DOLAR 1.586 - EURO 1.924 - ALTIN 62.28 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
Osmaniye'de operasyon sürüyor Real hipermarketlerde grev kararı Cari açık yüzde 175,4 arttı Şehit isimleri Ankara'da sokaklara verilecek İsrail'in saldırısı filmi BM'de izlendi Kasırga'da tutuklu sayısı 30 oldu Borsa 55.185,87 puandan başladı Ahmedinejad ''evet''e karşın Çin'i övdü ''Ehl-i Beyt o gece Mavi Marmara'daydı'' İsrail'in güvenliği bizim güvenliğimiz habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Nerede duruyorum
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Hikâye!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Darbe yapmak, zamparalık yapmak
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Paniğe gerek yok ama...
 
 
Radikal
Hasan Celal GÜZEL
Türk dış politikasını anlamak zorundasınız
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Türkiye-Doğu-Batı derken değişimi anlamak! (4)
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
'28 Şubat ekseni' harekete geçti!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
1 Mart intikamcıları
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan sözünü tuttu, peki yarın ne olacak?
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Abdülnasır’a bir faydası olmamıştı
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Türbanlı memur...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen üzerinden Erdoğan zayıflatılabilir mi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Hükümet tasfiye planını nasıl okuyor?
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Kim bu MOSSAD ajanı gazeteciler?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Eksen kayması?
 
 
Radikal
Türker ALKAN
Erdoğan 'monşerlere' kızmakta haklıdır!
 
 
Star
Yağmur ATSIZ
Ankara tutarlı!
 
 
Yeni Şafak
Yusuf KAPLAN
Türk Barış Düzeni'ne doğru... (2)
 
 
Vatan
Zülfü LİVANELİ
Batı’nın AKP aşkı, nefrete dönüştü
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
Taha KURUTLU
 
İbrahim YILDIRIM
 
Harun KABAN
 
Kevser TOPKAR
 
 
 
Gazze’nin asıl nedeni: Filistin doğalgazı

Ardan ZENTÜRK
 
 
Bakın, Mavi Marmara’nın öncülüğünde Akdeniz’in uluslararası sularında gerçekleştirilen bir “insani direniş”, yüzyılın en büyük hırsızlığını nasıl ortaya çıkardı: İsrail, Gazze’de yaşayan 1.5 milyon masum sivili, bir açık hava hapishanesinde, yine onlara ait doğalgazı çalmak için yaşatıyor!..

Lafı uzatmadan anlatalım:
Filistin Devleti’nin doğalgazı

Bölgede herşey, İngiliz doğalgaz şirketi British Gas’ın, 1999 yılında, Akdeniz sularında, Gazze Şeridi’nin yakınında çok büyük bir doğalgaz yatağı bulmasıyla başladı.

Yapılan çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlar, bölgede yaklaşık 6 milyar dolar değerinde 2 trilyon metreküp doğalgaz olduğunu ortaya koydu.

British Gas, yanına, merkezi Atina’da, Lübnan’ın iki güçlü ailesi Sabbagh ve Koury aileleri ortaklığında Consolidated Contractors International’ı alarak, dönemin Filistin lideri Yaser Arafat ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre Birleşmiş Milletler tarafından da “Filistin’e ait olduğu” tescillenen doğalgazın işletmesinden doğacak karın yüzde 60’ını British Gas, yüzde 30’unu Lübnanlılar, yüzde 10’unu da Filistin’in kalkınması için kurulmuş özel Filistin Fonu alacaktı.

Kuyular açıldı

British Gas, aldığı bu onay sonucunda Gazze açıklarında iki kuyu açtı: Gaza Marine-1 ve Gaza Marine-2. Planlama, çıkarılan gazın öncelikle İsrail’e satılmasıydı. Fakat 2001 yılında yapılan seçimler, iktidara Ariel Şaron’ • getirdi. Şaron’un yaptığı ilk açıklama ise “İsrail’in asla Filistin’den gaz almayacağı” yönündeydi. Nitekim, 2003 yılında bu yöndeki bir planlamayı tartışmadan veto etti.

2006 yılında yapılan seçimlerde Gazze’de zaferi Hamas’ın kazanması, zaten bütün herşeyin başlangıcı oldu.

Asıl hedef: İşgal

MOSSAD Başkanı Meir Dagan’ın (ki kendisi, Ariel Şaron’un 1982 yılında Beyrut’ta tezgahladığı, binlerce
Filistinli’nin ölümüyle sonuçlanan Sabra ve Şatila mülteci kampları katliamlarının ünlü albayıdır) “Gazze’den alınacak gaz, bölgedeki terörist faaliyetleri güçlendirir” yönündeki raporu İsrail’in hedefinin başka olduğunu gösteriyordu.

Nitekim, British Gas ile yapılan anlaşma asla işlemedi!.. Şirket, bunun üzerine, Ocak 2008’de İsrail’deki temsilcilik ofisini kapattı...

Aynı günlerde İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail ordusuna altı ay içinde devreye sokulacak bir “Gazze işgal planı” yapması talimatı veriyordu.

Ne oluyor, ne olabilir?

Filistin şu anda, “anasının ak sütü gibi helal” doğalgazını çıkarıp, özgürce satıp paraya çeviremiyor. Özellikle abluka altında yokluk içinde kıvranan  Gazze halkı şu anda büyük bir servetin üzerinde oturuyor!..

Bölgeden doğalgaz çıkartan tek devlet, İsrail. Teksas merkezli Amerikan şirketi Noble Energy’ nin, Filistin’e ait yataklara yakın bir noktada açmış olduğu Mari-B kuyusundan doğalgaz Ashkelon limanına pompalanıyor. Aynı şirket Ocak 2009’da Hayfa’ya 50 mil mesafede açtığı Tamar-1 kuyusunun da büyük bir doğalgaz kaynağına ulaştığını açıkladı.

Şimdi sıkı durun: Noble Energy, zengin petrol ve doğalgaz yataklarının yakınına kuyu açıp “yatay delme” yöntemiyle “komşunun yataklarına ulaşıp” bu kaynaklardan “hırsızlama yapma” konusunda uzman olarak tanınan bir şirket... İsrail firmaları İsramco Negev 2, Delek Drilling, Avner Oil Exploration ve Dor Gas Exploration ile birlikte çalışan Noble Energy, bölgede yeni kuyuları da açmayı sürdürüyor.

Tel Aviv’in yakında, “Gazze’de abluka kalkar ama, bölgenin askeri sınırları yeniden çizilir” demesi de bekleniyor...

Bu tür bir teklif, kağıt üstünde İsrail’in terörizme karşı mücadele zemini gibi görünse de esas olarak bölgedeki doğalgaz ve petrol yatakları üzerindeki askeri hakimiyetinin sınırlarını oluşturacak.

Şimdiden uyarıyorum...

---------

LÜBNAN GAZINA EL KOYDU

Mavi Marmara baskınından sadece üç gün sonra gelen bir haber, İsrail’in Doğu Akdeniz’i neden “askerileştirdiğinin” ve bölgedeki çatışmaların neden sonlanamadığının açık nedenini de ortaya koydu: İsrail, Lübnan açıklarında ve Akdeniz’in Kıbrıs ile Lübnan arasındaki açık sularında tam 16 trilyon metreküplük bir doğalgaz rezervine ulaştığını ve bu rezerv ile birlikte doğalgaz ihraç eden ülkeler listesine gireceğini açıkladı. Noble Energy, Leviathan ve Tamar bölgelerinden çıkarılacak doğalgazın Avrupa’ya da satılabileceğini belirtti. Aslında, haritaya bakıldığında söz konusu bölgenin Lübnan ve Kıbrıs (özellikle KKTC) açısından son derece önemli bir bölge olduğu anlaşılıyor. Nitekim, Londra’da Arapça yayınlanan as-Safir gazetesinin bölge uzmanı Hilmi Musa araştırmasında, İsrail’in, “İngiliz hükümetinin desteğiyle üzerine tescillendirmeye çalıştığı” bölgenin esas olarak Lübnan’a ait olduğunu vurguladı. “İsrail Lübnan’ın doğalgazını çalıyor” başlığıyla verilen haberde, İsrail’e ait olduğu ileri sürülen ‘Rut’, ‘Tamar’, ‘Leviathan’ ve ‘Alon’ doğalgaz alanlarının İsrail kıyılarından çok uzak, Lübnan’a ise çok yakın olduğu vurgulandı. İsrail’in, doğalgaz kaynaklarına el koyduğu Gazze ile Lübnan’a sürekli askeri müdahalede bulunması bir tesadüf olarak nitelenebilir mi?

 
10 Haziran 2010 - 09:00:42
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.576
1.586
 
 Euro
1.909 1.924
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.73 62.28
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: 'Mavi Marmara cennetimdi'...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara Şube Başkanı Recep Vidin de vardı. Sayın Vidin’le ‘Mavi Marmara’yı ve yaşananları konuştuk.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin