türkiye Batı'dan kopmadı
13:31Erdoğan: Müzakerelerde bulunmuştuk
13:20PTT'de ''melez'' posta devri
13:11Adli Tıp, basını yalanlıyor
13:02Düşen helikopterden kurtulan yok
12:45Erdoğan'dan Arap ülkelerine çağrı
12:38Hariri'den Türkiye'ye ortaklık önerisi
12:33İsrail'e toplu dava açacaklar
12:29At ve eşek eti operasyonu: 18 gözaltı
12:25Erdoğan hafta sonu Rize'de
12:24Karekodsuz ilaç 1 Temmuz'da son
12:23Devlet, memuruna sopa gösteriyor
12:22Enver Paşa 1917'de ''İsrail''i görmüş
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
‘Anayasaspor’
 
 
Ahmet ÖZCAN
Mülkiyet üzerine tartışmalar -5-
 
 
Emine K. ARSLANER
Olmadı Hakan Albayrak, olmadı
 
 
İbrahim YILDIRIM
Sıla-i rahim
 
 
Kevser TOPKAR
Mustafa Kemal'in Avrupa'ya ihtarı
 
 
Mustafa YILDIZ
"Mavi Marmara" hayırlara vesile olsun
 
 
Nusret ÇİÇEK
Bu hödükler insanlıktan anlamaz
 
 
Taha KURUTLU
Bir devrimin enstrümanı; Hakan Albayrak
 
 
 
 
Soruşturmayı sulandırın, ablukayı hafifletelim
 
PKK'lılardan 6 şehit olayının videosu çıktı
 
Gürsel Tekin, Önder Sav'a meydan okudu
 
Ağlayan komandoya fiske vurdurmadım
 
Askerden sakal açılımı
 
 
 
 
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır.

Mevlana
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.576
1.586
 
 Euro
1.909 1.924
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.73 62.28
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: 'Mavi Marmara cennetimdi'...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara Şube Başkanı Recep Vidin de vardı. Sayın Vidin’le ‘Mavi Marmara’yı ve yaşananları konuştuk.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin