DOLAR 1.584 - EURO 1.920 - ALTIN 62.55 - IMKB 55234
Pazar 13 HAZİRAN 2010
Çatısma bölgesinden Türkiye'ye mesaj Erdoğan: Yeniden ayağa kalkacağız Kaddafi FIFA'yı "dünya mafyası" diye niteledi Boğaz'da gemi faciası son anda önlendi Dünya Kupası'da vuvuzela yasaklanabilir Tutuklanma korkusu ziyaretten vazgeçirdi Kılıçdar, hayranlarına Facebook'tan mesaj attı Ukrayna'da büyük maden patlaması Soruşturma komisyonu başkanı emekli yargıç Kayıp çocuklar için protokol habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin hayır oyu, ABD için tokat
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
8. Türkçe Olimpiyatları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kemal Bey heyhat!
 
 
Radikal
Altan ÖYMEN
Arap ülkeleriyle politikalarımızda Mehmet Akif'in şiirini esas alırsak...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
İsrail savaşa hazırlanıyor
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Tezgah ve Tezgahtarlar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Meclis'in onurunu bunlar mı koruyacak?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hürriyet’in Osman Can takıntısı
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
O duygusal ifadeler Başbuğ’un kaleminden
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Yok sayma
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siz hangi 'mahkeme takımı'nı tutuyorsunuz?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İç politikada eksen kayması
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
ABD ikonunu kaybetti
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Hâlâ Batılı mıyız?
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Zamanın pençesi ölümden daha ataktır
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Eymen HALİT
 
Ahmet HAKAN
 
Aziz ÜSTEL
 
Ercan AKSOY
 
 
 
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler

Okur Temsilcisi
[email protected]
 
 
"Fethullah Gülen" demenin karşıt, "Hocaefendi" demenin yanlısı kabul edildiği şu ortamda HaBertaraf'ın "gerçekten taraf olduğuna" bir kez daha vurgu yaparak bu konuya girmek gerekir.

Fethullah Gülen'in The Wall Street Journal'a yaptığı açıklamayı, Türkiye'de ilk yayınlayan ve bunu tereddütsüz yapan HaBertaraf'tı. Nihayetinde bu bir haberdi.

Kolay ifade edebilmek için, siyasetçilerin ortaya attığı kavramları kullanalım. Kendi gazetesi Zaman dahil yandaş medya, Hocaefendi'nin bu açıklamaları karşısında sıkıntıya düşmüş; candaş, yoldaş ya da Tel Aviv medyası Hocaefendi'nin bu görüşlerini alkışlamıştı. Yandaş medya, Gülen cemaati gibi güçlü, başarılı ve hayırlı hizmetler yapan bir camiayı karşısına almak istemediği için çok ses çıkarmadı. Hatta savunanlar oldu. HaBertaraf, "gerçeklik" ilkesinden hareketle, tıpkı Vakit'in komplonun bir parçası olarak hareket etmesine ses çıkarılmadığı ortamda "Kral çıplak" dediği gibi bu olayda da seviyesini muhafaza etti ve gerçek ne ise onun haberlerini yaptı.

Hocaefendi, Türkiye için çok önemli hizmetlerde bulunmuş bir kanaat önderidir. Bugün dünyadaki etkisi ve kabul edilirliği nedeniyle inkar edilse de reddediş bir anlam ifade etmeyecektir. İHH da küçük bir kuruluş değildir. Kaldı ki Hocaefendi'nin bunu bilmemesi, bilmese dahi etrafında bulunan onlarca değerli ilim irfan sahiplerine bunu sormaması mümkün ya da kabul edilebilir değildir. Hocaefendi'nin "Geçmişte bizimkiler de yardım götürelim dediler ancak ben bunu resmi yollardan yapılmasını istemiştim" dediği dernekle İHH, Afganistan'da, Pakistan'da, Irak'ta, Filistin'de kol kola yardım yapıyorlardı.

Hocaefendi'nin açıklamalarında iki sıkıntı vardır. İlki, uluslararası sularda İsrail'in müdahalesini doğru gösterir bir ifade kullanması yani "İsrail'den izin alınması gerekirdi" demesi, ikincisi ise "Vakfın politik bir amaç güdüp gütmediğini kestirmek henüz güç" sözü. Bu söz İHH'yı töhmet altında bırakır, en azından Gülen cemaati nezdinde. Ki cemaatin de İHH gönüllüleri hakkında olumsuz fikre sahip olmadıklarını biliyoruz.

Dış Haberler Servisindeki arkadaşlar The Wall Street Journal'daki haberi görür görmez inisiyatif kullanarak yayınlamışlar. Tebriği hak eden bir durum. Çünkü, herkes gibi tereddüt yaşayabilirler, istişare etmeyi düşünebilirlerdi. Zira haberciliğin namusu, gerçeği ifade etmektir.

Okurlardan gelen eleştiriler, "Hocaefendi kadar hizmet ettiniz mi, kalkıp eleştiriyorsunuz" şeklindeydi. İkincisi ise Günay'ın Gülen'e söylediği "Uzaktan bakınca öyle görünüyor demek ki" sözünü arkadaşlarımızın "Günay'dan Gülen'e iğneleyici karşılık" başlığında haberleştirmesine "Haberin başlığı aynı kartelin başlığı" eleştirisiydi.

Gerçekte bu bir iğneleme idi. HaBertaraf, haber ne ise onu öyle verir. "Günay'dan Gülen'e şok cevap" gibi abartılı başlıklardan uzak durur. İkincisi, "kartel dili" eleştirisinin yersiz bir eleştiridir. Çünkü o günlerde okurumuzun kartel dediği gazeteler Hocaefendi'yi alkışlamışlardır. Üçüncüsü, Peygamberler dahil kimse eleştirilemez değildir. HaBertaraf "Kol kırılır yen içinde kalır" anlayışını da reddeder. Peygamberlerin bile içtimai hayatta hatalar yaptıkları, yardım, fikir, eleştiri bekledikleri bilinir. Konuları inanç ya da gelenekler bazında değil, "gerçeklik" bazında değerlendirir.

HaBertaraf, Hocaefendi'nin yaptığı açıklama dahil, bugüne kadar ki tüm eleştiri ya da destekleri yayınlamıştır. Öyle ki, kendi yazarlarından Hocaefendi'yi haksız bulanlar da olmuştur, destekleyenler de. Okur-Yazar bölümü de keza farklı yaklaşımlara sahne olmuştur. Fikirler konuşulacak, tartışılacaktır. Hocaefendi fikrini söylemiştir, İHH ve daha sonrakiler de fikirlerini dile getirmişlerdir. HaBertaraf'ın görevi hepsini okurlarına iletmek, yönlendirme yerine fikir verme amaçlı bilgileri de sunmaktır.

Gazetecilik hissiyatı değil, realiteyi kabul eder. HaBertaraf'ın Filistin hassasiyetinin altında "İnsanlığın zulüm altında olması gerçeği" vardır.

HaBertaraf kimsenin, hiç bir kuruluşun, kurumun, cemaatin, siyasi partinin, legal-illegal hiçbir örgütün uzantısı değildir.

İlk gün "etiket" vurulacağını belirtmiştik. "AK Partili, CHP'li, Nurcu, Sosyalist, Kürtçü, Türkçü, Gelenekçi" gibi yüzlerce etiketin vurulması, gruplaşmış medyanın bir tarafına yerleştirilmeye çalışılmamız bizi haklı çıkarmış, hiçbir etiket üzerimizde kalmadığı gibi hiçbir medya kutbuna dahil edilememişiz.

HaBertaraf, bağımsız ve bağlantısız olmanın verdiği rahatlıkla "gerçeği" yazmaya da devam edecektir.


HaBertaraf.com ile ilgili görüş, şikâyet, uyarı ya da önerilerinizi "[email protected]" adresinden tarafıma ulaştırabilirsiniz.
 
10 Haziran 2010 - 09:58:03
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.574
1.584
 
 Euro
1.905 1.920
 
 Sterlin
2.278 2.330
 
 Altın
62.11 62.55
 
 IMKB
55234  
 
 
Gürsel Tekin'den '8 kişi'ye ağır itham...
 
CHP'de olay adam haline gelen Gürsel Tekin, il başkanlığı krizinde istifasını isteyen, kısa süre önce kendi atadığı 8 il yönetecisi için ağır ithamlarda bulundu: 'Bütün ortaklıklar bozulur ama suç ortaklığı bozulmaz!'
 
 
 
 
  Kanal D'de 22 Haziran günü ilk bölümü yayınlanacak 'Mükemmel Çift' dizisi oyuncularından Tuğrul Tülek, yeni dizisinde gay bir karakteri canlandırdığı için 2009 yılından itibaren sunuculuğunu yaptığı 'Rüzgar Gülü' isimli programından çıkarıldığını duyurdu.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin