DOLAR 1.584 - EURO 1.920 - ALTIN 62.55 - IMKB 55234
Pazar 13 HAZİRAN 2010
Bugün 'üç aylar'ın ilk günü  Eroğlu'ndan İsrail'i şaşırtan cevap Obama ve Saylan da KCK iddianamesinde 170 santimetre kuyruklu buzağı şaşırtıyor Şırnak'ta çatışma: 1 asker yaralandı Baykal'a ''Ergenekon'' operasyon yaptı Filistinli ''Mavi Bebek'' İstanbul'da Şehit astsubay toprağa verildi Rusya ''barış gücü''ne sıcak bakmıyor Filistinli mavi bebek Türkiye'ye geliyor habertaraf.com
 
 
 
Arap kamuoyu ve İsrail’le kriz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
8. Türkçe Olimpiyatları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Dünya onu konuşuyor: Bülent Yıldırım
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yıldırım: MOSSAD ajanı gazeteciler var demedim
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bizi şaşırt, utanalım!
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Doğu’nun başladığı yer
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"İsrail haklı be abi!"
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
İran’ın atom bombasından Türkiye mi sorumlu?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Olan olmuştur, olacak olan da olmuştur o gece"
 
 
Star
İbrahim KİRAS
İsrail’le ilişkimiz neyin panzehiriydi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Baydemir bile CHP'li olsa 'aynı tas aynı hamam'
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Dikkat! Sezai Bey konuşuyor...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Erdoğan, Obama'yı zayıf yakaladı
 
 
Star
Mustafa ERDOĞAN
Anayasa Mahkemesi iyi başlamadı
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Ergenekoncu, İsrailci, Arapçı
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Halimiz h’arap
 
 
 
 
Eymen HALİT
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
İlhan AKKURT
 
Ercan AKSOY
 
 
 
Bir devrimin enstrümanı; Hakan Albayrak

Taha KURUTLU
[email protected]
 
 
Türkiye-İsrail ilişkilerine “Kan davası” sokan Mavi Marmara katliamının üzerinden henüz bir hafta geçmiş olmasına rağmen derin lobiler devreye girerek bu kanlı vahşeti unutturma, karartma, İsrail’i haklı çıkarma çabası içine girdiler. İHH başkanı Bülent Yıldırım; “İsrail ve yandaşları bu hareketi karalama kampanyası başlatacaklar.” demişti. Son günlerde bu oyunun bir parçası olarak bazı cehl-i mürekkepler “Olayı popülize etmeyin!” veya “Yardım insani miydi, İslami miydi?”, “İnsanların o gemide ne işi vardı?” gibi İsrail katliamını yok sayan veya haklı sebeplere dayandırılabilecekmiş gibi gösteren tartışmalar başlattılar. İster komplo teorisi olarak düşünün ister bir paranoya ama Siyonist lobilerin Türkiye’de antipropaganda sürecine hız verdiğini görmemek için kör olmak gerekiyor. Yahudi lobilerinin dünya üzerindeki derin etkisini bilenler bu çalışmaların ne derece tesir yarattığını da takdir edeceklerdir. Bu süreçte barbarca ve canice basılmış bir gemi ve hunharca öldürülmüş 9 şehit ortada dururken bu antipropagandanın önüne geçmek isteyenleri “Popülist kaygılarla hareket eden reklam sevdalıları” olarak tanımlamak Tel Aviv ile aynı kaynaktan beslenmektir.

İHH’nın düzenlemiş olduğu “Gazze’ye insani yardım” organizasyonu asrın en büyük sivil toplum hareketlerinden bir tanesidir. O gemide şehit olan insanların boşuna öldüklerini söyleyebilme aymazlığını gösterebilenler Filistin’deki insanlık dramından bihaber zavallılardır. Gazze çok değil bundan yüz sene evvel Osmanlı mahallesiydi. Gazze’ye giden insani yardımı İslami boyuta çekerek, bu harekete destek veren herkesi Hamas militanıymış gibi lanse edenler açıp tarihlerini okuyabilme zahmetinde bulunsalardı, Gazze’nin Türkiye’ye ne kadar yakın olduğunu göreceklerdi. Gazze’ye kör, sağır ve dilsiz kalmak ne insanlığa ne Müslümanlığa ne de komşuluğa sığmaz. Gazze sadece Müslümanların değil “İnsan Hakları Beyannamesi” “Cenevre Sözleşmesi” “Venedik Kriterleri” diyerek dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkan ve katil İsrail’in katliamlarına ses çıkarmayan başta Avrupa olmak üzere bütün dünya ülkelerinin kolektif ayıbıdır. Tüm söylenenlere antipropagandalara inat İHH neyi başardı?

Mavi Marmara’nın birinci hedefi Gazze’ye uygulanan ambargoyu kırmaktı. Bunun elbette bir bedeli olacaktı ve dokuz şehit karşılığında bugün İsrail ambargosu çok ağır yara aldı.

Mısır, yapılan baskılara dayanamayarak Refah sınır kapısını “Süresiz” olarak insani yardımlara açtı. Eğer bu sivil inisiyatif olmasaydı Mısır Refah kapısını açar mıydı?

Dünya devletleri artık şu soruyu yüksek sesle birbirlerine sormaya başladılar: “İsrail daha ne kadar böyle devam edecek?”

Mavi Marmara’daki sivil ruh tüm dünyaya İsrail’in ne kadar hukuk tanımaz, katil ancak bir o kadar da korkak olduğunu gösterdi. MOSSAD başta olmak üzere İsrail’in yenilmez muhteşem(!) komandolarının aslında ne kadar da aciz olduğunu gözler önüne serdi. (Bülent Akyürek’in ulusal çağrısı üzerine çocuklar odalarındaki örümcek adam resimlerini indirerek yerine korkak İsrail komandolarının resimlerini asmaya başladılar bile.)
En önemlisi İsrail, dünyada daha da yalnızlaştı. Bunun içindir ki İsrail canla başla bu durumu tersine çevirip Türkiye’yi dünyaya karşı yalnızlaştırma politikası içine girdi.

Hakan Albayrak bu rüyayı gördüğünde, bu hayali kurduğunda belki de bu denli büyük bir işe imza attığını anlamamıştı. Ancak bir devrimin enstrümanı olduğunu hissetmişti. Onun ortaya attığı bu fikir insanlığı bir kez daha ayağa kaldırmaya fazlası ile yetti. Evet, korkak BM İsrail’e karşı kınama kararı dahi alamasa bile dünyanın her yerindeki vicdan sahibi aktivistler şu anda yeni gemiler için yoğun bir hazırlık içine girdiler. Amak-ı Hayal içinde uyuyan Arap âlemi derin uykusuna devam etse de her şeyden önce “İnsani olan” bu girişim dünya da dalga dalga yayılarak İsrail’i boğacak boyutlara ulaşacaktır. “Otoritenin kolektif soykırımına baş eğmek” istemeyen yüreği büyük insanların başlatacağı bu  “vicdan isyanı” İsrail’i yıkabilecek en büyük silahtır. Bu silah milyonlarca füzeye denktir. Bu silah sivildir, İsrail gibi katletmez, parçalamaz öldürmeyi meziyet işkenceyi maharet saymaz. Dünyanın kanayan ancak uyuşmuş vicdanına dokunmak tamda Mavi Marmara’nın yaptığı şeydir. O gemiye binenlerin içinde İsrail’e karşı bir öfke olduğu inkar edilemez ancak insani yardıma hayvani bir yaklaşımla saldıran ve nefretle öldürdükleri insanlara “One minute” diye bağıran İsrail’dir. “Kimse İsrail’e savaş açmamızı beklemesin” sözü kabul edilebilir ancak Türkiye’nin her şeyden önce kendi onuruna ve insanlığa karşı yapılmış olan bu saldırı karşısında “Bundan sonra ilişkiler İsrail’in tutumuna bağlı” demesi asla kabul edilemez. İsrail’in ekonomik olarak canını yakmaması katiyen kabul edilemez.

Başbakan’ın 8. Türkçe Olimpiyatlarının finalinde; “Hiçbir art niyet taşımadan Ramallah’lı, Kudüslü, Gazzeli çocuklar için adalet istiyoruz. Bu saldırıya göz yumanlar, gizli ya da açık olarak destek verenler en az saldırıyı yapanlar kadar suçludur.” demesi oldukça manidardı. Başbakanın bu sözleri üzerine salonda alkış kopması ise hayli ilginçti. Oysa o salondakiler daha dün Fethullah Gülen’in “İsrail’den izin alınmalıydı. Yanlış yapılmış.”gibi art niyet arayan açıklamalarını avuçları patlayıncaya kadar alkışlamışlardı. Başbakan Fethullah Gülen’e müthiş bir gönderme yapmış oldu. Hem de Türkçe Olimpiyatlarında…

 
11 Haziran 2010 - 00:21:50
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.574
1.584
 
 Euro
1.905 1.920
 
 Sterlin
2.278 2.330
 
 Altın
62.11 62.55
 
 IMKB
55234  
 
 
'Ahir Zaman İlmihalleri' bunlar......
 
Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu “İlmihal” yazdı, “şimdi sıra bayanlarda” diyor!
 
 
 
 
  Uğur Dündar'ın telefonu canlı yayında peş peşe çaldı. Dündar'a canlı yayında bağlanan telefonların sırrı neydi? İşte cevabı...  
 
 
 
  Akşam gazetesinde maaş sorunu nedeniyle üç çalışan gazeteden ayrıldı... Toplu istifalar gündemde...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin