DOLAR 1.577 - EURO 1.922 - ALTIN 62.50 - IMKB 55234
Pazartesi 14 HAZİRAN 2010
Kara yollarında durum Mars'ın üçte biri denizle kaplıymış Bir gün Mescid-i Aksa'da namaz kılacağız Kırgızistan'da ölü sayısı yüzü aştı Beyaz Saray: Önemli bir adım Cumhurbaşkanı Gül Güney Kore'de İsrail kendi soruşturma komisyonunu kuracak Çölaşan: Kameralarla bir bağlantım yok Kars'ta hayat durdu AK Parti heyeti ABD'ye gidiyor habertaraf.com
 
 
 
Anayasa Mahkemesinin muhtemel iptal kararına karşı kesin çözüm
 
 
 
 
İhsan ÜNLÜ
Bu memlekette güzel şeyler de oluyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kemal Bey heyhat!
 
 
Radikal
Altan ÖYMEN
Arap ülkeleriyle politikalarımızda Mehmet Akif'in şiirini esas alırsak...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davutoğlu: ‘Bir gün Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız’
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
İsrail savaşa hazırlanıyor
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Tezgah ve Tezgahtarlar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Meclis'in onurunu bunlar mı koruyacak?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hürriyet’in Osman Can takıntısı
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
O duygusal ifadeler Başbuğ’un kaleminden
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Yok sayma
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siz hangi 'mahkeme takımı'nı tutuyorsunuz?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İç politikada eksen kayması
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
ABD ikonunu kaybetti
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Hâlâ Batılı mıyız?
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Zamanın pençesi ölümden daha ataktır
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aslı AYDINTAŞBAŞ
 
 
 
Doktor kılığında MOSSAD ajanı
 
 
 
İsrail komandolarının katliam yaptığı Mavi Marmara gemisinde ve sonrasında yaşananları anlatan Sinan Albayrak, "Rachel Corrie de tankın altında ezileceğini düşünmüyordu. İsrail lehine yayın ve yorum yapanları, kurşun sıkıp öldürenleri değil de yardıma gidenleri eleştirenleri dinlerken hayretler içinde kaldım" dedi.
 
Orhan Turhan'ın haberi

Gazze'ye doğru yol alırken uluslararası sularda İsrail Donanması'nın "Shayetet 13" adlı öldürücü timi tarafından durdurulan ve 31 Mayıs gecesi 1'i Amerikan vatandaşı 8'i Türk 9 kişinin öldürüldüğü "Mavi Marmara"da bulunan oyuncu Sinan Albayrak, Türkiye'de İsrail lehine yapılan eleştirileri hayretler içinde dinlediğini, şaşırıp kaldığını söyledi. Sinan Albayrak, gemide ve sonrasında yaşanan ilginç gelişmeleri, Yeni Şafak'a değerlendirdi. Gazze'ye yapılan insani yardımda ortak dilin 'insanlık' olduğunu söyleyen Albayrak, bu ruhun gemide kendisini hissettirdiğini belirtti. 

SEN KURŞUNA BAK

Televizyonda gemidekiler için yapılan yorumları 'hayretler içinde' izlediğini dile getiren Albayrak, Hürriyet ve Radikal gazeteleri yazarı Nuray Mert'in sözlerini anlamakta güçlük çektiğini ifade etti. Albayrak, "Nuray Mert, bana ithafen 'İsrail askerlerine maden suyu şişesi atarak eğlenmiş. Bu nasıl bir zihniyettir' gibi yorum yaptı. Bunu anlamak güç! Biz silahlara karşı şişe atıyoruz ve Nuray hanım, İsrail askerlerini eleştirmek yerine, bizim davranışlarımızı eleştiriyor. Niye ellerinde silah olmayan bizlere, silahla karşılık verildiğini sorgulamıyor? Bu ortak dili sağlamamızda en büyük etken de, orada Türkiye'nin içinde olduğu gibi yıkıcı ve yıpratıcı bir muhalefetin olmamasıydı" dedi.

İSRAİL PROPAGANDASI

"İsrail kaynaklı bir propagandanın, Türkiye'de İsrail askerlerini değil de kendilerini sorguladığına" dikkat çeken Albayrak şöyle devam etti:

"Diyorlar ki, 'İsrail'in böyle yapacağını bilmiyorlar mıydı?' Amerikalı eylemci Rachel Corrie de (16 Mart 2003) İsrail tankı altında ezildiğinde, askerlerin ilk yapacağı şeyin 'öldürmek' olduğundan habersizdi. Biz de böyle bir saldırının olacağına ihtimal vermiyorduk elbette. Greenpeace bir eyleme gittiğinde yanına bir donanma mı alıyor ya da her seferinde 'öldürüleceğiz mi' diyerek gidiyor? Onlar sivil eylem yaparken, kim ateş ediyor?"

