DOLAR 1.491 - EURO 1.976 - ALTIN 65.35 - IMKB 66147
Pazar 28 KASIM 2010
Başkan Mehmet Koçum hayatını kaybetti "WikiLeaks sitesi çökertildi" Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi CHP'li Tekin'e esnaftan tepki Fenerbahçe Acıbadem: 3 - Beşiktaş: 0 Bucaspor: 1 - Medical Park Antalyaspor: 0 Ekvador ile Türkiye ticari işbirliğine gidiyor Fenerbahçe: 0 - Galatasaray: 3 Efes Pilsen, Mersin deplasmanında galip DERBİDE KADROLAR BELLİ OLDU habertaraf.com
 
 
 
Modernizm ailenin sonu mu?
 
 
 
 
Sevim MURAT
Kolay para kazanmanın yolları!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Paraska nine (Korolyük Praskovya) öldü
 
 
 
 
 
Zaman
Abdullah AYMAZ
Hayırdan hayır doğar
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Benim başörtülü milletvekili adaylarım
 
 
Yeni Şafak
Akif EMRE
Makedonya'dan yükselen çığlık
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Davacı: Tümgeneral.. Hakim: Albay!
 
 
Bugün
Aykut IŞIKLAR
Mehmet Ali Erbil-Hülya Avşar ve ilahi adalet
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Özal dosyası Meclis’e geliyor
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Madımak Oteli'nde yakılanlardan mektup var
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Lizbon Zirvesi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Evet, ırkçı ve faşist!
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Mesut Yılmaz ve Meral Akşener tanık olsun
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
‘Askeri’ demokrasiden tam demokrasiye
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
İki hayırlı toplantı
 
 
Zaman
Hilmi YAVUZ
Naipaul konusunda nasıl linç edildim?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Elazığ-Tunceli Hattı
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Emre itaatsizlik
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Grileştirme
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Başbakan'a hakaret davaları
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bizim gözümüzle İsviçre İsviçreli gözüyle Türkiye
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Ahmet HAKAN
 
Necmettin EVCİ
 
Hilmi YAVUZ
 
Aykut IŞIKLAR
 
 
 
Yasa dışı dinlemede cezalar 3 kat artacak
 
 
 
TBMM- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yasa dışı dinlemelerin suçlarının caydırıcı olmadığını belirterek, ''Yeni tasarıda cezalar üç kat artırılıyor ve o cezalar ertelenmeyecek ve paraya dönüştürülemeyecek. Cezalar iki yıldan başlıyor 5 yıla kadar artacak. Bu paranoyayı, bu korkuyu ortadan kaldırmanın başka çaresi yok'' dedi.
 
Bakan Yıldırım, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2011 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Metro projelerinin, büyükşehir belediyelerinin yanı sıra Ulaştırma Bakanlığınca da yapılabileceğine dair düzenlemenin Meclisten geçtiğini anımsatan Yıldırım, bunun bütün büyükşehirleri kapsadığına işaret etti.

Yıldırım, raylı sistemler toplu taşıma altyapısının, belediyelerin altından kalkabileceği bir iş olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehir belediyelerimiz, bu işe başlamışlar, yıllardır da sonuçlandıramamaktadır. Çünkü ellerindeki kaynak yetersizdir. Ankara, İstanbul belediyelerinden müracaat geldi. Bakanlar Kurulu, bu konuda prensip kararını alma aşamasında, şu anda zannediyorum imzaya gitti. Teklif edilen projelerden uygun olanları programa alacağız. Bakanlar Kurulu kararı çıkması demek, yatırıma alınma kararı olacak. İlk olarak Ankara'dan başlıyoruz, daha sonra İzmir'in yeni talepleri var, bunlar da resmen bize geldiğinde, değerlendirme yapacağız.''

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ankara-İzmir hızlı tren uygulama projelerinin yapıldığını, yapımının 2023 hedefleri içinde yer aldığını, kaynak buldukları an projeyi gerçekleştireceklerini söyledi.

Yıldırım, Türkiye'nin mevcut demir yolu ağını 2023 yılına kadar bir misli artırması gerektiğini belirtti.-TELEFON DİNLEMELERİ-Milletvekillerinin telefon dinlemeleriyle ilgili sorularını da yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, şöyle dedi:

''Telefon dinlemesi bütün dünyada konuşulan bir konudur. Böyle bir kuşkunun insanlarda var olması, toplumda yaygın olarak böyle bir algının oluşması, haberleşme özgürlüğü, haberleşme gizliliği bakımından anayasal teminat altına alınmış olmasına rağmen bu derece tedirgin edici hale gelmesi, şüphesiz kabul edilebilir bir şey değildir. 2006'dan önce Türkiye'de dinlemelere ilgili hiçbir kural, yasal anlamda düzenleme, sınırlama yoktu. Kimin kimi dinlediği, nerede nasıl dinlediği hakkında hiçbir envanter yoktu. İlk defa hükümetimiz döneminde dinlemeleri veya takipleri disiplinli hale getiren bir düzenleme yapıldı. ''

''Üç tane kuruluş dinlemeye mezundur. Bunlar jandarma, polis ve MİT'' diyen Yıldırım, bu üç kurum dışında hiçbir kurumun dinleme yetkisine sahip olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunların da nasıl dinleme yapacağı bu kanundan önce tanımlanmamıştı. Her kuruluş telefon hizmeti veren işletmelerle direkt temasa geçiyor, bir mahalli idareden karar alıyor ve bütün yurt çapında toptan dinlemeler yapıyordu. Bu fevkalade bir keyfiliği de beraberinde getirdi. Yapılan düzenlemeyle birlikte, her münhasır olay için ayrı karar alınması ve bu kararın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) onaylattırılması halinde dinlemenin veya izlemenin yapılabileceği hükme bağlanmıştır. Yani TİB dinleme yapan bir kurum değildir. Dinlemelerin yasalara uygun olarak yapılıp yapılamayacağını kontrol eden, izin veren veya reddeden kuruluştur. Yasa dışı dinlemeleri engelleyen, keyfi dinlemelerin önüne geçen bir kuruluştur.

Dinlemenin sorumluğu, dinlemeyi talep edene aittir ve bu mutlaka bir yargı kararına dayanmalıdır. Yargı kararı olmadan hiçbir şekilde dinleme talebi yapılamaz. Talep edilirse ve TİB buna izin verirse TİB suç işlemiş sayılır ve ağır cezası vardır.''

CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun ''Beni kim dinledi?'' sorusuna Yıldırım, ''Biz kimin dinlenip dinlenmediğini bilemeyiz. Dinlenip dinlenmediğiniz, bir dava dosyasına girdiğinde, kovuşturma safhasında ortaya çıkıyor'' yanıtını verdi.

Yıldırım, yasalar çerçevesinde milletvekillerinin dinlenmesinin mümkün olmadığını kaydetti.-''BENİM DE BAŞIMA GELDİ''-Teknolojinin hızla gelişmiş olmasının de etkisiyle ortam dinlemelerinin asla önüne geçilemediğini bildiren Yıldırım, şöyle devam etti:

''Benim de başıma geldi. Bir havayolu şirketinin lisansını iptal ettim. Adam geldi benimle görüşmek istedi. Benimle yaptığı konuşmayı sizin (CHP) partinizin bir milletvekiline teslim etti ve o milletvekili Genel Kurul kürsüsünde bunları okudu. Ben 'Bu ortam dinlemesi, aslında yasa dışı bir dinlemeye ortak oldunuz' dedim. Sayın Önder Sav'ın yaşadığı olay, Genelkurmay Başkanımızın Brüksel'de yaşadığı olay ve daha onlarca örnekler var. Bunlar her ülkede olabilecek şeyler. Yasa dışı olabilen işleri önümüze getirip dinlemeyi rutin işlem gibi göstermek, bu ülkeye de bu ülkenin insanına da haksızlık olur.''

Yasa dışı dinlemelerin cezalarının caydırıcı olmadığını kaydeden Bakan Yıldırım, bu konudaki yeni tasarı ile ilgili şu bilgileri verdi:

''Şimdi yeni tasarı var. Burada cezalar üç kat artırılıyor ve o cezalar hükmün ertelenmesine girmeyecek şekilde, paraya dönüştürülemeyecek şekilde yeniden düzenleniyor. Yeni düzenlemede savcı şikayet beklemeden çağıracak. Kendisinin rızasını almak suretiyle resen dava konusu olacak. Cezalar en az iki yıldan başlıyor, 5 yıla kadar artacak. Başka çaremiz yok. Bu paranoyayı, bu korkuyu ortadan kaldırmanın başka çaresi yok. Bu insanımızın, toplumumuzun hak etmediği bir şeydir.''

Bu konuyla ilgili TBMM Genel Kuruldaki sözlerinin farklı algılandığını belirten Yıldırım, ''Eğer korkacak, çekinecek, yanlış bir işiniz yoksa konuşmaktan korkmayın çekinmeyin'' dediğini, bugün de aynısını söylediğini ifade etti.

Binali Yıldırım, ''Bu yeni düzenlemeyi Meclisten geçirip bunu Türkiye'nin gündeminden kaldırmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Yıldırım, telefona gelen SMS'lerin engellenmesiyle ilgili işletmelerle görüşmelerin yapıldığını, bu hafta da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun bu konuyu ele alınacağını söyledi.

Komisyon, Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Denizcilik Müsteşarlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2011 yılı bütçelerini kabul etti.

AA

Anahtar Kelimeler:

dinlemetelekulak

25 Kasım 2010 - 10:55:06
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

19:07Ekvador ile Türkiye ticari işbirliğine gidiyor
18:12"Korsanlar panik odası güvenliğini aşamadı"
18:08Ömer Ulusoy yeniden tutuklandı
16:59KPSS ÖNLİSANS SINAVI SONA ERDİ
16:14HAYDARPAŞA'DA TREN SEFERLERİ DURDURULDU
16:13Eylemler, Başbakan'ın güzegahını değiştirdi
15:44Haydarpaşa Garı'nda yangın
15:32Gümrük bilgisayarları normale döndü
14:59'Üniversiteler statüko bekçisi olmasın'
14:54KPSS ÖNLİSANS SINAVI BAŞLADI
14:48THY uçağı Konya'dan havalanamadı
14:47Devlette e-imza dönemi
14:22Ömer Ulusoy adliyeye sevk edildi
13:37"İlçe" yerine "cami" yanı yazılınca...
13:25Genelkurmay'dan korsan saldırı açıklaması
13:20Rektörler buluşmasını protesto ettiler
12:44Devlet Bakanı Çağlayan, Fas ve Tunus'a gidecek
12:34KPSS adaylarına 'ehliyet' şoku
12:23Acısız hayvan kesimi Diyanet'le görüşüldü
12:14İLK SINAV BİTTİ, ÖNLİSANS 14.30'DA
11:58Türk gemisine korsan saldırısı
11:37Üniversitede operasyon: 9 tutuklama
10:33TBMM'de HSYK Kanun Tasarısı görüşülecek
10:17KPSS 09.30'DA BAŞLADI, ÖNLİSANS İSE 14.30'DA
10:13Yüksek yargıda PTT skandalı
09:39KPSS'deki rezalet 'NET'leşti
09:14'Askeri Yargıtay ve AYİM Senegal’de bile kalmadı'
08:46Karayollarında son durum
08:17"JİTEM'i anlattım hayatım karardı"
08:07Sivil toplum, çift başlı yargı istemiyor
Daha fazla haber göster
07:40Çarşı liderini vuran zanlı yakalandı
02:13ADD'den Cihaner'e "sazlı sözlü" veda gecesi
20:27Türk bayraklı gemiyi kaçırma girişimi
19:40Erdoğan'dan basına pankart eleştirisi
18:34'Çuval'dan tapu çıktı
18:22SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ HALAYLARLA ANDILAR!
16:50İntihar ettiği iddia edilen askerlerin aileleri ağlıyor
15:11"Islak İmzalı belgede ben de çalıştım!"
14:42Perinçek "Kadim dost Öcalan" için dava açtı
14:16YARSAV'ın genel kurul toplantısı ertelendi
13:05Erdoğan'dan Kosor'a anlamlı armağan
12:081 milyon liralık lüks otomobil operasyonu
11:44Mahkeme, İLKSAN'ı haksız buldu
11:07Bütçe Tasarısı Komisyon'da kabul edildi
10:57YÖK'ün logosu ve ismi değişiyor
10:30Karayılan'ın sevgilisi tedavide yakalandı
10:07Erdoğan: Başörtülü vekil olabilir
09:43ABD'de WikiLeaks alarmı
09:36Ata arşivine Koşaner rötuşu
09:33Tantan ve Türk "Hayata Dönüşü" anlattı
09:30Paris bastırdı zafer İstanbul'un
09:21Hakkâri'de gerginlik: Yüksekova karıştı
09:19YARSAV'DA TÜM İŞLER KARIŞTI
09:17Erdoğan talimat verdi: Genelkurmay...
00:34Davutoğlu, "100 Küresel Entelektüel" listesinde
00:10Cumhurbaşkanı Gül Türkiye'ye döndü
23:55En başarılı büyükşehir belediye başkanı
22:58Engellilere pozitif ayrımcılık getireceğiz
22:15Şarkışla'dan Pakistan'a yardım
20:26Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tekne gezintisi yaptı
19:41Keşan'da sağanak yağmur etkili oldu
19:09"Hırvatistan'la ortak hedefleri paylaşıyoruz"
18:43Samanyolu okullarından kan bağışı kampanyası
18:41Binanın yıkımını Toplum Destekli Polis sağladı
18:07Haşim Kılıç'a saldırıda ilginç gelişme!
18:01Wikileaks iddialarına diplomatik yanıt
17:50Türkiye, Lübnan, Suriye ve Ürdün imza attı
17:50Abdullah Gül CleanTech forumunda konuştu
17:43Av hayvanlı kurtuluş gününe soruşturma
17:30Siirt'te plastik patlayıcı ele geçirildi
17:25Füze savunma mimarisine Türkiye damgası
16:57Türk hacıda domuz gribi çıktı
16:27ÖZAL: YENİ TANIK VE İFADELER VAR
16:22Öcalan: 1 Marta kadar... Aradan çekileceğim!
16:18Cem garipoğlu'nun yargılanmasına devam edildi
15:25Atlasjet yetkilileri, tekrar hakim karşısına çıkacak
15:07El Hindi: Türkiye geri adım atamaz
14:53İsrail'den Erdoğan'a eleştiri
14:35Hizmet-İş: Türkiye normalleşiyor
14:29Katliam, kız kaçırma kaynaklıymış!
14:11Ahmet Özal Çankaya Köşkü'nde
14:08Ceyda Erem ifade verdi
14:05Erdoğan'a bir ödül de Libya'dan
14:02GÜL: AVRUPA'NIN EN SAĞLIKLI ADAMIYIZ!
13:47Haşim Kılıç: Türkiye'de yargı sorunlu
13:17YAŞ 30 kasımda toplanacak
13:15ERBAKAN'IN ÇIKACAĞI PLATFORM DEVRİLDİ
13:04Adliye önünde iki şüpheli paket
12:48Saadettin Saran şüpheli sıfatıyla ifade vermiş
12:23Trafik cezaları SMS ile bildirilecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
İki başlılık başa beladır
 
 
Selami SAYGIN
Erdoğan'ın Lübnan gezisi
 
 
 
 
'Çuval'dan tapu çıktı
 
Erdoğan: Başörtülü vekil olabilir
 
"Islak İmzalı belgede ben de çalıştım!"
 
YÖK'ün logosu ve ismi değişiyor
 
Telefonda sabit ücret kalkıyor mu?
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.481
1.491
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.295 2.345
 
 Altın
64.85 65.35
 
 IMKB
66147  
 
 
'Polemikçi yazarlar gizli işsiz'...
 
Ece Temelkuran: Yazılarımı okuyanlar makineli tüfek taşıyorum zannedebilir
 
 
 
 
  Bülend Ayanoğlu'ndan boşalan Türkiye gazetesi yazı işleri müdürlüğüne Spor Servisi Müdürü Sadık Söztutan getirildi.  
 
 
 
  Ünlü yazar Ahmet Tulgar'dan Cem TV ekranlarında inanılmaz gaf. Tulgar, konuğu Leyla Umar'a Benazir Butto ile ilgili öyle bir soru sordu ki...    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin