DOLAR 1.584 - EURO 1.920 - ALTIN 62.55 - IMKB 55234
Pazar 13 HAZİRAN 2010
Bugün 'üç aylar'ın ilk günü  Eroğlu'ndan İsrail'i şaşırtan cevap Obama ve Saylan da KCK iddianamesinde 170 santimetre kuyruklu buzağı şaşırtıyor Şırnak'ta çatışma: 1 asker yaralandı Baykal'a ''Ergenekon'' operasyon yaptı Filistinli ''Mavi Bebek'' İstanbul'da Şehit astsubay toprağa verildi Rusya ''barış gücü''ne sıcak bakmıyor Filistinli mavi bebek Türkiye'ye geliyor habertaraf.com
 
 
 
Arap kamuoyu ve İsrail’le kriz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
8. Türkçe Olimpiyatları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Dünya onu konuşuyor: Bülent Yıldırım
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yıldırım: MOSSAD ajanı gazeteciler var demedim
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bizi şaşırt, utanalım!
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Doğu’nun başladığı yer
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"İsrail haklı be abi!"
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
İran’ın atom bombasından Türkiye mi sorumlu?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Olan olmuştur, olacak olan da olmuştur o gece"
 
 
Star
İbrahim KİRAS
İsrail’le ilişkimiz neyin panzehiriydi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baydemir bile CHP'li olsa 'aynı tas aynı hamam'
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Dikkat! Sezai Bey konuşuyor...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Erdoğan, Obama'yı zayıf yakaladı
 
 
Star
Mustafa ERDOĞAN
Anayasa Mahkemesi iyi başlamadı
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Ergenekoncu, İsrailci, Arapçı
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Halimiz h’arap
 
 
 
 
Eymen HALİT
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İlhan AKKURT
 
Ercan AKSOY
 
 
 
‘Anayasaspor’

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Bugünlerde televizyon kanallarında, radyolarda, gazetelerde, dergilerde birçok yerde ‘2010 Dünya Kupası’ haberleri yer alıyor. Heyecan başlıyor… Futbol deyince akla gelen ilk şey: 11 kişilik takım oyunudur.

Bu ‘11 kişi’ bende farklı çağrışımlar oluşturuyor. 2008 yılında yazmış olduğum günlüğümdeki yazıları okurken, ilginç bir başlığa rastlıyorum. Açıp okuyorum, ne zaman ve ne yazmışım  diye. ‘Meşhur Anayasa Spor’ demişim yazının başlığına. Neden mi? 14 Mart 2008 gününü herkes hatırlıyordur. Unutanlarımız olmuş olabilir, biz hatırlatalım. O gün, AK Parti hakkında kapatma davası açılmıştı.

Ülke karıştı karışacak havası estiriliyordu. “Ekonomik kriz kapıda” deniliyordu. “AK Parti kapatılırsa ne olur?” sorularını sormaya başlamıştık. Bu soruların cevabı 30 Temmuz Çarşamba günü, saatler 18.10’u gösterince belli olacaktı. O süreci birazdan yazacağım ancak günlüğümde yer alan bir notu daha paylaşayım. O notta şöyle yazıyor:

“Kararın açıklanmasına yarım saat kala bütün çalışan arkadaşlar haber merkezine toplanıp kararın açıklanmasını bekledik. (o dönem(2008) staj yapıyordum) O an ‘2002 Dünya Kupası’ maçları aklıma geldi. Özellikle, Türkiye-Brezilya maçını hatırladım. O dönem(2002) lise yılarımdı ve okulda televizyon izleme imkânımız olmadığı için, maçları kahvehanelerde izlemeye çalışıyorduk. Arkadaşlarla kahvehaneye gidip, orada Türkiye-Brezilya maçını izlemiştik.

Brezilya maçında ilk golü Türkiye (Hasan Şaş)’nin atmasıyla kahvehanede çekirdek kabukları havada uçuşmaya başlamıştı. Buna rağmen gâlip gelen Brezilya olmuştu. “Acaba burada ne olur?” diye düşünmeye başlıyorum. (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı Brezilya’ya benzetmek ayıp olur herhalde. O nedenle Türkiye dedik. AK Partililer kızmasın.) İlk golü (Kapatma davasını) Başsavcı A. Yalçınkaya atmıştı. Peki, kim gâlip gelecekti?”

Şimdi dilimiz döndüğünce, futbol diliyle o ânı anlatalım. 30 Temmuz Çarşamba saatler 18.10’u gösterince “Haşim Kılıç, at şu ‘golü’ bitirelim şu ‘maçı’, ne olur kurallar değişmesin” diyenler olduğu gibi, “Haydi, Osman Paksüt, Şevket Apalak, yıkın şu adamı, gole gitmesin” diyenler de oldu.

Sacit Adalı, (Özal transferi), Ahmet Akyalçın (Sezer transferi), Serdar Özgüldür (Sezer transferi), Serruh Kaleli (Sezer transferi), Kaptan Haşim Kılıç’a “pası” verdiler. Haşim Kılıç topu önüne almış ‘golü’ atmak üzere Yüce Divan alanına doğru koşmaya başlamıştı. Kürsü sahasına girince sert bir bakış açısıyla ‘kale’yi karşısına alıp vuruyor ve ‘gol’ geliyor: “AK Parti kapatılmamıştır; ancak hazine yardımının yarısından mahrum bırakılmıştır.”

“Haşim Kılıç, at şu ‘golü’ bitirelim şu ‘maçı’ diyenler stadı bayram havasına çeviriyorlardı. Yine kahvehanelerde, evlerde, sokaklarda şenlik vardı. ‘Altı kırmızı kart gören oyuncu’ etkisiz kalırken, ‘dört sarı kartlı oyuncu’ oyunun kaderini etkilemişti; tabii ki burada en büyük pay “Kaptan”ındı. “Gol pasında” dört kişinin payı unutulmayacak. AK Parti kulübü, Haşim Kılıç (Özal transferi)’ı ‘gol kralı’ ilan etmişlerdi.

Pası  veren oyuncuların birkaçı her ne kadar “güneşi” sevmeseler de “güneşli” havada oynamaya mecbur kaldılar. ‘Kaptan’ ise ‘Poyraz’a karşı ‘Güneşi’ tercih etti ve ‘golünü’ attı. 2002 Dünya Kupası’nı, AK Parti’ye açılan kapatma davasının heyecanını yaşayan Türkiye, şimdi de 2010 Dünya Kupası’nda, Anayasa Değişiklik Paketi’nin iptali heyecanına girmiştir. 
O dönemki oyuncuların birkaçı jübilesini yaptı. Şimdi, Abdullah Gül’ün 2 transferi kadroda yer alıyor. 2002’de Türk Milli Takımı  da vardı. Şimdi, Türk Milli Takımı yok, yerine Kılıçdaroğlu Takımı var. O dönem ekonomide önemli kayıplar oldu. Bakalım bu dönemde neler olacak.

Son taktikler yapılıyor, Kaptan yine sahada olacak. Bakalım pasları hangi isimler verecek. Ve galip gelen kim olacak.

 
11 Haziran 2010 - 00:17:26
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.574
1.584
 
 Euro
1.905 1.920
 
 Sterlin
2.278 2.330
 
 Altın
62.11 62.55
 
 IMKB
55234  
 
 
'Ahir Zaman İlmihalleri' bunlar......
 
Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu “İlmihal” yazdı, “şimdi sıra bayanlarda” diyor!
 
 
 
 
  Uğur Dündar'ın telefonu canlı yayında peş peşe çaldı. Dündar'a canlı yayında bağlanan telefonların sırrı neydi? İşte cevabı...  
 
 
 
  Akşam gazetesinde maaş sorunu nedeniyle üç çalışan gazeteden ayrıldı... Toplu istifalar gündemde...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin