DOLAR 1.584 - EURO 1.920 - ALTIN 62.55 - IMKB 55234
Pazar 13 HAZİRAN 2010
Erdoğan: Yeniden ayağa kalkacağız Kaddafi FIFA'yı "dünya mafyası" diye niteledi Boğaz'da gemi faciası son anda önlendi Dünya Kupası'da vuvuzela yasaklanabilir Tutuklanma korkusu ziyaretten vazgeçirdi Kılıçdar, hayranlarına Facebook'tan mesaj attı Ukrayna'da büyük maden patlaması Soruşturma komisyonu başkanı emekli yargıç Kayıp çocuklar için protokol İsrail, İHH soruşturma komitesine başkan atadı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin hayır oyu, ABD için tokat
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
8. Türkçe Olimpiyatları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kemal Bey heyhat!
 
 
Radikal
Altan ÖYMEN
Arap ülkeleriyle politikalarımızda Mehmet Akif'in şiirini esas alırsak...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
İsrail savaşa hazırlanıyor
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Tezgah ve Tezgahtarlar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Meclis'in onurunu bunlar mı koruyacak?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hürriyet’in Osman Can takıntısı
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
O duygusal ifadeler Başbuğ’un kaleminden
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Yok sayma
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siz hangi 'mahkeme takımı'nı tutuyorsunuz?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İç politikada eksen kayması
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
ABD ikonunu kaybetti
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Hâlâ Batılı mıyız?
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Zamanın pençesi ölümden daha ataktır
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Eymen HALİT
 
Ahmet HAKAN
 
Aziz ÜSTEL
 
Ercan AKSOY
 
 
 
HAMAS: Taliban değil, Erdoğan modeli
 
 
 
Hamas'ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yusuf, AK Parti'nin Türkiye'deki başarısının kendileri için bir model haline geldiğini söyledi.
 
Cansu Çamlıbel-Sebati Karakurt

Hamas’ın yeni vizyonu Erdoğan’dan

Hamas’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yusuf, şu sıralar ‘Erdoğan ve Yeni Stratejik Bir Vizyon’ başlıklı bir kitap yazıyor. Ofisinde ayaklarını altına alarak konuşan Yusuf, “Herkes bizi Taliban ve El Kaide gibi görüyor. Ama Gazze’deki herkes Erdoğan gibi konuşuyor. Erdoğan’ın modeli açık görüşlü, laiklerle iyi ilişkiler kuran, demokrasi ve insan hakları için çalışan bir model. Biz de bunu istiyoruz” dedi.

GAZZE Şeridi’ndeki ilk randevumuz, fiili hükümet Hamas’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yusuf ile. Gazze’deki her şey gibi Ahmet Yusuf’un konumu da biraz karışık. Başbakan İsmail Haniye aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı görevini de yürüttüğü için eski başdanışmanı Ahmet Yusuf’u Bakan Yardımcısı tayin etmiş. Hamas’ın dışa açılan seslerinden biri olan Ahmet Yusuf’un bir apartmanın 16’ncı katındaki dairesi, yabancı konuklardan geçilmiyor. Dışişleri Bakanlığı binası İsrail’in Aralık 2008’deki saldırısında yıkıldığı için Ahmet Yusuf’un ofisi fiili bakanlık işlevi görse de, Yusuf, evindeki kadar rahat. Bizi çorapları ile karşılayan Yusuf, sohbetimiz sırasında ayaklarını altına toplayarak oturacak derecede de sıcaktı. Yusuf’un Türkiye ile ilişkisi gençlik yıllarına dayanıyor. Ankaralı olduğumu söyleyince, “Cebeci, Cebeci” diyor, çünkü 1970 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Fakültesi’nde altı aylık Türkçe kursuna katılmış. Sohbete Ak Parti’nin Türkiye’deki başarısının kendileri için nasıl bir model haline geldiğini anlatarak başlayan Yusuf, “Erdoğan ve yeni stratejik bir vizyon” başlıklı bir kitap yazmakta olduğunu söylüyor. Yusuf, üzerine kitap yazacak kadar önemsediği bu vizyonu şöyle anlatıyor:

Taliban değiliz

Herkes bizi dışarıda Taliban ve El Kaide gibi görüyor. Ama Gazze’ye gelip insanlarla konuştuğunuz zaman göreceksiniz, buradaki herkes Erdoğan gibi konuşuyor. Yani onun kendi ülkesi için istediği şeyleri istiyor. Taliban modeli her şeye karşı; kadına karşı, eğitime karşı. Erdoğan’ın modeli ise açık görüşlü, elini taşın altına koyan, değiştiren, laikler ile iyi ilişkiler kuran, demokrasi ve insan hakları için çalışan, açık toplumdan yana bir model. Sadece İslamcıların değil herkesin insan hakları ile ilgili. İşte biz de bunu istiyoruz.

Türk kanı ablukayı kırdı

Mavi Marmara’nın şehitleri aslında ablukayı kırdı. Abluka tekrar bütün dünyanın gündemine geldi. AB ülkeleri arasında farklı öneriler konuşmaya başlandı. Mavi Marmara bu konuyu spotların altına çekerek yeni gündemi belirlemiş oldu. Orada ölenler canlarını kurban ettiler bu uğurda. Onların kanı var bu işte. O yüzden Gazze’de her yerde Türk bayrağını görüyorsunuz işte, bu uğurda dökülen Türk kanına duyulan saygı. Öte yandan İsrail mutlaka bunun bedelini ödemeli. Türkiye için bir özür yeterli olamaz.

Obama’nın ABD’si eski ABD

Obama’nın Kahire ve Ankara’daki İslam dünyasına yeni bir yaklaşım getireceğini vaat eden konuşmalarını dinleyince umutlanmıştık. Ama gördük ki, hâlâ sadece İsrail’i korumaya ve savunmaya devam ediyor. Obama kamu diplomasisi ile sadece imaj yenilemiş oldu, ABD
yine eski ABD. İyi niyetli olabilir ama biz alanda gerçek adım görmek istiyoruz.

Erez Kapısı’ndan geçtik

MAVİ Marmara’nın kıyılarına ulaşmak isterken uğruna baskın yediği Gazze’ye girişimizin anahtarı İsrail hükümetinin basın ofisinden çıkan kartlardı. 3 günlük bekleyişten sonra kartlarımıza ulaşır ulaşmaz Gazze’ye sadece 1 saat uzaklıktaki Tel Aviv’den bir taksiyle başladı yolculuğumuz. Gazze’ye giren tek kapı olan Erez geçişine vardığımızda her şey hâlâ son derece İsrail’di, dışarıdan modern bir havalimanı görüntüsü veren istasyondan çıkış yapan Filistinli aileler dışında. İsrail tarafındaki kontroller sandığımızdan daha hızlı tamamlandı. Sebati Karakurt, henüz pasaport kontrolündeyken bir an önce bizi bekleyen şoföre ulaşmak için tek başıma mavi zemin üzerine sarı karakterle yazılmış ‘Gaza’ okunu takip ederek dışarı çıktım. Ancak artık Filistin’deyim sandığım yerin hâlâ İsrail tarafı olduğunu döner kapının hemen önünde bekleyen hamalın “2 kilometre yürüyeceksiniz. Yardım ister misiniz” sözleri üzerine anladım. Her metrekaresi kamera ile takip edilen geçiş koridorunda güm güm yankılanan sesler “Gazze’ye hoş geldiniz” diyordu. Sebati’yle 500 metre daha yürüdük, çıkışa doğru karşıdan bavullarıyla gelen tek tük Filistinli gördük. Issızlığın ortasında yapayalnız değildik artık ama hapishane duygusu yaşatan tünelden çıktığımızda dünya tamamen değişti. Bizi Gazze’ye ulaştıran o açık hava tüneli aslında sanki zaman tüneliydi.

İHH’nin dikiş kursu

GAZZE filosunun organizatörü İHH’nin popülaritesi Mavi Marmara baskınından sonra neredeyse yerel siyasi aktörlerle yarışacak kadar artmış. Gazze Şeridi’ni sıkça ziyaret eden Batılı sivil toplum kuruluşları ve gazeteciler bile “İHH Genel Merkezi neredeyse fahri Türk konsolosluğu gibi çalışıyor” benzetmesi yapıyor. İHH’nin Gazze temsilcisi Mehmet Kaya, bu benzetme karşısında tebessüm ederken, “Buradaki insanların hepsi Kudüs’teki konsolosluğumuza ulaşamıyor, biz de nasıl ulaşacaklarını göstermeye çalışıyoruz” diyor. Kaya, Hamas’la yakın bağlarını sorduğumuzda şu yanıtı veriyor: “Biz Filistin halkı için buradayız. Burada iş yapmak için Gazze’deki otoriteye uymak zorundayız.”

Gazze’deki ofisini Ocak 2009’da açan İHH, İsrail’in son saldırısında bombalanan evleri, apartmanları onarıyor. Mehmet Kaya, Mavi Marmara’da İsrail’in el koyduğu demir, çimento, jeneratörün de bu tür faaliyetler için getirildiğini savunuyor. İsrail bunları teslim etmedikçe çocuk maması, ilaç ve kıyafetin konulduğu 30 kamyonu kabul etmeyeceklerini vurguluyor. İHH’nın sosyal yaşama yönelik faaliyetlerinden faydalananların başında Filistinli kadınlar var. Gazze Şeridi’ndeki 5 merkezde açılan dikiş nakış kurslarına katılan Filistinli kadınlar arasında yaşı 60 olanlar da var, 15 olanlar da. Dikiş nakış öğrendikten sonra kalabalık ailelerinin bütçesine katkı yapmak hevesindeler. Zira Gazze’de geçim erkeklerin kuvvetinden geçiyor. Abluka birçok şey gibi yeni iş olanaklarına da pek imkan tanımıyor. Erkekler hep devlet memuru, ortalama maaş 2000 şekel. (yaklaşık 500 dolar) Kurşunlanmış binaların arasından yeni evler, apartmanlar çıkıyor pıtrak gibi. Sahile yakın 3 oda bir salon ev sahibi olmak için keseyi 50 bin dolardan açmak gerekiyor.

Yetimlere bağış

İHH’nin Gazze temsilcisi Mehmet Kaya, Filistin’deki diğer güç odakları ile bir sorunları olmadığını belirtirken de bulunduğu töreni örnek gösteriyor. İHH’nin de katıldığı etkinlikte Gazze’de yaşayan 350 yetime 30’ar Euro bağış dağıtılıyor. Organizasyonu asıl düzenleyenler ise İslami Cihad ve El Fetih.

Hürriyet

10 Haziran 2010 - 13:56:19
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

15:17"Yükselen Güç Türkiye" Norveç'te ele alındı
14:45Kaddafi FIFA'yı "dünya mafyası" diye niteledi
14:23Tutuklanma korkusu ziyaretten vazgeçirdi
14:07Ukrayna'da büyük maden patlaması
14:06Soruşturma komisyonu başkanı emekli yargıç
13:53Kırgızistan'daki olaylar durmuyor
13:50Bakiyev: çatışmalarla ilgim yok
13:34Gazze'ye bir yardım filosu da Malezya'dan
13:28Türkiye'nin hayır oyu, ABD için tokat
12:35Amr Musa: Gazze ablukası kalkmalı
12:00Yardım getiren Cezayir konvoyuna izin çıktı
11:57Kırgızistan seferberlik ilan etti
11:18Clinton İran'ı sorumlu davranmaya davet etti
11:04Çin, Tayvanlı kellere vize kısıtlamasını kaldırdı
11:03Amr Musa 12 saatliğine Gazze'ye geldi
10:59Güney Afrika, ilk kez bu kadar güvenli
10:55Kırgızistan'da ölü sayı artıyor
10:42Belçika'da seçimler başladı
10:41Haaretz:Abbas ablukanın kaldırılmasına karşı
10:23Özbekistan, Kırgızistan sınırını açtı
08:44Celalabad'ta TV binası yandı
08:42Japonya'da 6.2 büyüklüğünde deprem
07:55Suudilerin yalanladığı haber Hürriyet'te
07:30Depremin Tsunami oluşturabileceği bildirildi
03:48İsrail'in yöntemleri artık tutmuyor!
00:54Eroğlu: Rum tarafı müzakerelere isteksiz
23:10Hint adaları açıklarında deprem
22:36Eroğlu'ndan İsrail'i şaşırtan cevap
20:47Arkansas'ta sel: 17 ölü, 24 kayıp
20:18Kırgızistan'da 'öldürmek için vurma' izni
Daha fazla haber göster
19:32Özbekistan'dan sert açıklama
19:14AB'den İsrail'e abluka baskısı
17:56Rusya ''barış gücü''ne sıcak bakmıyor
17:04Papa insan sermayesinin korunmasını istedi
16:31Oş'a takviye polis gücü gönderildi
16:14Dubai suikastı: MOSSAD ajanı yakalandı
15:43İşveren Wilders'ı istemiyor
15:06Çin'deki yağışlarda 155 kişi öldü
14:52Almanya zorunlu askerliği tartışıyor
14:49Oş'a Rus askeri geliyor
14:36Amr Musa yarın Gazze'de
14:35Gazze ablukası balıkçıları da vuruyor
14:24Mısır çark etti, Gazze'ye yardımları sokmadı
13:45Kırgızistan iç savaşın eşiğinde
13:44İspanya, Gazze için harekete geçiyor
13:39Merkel: Yargılamalar aptalca
13:23İran'da daha fazla özgürlük çağrısı
13:00Irak'ın yeniden inşasında Türkiye'ye ihtiyacımız var
12:57Obama, baskını günler önce öğrenmiş
12:41Özbekistan ile Tacikistan ilişkisinde önemli adım
11:53Kırgızistan Rusya'dan yardım istedi
11:48Polis aracı ile kaçmaya çalışan hırsı vuruldu
11:47Suudiler, İran için İsrail'e koridor açacak
11:46Geçici hükümet destek istedi
11:03Körfezdeki temizliğe katılan 36 kişi zehirlendi
10:34İran, inatla sürdürüyor
10:32K.Kore şimdi de ''hoparlörlerle'' tehdit etti
09:51Kırgızistan'ı "yakından" izliyor
09:46''Venezuela genelev değildir!''
08:49Polis karakoluna intihar saldırısı
08:25''Gemide provokatörler vardı''
02:01Özbekistan-Kırgızistan savaşı an meselesi
23:07Kırgızistan'da ölü sayısı 50'e dayandı
22:34Gül: Diplomatik kanallar açık kalmalı
21:30Kırgızistan'da ölü sayısı 45'e yükseldi
21:29Meşal: Hamas'a verilmeyecek
18:50Ahmedinejad Çin'de: ABD ikiyüzlü
18:27İsrail, Kıbrıs'ta kriz peşinde
18:20BM Genel Kurulu yeni başkanını seçti
18:16Korsanlar bir gemiyi bıraktı
17:43Medvedev: BM yaptırımlı ülke ŞİÖ'ye üye olamaz
16:18Gates: "Türkiye'nin oyu düş kırıklığına uğrattı"
15:49Kırgızlar ile Özbekler çatıştı: 26 ölü, 450 yaralı
15:33Gül: "Dış politikada eksen kayması yok"
15:13Medvedev ve Putin'e güven yüzde 10 azaldı
14:56Ayasofya'yı bize verin Rusça resmi dil olsun
14:53Yunanlılardan İsrail'e toplu dava
14:49Çavuşoğlu, Gürcistan'ı ziyaret edecek
14:49Cameron, askerleri ziyaret etti
14:47Kırgızistan'da ölü sayısı 23'e yükseldi
14:34Cemil Çiçek, Avusturya'da
14:29Yaptırımı yorumladı: İt ürür, kervan yürür
14:22İngiliz vekil: İsrail'le ilişkiler askıya alınsın
14:21''Kürt Kızılayı''na para yasağı
13:55İspanya'nın AB'den yardım talebi iddiası
13:05KKTC'den Türkiye'ye destek
12:48İçki satanlara baskı yapıldığı iddialarına ret
12:44Çin'de okul saldırganına idam cezası
12:30Türkiye konumunu ilerletti
12:11Verheugen'den destek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Türkiye yalnızlaşıyor mu?
 
 
Ahmet ÖZCAN
Bir tartışma bağlamında dış politika dışkılamaları
 
 
Ercan AKSOY
İran olmak yürek ister, ya Türkiye olmak... (1)
 
 
Fevzi İZMİRLİ
Yeni bir dünya
 
 
İlhan AKKURT
Ego ve hırs
 
 
Samet DOĞAN
İsrail'in 'fahişe kadın' stratejisi
 
 
 
 
İsrail'in yöntemleri artık tutmuyor!
 
Suudilerin yalanladığı haber Hürriyet'te
 
Haaretz:Abbas ablukanın kaldırılmasına karşı
 
Kırgızistan'da ölü sayı artıyor
 
'Kafes eylem planı' ilk duruşması 15 Haziran'da
 
 
 
 
Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevab verilir.

Hadis-i Şerif
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.574
1.584
 
 Euro
1.905 1.920
 
 Sterlin
2.278 2.330
 
 Altın
62.11 62.55
 
 IMKB
55234  
 
 
Gürsel Tekin'den '8 kişi'ye ağır itham...
 
CHP'de olay adam haline gelen Gürsel Tekin, il başkanlığı krizinde istifasını isteyen, kısa süre önce kendi atadığı 8 il yönetecisi için ağır ithamlarda bulundu: 'Bütün ortaklıklar bozulur ama suç ortaklığı bozulmaz!'
 
 
 
 
  Kanal D'de 22 Haziran günü ilk bölümü yayınlanacak 'Mükemmel Çift' dizisi oyuncularından Tuğrul Tülek, yeni dizisinde gay bir karakteri canlandırdığı için 2009 yılından itibaren sunuculuğunu yaptığı 'Rüzgar Gülü' isimli programından çıkarıldığını duyurdu.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app