HÜRRİYET, KİME YAYIN YAPIYOR?

Doğan Grubu'nun, yüzde 25 hisseyle büyük ortakları arasında yer aldığı Alman Axel Springer firmasının kurumsal tüzüğünde geçen, "Yahudiler ile Almanların uzlaşmaları teşvik edilecek, İsrail Devleti'nin hayati hakları desteklenecek" ifadesi sorulan Sinan Albayrak, şöyle konuştu:

"Gazze sınırlarına girerdik ya da giremezdik; ama biz daha girmeden avlandık. Bunun ötesinde insanların yorum yapma hakkı yok! O gemiye silahlı olarak binmiş olsaydık dahi İsrail'in bunu yapmaya hakkı yoktu. Ancak Türkiye'de olaya İsrail penceresinden bakanlar, kesinlikle birilerinin gözüne girmeye çalışıyor. Oturmuşlar yumruk atan eylemcinin yanlışını konuşuyorlar. Yahu azıcık vicdan, neden kurşun atanı görmüyorsunuz! Hürriyet'in ortaklığına bakın: 'İsrail aleyhine yönelik asla yayın yapılmayacak' maddesi yer alıyor. Hatırlanacağı gibi Doğan medyasının, İsrail'in Gazze saldırısında İsrail'i eleştirmemesi dikkat çekmişti. Gazze katliamı sırasında Doğan Holding'e ait gazete ve televizyonlardaki haberlerin çoğu, İsrail'in kendisini savunmak için saldırdığına dair bir tema üzerine kurulmuştu. Filistinlilerin katledilmesi görmezden gelinmişti. Mavi Marmara'daki yayın politikasında da aynı mantık sürmektedir, çok vahim."

Doktor kılığındaki MOSSAD ajanları

'İYİ Kİ ÖLDÜRDÜNÜZ' ALKIŞI: "Gemi yanaşırken yüzlerce İsrail askeri, Aşdod Limanı'nda arkadaşlarını karşılamak için bekliyordu. Herkes, onlarca kişinin öldüğünü düşünüyordu. Bizi getiren askerlerin büyük bir operasyon yaptığını düşünen askerler, gemiden inmeye başladığımızda arkadaşlarını alkışlamaya başladılar. Kanlı baskını 'çok iyi' bulmuşlardı."

BELLİ ETMEDİK, AMA BU BİR İŞKENCEYDİ: "Limanda kurulan çadırlara götürüldük. Psikolojik işkencenin bir parçası olarak klimaları son seviyeye çıkardılar, çok üşüdük. Ama biliyorduk ki, bu bir psikolojik işkenceydi, üşüdüğümüzü belli etmemeye çalışıyorduk."

SESLERİNDEN VE GÖZLERİNDEN TANIDIK: "İsrail'in bizi götürdüğü cezaevi İsrail'in en yeni cezaeviydi. İlk tutsakları da bizdik. Orda kalırken hücrelerin yanlarına sivil görünümlü gençler oturdu. Onlar her şey normalmiş gibi davranıyorlardı. Biri bir şeyler içiyor, diğeri yemek yiyordu. Baktığınızda sanki öylesine gelmişler, az sonra gidecekler gibiydiler. gemide bize saldıran kar maskeli askerlerden bazıları, biraz sonra aramızdan bir arkadaşı almak istedi. Onları ses tonları ve göz renklerinden tanıdık."

BAZILARIMIZI ALMAK İSTEDİLER: "Aramızdan bazılarını almak istediler. Lübnanlı bir gönüllünün yanına giden asker, 'Ses çıkarmadan bizimle gel' dedi. Ortak tepki koyduk, hiçbir arkadaşımızı almalarına izin vermedik. Bu kez başka bir yol denediler: Almak istediklerinin yemeklerine bir şeyler koymuşlar; çünkü o Lübnanlı fenalaştı. Sonra içeriye doktor kılığında beyaz önlüklü bir adam girdi. Yanımızdaki Yunan doktor, gelene 'Hangi semptomlar gösteriyor?' diye sorunca cevap veremedi. Numarayı çaktık, İsrail aramızdan tek bir kişiyi bile almayı başaramadı."

HER ŞEYLERİ YALAN: İsrail'in her şeyi yalandı. Hiçbir sözlerini tutmadılar. Her söylediklerinin altından başka bir şey çıktı. Gemideyken, sorgu odasında, cezaevinde söyledikleri. Aşdod'da sivil giyimli kişiler, 'Lütfen merak etmeyin, bazı işlemler sonrası sizleri serbest bırakacağız' deyip nazik davrandılar. 'Biz havaalanına gidiyoruz' sanırken kendimizi cezaevinde bulduk. 'Cezaevinde çok kısa kalacaksınız, problem çıkarmayın' dediler, az sonra terlik dağıtmaya başladılar. Eyvah dedim, uzun kalacağız. Elbiselerimizin üstüne tişört verdiler. Planları bozuldu, Türkiye'nin müthiş baskısıyla karşılaşınca hepimiz serbest kaldık.

FİLMİ ÇEKİLMELİ: "Bu olay her yönüyle dönüm noktasıdır. Mavi Marmara'da yaşananların muhteşem bir film olacağından eminim. Gazze'nin özgürlüğe kavuşacağı bir sonla tamamlanacak bu projenin, dünyada da büyük etki oluşturacağını düşünüyorum. Bu olay 'bir geminin İsrail aleyhine devletlerin başaramadığını başarması' anlamını taşıyor."

Önyargısı askeri utandırdı

Albayrak, bir İsrail askeriyle arasında geçen diyalogu ise şu sözlerle dile getirdi: "Bir asker vardı. Onu gemide de görmüştüm. Bana bakıyordu. Sorgu odasında sadece benim elimde kelepçe vardı. 'Neden kelepçemi çıkarmıyorsunuz' diye sordum, 'tehlikelisiniz' dedi. 'Beni sevmiyorsun, değil mi?' diye bir soru daha yönelttim. 'Hayır, sevmiyorum' dedi. Sonra o bana 'Sen beni seviyor musun?' diye sordu, 'evet' deyip ekledim: 'Hiç görmediğin bir kişiyi nasıl sevmiyorsun?' Boynunu büktü. Türkiye'ye hiç gelip gelmediğini sordum. 'Hayır' dedi. 'Gelirsen beni bul' dedim. Sözlerim İsrail askerini çok utandırmıştı. Benimle arkadaş olmak isteyip de bunu asla yapamayacakmış gibiydi."

Bana filmdeki adımla seslendi: Hey Nidarrr!

Sinan Albayrak, şu ilginç anekdotu da belirtmeden geçemedi: "Pasaportum okurken bir İsrail görevlisi beni tanıdı. Biliyorsunuz, daha önce Ortadoğu'da da birçok ülkede gösterilen 'Yersiz Yurtsuz' dizisinde Ferdi Tayfur'la birlikte oynamıştım. Dizinin Ortadoğu seslendirmelerinde benim adım 'Nidar'dı. Pasaporta bakan görevli beni tanıyınca alaycı bir ifadeyle, 'Nidarrr' diye seslendi. Sanki tatlı bir intikam hazzı yaşatmıştım ona."

Masumiyetine inandırılmış bir topluluk 

İsrail askerlerinin Siyonist propagandalarla yetiştirildiğini söyleyen Albayrak, bir gardiyanla ilginç diyaloguna da şöyle paylaştı: "Gardiyan 'Ne işiniz var, niye bindiniz o gemiye' dedi. 'Yardım için, peki siz niye 16 kişiyi öldürdünüz?' diye sordum. Şaşırmıştı: 'İsrail askeri öyle şey yapmaz' cevabını verdi. Bu defa şaşıran bendim. Bu denli katil olup da masumiyetlerine bu kadar inandırılmış başka hiçbir orduyu bilmiyorum."

Yeni Şafak

NOT DEFTERİNDEKİ SON SATIRLAR AĞLATTI
 
GEMİDEN İLK KEZ YAYINLANAN GÖRÜNTÜLER (VİDEO)
 
DOKTOR KILIĞINDA MOSSAD AJANI
 
İSRAİL ASKERİ FURKAN'I BÖYLE KATLETTİ
 
MAVİ MARMARA'NIN KAHRAMANLARI
 
AĞLAYAN KOMANDOYA FİSKE VURDURMADIM
 
''ÖLMEYİ BECEREMEDİM AMA FİLİSTİN KURTULDU''
 
ATİLA, MAVİ MARMARA'DA YAŞANANLARI ANLATTI
 
YANIMDA İKİ ARKADAŞIM ŞEHİT OLDU
 
İŞKENCE DAKİKALARINI ANLATTI
 
YABANCI GÖNÜLLÜLER TÜRK PASAPORTU İSTEDİ
 
İSRAİL ASKERLERİNİN YAKALANIŞ GÖRÜNTÜLERİ
 
İSRAİL YENİ SİLAHINI MAVİ MARMARA'DA DENEMİŞ
 
DÜNYANIN EN AŞAĞILIK KORKAKLAR SÜRÜSÜ
 
AYDIN ATAÇ: İSRAİL BİZE SİSTEMATİK İŞKENCE YAPTI
 
HAKAN ALBAYRAK YAŞADIKLARINI ANLATACAK
 
KURTULMUŞ: KONVOY SAHİPSİZ BIRAKILDI
 
''BOSNA'YA DA GİTTİ, BENCİL DAVRANAMAZDIM''
 
GEMİYE SALDIRAN İSRAİL ASKERLERİ ALTINA PİSLEMİŞ
 
BAŞMAKİNİSTE 1,5 YAŞINDAKİ OĞLU İLE TEHDİT
 
'GERÇEK MERMİLERLE SALDIRILACAĞINI BİLEMEDİK'
 
YILMAZ: 3 İSRAİLLİ BİR KIZ ÇOCUĞUNA SİLAH DOĞRULTTU
 
HİÇ KİMSE İSRAİL ASKERLERİNDEN KORKMADI
 
BAKIRHAN: KIZINI BİR DAHA GÖREMEYECEKSİN DEDİLER
 
11 Haziran 2010 - 08:27:40
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

08:42Bir gün Mescid-i Aksa'da namaz kılacağız
08:20Cumhurbaşkanı Gül Güney Kore'de
01:02Anayasa Mahkemesinin muhtemel iptal kararına karşı kesin çözüm
21:19Çiçek: PKK Avrupalı gençleri de zehirliyor
19:12Çölaşan: Kameralarla bir bağlantım yok
15:14ADD Genel Kurulu'nda Eruygur tartışması
14:16Mazlumder'den İsrail hakkında suç duyurusu
14:04Kayıp çocuklar için protokol
14:03İsrail, İHH soruşturma komitesine başkan atadı
12:18TBB Genel Kurul'unda oylama devam ediyor
12:08Türkiye'nin en büyük kitap-cd operasyonu
11:08Erdoğan'ın konvoyunda kaza: 1 polis öldü
11:05Madencilerin yakınları şikayette bulundu
11:04KCK operasyonunda 10 tutuklama
10:56Nükleer santralin çevreye zararı yok mu?
10:25TBMM'nin bu haftaki gündemi yine yoğun
10:18'Kafes eylem planı' ilk duruşması 15 Haziran'da
10:02AYM, Vakıflar Kanunu'nu görüşecek
07:38Gözyaşları "Pınar" oldu
23:12Çatışma bölgeleri Türkiye'nin yakınında
22:24Obama ve Saylan da KCK iddianamesinde
20:38Baykal'ın ismi ''KCK/TM'' iddianamesinde
20:03Demirtaş'tan 'Filistinli çocuklar' benzetmesi
19:22Cumhurbaşkanı Gül 12 yasayı onayladı
18:54Ergin: Anayasa paketi ilk adım
18:27Şehit astsubay toprağa verildi
17:55Eker: Türkiye'de terörün artmasını isteyenler var
17:52Erdoğan'dan İTO Başkanı Yalçıntaş'a kutlama
17:40Erdoğan: Devlet terörüne susmayacağız
16:55Yüksekova'da patlama: 1 yaralı
Daha fazla haber göster
16:54Ayrımcılıkla mücadele için demokrasi
16:48Gül: Komşularla ilişkiler sürecek
16:41Ergin: Dün ile bugün örtüşüyor
16:32Kılıçdaroğlu, halktan özür dilemeli
16:29Gizli propaganda kampanyası yapılıyor
16:12Kasket giyerek halkçı olunmaz
16:11Hakim ve savcılar bize karşı saygısız
15:54İsrail, hatasını nasıl telafi edeceğini bilir
15:40Yıldırım, Ardahan'dan ayakkabı aldı
15:30Referandum 10 genel seçimden daha önemli
15:26Bakan Eroğlu: Dünyaya model olduk
15:081996'dan bu yana bir ilk
15:05Bardakoğlu: Siyaset üstü bir kurumuz
15:02Kırgızistan'la ilgili kriz masası kuruluyor
14:54''Hristiyan kulübü değilseniz, alacaksınız''
14:42KCK iddianamesi mahkemeye sunuldu
14:37Başbakan Erdoğan, İTO heyetini kabul etti
14:23Tarım Bakanlığı'ndan ''orduya et'' açıklaması
14:22Şemdinli'de bir PKK'lı etkisiz hale getirildi
13:43Savcıyla tartıştıkları için gözaltına alınıyorlar
13:40Erdoğan Trabzon'da
13:35Ne olursa olsun açılım sürecek
13:29Suriye ile ortak sınır kapısı
13:25Din hizmeti dört duvar arasına hapsedilemez
12:46Heronları kullanabilecek elemanımız var
12:29Asrın davasını başlatan gecekondu ne olacak?
12:23Kapıkule'den 9 TIR canlı hayvan Türkiye'de
12:14Yaralı subay GATA'ya gönderildi
11:59TBB olağanüstü genel kurulu toplandı
11:32TBB başkanlığına 3 aday
11:28İyi niyetli olmayanlarla mücadele sürecek
11:16Başbakan Erdoğan İstanbul'dan ayrıldı
11:15Şehit Başçavuşa Hakkari'de tören
10:23Jandarma, operasyonu polisten gizlemiş
10:17Sağlıkçılar için başvurular başlıyor
10:14Şahin yarın İran'a gidecek
09:38Emniyete ''başpolis'' geliyor
08:59Dünya onu konuşuyor: Bülent Yıldırım
08:45Gül: Türkiye'de tabular yıkılıyor
08:15Gülen, New York Times'a da aynısını konuştu
03:25Arap kamuoyu ve İsrail’le kriz
23:52Genelkurmaydan duygusal açıklama
22:34Şengün tahliye yönünde oy kullandı
22:19Gül: En ufak sapma söz konusu değil
20:19Atalay: Soruşturmanın sonucunu bekliyorum
20:10Genç, beyin kanaması geçirdi
19:50İzmir'deki terör örgütü operasyonu
18:57TSK: Pınar Akdağ eşine destek için oradaydı
18:54Şemdinli'de 1 astsubay şehit
18:30Yargıtay, Ömer Ulusoy'a cezayı yetersiz buldu
17:24Veli Küçük: İtibarımı iade edin
16:30TBMM İsrail Dostluk Grubu iyice eridi
15:51Cumhurbaşkanı Gül Twitter'i çok sevdi
15:12Telefon konuşmaları tartışılır
15:12Şehit pilot üsteğmene son görev
15:08Askeri helikopter ağaca çarparak düştü
14:52Gül: Eksen kayması doğru değil
14:43Bakan'ın gözleri doldu
14:33Türk vatandaşları AİHM'ye gidiyor
14:31Arınç: AB ağır davranıyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Eymen HALİT
Erdoğan ve tüm onurlu insanların yanındayız
 
 
Necmettin EVCİ
Bir Şair'in ardından
 
 
 
 
İsrail'in yöntemleri artık tutmuyor!
 
Suudilerin yalanladığı haber Hürriyet'te
 
Haaretz:Abbas ablukanın kaldırılmasına karşı
 
Kırgızistan'da ölü sayı artıyor
 
'Kafes eylem planı' ilk duruşması 15 Haziran'da
 
 
 
 
Denizin bir kabuğu tanımlaması incidir. Zamanın kömürü tanımlaması elmastır.

Halil Cibran
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.566
1.577
 
 Euro
1.908 1.923
 
 Sterlin
2.276 2.320
 
 Altın
61.84 62.39
 
 IMKB
55234  
 
 
Gürsel Tekin'den '8 kişi'ye ağır itham...
 
CHP'de olay adam haline gelen Gürsel Tekin, il başkanlığı krizinde istifasını isteyen, kısa süre önce kendi atadığı 8 il yönetecisi için ağır ithamlarda bulundu: 'Bütün ortaklıklar bozulur ama suç ortaklığı bozulmaz!'
 
 
 
 
  Kanal D'de 22 Haziran günü ilk bölümü yayınlanacak 'Mükemmel Çift' dizisi oyuncularından Tuğrul Tülek, yeni dizisinde gay bir karakteri canlandırdığı için 2009 yılından itibaren sunuculuğunu yaptığı 'Rüzgar Gülü' isimli programından çıkarıldığını duyurdu.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin